Oddziały Przedszkolne

SKRZATY 2018/19

Autorka wpisów - Katarzyna Jendrysik / Sylwia Szreter (od kwietnia 2019r.)

 

Dzień Dziecka u Skrzatów

Skrzaty świętowały Dzień Dziecka w piątek 31.05.2019r. Zaraz po śniadaniu zajęliśmy się przygotowaniem ciasta na gofry. Dzieci chętnie pomogły w odmierzaniu składników, a panie zajęły się mieszaniem i nalewaniem ciasta do gofrownicy. Skrzaty z niecierpliwością czekały na pierwsze gofry, które później samodzielnie dekorowały. Gdy brzuszki były już pełne dzieci otrzymały prezenciki przygotowane przez ich Rodziców. Reszta dnia upłynęła nam na tańcach, śpiewach i zabawach. Dzieci były zachwycone!

 

OGRÓDEK PRZEDSZKOLAKA

Dnia 10 maja Skrzaty, niczym małe mróweczki, pracowały dzielnie w ogrodzie. Wspólnymi siłami zasadziliśmy krzaczki poziomek, zasialiśmy marchew, groszek oraz rzodkiewki. W przedszkolnym warzywniaku rosną już także sałaty, kalarepki, cebula... Będziemy się starać, aby plony były jak największe; będziemy regularnie podlewać, pielić, doglądać naszych roślinek. Już nie możemy się doczekać, aż będziemy mogli skosztować owoców naszej ciężkiej pracy!

Album fotograficzny TUTAJ

 

ZABAWA Z POWIETRZEM

Dzisiejszy poranek (30.04.2019r.) upłynął nam na wykonywaniu doświadczeń związanych z powietrzem. Na początku dzieci próbowały zatopić plastikową butelkę. Po nieudanych próbach wykonaliśmy w butelce małą dziurkę; Skrzaty obserwowały bąbelki - powietrze, wydostające się z butelki. Dowiedzieliśmy się także, co stanie się, gdy pozbawimy zapaloną świecę dostępu do powietrza. Kolejne doświadczenie polegało na napełnieniu balonika powietrzem nie dmuchając go. W tym celu użyliśmy octu oraz sody. Gaz, który wydzielił się po połączeniu tych substancji, spowodował, że nasz balonik rósł, i rósł, i rósł... Dzieci były zachwycone :)

 

 

SKRZATY - MALI OGRODNICY

W naszym przedszkolu czekając na wiosnę nie nudzimy się ani troszkę. Skrzaty wysiały do doniczek przeróżne nasiona roślin: rzeżuchy, koperku, pietruszki, papryki i rzodkiewki oraz posadziły cebulki na szczypiorek. Z niecierpliwością czekają na pierwsze roślinki. Dzieci troskliwie opiekują się nasionami, podlewają je i codziennie sprawdzają czy może już coś wyrosło...:) Rezultaty pracy przedszkolaków będą widocznie już za niedługo, a radości nie było końca.
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

Wiosenny spacer Skrzatów

Korzystając z pięknej pogody Skrzaty wybrały się na spacer w poszukiwaniu wiosny.  Wszystkie dzieci z radością wysłuchiwały śpiewu ptaków, szukały w szkolnym ogrodzie pierwszych wiosennych kwiatków, obserwowały jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Cieszymy się, że wiosna już za niedługo i słoneczka oraz zabaw na świeżym powietrzu będzie coraz więcej!

 

SKRZATY SZALEJĄ NA ŚNIEGU

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym szkolnym ogrodzie. Skrzaty ciepło ubrane, oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na odpowiednim sprzęcie z bezpiecznych górek. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Dla wszystkich była to ogromna frajda, a te beztroskie chwile zostaną w pamięci na długi czas.

 
CO SŁYCHAĆ U SKRZATÓW?


Grupa Skrzatów ma się doskonale. Dzieci bardzo szybko przystosowały się do nowego miejsca i warunków, wspaniale współpracują w grupie, bawią się i uczą. Zajęcia edukacyjne w naszej grupie składają się z aktywności ruchowej, plastycznej, muzycznej, a ich głównym celem jest pogłębianie wiedzy przedszkolaków na przeróżne tematy oraz wzbogacanie słownictwa dzieci. Dzieci są zaciekawione, pełne zapału i chętne do wszystkich aktywności. Z uśmiechem witają każdy dzień w przedszkolu:) 

 

 

WIGILIA SKRZATÓW

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej grupie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii 21.12.2018 r. w całej szkole od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Skrzaty bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki.  Gdy już wszystko było gotowe nadszedł czas dzielenia się opłatkiem, składania sobie wzajemnie życzeń oraz kosztowania przyniesionych smakołyków. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Po wigilijnym obiedzie wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w Jasełkach i wspólnie kolędować. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego wspaniałego dnia.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!

 

 

STROJENIE CHOINKI PRZEDSZKOLNEJ

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka.W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Skrzaty z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wyglądała  prześlicznie. Jak co roku udekorowaliśmy także naszą salę świątecznymi dekoracjami i pracami dzieci, dla nich to wielka frajda, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo...

 

 

ŚWIĄTECZNE DEKOROWANIE PIERNICZKÓW

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu unosił się zapach świątecznych pierników. Dzieci z zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały ciasteczka różnokolorowymi lukrami, barwnymi posypkami, cukrowymi pisakami i kolorowymi cukiereczkami. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Po skończonej pracy nastąpił najprzyjemniejszy moment czyli smakowanie kolorowych posypek i pierniczków. Były pyszne! Pozostałe pierniki będą pysznym poczęstunkiem dla dzieci i rodziców na przedszkolnych Jasełkach, które odbędą się już wkrótce:)

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za podarowanie pierniczków
i kolorowych ozdób do dekoracji. Była to wielka radość dla wszystkich dzieci!

 

 

MIKOŁAJKI
 

6 grudnia Skrzaty już od rana nasłuchiwały dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Po śniadaniu w asyście swoich pomocników: elfa i aniołków, przybył do naszych dzieci Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci bardzo cierpliwie czekały . Spotkanie z Mikołajem odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki powitały Mikołaja piosenką i chętnie odpowiadały na pytania gościa. Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami i każdy miał okazję zrobić sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie. Oczywiście wszystkie Skrzaty obiecały, iż kolejny rok będą znów takie grzeczne i zawsze uśmiechnięte:) To był wspaniały dzień!

Album fotograficzny - TUTAJ

 

MATEMATYKA NA WESOŁO


Matematyka dla dzieci może być tak samo łatwa jak nauka mówienia – im częściej maluch będzie obserwować zbiory, liczby i działania, tym szybciej odszyfruje rządzące nimi reguły.
W naszych zajęciach codziennie wplatamy choć odrobinę matematyki, dlatego nasze Skrzaty bardzo dobrze radzą sobie w przeliczaniu, grupowaniu, dodawaniu i odejmowaniu elementów na konkretach. A to wszystko oczywiście w formie wspaniałej zabawy!

 


 

WYJŚCIE NA CMENTARZ

Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. 30 października Skrzaty wybrały się do pobliskiej kwiaciarni po znicze a następnie na cmentarz. W ciszy obserwowały nagrobki i ludzi sprzątających groby swoich najbliższych. Dzieci z zaangażowaniem oraz zachowując się bardzo ostrożnie stawiały zapalone znicze, wiedziały także jak należy zachować się w takim miejscu.

 
 
 
BUM BUM RURKI MAMY I MY!!!

 

Bum Bum Rurki to ulubiona zabawka edukacyjna dzieci, uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami w USA. Kolorowe rurki umożliwiają zabawę oraz edukację muzyczną.  Muzykowanie  za pomocą kolorowych rurek jest doskonałym  wstępem do nauki gry na innych instrumentach. Świetnie sprawdzają się w nauczaniu podstawowych elementów muzyki: rytmu, melodii oraz harmonii. Od dziś taką możliwość mają Skrzaty i Biedronki. Gra na rurkach zaciekawiła przedszkolaków. Świetnie  wszyscy  się bawili. Od tej pory będziemy rozwijać zdolności muzyczne dzieci z użyciem tych kolorowych rurek.
 

                                                         -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BAJKA ,,JAŚ I MAŁGOSIA”

 

W piątek 19.10.2018 r. przyjechał  do naszych Skrzatów i Biedronek Teatr Lalek Bajka. Przedszkolaki zobaczyły bajkę ,,Jaś i Małgosia”. Celem tej  bajki  było zachęcenie dzieci do uprawiania sportów i prostych zajęć ruchowych, aby nie mieć wady postawy. Na uwagę zasłużyło również przesłanie wzajemnego czynienia dobra, które w przyszłości powraca.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ – WIZYTA SKRZATÓW I BIEDRONEK NA POCZCIE
 
18 października Skrzaty i Biedronki udały się do Urzędu Pocztowego w Toszku, aby złożyć życzenia wszystkim Pracownikom tego miejsca z okazji Dnia Poczty Polskiej. Przedszkolaki zaśpiewały ,,Sto lat” i wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę. Dzieciaczki podczas tej wizyty zobaczyły, jak wygląda praca na poczcie.  Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał cukierka.
 
 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Korzystając z ostatniej słonecznej pogody obchodziliśmy w naszych oddziałach Święto Pieczonego Ziemniaka.
Skrzaty i Biedronki z radością ale i niecierpliwością czekaly na ten dzień. Gdy ziemniaki powolutku piekły się pod czujnym okiem pań,  dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w zabawach ruchowych oraz zawodach sportowych. Świeże powietrze i ogrom pozytywnych wrażeń sprawiły, że wszystkie Skrzaty i Biedronki  z apetytem zjadały pieczone ziemniaki, nawet przedszkolne niejadki :)
 
 
WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZDROWE ZĘBY MAM, BO ZAWSZE O NIE DBAM !

Nasze Skrzaty też dbają o swoje ząbki, dlatego nawet w przedszkolu z przyjemnością, zawsze po śniadaniu zabierają swoje przybory (szczotka, pasta, kubek) i idą do łazienki je wyszorować :) Wcześniej na zajęciach dowiedziały się o konieczności systematycznego dbania o zęby, oraz jak prawidłowo je myć. Zależy nam na tym aby codziennie dbać o higienę jamy ustnej naszych milusińskich.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ DZIEWCZYNKI I CHŁOPAKA

W tym roku i dziewczynki i chłopaki z naszej grupy świętowali wspólnie!!  Jak zabawa to zabawa - była dyskoteka z balonami - rurkami oraz słodki poczęstunek, nie mogło oczywiście zabraknąć uroczystego " STO LAT" dla wszystkich Skrzatów.. W tym dniu każde dziecko czuło się na prawdę wyjątkowo:)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SZASZŁYKI OWOCOWE

O tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą nasze Skrzaty. We wtorek dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce. Określaliśmy ich kształt, kolor, wielkość oraz nazwę. Tego dnia wszyscy mieli dużo pracy, każdy z pomocą pań kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po skończonym zadaniu wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki.

Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                           SKRZATY TEŻ KODUJĄ

Również Skrzaty zainspirowane przez panią Iwonę Krzemińską oraz uczniów klas młodszych naszej szkoły rozpoczęły Tydzień Kodowania. Zaczęliśmy od kolorowych, plastikowych kubeczków, które mimo swojej prostoty okazały się "strzałem w dziesiątkę"! Budowaliśmy wieże, domki, zamki....wszystko to, co tylko dziecięca wyobrażnia wymyśli. Następnie przyszedł czas na trudniejsze zadanie - budowanie wieży według określonych zasad - to także wspaniale wszystkim wyszło. Zabawa z kubeczkami okazała się wielką frajdą! Cieszymy się, że to nie koniec a początek naszej drogi z kodowaniem...:)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bądź bezpieczny – wizyta Pana Policjanta w oddziałach przedszkolnych

 

W dn.05.10.2018r. nasze przedszkole odwiedził policjant z Komisariatu w Pyskowicach,  który przeprowadził  prelekcję na temat bezpieczeństwa. Celem tej wizyty  było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe. Pan Policjant  uświadomił przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Na zakończenie, przedszkolaki dziękując za cenne rady wręczyły dyplom. 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
CZARY-MARY” - WIZYTA MAGIKA W NASZYCH ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH!

 

Czarująco  rozpoczął się środowy poranek dla dzieciaczków z grup Skrzatów i Biedronek, bo  oto dziś odwiedził nasze przedszkole  magik,  który wprowadził dzieci w świat magii.  Najmłodsi i starszacy mieli możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, ponieważ  aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu. Uczyli się tajemniczych zaklęć, a odważni ochotnicy pomagali mistrzowi w jego pokazie. W programie  ,,Magic”  Skrzaty i Biedronki poznali pełne tajemnic magiczne triki. Z pewnością  wizyta magika oraz magiczne zaklęcia na długo pozostaną w pamięci dzieci.
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W przedszkolu nie ma czasu na nudę !
 

Na dworze coraz chłodniejsza, jesienna pogoda, ale..... my się nie nudzimy i zawsze jesteśmy uśmiechnięci, bo w naszym przedszkolu jest tyle ciekawych rzeczy do robienia!! Ostatnio każdy wolny czas między zajęciami dydaktycznymi  przeznaczamy na konstruowanie przeróżnych budowli z kolorowych patyczków i wychodzi nam to na prawdę wspaniale!! A już za niedługo odwiedzi nas tajemniczy, MAGICZNy gość.......nie możemy się doczekać!:)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy w naszej grupie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Skrzaty brały udział w zabawach ruchowych z chustą animacyjną, dyskotece oraz sesji zdjęciowej upamiętniającej ten pełen usmiechów i radości dzień, oczywiście nie obyło się bez poczęstunku, medali: "Super Przedszkolak" oraz życzeń od nauczycieli i dyrekcji dla każdego dziecka.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                        Skrzaty ciągle w ruchu:)

Ruch to ulubiona forma spędzania czasu dzieci. Szczególnie, gdy mają do dyspozycji wielką, odpowiednio wyposażoną salę, podwórko  oraz grupę kompanów. Zabawy ruchowe nie tylko uczą dzieci odpowiedniej koordynacji ruchowej,wyzwalają ich energię i wspomagają rozwój, ale są też świetną integracją z rówieśnikami.

Nasze Skrzaty uwielbiają zabawy ruchowe i znają już ich bardzo wiele:)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Kropki  

14 września razem z Biedronkami uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy historii jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy pracę plastyczną, oczywiście z KROPKAMI w roli głównej, ale największą atrakcją była sesja zdjęciowa w foto-ramie z kolorowymi kropkami i różnymi rekwizytami. To był wesoły, pozytywnie zakropkowany dzień :):)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA -  TUTAJ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Początki w przedszkolu... nie takie trudne:)     

Wrzesień to czas adaptacji, szczególnie dla dzieci trzyletnich i tych, które po raz pierwszy przyszły do przedszkola.

W naszym oddziale priorytetem jest zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa i tworzenia serdecznej atmosfery w czasie ich pobytu w przedszkolu. Dużo się bawimy dzięki ogromnej ilości wspaniałych zabawek, gier edukacyjnych i pomocy dydaktycznych, wykonujemy prace plastyczne, korzystamy z pięknej pogody i wychodzimu na szkolny plac zabaw, który dostarcza dzieciom wiele pozytywnych emocji.  Poznajemy się wzajemnie, śpiewamy piosenki, tańczymy i uczestniczymy w zabawach ruchowych:)

                                                                                                                                                   

                                       

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć