• Klasy IV - VIII

   • 09.05.2023

     

    Dzień Otwarty ZSMK w Pyskowicach

     

    9 maja uczniowie klasy 8. wzięli udział w Dniu Otwartym ZSMK w Pyskowicach. Młodzież miała możliwość zapoznać się z wirtualną strzelnicą oraz przetestować swoją sprawność.
    Może ktoś wybierze pyskowicką szkołę?

    Donata Podkowa, Joanna Falborska

     

    07.06.2022

    Lekcje z Temidą

    W naszej szkole zrealizowane zostały „Lekcje z Temidą” -  program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości mający na celu podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć online prowadzonych przez radcę prawnego uczniowie kl. 6, 7 i 8 poznali między innymi odpowiedzi na pytania:
     - Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
     - Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
     - Jakie prawa ma konsument?
     - Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?
     - Czym jest stalking?
     - Jak reagować na prześladowanie w szkole?
     - Gdzie szukać przepisów prawa?
    Uczestnicy spotkania rozmawiali także o odpowiedzialności za treści publikowane w internecie, obejrzeli poruszający materiał filmowy i rozwiązali quiz podsumowujący zajęcia.

    Kornelia Rzepka

     

     

    18.05.2022

    Czwartoklasiści na lekcji w Urzędzie Miasta

    W dniu 18 maja w ramach lekcji historii uczniowie klasy 4 odwiedzili Urząd Miasta w Toszku.  W sali sesyjnej spotkali się z wiceburmistrzem Piotrem Kunce, który opowiedział o strukturze i funkcjonowaniu urzędu oraz odpowiadał na liczne pytania dociekliwych uczniów. Uczniowie zobaczyli jak pracują urzędnicy w referacie promocji gminy, a także zajrzeli do gabinetu burmistrza. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali grę edukacyjną o Toszku.

    Donata Podkowa

     

    17.05.2022

    Piątoklasiści kreatywnie na lekcji geografii

    Uczniowie kl.5  w ramach lekcji geografii przygotowali modele form krajobrazów występujących w Polsce. Kreatywne pomysły, ciekawe materiały i staranne wykonanie to wielkie atuty przedstawionych prac. Modele zostały zaprezentowanie szerszej społeczności na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu. Piątoklasiści, należą Wam się solidne brawa za wspaniale wykonane zadanie!
     
     
    Kornelia Rzepka

     

     

    10.05.2022

    Przejmująca lekcja historii

    W dniu 10 maja uczniowie klasy 7 i 8 zwiedzili Muzeum KL Auschwitz. Wszyscy  z zainteresowaniem i w skupieniu słuchali pani przewodnik, która oprowadziła nas po terenie obozu. Dla uczczenia pamięci ofiar, uczniowie zapalili znicz pod Ścianą Straceń przy Bloku 11. Następnie pojechaliśmy do obozu Birkenau, gdzie zobaczyliśmy rampę kolejową z wagonem i  zachowane drewniane baraki. Wizyta w miejscu męczeństwa wielu narodów była dla nas przejmującą lekcją historii.

    Donata Podkowa

     
     
    21.04.2022
     

    Lekcja przyrody w piaskownicy - budujemy formy terenu.

     

    Uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody w bardzo praktyczny sposób poznawali różne formy ukształtowania terenu. Podczas pracy grupowej w piaskownicy budowali modele pagórków, wzgórz, dolin, kotlin i wąwozów, formowali stoki łagodne i strome góry, dociekali, którędy mogłaby płynąć woda na tak ukształtowanym obszarze. Czwartoklasiści już według własnej inwencji wybudowali także tamę, jezioro zaporowe i ujście rzeki do morza.

    Brawo za pomysłowość i wspólne działanie!

    Kornelia Rzepka

     

     

    30.03.2022

    Dzień Otwarty w strzeleckim CKZiU

     

    Uczniowie klasy 8 skorzystali z możliwości zapoznania się z ofertą edukacyjną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich podczas Dnia Otwartego zorganizowanego w tej placówce 30 marca. Wizyta w nowocześnie wyposażonych pracowniach, udział w warsztatach, możliwość rozmowy z nauczycielami i uczniami tej szkoły były dla ósmoklasistów szansą na wzbogacenie wiedzy o szkolnictwie zawodowym i kolejnym krokiem w kierunku podejmowania odpowiedzialnych decyzji edukacyjno- zawodowych.
     
    Foto TUTAJ
    Kornelia Rzepka

     

    07.02.2022

    Wyjazd na lodowisko (4a)

     
    Dnia 7 lutego klasa 4 a wzięła udział w wyjeździe na Lodowisko Tafla w Gliwicach połączonym z seansem filmowym w Cinema-City. Dla niektórych czwartoklasistów było to dość trudne zadanie, bo po raz pierwszy na łyżwach mierzyli swoje siły z twardym, śliskim lodem. Uczniowie radzili sobie jednak bardzo dobrze, bo widać było wyraźne postępy po każdym okrążeniu lodowiska. Nauce sprzyjała dostępna, tylko dla nich cała tafla lodu i odpowiednia motywacja wychowawcy. Oczywiście niektórzy zaliczyli przy okazji bliższy kontakt z lodem, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych kontuzji. Zbliżają się ferie zimowe, więc taki trening na lodzie był z pewnością dla uczniów zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych. Po lodowisku klasa udała się na seans filmowy w Cinema-City - film pt." Spider -man. Bez drogi do domu."
     

    Album fotograficzny TUTAJ

    Wojciech Stowski

     

     

    11.01.2022

    Wyjazd do Teatru Nowego w Zabrzu (5a i 6a)

     

    Klasy piąta i szósta we wtorek 11.01.22 pojechały do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl Opowieść Wigilijna.
    W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili teren radiostacji gliwickiej (miejsce prowokacji hitlerowskiej i najwyższa drewniana konstrukcja w Europie).
     

    Foto TUTAJ

    BC

     

    07.12.2021

    "Lekcje nie z tej Ziemi" o kosmicznych śmieciach

    Nasza szkoła po raz drugi zakwalifikowała się do projektu "Lekcje nie z tej Ziemi" realizowanego w ramach programu edukacyjnego ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pan dr Jakub Bochiński, astronom i odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym przestawił uczniom kl. 5 i 6 (podczas warsztatów online) temat "Jak oczyścić naszą orbitę? (Zdalne) eksperymenty ze śmieciami kosmicznymi". Uzyskaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania, ile satelitów krąży na orbicie okołoziemskiej, co można zrobić, by ocalić naszą orbitę, jak polscy naukowcy mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby śmieci w kosmosie. Najbardziej zaskakująca okazała się informacja, że odległość z powierzchni Ziemi do granicy z kosmosem to tylko 100 km! Tak blisko i tak daleko jednocześnie...

    Kornelia Rzepka

     

    06.12.21

    A może tak Niepubliczna Branżowa Szkoła

    w Strzelcach Opolskich?

     
    Uczniowie kl.8 spotkali się w ramach zajęć doradztwa zawodowego z Panią Dyrektor Niepublicznej Branżowej Szkoły w Strzelcach Opolskich. Możliwość kształcenia się w ponad 60 zawodach oraz kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia, zajęcia praktyczne u wybranego pracodawcy, dodatkowe kursy podnoszące kwalifikacje oraz niewielkie klasy to największe atuty tej placówki. Ciekawa oferta dla wszystkich, którzy już po 3 latach nauki chcieliby uzyskać pełne kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie pracy.
     
     

    Kornelia Rzepka

     

    23.11.2021

    Ósmoklasiści poznali ofertę kształcenia

    strzeleckiego CKZiU

     
    Uczniowie klasy 8 mieli możliwość zapoznać się z bardzo bogatą ofertą kształcenia zawodowego przygotowaną przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, a to dzięki wizycie w naszej szkole pani dyrektor tej placówki. Podczas zajęć doradztwa zawodowego ósmoklasistom zaprezentowane zostały kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Uwagę uczniów zwróciły szczególnie możliwości wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe, nowocześnie wyposażone klasopracownie i warsztaty  oraz zajęcia dodatkowe dla różnych klas mundurowych. Uzyskane na spotkaniu informacje na pewno będą przydatne przy podejmowaniu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
     

    Kornelia Rzepka

     

    04.10.2021

    4a w Ojcowie
     
    Wojciech Stowski

     

     

    23.09.21

    Międzyklasowa integracja

     
    W ramach integracji uczniów najstarszych klas w naszej szkole siódmo- i ósmoklasiści uczestniczyli w zajęciach terenowych na Ranczu Baranówka w Nowej Wsi Tworoskiej. Gra terenowa z mapą i kompasem, budowanie wieży ze skrzynek, spacer po linie i gry zespołowe dostarczyły wielu pozytywnych emocji i okazji do tego, by współpracować i wspólnie się bawić. Podsumowanie wycieczki odbyło się przy międzyklasowym ognisku.
     
    Album fotograficzny TUTAJ
    Kornelia Rzepka
     
     
     
     
    06.2021
     

    Wycieczka turystyczno-krajoznawcza - dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy

     

    Album fotograficzny TUTAJ

     

     

    Lekcja przyrody w szkolnej piaskownicy

     

    Wypukłe i wklęsłe formy terenu nie mają już od dziś tajemnic przed uczniami kl.4! Chłopcy i dziewczyny podczas zajęć terenowych budowali modele ukształtowania terenu, formowali pagórki i wzgórza, doliny i kotliny, kształtowali z piasku strome i łagodne stoki gór oraz koryta rzek. Dzięki praktycznym działaniom teraz już bez trudu rozpoznają elementy rzeźby powierzchni Ziemi - zarówno na ilustracjach, jak i w terenie.

    Album fotograficzny TUTAJ

    Kornelia Rzepka

     

     

    "Lekcje nie z tej Ziemi" z Polską Agencją Kosmiczną

    Pan Jakub Stelmachowski, ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas zajęć online spotkał się 19. maja z uczniami kl.7 w ramach projektu ESERO. Specjalista z zakresu robotyki kosmicznej przedstawił siódmoklasistom, jakie technologie wynalezione na potrzeby eksploracji kosmosu wykorzystujemy na co dzień  i jak sami możemy tworzyć rzeczy na pograniczu kosmosu i naszej planety. Udowodnił także na licznych przykładach, że polscy konstruktorzy i programiści mają wielki wkład w rozwój badań obiektów w  Układzie Słonecznym. Kto wie, może ktoś z klasy- zainspirowany spotkaniem- zwiąże swą przyszłość zawodową z branżą kosmiczną?

    Kornelia Rzepka

     

     

    Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

     

    W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

     

    Kornelia Rzepka

     

     

    "Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

     

    22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.
    Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:
        • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;
        • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.
    Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

    Kornelia Rzepka

     

     

     

    Klasa 4a (wych. Izabela Kusz) bierze udział w programie "Godziny wychowawcze ze światem".

     

     

    DZIEŃ ZIEMI - PRACE UCZNIÓW

     

     

     

    Projekty na lekcjach geografii

     

    Uczniowie klas 7 i 8 w ramach lekcji geografii realizowali projekty grupowe, a efekty swojej pracy prezentowali na forum klasy. Tematyka zajęć dotyczyła pasm górskich w Polsce, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego oraz kultury ryżu w Azji. Spektakularne erupcje wulkanów, pomysłowe konstrukcje do demonstracji wstrząsów tektonicznych, degustacja sushi i nauka posługiwania się bambusowymi pałeczkami przy jedzeniu na długo pozostaną w pamięci uczestników pokazów.

     

    Wszystkie zdjęcia TUTAJ

    Kornelia Rzepka

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
   • 32 2334419
    NIP 9691626740
    REGON 367997782
   • ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
    powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska
    Poland
   • dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
    wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • Galeria zdjęć

   brak danych