KLASY I - III

1a i 1b 20/21

1a wych. Aleksandra Tomys
1b wych. Iwona Krzemińska
1b wspomaganie Sylwia Szreter
 
 
 
 
 
 

Dziękuję Ci Mamo,

Dziękuję Ci Tato...

Z najlepszymi życzeniami dla naszych Rodzin.
 
Iwona Krzemińska

 

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie,

 

sami nie wiecie, co posiadacie...

Pewnie tak jest, ale nie w 1B! Uczniowie wybrali się na wycieczkę do toszeckiego Zamku, gdzie poznali nie tylko legendy, historię samego Zamku i miasta, ale zeszli do... podziemi, które wzbudziły wielkie emocje! Nie wszyscy chcieli wejść do części, w której panowała ciemność i dochodziły nieco przerażające odgłosy...
Po sporej dawce wiedzy przyszedł czas na kiełbaski i zabawę! A ponieważ pogoda dopisała, Dzieci miały pole do popisu na wielkim zamkowym dziedzińcu.
 
Album fotograficzny TUTAJ
Iwona Krzemińska

 

 

Uniwersytet Dzieci w klasie

 
Pomimo trudności spowodowanych zdalnym nauczaniem udało się zakończyć projekt Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka. Trwał przez cały rok szkolny. Uczniowie rozwijali swoje kompetencje matematyczne i podczas wspaniałej zabawy uczyli się odczytywać godziny na zegarze, poznali jednostki miar i wag oraz prowadzili obliczenia pieniężne. Rozwijali także umiejętność samodzielnego logicznego i krytycznego myślenia.
Iwona Krzemińska
 
 
 

Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,

 

pasły się zające, raz, dwa, trzy...

Nie tylko zające pasą się na łące. Uczniowie kl. 1 B zamienili się w badaczy, którzy próbowali odkryć tajemnice łąki. W ruch poszły lupy, lornetki i... aplikacja, która potrafi rozpoznawać i nazywać rośliny. Okazało się, że trawa, którą wszyscy znają nagle przyjęła imię mietlicy rozłogowej czy kupkówka pospolita...
Udało się zobaczyć nawet sarenki. A mrówki wyglądały wspaniale powiększone lupą. Zaangażowanie Uczniów było ogromne i nawet się nie spostrzegli, kiedy zdobyli ciekawe informacje na temat życia, które tętni na łące.
Przy okazji poznali cykl rozwojowy motyla. Już wszystkie Dzieci wiedzą, skąd się biorą motyle.
 
Iwona Krzemińska
 
 
Skąd się biorą pieniądze?
 
Na pewno nie rosną na drzewach, o czym dowiedzieliśmy się w czasie webinarów przeprowadzonych przez panie wolontariuszki z ING Banku Śląskiego. Klasy 1- 3 brały wspólnie udział w szkoleniu online na temat tego, skąd się biorą pieniądze, gdzie je należy przechowywać i dlaczego. Oprócz tego, że dzieci dowiedziały się m. in. o tym, jak oszczędzać , otrzymały poczęstunek oraz prezenciki w postaci kolorowanek i świnek- skarbonek, a szkoła otrzymała wspaniałe pomoce, takie jak gry edukacyjne, książki o tematyce związanej z finansami czy zabawkowe pieniądze, dzięki którym uczymy się praktycznej matematyki.
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 

 

 

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów. 
Ma prawo do posiadania własnego zdania. 
Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.
1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Tegoroczne obchody Pierwszoklasiści zapamiętają na długo! A to za sprawą zarówno animacji, podczas których doskonale się bawili na Zamku w Toszku, ale i niespodzianki, która czekała na nich w sali. Każdy z Nich musiał rozszyfrować tekst, który wskazywał miejsce ukrycia koperty. A w kopercie- NIESPODZIANKA! Talon na lody oraz zdjęcia Uczniów, którzy zamienili się w postaci z kreskówek! Z niedowierzaniem i zachwytem oglądali swoje upominki.
 

Iwona Krzemińska

 
 
Matka, mama, mamusia...
 
Dziś TEN dzień- wyjątkowy i niezwykły. Składamy naszym Mamom najlepsze życzenia- zdrowia, radości, szczęścia i pociechy z dzieci. Wiemy, że nasze Mamy są wielozadaniowe, dlatego klasa Ia przygotowała krótki występ o tym właśnie. Oczywiście nie wszystkie zajęcia i zadania naszych Mam zostały uwzględnione- nie wystarczyłoby lat na ukazanie tego, co mamy dla swoich dzieci robią;) Kochane Mamy- wszystkiego najlepszego!
 

Aleksandra Tomys

 

 

Czym można zmierzyć odległość?

 
Nasza klasa się przekonała, że nie tylko metry i centymetry służą do odmierzania długości i odległości. A wiecie, że kiedyś długopis można byłoby zmierzyć za pomocą ziaren? Albo że materiał na sukienkę kupowało się na łokcie? A odległość mierzono w stopach czy sążniach? Bo my już wiemy! Sprawdzałyśmy, ile stóp ma nasza koleżanka z klasy albo ile łokci mają nasze biurka w klasie. I choć nasze stopy się różnią rozmiarem (mierzyłyśmy, więc wiemy), okazało się, że pokrywało się to z tym, co pokazywał metr krawiecki.
 

 

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
Plastusiowe prace
 
Wszyscy znają małego ludzika z plasteliny, bohatera książki Marii Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik". Dziewczynki z Ia także poznały tego sympatycznego mieszkańca piórnika. Czytałyśmy o jego przygodach, narysowałyśmy go, a także ulepiłyśmy z plasteliny. Przy okazji omawiania lektury dziewczynki dowiedziały się, czym jest kałamarz, stalówka oraz czym kiedyś dzieci temperowały ołówki. Nauka i zabawa, czyli coś, co lubimy:)
 

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
 
 
Historia wciąż żywa
 
Nasza klasa już dwa razy uczestniczyła w zajęciach muzealnych zdalnie, ale nie ma jak kontakt bezpośredni z eksponatami! Pani Donata Podkowa, pani od historii i kustosz naszego muzeum, oprowadziła nas po tym wyjątkowym miejscu. Dziewczynki mogły dokładnie się przyjrzeć zgromadzonym na naszym szkolnym poddaszu przedmiotom, wysłuchać ich historii, a nawet ich dotknąć (nie w każdym muzeum tak można). Dowiedziałyśmy się bardzo dużo o tym, jak kiedyś wyglądało życie na Śląsku, w naszej małej Ojczyźnie. A po lekcji w muzeum robiłyśmy pieczątki dawną metodą i rozmawiałyśmy o herbie naszego miasta i legendach z Toszkiem związanych.
 
Album fotograficzny TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 

 

A kiedy maski już opadną i znikną wszelkie już bariery,

Zadbajmy o to, co prawdziwe
o dobre słowo, uśmiech szczery.
 

Maski, co prawda jeszcze nie opadły, ale radość jaka zapanowała w IB po powrocie do szkoły, uśmiechnięte od ucha do ucha buzie, były jasnym sygnałem szczęścia! Cieszyły się Dzieciaki, cieszyli się nauczyciele...

Pierwsze dni w szkole były niezwykle zajmujące i pełne radości. Zabawy na świeżym powietrzu połączone z poznawaniem przyrody sprawiły Pierwszoklasistom wielką frajdę!

Najwięcej radości było podczas szukania ślimaków i zakładania ich hodowli. Teraz Uczniowie codziennie mogą podglądać ich życie ucząc się przy okazji odpowiedzialności i poczucia obowiązku.

Z wielkim zaangażowaniem Pierwszoklasiści przystąpili do siania i sadzenia roślin w swoim mini ogródku na parapecie, który jest uzupełnieniem wspaniałych makiet gospodarstw przygotowanych przez nich samych.

Nie zabrakło także opowieści dotyczących emocji, które towarzyszyły Dzieciom podczas zdalnych lekcji.

Teraz pozostaje cieszyć się, że możliwa jest nauka w szkole i spotkania z Przyjaciółmi.

 

 

Album fotograficzny TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 
 
Jak zwierzęta rozmawiają? My już wiemy!
 
Nasza klasa kocha przyrodę- uwielbiamy rośliny i zwierzęta i chętnie się o nich uczymy. A ostatnio udało nam się wysłuchać wykładu o tym, w jaki sposób zwierzęta się komunikują. Dowiedziałyśmy się, że kolory mają znaczenie (uwaga na połączenie żółtego, czarnego i czerwonego!), że kot, łaszcząc się do nas, wcale nie okazuje miłości, tylko oznacza terytorium (ach, te koty!) oraz że w świecie zwierząt to samce są bardziej kolorowe niż samiczki (kwestia bezpieczeństwa). Była również zabawa w odczytywanie sygnałów dźwiękowych oraz taniec godowy rajskiego ptaka.
 

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 

 
 
Nareszcie razem!
 

Jak dobrze jest być znów w szkole! Aby odpowiednio uczcić ten piękny dzień, wybrałyśmy się do parku na poszukiwania wiosny, o której tyle mówiłyśmy w czasie lekcji zdalnych. Udało nam się znaleźć bajkowe niezapominajki, kwitnące drzewka czereśniowe oraz wiele innych pięknych roślin. Mniszkiem lekarskim i zielem jaskółczym robiłyśmy tatuaże, obserwowałyśmy śluzowate nasiona jemioły, a nawet ogrzałyśmy zmarzniętego trzmiela i przytulałyśmy ślimaki. A w klasie tworzyłyśmy kolorowe kwiaty z bibuły. Jak dobrze jest być znów w szkole!

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 

 

 
Ile mają ścian wielościany?
 

O to warto zapytać i się dowiedzieć, bo okazuje się, że mogą mieć ich bardzo dużo! Siedząc w przysłowiowych czterech ścianach postanowiłyśmy zbadać dogłębnie temat- wysłuchałyśmy wykładu pani profesor z wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko- Maurskiego i tworzyłyśmy różne figury przestrzenne. I okazało się, że wiele jest wielościanów wokół nas.

Wszystkie wielościany TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
 
Kto mieszka nad rzeczką opodal krzaczka?
 
Wszyscy znamy wiersz Jana Brzechwy o dziwnej kaczce, która wszystko myliła i u fryzjera chciała kupić ser. Klasa Ia bardzo dokładnie przeanalizowała cały wiersz, a po omówieniu lektury dziewczynki wykonały ilustracje do tekstu z podpisami. Wyszło bardzo ładnie i kolorowo. Zachęcamy każdego do odświeżenia w pamięci tego wiersza i pośpiewania piosenki:)
Album fotograficzny TUTAJ
Aleksandra Tomys

 

 
 
Wiosna, ach to ty!
 
Może nie widać tego za oknami, ale wiosna już przyszła. I w związku z tym w naszej klasie bardzo często o niej rozmawiamy- jak wpływa na nas, na przyrodę, jakie zwyczaje i obrzędy ze sobą niesie. Mówiłyśmy o topieniu Marzanny, o poszukiwaniach oznak wiosny (lekcja on line na YouTube), a także brałyśmy udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum w Gliwicach. Dowiedziałyśmy się wówczas o tym, jak wyglądały święta Wielkiejnocy dawniej w naszym regionie. A oprócz tego dziewczynki tworzyły portrety Pani Wiosny, które wyszły pięknie i kolorowo.
I na taką właśnie wiosnę czekamy!
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Album fotograficzny TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
Abra kadabra to czary i magia...
 
"Walizka Pana Hanumana"  autorstwa Rafała Witka to kolejna książka, z którą uczniowie klasy 1b zapoznali się w ramach projektu "Czytam sobie. Pierwsza klasa".  Opisuje ona niezwykłą przygodę Darii. Dziewczynka znalazła tajemniczą walizkę, która wypadła z taboru cyrkowego. Zguba należała do wielkiego magika -  Pana Hanumana. Tajne skrypty, które schowane były w walizce pozwoliły Darii doświadczyć czarów. Nasi uczniowie również spróbowali swoich sił w pisaniu szyfrów i kodowaniu informacji. Radzili sobie bardzo dobrze! Kolejnym zadaniem było narysowanie pastelami olejnymi ilustracji do książki.

 

Album fotograficzny TUTAJ
Sylwia Szreter
 
 
 
 
Woda - wielki skarb
 
Uczniowie klasy 1b w ramach projektu "Czytam sobie. Pierwsza klasa." zapoznali się z książką Marcina Sendeckiego "Wielki skarb". Dzięki lekturze dzieci uświadomiły sobie jak cenna jest woda. Potrzebują jej wszyscy; i mały Tadek, i jego kot, kwiatki, drzewa... Jak to się dzieje, że leci ona z naszych kranów? Co dzieje się z brudną wodą? Uczniowie dowiedzieli się, czym jest obieg wody w przyrodzie i jaki wpływ mają na niego ludzie. Wykonaliśmy kilka ciekawych eksperymentów. Dzieci stworzyły także piękną pracę plastyczną przedstawiającą roślinę, która lubi czystą wodę - lilię wodną.

 

Album fotograficzny TUTAJ

Sylwia Szreter

 

 

 

Misja Inspektora Maskonura
 
"Misja Inspektora Maskonura" autorstwa Zofii Staneckiej to  książeczka, z którą uczniowie klasy Ib zapoznali się w ramach projektu Czytam sobie Pierwsza klasa. Tytułowy bohater nie poświęca się wychowywaniu potomstwa, jak inni przedstawiciele jego gatunku. Inspektor Maskonur patroluje brzegi wyspy w poszukiwaniu plastiku. Śmieci zagrażają fokom, rybom, krabom... Wszystkim zwierzętom! Nasi uczniowie zrozumieli, jak ogromnym problemem jest wszechobecny plastik. Wzorowo odpowiadali na pytania o tematyce ekologicznej, świetnie poradzili sobie z posortowaniem śmieci. Dzieci wykonały także piękne ozdoby wielkanocne, co najważniejsze - z materiałów z recyklingu!

 

Album fotograficzny TUTAJ

Sylwia Szreter

 

 

Ciepły promyk słońca

Pogłaskał mnie z rana
Wyjrzałam przez okno
Wiosna ukochana!!!

Pierwszy Dzień Wiosny był odmienny od tych, które zwykliśmy przeżywać, a to za sprawą zdalnej nauki. Nie mieli Uczniowie możliwość wyjść wspólnie na dwór i poszukać śladów wiosny...
Ale i tak udało nam się wspaniale przeprowadzić  zajęcia, a nawet wykonać doświadczenie z powstawaniem kolorów. 
Zaczęliśmy od wspaniałego filmu od #naukawplecaku o wiośnie, potem Uczniowie stworzyli wiosenną mapę myśli, a
w pierwszy dzień wiosny wybrali się na spacer z Rodzicami i zapisywali swoje przeżycia z nim związane. 

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

Na podwórku słychać dzieci.

 
Ach, jak dobrze, że już kwiecień.
A w koszyczku, na święcone.
Jajka równo ułożone.
 
Tak, zawitała Wielkanoc, a nawet już jesteśmy po Świętach... Zanim jednak wszystko minęło, Pierwszoklasiści przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych on line.
A pracy było, co niemiara! Zaczęliśmy od warsztatów z Muzeum w Gliwicach, podczas których bardzo sympatyczna Pani wprowadziła nas w nastrój świąteczny. Uczniowie poznali tradycje Niedzieli Palmowej, zaraz potem przygotowali wspaniałe palmy... 
Oczu nie mogli oderwać od pięknie zdobionych jajek. Sami także przygotowali- nietypowe pisanki- z klocków, ciasteczek, zabawek, a nawet książek!
Wielkie poruszenie pojawiło się za sprawą kolejnego zwyczaju- śmigusa- dyngusa! 
Nie zabrakło w prezentacji zabaw, które naszym przodkom umilały czas podczas Wielkanocy.
Poza tym Pierwszoklasiści omawiali podczas zajęć zwyczaje, jakie kultywuje się w ich domach, ratowali zajączka wielkanocnego oraz kolorowali jajka wg instrukcji z wiersza, a to za sprawą wirtualnej tablicy. Wielką frajdą była zdrapka- kto nie lubi zdrapek?- wprowadziła uczniów w świąteczny nastrój. To był wspaniały czas, szkoda, że spędziliśmy go przed monitorami... 
 
 
Album fotograficzny TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 

Czytam sobie. Pierwsza Klasa.

 

Od listopada ubiegłego roku klasy pierwsze uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie- Czytam sobie Pierwsza klasa. Udział w nim polegał na czytaniu książek z serii Czytam sobie i przeprowadzeniu na ich podstawie interesujących zajęć. Nie było to łatwe, bo jak wiemy, zdalne nauczanie popsuło nam szyki. Ale daliśmy radę! Komisja doceniła nasze starania i znaleźliśmy się wśród laureatów. Udział i wyróżnienie w tym projekcie jest ważne z kilku powodów:

1. Wiemy, że popularyzacja czytelnictwa daje efekty
2. Otrzymaliśmy w nagrodę dla klas pierwszych książka za kwotę 250 zł
3. Dzieci doskonale się bawiły podczas zajęć, co można zobaczyć w galerii naszego projektu.
4. Udało nam się zachęcić do czytania uczniów, którzy z wielką niecierpliwością czekali na kolejne zajęcia i chętnie czytali książki, które otrzymali.
Oczywiście nie spoczniemy na laurach, w dalszym ciągu będziemy kontynuować projekt i zarażać dzieci pasją czytelniczą!
 
Album fotograficzny TUTAJ
Iwona Krzemińska
 

 

#OREWJuszczynWyjatkowaSkarpetka

 

21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny, ale i Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Uczniowie naszej szkoły podjęli skarpetkowe wyzwanie i wzięli udział w akcji  

#OREWJuszczynWyjatkowaSkarpetka. Każdy z Uczniów miał za zadanie pokolorować skarpetkę, następnie zostały one przytwierdzone klamerkami do sznurków. Zajęły one 11 m 45 cm sznurków.
Oprócz tego Uczniowie klasy 1 B wraz ze swymi Rodzicami podjęli jeszcze jedno wyzwanie: założyli dziś skarpetki nie do pary i powstały rodzinne fotografie.
A jakie? Zapraszamy do galerii!
 

Galeria TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 
 
Nadmanganian potasu
 
Lubimy eksperymenty, zwłaszcza kiedy coś nas zaskakuje (i dymi). Tym razem bawiłyśmy się w rozcieńczanie i mieszanie- najpierw wrzuciłyśmy nadmanganian potasu do wody. Kiedy już się rozpuścił, dodałyśmy kwasku cytrynowego i obserwowałyśmy reakcję. Ale najlepsze było wymieszanie wody utlenionej z naszą badaną substancją- w fiolce wrzało, dymiło i zrobiło się gorąco! 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 

 

 

Dzień Matematyki w 1B

Matematyka daje wiele możliwości wspaniałych zabaw, które pozwalają przyswoić jej tajniki. A Dzień Matematyki, który przypada 14.03. to dla nas wielka frajda. Pierwszoklasiści z wielkim zapałem przystąpili do działania i przez 2 godziny próbowali rozwikłać matematyczne zagadki. 

Z powodzeniem! Nauka przez zabawę budzi w dzieciach ich naturalną ciekawość i mobilizuje do działania.

Tego dnia rozstrzygnięty został także klasowy konkurs na Mistrza dodawania w zakresie 10. Mistrzynią została Pola, która uporała się z sześćdziesiącioma przykładami w nieco więcej, niż dwie minuty! Gratulacje należą się Poli, ale i pozostałym uczniom, którzy doskonale się spisali. Jak jednak wiadomo- Mistrz może być tylko jeden. Mamy jednak trzynastu Wicemistrzów!

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 

Kubuś Puchatek i my
 
Historia sympatycznego misia o Małym Rozumku to lektura pierwszej klasy. I bardzo się z tego cieszymy bo dzięki tej książce poznałyśmy siłę przyjaźni, moc wyobraźni, a także mogłyśmy porozmawiać o tolerancji czy poświęceniu. Dzięki Krzysiowi i jego przyjaciołom poznałyśmy także pszczoły, które robią ukochany przez Kubusia miód- dowiedziałyśmy się o tym, jak żyją, jak się komunikują i jak o nie dbać. Udało nam się nawet stworzyć swój mały rój!
 

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 

 

Dinozaurów nie ma z nami dawno już.

Nawet ślady ich przysypał czasu kurz.
Można spotkać 
dinozaura tylko w snach...

Czy aby na pewno? Pierwszoklasistom udało się ożywić te ogromne jaszczury, które żyły ok. 64 mln lat temu. Niedowiarków zapraszamy do galerii...
Dzień Dinozaura w 1 B trwał... 3 dni! A to dlatego, że temat jest niezwykle interesujący i wzbudzający wśród Uczniów ciekawość. 
W 1 B nie było nudno w te dni, o nie! Najpierw należało się przygotować, by odpowiednio uczcić dinusie. Zaczęliśmy więc od wykonania dinozaurowych opasek. Była prezentacja multimedialna o dinozaurach, którą Pierwszoklasiści oglądali z zapartym tchem. 
Następnie mieli niezwykle ważne zadanie: musieli wydobyć dinusia z zamrożonego jajka! Ależ były emocje! Jak go wydobyć? Kaloryfer? Woda? Jeśli tak, to jaka: ciepła, zimna? A może sól?! Uczniowie kombinowali na różne sposoby- wszystkie okazały się dobre, ponieważ dinusie zostały wydobyte!
Po obejrzeniu filmu o skamielinach, Uczniowie przystąpili do tworzenia takich z wykorzystaniem masy solnej. Efekt? Doskonały- też można zobaczyć w galerii. Zadanie, które okazało się przebojem, było związane z wykopaliskami! Uczniowie zamienili się w paleontologów i przy pomocy odpowiednich narzędzi wydobywali szkielety dinozaurów, następnie składali z nich zwierzęta.
Było oczywiście kodowanie, które doskonale przygotowuje do zadań matematycznych w starszych klasach, układanki geometryczne, wykreślanki, opisywanie dinozaurów, praca plastyczna... Wszystkie te zadania sprawiły Pierwszoklasistom ogromną radość i już dopytują, czy za rok też będzie Dzień Dinozaura!
 

Galeria TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 

 

Wskoczył kot na płot

Kot jest sprawcą wielu psot

Lubi prężyć się na słońcu
Nim go noc przegoni w końcu...

Dzień Kota, to wyjątkowy dzień, szczególnie dla Dziewczynek, które uwielbiają te zwierzątka. Z niecierpliwością Uczniowie klasy 1 B oczekiwali na ten dzień. Wreszcie nadszedł! A działo się wtedy! Niespodzianką były zdjęcia Pierwszoklasistów z ich pupilami i związane z nimi zagadki. Zaplanowano także wszystkie potrzebne akcesoria, które są niezbędne, jeśli chcemy przygarnąć kota. Wiele zabaw matematycznych (np. liczenie nóg kotów polujących na wróble), kodowanie, koci taniec, kolorowanie kotów zgodnie z opisem czy rozwiązanie krzyżówki umiliły ten dzień.
 

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 

Dinozaury w Ia
 
My również obchodziłyśmy Dzień Dinozaura. Z tej okazji przede wszystkim poznałyśmy historię tych wielkich gadów- kiedy żyły, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Wysłuchałyśmy mini wykładu o tym, jak wygląda praca paleontologa- jak poszukuje skamielin, w jaki sposób je wydobywa i bada. A kiedy tak rozmawiałyśmy o tych niezwykłych stworzeniach, wykluły nam się małe dinusie, którymi trzeba się było zaopiekować;)

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 
 
Wszędzie ta matematyka!
 
 
Wszyscy wiemy, że matematyka jest królową nauk, więc dzielnie jej służymy;) Codziennie rozwiązujemy różne zadania- w zeszycie, na tablicy, na stole, a nawet na patyczkach do lodów. Ale ta dziedzina nauki to nie tylko liczenie- to także figury geometryczne, które można tworzyć i z których można układać- kształty zwierząt, domki, a nawet napisy. I to napisy w różnych językach! Polecamy każdemu taką zabawę:)

 

Aleksandra Tomys
 
 
 
Miau! Co byś kotku chciał?
 
Wszystkie kotki chciałyby obchodzić Dzień Kota w naszej szkole:) W klasie Ia malowałyśmy kocie maski, robiłyśmy tangram kota, wyturlałyśmy kotka rysunkowego, uczyłyśmy się rysować urocze kociątko... Rozmawiałyśmy także o tym, jak dbać o nasze sierściuchy i czy naprawdę tak bardzo lubią mleczko. Poznawałyśmy kocie rasy i zwyczaje naszych dachowców oraz tych naprawdę wielkich kotów bo przecież tygrys to też kot, tylko trochę wyrośnięty. Zabawa była przednia i MIAUyśmy pełne łapki roboty;)
 

Wszystkie koty TUTAJ

Aleksandra Tomys

 

 

 

 

O Zofii, co zbierała kolory...
 
Nasi uczniowie biorą udział w projekcie: Czytam sobie. Pierwsza klasa. Dzieci zapoznały się z książeczką "O Zofii, co zbierała kolory" A. Kuźniak. Jest to historia Zofii Stryjeńskiej, wybitnej polskiej malarki, która musiała pokonać wiele trudności, by realizować swoje pasje i marzenia. Pierwszoklasiści byli zachwyceni odwagą i determinacją bohaterki. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi artyści; na początku przypomnieli sobie w jaki sposób z barw podstawowych uzyskuje się barwy pochodne, a następnie każdy z nich malował obraz, inspirując się twórczością Zofii Stryjeńskiej. Efekty pracy naszych zdolnych malarzy z klasy IB można podziwiać w internetowej Galerii Sztuki. Zapraszamy do oglądania!  https://emaze.com/@AOTLQLZFO/galeria-sztuki-1b
 

 

Sylwia Szreter

 

 

 

 

"Luty – mroźny środek zimki,

To 14-sty Walentynki!
Każdy serce dziś rysuje,
Komuś dzisiaj podaruje.
Walentynki! Walentynki!
Dla chłopczyka i dziewczynki.
Wszyscy są zakłopotani,
Bo to Święto Zakochanych.
Czekoladki w kształcie serc
Każde dziecko dzisiaj zje!"
I B także świętowała w tym wspaniałym dniu. Był mini escape room, po rozwiązaniu którego Pierwszoklasiści dotarli do ukrytej niespodzianki!
 

 

Iwona Krzemińska

 

 

 

MISIOWE PODRÓŻE PO POLSCE- 1B

 

Klasa IB bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie- Misiowe Podróże po Polsce. Miś Adrian dzisiaj opuścił przyjazne mury naszej szkoły i wyruszył w podróż do Szkoły Podstawowej nr 4 w Siemianowicach Śląskich.

Adrian został przyjęty przez Dzieci z wielką radością. Niezwykle zainteresowane śledziły jego trasę, przeglądały kronikę z miejscowościami, które odwiedził wcześniej.

Z ogromnym zaangażowaniem podeszły do zadania, które polegało na pokazaniu Adrianowi szkoły i naszego pięknego miasteczka. Miś nie tylko zwiedził Toszek w zimowej szacie i poznał legendy związane z naszym miastem, ale uczestniczył w wydarzeniach klasowych. Uczył się rozróżniać pory dnia, dowiedział się, jak powstają pory roku, uczestniczył w zabawach związanych z pomiarem czasu. Dostał swoją czapeczkę wykonaną z gazety techniką origami, poznawał figury geometryczne i brał udział w realizacji projektu Czytam sobie. Pierwsza klasa. Ale chyba największą frajdę sprawił mu udział w Balu Karnawałowym! Nie pogardził też pączkiem w Tłusty Czwartek i... został pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej.

Pierwszoklasiści z trudem żegnali się ze swoim misiowatym przyjacielem. Ale czas przeznaczony na wizytę w Toszku minął i Adrian musiał powędrować dalej.

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 

 
Niech żyje bal!
 
 
I to nie byle jaki- bal karnawałowy, połączony z Tłustym Czwartkiem. Było słodko, kolorowo i tanecznie- taniec z balonami, zumba, limbo i inne atrakcje. A oprócz tego byłyśmy w szkolnej bibliotece, gdzie pani Asia Falborska pasowała dziewczynki na czytelniczki. Zaraz potem ambitne pierwszoklasistki zaczęły buszować między regałami w poszukiwaniu ciekawych książek. I już na balu zaczęły czytać! A w czasie zabaw udało się przemycić trochę matematyki- balonowe działania były strzałem w dziesiątkę. Nie możemy się już doczekać kolejnej imprezy!
 

 

Aleksandra Tomys

 

 

 

Maskarada, maskarada, gra muzyka – rym, cym, cym!

Każdy maskę swą nakłada, nie wiadomo, kto jest kim!

Bal Karnawałowy to coś, na co z niecierpliwością czekają wszystkie Dzieci! Nie inaczej było w 1B, która od kilku dni żyła przygotowaniami do Balu. A jak było? Zapraszamy do galerii!
 

Iwona Krzemińska

 

 

 

Zasady znamy, po drogach bezpiecznie się poruszamy!
 
Po raz kolejny w klasie Ia mówiłyśmy o tym, jak zachowywać się na drodze i chodniku. I słusznie- zima to niebezpieczna pora roku, więc tym bardziej trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. A żeby nie było tylko suchej teorii, zbudowałyśmy miasteczko i przewoziłyśmy nasze małe zabawki. Doszło nawet do wypadku! A jak wypadek, to pierwsza pomoc, więc powtórzyłyśmy wszystko, co wiemy w tym temacie- do kogo dzwonić, co mówić, jak ratować życie.
 

 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 

Jak mierzymy czas?

Dziś był wspaniały dzień- to słowa Uczniów kl. 1B. A to za sprawą zajęć pochodzących z projektu "Mali matematycy..."- Jak mierzymy czas. Konstruowanie wahadła i zegara słonecznego sprawiło Uczniom wielką radość, a zabawy, w których mierzyli czas mogłyby się właściwie nie kończyć!
 
 
 

Iwona Krzemińska

 

 

Matematyka, co z radości koziołki fika!

 

Nie bez kozery taki tytuł! Cóż w 1b się nie dzieje na matematyce! Gry i zabawy są na porządku dziennym i nawet Ci, którzy za matematyką nie przepadają- dają się wciągnąć w jej tajniki! Zapraszamy do galerii!

 

Iwona Krzemińska

 

 

 

Kubuś, Puchatek Kubuś - wśród roju pszczół - jak to niedźwiadków ród...

 

...Kubuś - włazi bez trudu - ramboli bamboli na dąb łasować miód.

Ten niezwykle miły niedźwiadek o małym rozumku skradł serca Pierwszoklasistów. Uczniowie wysłuchali wersji audio podczas ferii zimowych, ale także codziennie rano "na żywo" słuchali przygód swego ulubieńca. Na podstawie książki powstała gra podłogowa, która zarazem sprawdzała, ile uczniowie zdołali zapamiętać z wysłuchanej lektury. A szło im doskonale! Grywalizacja sprawdziła się doskonale w tym przypadku. Były kolorowanki w rozmiarze XXL, słoik z miodowymi sylabami, a nawet... fotobudka, która cieszyła się wielkim powodzeniem!

Uczniowie namalowali także portrety książkowych bohaterów, które trafiły do ... GALERII OBRAZÓW! Zapraszamy więc do podziwiania:

https://www.emaze.com/@AOTLROQWQ/gallery?fbclid=IwAR09GnpJA6BoTzAVrW369GG7aMwiFSE65qzBusXP5LxOHU65iJk9DlWelC8

Iwona Krzemińska

 

 

Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?

Uczniowie kl. 1 b z SP nr 1 im. I. Sendler w Toszku zrealizowali następny scenariusz z projektu "Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?". Jak zwykle podeszli do zadań z wielkim zaciekawieniem i ogromnym zaangażowaniem. Wspaniała jest ta wielka ciekawość świata wśród dzieci i możliwość jej zaspokojenia!

Iwona Krzemińska

 

 

"Bądź kumplem, nie dokuczaj"

Uczniowie klasy 1 b wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej, której ambasadorem jest Kamil Stoch.
Podczas zajęć rozmawialiśmy o życzliwości, wzajemnej pomocy, szacunku oraz przyjaźni. Uczniowie doszli do wniosku, że każdy z nas potrzebuje kumpla/kumpeli – osoby bardzo ważnej w życiu. Dzięki życzliwości oraz kumplom/kumpelom czujemy się bezpieczni, potrzebni innym i możemy żyć w tolerancyjnym świecie, w którym każdy – niezależnie od wyglądu, poglądów, wyznawanej religii, pochodzenia czy zainteresowań – ma swoje miejsce.
 

Iwona Krzemińska

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Ia

Specjalnie dla babć i dziadków dziewczynki przygotowały laurki 3D. Były bardzo pracochłonne, ale za to jakie piękne! A tyle pracy włożyłyśmy żeby babciom i dziadkom podziękować za wszystko, co nam dają. A co nam ofiarowują? Wypisywałyśmy na tablicy za co kochamy babcię i dziadka- pierwszą odpowiedzią było, że za wszystko. A potem posypały się wspaniałe słowa: że za przytulasy, za pyszne obiadki, za spacery, a przede wszystkim za to, że są. I niech są z nami jak najdłużej! Wszystkim Babciom i wszystkim Dziadkom składamy najlepsze życzenia!

Album fotograficzny TUTAJ

Aleksandra Tomys

 

 
 
 
 
 

Super by było tak wyczarować, by z małą babcią pospacerować

 

I z dziadkiem naszym małym chłopakiem
Na koniec świata iść górskim szlakiem...- tak śpiewa Zozi w swojej pięknej piosence.  

Dzień Babci i Dziadka zapisany jest w szkolnym kalendarzu wielkimi literami- wszak dotyczy tych, którzy całe serce oddają swoim wnukom. Czas, w którym obecnie żyjemy nie pozwala na spotkanie w szkole z Dziadkami, więc za pośrednictwem strony szkolnej Uczniowie klasy 1 B przekazują życzenia dla nich wszystkich!

 

Iwona Krzemińska

 

 

 
Biało wszędzie, zimno wszędzie- świetna zabawa będzie!
 
Wróciłyśmy do szkoły! I jeszcze załapałyśmy się na taką piękną zimę, więc warto to wykorzystać. Zrobiłyśmy bałwanki z papieru bo ze śniegu się nie dało- taki mróz był:) A na kartkach papieru, za pomocą bibuły i farbek, malowałyśmy zimowe krajobrazy. Udało nam się także wyjść na krótki spacer by podziwiać piękne i mroźne oblicze obecnej pory roku. A przy okazji spaceru można było porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa w czasie mrozu i śniegu, więc i nauka, i zabawa- jak to w naszej klasie:)
 

Album fotograficzny TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 

(Nie)zapomniane obrzędy.

Święta Bożego Narodzenia na Górnym Śląsku.

 

Choć Muzeum w Gliwicach jest zamknięte, uczniowie klasy 1B skorzystali ze wspaniałych zajęć, w których uczestniczyli poprzez platformę Zoom. 
Prowadząca warsztaty udostępniła uczniom sporo zdjęć przedstawiających obrzędy i tradycje świąteczne na Górnym  Śląsku. Okazało się, że część z nich jest wciąż kultywowana w rodzinach uczniów. 

Najbardziej dzieciom utkwiły w pamięci zdjęcia przedstawiające Św. Mikołaja, który... wcale nie było kochanym dziadkiem przynoszącym prezenty. By się o tym przekonać, proszę obejrzeć zdjęcia z zajęć.
 

 

Iwona Krzemińska

 
 

Idą Święta, nie o sms-ie, a o kartce pamiętaj.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i w okolicach Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Idą Święta, nie o sms-ie, a o kartce pamiętaj". Jej celem jest tworzenie i wysyłanie kartek świątecznych. W związku z trudną sytuacją związaną z pandemią, nie miała ona aż tak dużego zasięgu, jak w latach ubiegłych. 

Zaangażowali się w nią uczniowie klasy 1B I 3A oraz przedszkolaki.
Mamy nadzieję, że najbliższe święta Bożego Narodzenia dadzą nam pole do popisu i akcja będzie zakrojona na szeroką skalę.
 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 
Wycieczka do Muzeum w Gliwicach
 
Mimo pandemii udało nam się wybrać do Muzeum w Gliwicach, gdzie uczestniczyłyśmy w zajęciach pt. "Śląskie Boże Narodzenie na starej fotografii". W czasie lekcji on line dowiedziałyśmy się m. in. o tym, jak wyglądał dawniej adwent, jakie są śląskie wierzenia i tradycje związane z Bożym Narodzeniem oraz obchodami noworocznymi. Mogłyśmy także posłuchać o tym, jak dawniej wyglądały choinki i co się na nich wieszało. Po lekcji dziewczynki wykonały swoje ozdoby zimowo- świąteczne, które upiększyły ich domy i bożonarodzeniowe drzewka. Może nasze ozdoby będą dla kogoś inspiracją do stworzenia własnych dekoracji? 
 

Aleksandra Tomys
 
 
 
 
Jestem kumpelą, nie dokuczam!
 
W ramach akcji "Bądź kumplem, nie dokuczaj" organizowanej przez program Cartoon Network, a której ambasadorem w tym roku został Kamil Stoch, dziewczynki rozmawiały o tym, że trzeba być życzliwym dla innych. Mówiłyśmy o potrzebie bycia dobrym i pomocnym dla innych ludzi, ale też o tym, że warto być życzliwym również dla siebie.
W związku z tym dziewczynki przez dwa tygodnie zbierały dobre uczynki- i te związane z najbliższymi, i te, które uczyniły względem siebie. Wszystkie zawiesiły na "wieszakach życzliwości", które dumnie prezentują.
 

Aleksandra Tomys
 
 
 
 
Spotkanie z Mikołajem w Ia
 

Udało nam się! Dzięki internetowi, który ostatnio jest nam bardzo bliski, połączyłyśmy się ze świętym Mikołajem! Dowiedziałyśmy się, jak wygląda życie codzienne Mikołaja- jak długo pracuje (od 10.00 do 16.00), co lubi robić w wolnym czasie (wędkuje) czy jakie jest jego ulubione danie (łosoś z warzywami). Wysłuchałyśmy także informacji o Finlandii- jakie kolory ma flaga, jak mieszkają ludzie oraz o tym, że niemal wszędzie można spotkać renifery, które latają tylko raz w roku. Najciekawsze okazało się dla nas to, że nikt nie wie jak wygląda dom Mikołaja bo po prostu pojawia się w pracowni, a potem znika. W związku z tym postanowiłyśmy wyobrazić sobie, jak może mieszkać słynny święty w czerwonym kożuchu i dziewczynki zaprojektowały jego dom.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
W zdrowym ciele- zdrowy duch!
 
Nauka zdalna powoduje, że sporo czasu spędzamy przed komputerem. To wiążę się z ograniczeniem aktywności ruchowej, a czasem także z tym, że zaczynamy sięgać po niezdrowe przekąski- paluszki, chrupki, chipsy. W naszej klasie zawsze pamiętamy o tym, że należy się zdrowo odżywiać, dlatego dziewczynki przygotowały zdrowe kanapki. Jak widać- wyszły pięknie, zdrowo i kolorowo:)

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
 
 

Co było pierwsze:

jajko, czy kura?

Dyskusję, która spędza sen z powiek filozofom, podjęli także Pierwszoklasiści. Zawiodła ich ona prosto do... eksperymentowania w zaciszu domowym. Zapraszamy do galerii, by się przekonać, jak wspaniale bawili się uczniowie podczas, nie oszukujmy się- eksperymentów naukowych!
 

Iwona Krzemińska

 

 

 
 

Już ktoś zagląda do komina...

 

to z siwą brodą przemiły gość...

W tym roku Mikołajki nie były tak radosne, jak zwykle... Z wiadomego powodu dzieci nie mogły się spotkać z przemiłym gościem... Ale wspólnie daliśmy radę! Było spotkanie on- line! A ponieważ Dzieciaki nie spodziewały się takiej niespodzianki- ich miny były bezcenne!
Oprócz krótkiego spotkania z Mikołajem, Pierwszoklasiści wzięli udział w lekcji na żywo, której głównym bohaterem był niezwykły mieszkaniec Laponii.
Pozostałe zajęcia także miały związek z Mikołajkami- turlanie portretu Mikołaja, opis, taniec do znanej wszystkim piosenki "Jingle Bells".
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy staruszka z siwą brodą i ciepłym uśmiechem na żywo!
 

 

Iwona Krzemińska

 
 
"W" jak wielka wyobraźnia
 
W naszej wirtualnej klasie tablicą może być dywan albo biurko. Na nich możemy uczyć się literek, a zabawki pomogą! Ze sprzętów biurowych, maskotek, lalek czy klocków budujemy literki. Nauka i zabawa, czyli to, co lubimy najbardziej!
 

Aleksandra Tomys

 

 
 
 
Miś dla dziewczyny, nie tylko biały:)
 
Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek. Nic więc dziwnego, że obchodzi swoje święto- 25 listopada warto go mocniej przytulić. W klasie Ia obchodziłyśmy ten wyjątkowy dzień przed komputerami, ale wciąż z radością. Opowiadałyśmy o tym, co daje nam przytulenie misia, dziewczynki pokazywały sowje przytulanki i dowiedziałyśmy się skąd się wziął pomysł na taką właśnie zabawkę. I same robiłyśmy mięciutkiego misia- było miękko, kolorowo i wesoło.
 
  

Aleksandra Tomys

 

 

 

Bury misio jest ciekawy

 

i roboty i zabawy...

I takie były misie Pierwszoklasistów, które w dniu swego Święta uczestniczyły w zdalnych zajęciach. A miały na co patrzeć! I nie tylko! Także uczestniczyły w zabawach: Tańczyły ze swoimi Milusińskimi, ćwiczyły, a także... pozwoliły się zmierzyć! Bo właśnie na matematyce Uczniowie mierzyli i porównywali swoje misie, który wyższy, który grubszy, który ma dłuższe łapy....

Na j. polskim pozwoliły, by Dzieci opisały, jak wyglądają, potem narysowały je w zeszycie i próbowały swoich sił w układaniu zdań. A łatwo nie było... Zakres liter, które potrafią pisać Pierwszoklasiści jest wszak niewielki... Ale dali radę! Wspomogli się piktogramami. 
Jeszcze był czas na fotki ze swoim Misiowym Przyjacielem i... koniec świętowania! Pora spać!

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 
 
 
 

Dzisiaj wielka jest rocznica!

11 listopada!

Nie jest łatwo wspólnie świętować, gdy nie można przyjść do szkoły... Ale i z tym 1 B poradziła sobie doskonale. Najpierw, wystrojeni na galowo, w postawie na baczność, wspólnie odśpiewaliśmy hymn, potem odkodowaliśmy listopadowe symbole. A jak wyglądali tego dnia Pierwszoklasiści? Dostojnie i poważnie, jak przystało na Uczniów, którzy dopiero co poznali smutną historię Polski, która przez lata  była w niewoli.
 

 

Iwona Krzemińska

 

Pamiętamy!
 
Pandemia na świecie, cmentarze zamknięte, ale my cały czas pamiętamy o tych, którzy odeszli. Co roku z okazji Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski zapalał znicze pod tablicą upamiętniającą naszą patronkę Irenę Sendler oraz pod pomnikami poświęconymi ofiarom wojen oraz tych, którzy zginęli w obozie NKWD w Toszku. W tym roku ich obowiązki przejęli najmłodsi. Dziewczynki wysłuchały kilku słów o naszej patronce i jej wielkiej odwadze, a zapytane, co by jej powiedziały gdyby mogły z nią porozmawiać, jedna z uczennic od razu odrzekła: "Dziękuję".

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 

Dzielmy się uśmiechem!

Ogromne poruszenie i radość zapanowała w klasie 1 b za sprawą pakietów edukacyjnych związanych z akcją "Dzielmy się uśmiechem". Uczniowie nieceierpliwie rozpakowywali swoje woreczki i zaciekawieni przeglądali ich zawartość. Największą radość sprawiła im guma Orbit, którą tam znaleźli. Od razu zabrali się też na rozwiązywanie zadań, które znajdują się w kartach pracy. Zapewne żaden Pierwszak nie zapomni o czyszczeniu zębów, tym bardziej, że szczoteczki są bardzo gustowne!

Iwona Krzemińska

 

Kodowanie na dywanie...

...bez dywanu i bez drukowania.

Tym razem Uczniowie poznawali tajniki kodowania poprzez wspaniałą zabawę. Najpierw wydawali komendy koleżankom i kolegom, by Ci mogli dotrzeć do uroczego pingwinka, potem odwzorowywali ułożenie kolorowych klocków. Nie zawsze było to proste. Dowiedzieli się też, że istnieje... symetria! To były zadania, które sprawiły Uczniom nieco trudności, ale wiemy, że "Trening czyni Mistrza", więc w myśl tego hasła wszyscy dotarli do celu!
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 

Ile papieru jest w rolce?!

Nad takim zadaniem zastanawiali się Pierwszoklasiści, którzy realizowali kolejny scenariusz Uniwersytetu Dzieci w Klasie.

Zabawa była przednia, Dzieciaki ścigały się z pomysłami, jak zmierzyć, ile jest tego papieru w rolce... A pomysły były niesamowite! Natomiast miny Uczniów po zapisaniu liczby centymetrów (zmierzonych miarką krawiecką) były bezcenne.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

Mały domek daszek ma,

a na daszku ptaszki dwa.

Przy okazji wprowadzenia litery "d" Pierwszoklasiści zbudowali w grupach różne domku. A zadanie do łatwych nie należało, ponieważ mury stawiali z... sylab! Niektóre wyrazy z nich powstające było doprawdy skomplikowane, ale Uczniowie sobie doskonale z nimi poradzili! Nie zabrakło także Muchy, która spacerowała po sylabach...Były też domki origami, co tak bardzo spodobało się Dzieciom, że przez kolejne dni powstało mnóstwo takich "budowli".

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 

Matematyka- ciekawa sprawa...

...świetna przy niej jest zabawa!

Kolejny raz Pierwszoklasiści przekonują się, że na matematyce może być świetna zabawa! Nowy program wg którego pracuje 1 B sprawia, że matematyka staje się przyjemnością, a zafascynowani nią Uczniowie- uwaga- potrafią liczyć dziesiątkami i piątkami aż do 100, a niektórzy nawet więcej!
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 

Na spotkanie w Literkowie...

... jedzie małych liter mrowie.

Pierwsza klasa to czas poznawania liter, nauki pisania i czytania. Jakim sposobem najlepiej przyswoić te umiejętności? Poprzez zabawę. Niejednokrotnie Uczniowie udowadniali, że to najprzyjemniejszy sposób na naukę.Nie inaczej było i teraz. Zapraszamy do galerii przedstawiającej naukę przez zabawę!
 

 

Iwona Krzemińska

 
Sklepik z literkami
 
Na lekcjach staramy się, by nauka była owocna i wesoła. W trakcie lekcji otworzyłyśmy sklepik z literkami! Dziewczynki posługując się papierowymi pieniążkami kupowały przy ladzie wybrane literki, dzięki czemu ćwiczyłyśmy liczenie oraz utrwalałyśmy znajomość alfabetu. I, jak w prawdziwym sklepie, przy wejściu trzeba było dezynfekować dłonie- bezpieczeństwo przede wszystkim!
 
 

Aleksandra Tomys

 
 

Bo choć mało mamy lat...

...to lubimy szkolny świat!

A szczególnie wtedy, gdy nauka staje się przyjemnością. A tak zapewne się dzieje, gdy Pierwszoklasiści dostają
w swoje ręce pomoce, które sprawiają, że nie zmuszani do niczego sami prezentują swoje możliwości i umiejętności.
 
 
Iwona Krzemińska
 
Dzielimy się uśmiechem
 
Nasza szkoła bierze udział w programie "Dziel się uśmiechem" i z tej okazji uczniowie otrzymali od sponsora akcji upominek- niebieską paczuszkę. Tajemnicza przesyłka zawierała szczoteczkę do zębów, pastę, instrukcje związane ze zdrowym żywieniem i dbaniem o higienę jamy ustnej, a także grę edukacyjną. Szczoteczki w żywych kolorach zachwyciły klasę Ia, a gumy do żucia przeznaczone dla dzieci od razu wylądowały w uśmiechniętych buziach.
 
Aleksandra Tomys
 
 
 
Piękno jesieni
 
Jesień to piękna pora roku, co widać na naszych pracach. A jak wygląda Pani Jesień? Dziewczynki miały bardzo różne wizje. A z darów jesieni można korzystać na wiele sposobów- jabłko zjeść, kasztany liczyć i układać z nich literki,
a z liści można zrobić piękną pracę plastyczną.
 
Aleksandra Tomys
 
 
 
Erupcja radości
 
Klasa Ia uwielbia eksperymenty! Oglądałyśmy proces rozkładu, mówiłyśmy o tym, ile lat plastik potrzebuje na to, by "zniknąć" i o tym, dlaczego segregujemy śmieci. Oprócz tego w naszej klasie doszło do erupcji 10 pięknych, kolorowych wulkanów, a także obserwowałyśmy zjawisko parowania wody i tego, w jaki sposób rośliny piją wodę. Zabawa była przednia!
 

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 
Pierwsza klasa i pierwsza pomoc
 
W związku z obchodami Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca klasy pierwsze uczestniczyły w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Instruktorem był nasz Dyrektor, pan Waldemar Pigulak, któremu ten temat jest szczególnie bliski, ponieważ czynnie działa w PCK. Dzieci uczyły się o tym jak reagować gdy ktoś zasłabnie, jak ocenić stan poszkodowanego oraz jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową. 
 

 
Aleksandra Tomys
 
 
 
 

Jestem małą dziewczynką...

 

z kolorową spinką
króciutkim warkoczem
i ciągle mi się coś plącze...

12.10.20.- Dziewczynki z 1b miały swoje święto w szkole. Z tej okazji, podobnie, jak wcześniej Chłopcy- musiały rozwiązać Jednorożcowy escape room (przygotowany przez p. Sylwię Szreter).
Zagadki były wspaniałe, zabawa doskonała, a upominki sprawiły naszym Dziewczynkom wielką radość.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 
 

Drzewo jest mocniejsze niż lew i niż wół,

Drzewo nawet przerasta żyrafę,
A człowiek jak zechce, to zrobi z drzewa stół
Albo drzwi, albo nawet szafę.
  

09.10.20, w przeddzień Święta Drzewa, Uczniowie 1b zajęli się ich obserwacją. Było mierzenie potężnych pni, oglądanie liści pod lupą, rozpoznawanie i nazywanie drzew iglastych i liściastych oraz dopasowanie owoców do liści. Największą frajdę sprawiły Dzieciom klonowe noski, które przyozdobiły prawdziwe nosy Pierwszoklasistów. Po powrocie do sali lekcyjnej było przeliczanie listków piątkami, jesienne kodowanie i sudoku oraz szukanie poznanych samogłosek.

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 
 

W pierwszej klasie jest wesoło!


To z tego powodu, że ciągle coś się dzieje- a to obchodzimy Dzień Głośnego Czytania i odwiedza nas pani Asia Falborska, a to uczymy się czytać z patelni. Poznałyśmy też historię pana Hilarego, który zgubił okulary i postanowiłyśmy zrobić takie, które będzie można łatwo znaleźć. A takie piękne nam wyszły, że lepiej niech ich teraz nie zgubi.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Aleksandra Tomys

 
 
Roślinna biżuteria? 

Wiadomo, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, ale czy tylko one? My się przekonałyśmy, że biżuterię i ozdoby można zrobić z tego, co daje nam przyroda. Pierścionki, bransoletki, naszyjniki a nawet ozdoby do włosów można zrobić z sitowia. A piękne wianki można stworzyć nie tylko z wiosennych kwiatów- idealnie nadaje się do tego jesienny bluszcz. Polecamy każdemu, kto interesuje się modą i przyrodą!
 
 
Wszystjkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 
Jesień dary niesie, a my z nich korzystamy!
 

Co można zrobić z kasztanów? Każdy wie, że ludziki i zwierzątka. Ale my kasztany liczymy! W ten sposób utrwalamy liczenie dziesiątkami oraz dodawanie i odejmowanie. A czy do nauki polskiego można użyć kasztanów? Oczywiście! Można przecież układać z nich litery! Kto ma w domu kasztany, niech z nich korzysta na wszystkie możliwe sposoby.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 
Nauka w praktyce- doświadczenia i eksperymenty w 1a

W naszej klasie stawiamy na naukę! Uczymy się nie tylko czytania, pisania i liczenia, ale też poznajemy świat i prawa nim rządzące. Eksperymenty z parą wodną pokazały, skąd się bierze deszcz. A trochę wody z magicznymi dodatkami pozwoliło nam tworzyć wielkie bańki. A co się stanie, kiedy wlejemy olej do wody? Wystarczy sprawdzić!
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Aleksandra Tomys
 
 
 
 

"Wojtuś lubi śliwki, Jasio woli ptysie,

 

Tomuś na śniadanie je wiśnie w śmietanie..."-  a co lubią chłopcy z 1 B? Dziewczynki się przekonały o tym podczas Dnia Chłopaka. Chłopcy mieli nie lada niespodziankę! By odnaleźć ukryty prezent musieli rozwiązać kilka zagadek, które do łatwych nie należały. Koleżanki z klasy dzielnie im pomagały odczytując listy, które pozostawił Superbohater oraz polecenia do zadań. Okazało się, że Chłopców najbardziej ucieszyła łamigłówka z... maszynami rolniczymi! Pasjonaci rolnictwa być może wyrosną na wspaniałych rolników! A tymczasem otrzymali legitymacje Superbohatera i upominki, które przypadły im do gustu.

Teraz niecierpliwie wszyscy czekają na Dzień Dziewczynki, który już niebawem!
 

 

Album fotograficzny TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 
 
 

Jesienią, jesienią, sady się rumienią...

 

 

czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią...
28 września obchodzony jest Dzień Jabłka. Takiej okazji nie mogli przeoczyć Pierwszoklasiści! Jak sami przyznali uwielbiają ten owoc! A dzisiaj mieli okazję poznać go bliżej.
Wszyscy zamienili się w badaczy i na stacjach badawczych dokonywali pomiarów, ważenia, obliczeń, eksperymentów.... Próbowali też przeciąć jabłko... plastikową rurką- udało się po zastosowaniu pewnej techniki. Pracy było, co niemiara! Uczniowie sprawdzili się doskonale w swoich rolach!
Następnie ćwiczyli przeliczanie w zakresie 20, grali w "kostki na matmie", szukali liter, z których zapisany jest wyraz "jabłko". Praca plastyczna i konsumpcja owoców były zwieńczeniem trzygodzinnych działań wokół jabłek. 
 

 

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 

Ence poko, pence poko...

...prawe oko, lewe oko...

w rytm krótkiego wierszyka Pierwszoklasiści powtarzali i utrwalali prawą i lewą stronę. By było atrakcyjnie ćwiczyli na dworze!

Ale to nie wszystko- prawdziwą frajdą okazało się sprawdzanie pionu, poziomu i skosu. A poziomica zrobiła wielką furorę wśród przyszłych inżynierów!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

"Biedroneczki są w kropeczki...

...i to chwalą sobie"

Pierwsza B w biedronki, co prawda się nie zamieniła, ale przez trzy dni Uczniowie byli zakropkowani! A to z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki- święta kreatywności, odwagi i zabawy. Działania, które podejmowali Pierwszoklasiści właśnie rozwijały te cechy. 
Zapraszamy do naszej galerii!
 
Galeria TUTAJ
Iwona Krzemińska
 

 

 

Pierwszy Dzień w Szkole

 

Niezwykłym przeżyciem jest pierwsze przekroczenie progu swojej szkoły, sali lekcyjnej, spotkanie z Wychowawcą... Nie tak dawno Uczniowie kl. I b doświadczyli uczucia niepewności, mocniejszego bicia serca, ale i ekscytacji, ciekawości a nawet radości, co widać na zdjęciach. 

Iwona Krzemińska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć