• Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Muzeum Miejskie w  Tychach, organizator V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita,  ogłosiło  wyniki I etapu. Wśród 30 szkół, które awansowały do finału, jest nasza dwuosobowa drużyna: uczennice kl.8a: Paulina Mikosz i Martyna Weis. Dziewczyny przygotowały ciekawą prezentację o dr. Ludwigu Guttmannie (28,5 pkt. 5 miejsce). Teraz przed nimi jeszcze trudniejsze zadanie. W maju podczas finału będą musiały wykazać się wiedzą na temat historii Śląska. Trzymamy kciuki!

  Ludwig_Guttmann.pdf

  Donata Podkowa

 • Nasi uczniowie wyróżnieni

  Kolejny raz Biblioteka Miejska w Toszku zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kroszonkę". Troje naszych uczniów zostało w nim  wyróżnionych: Julianna Jaworska,Marcin Popek oraz Weronika Sacher. Oceniana była technika, dokładność, oryginalność i nawiązanie do tradycji zdobienia jaj.

  Joanna Falborska

 • Co nowego w bibliotece szkolnej?

  Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa  do naszej  biblioteki szkolnej zakupiono 838 książek  za kwotę 15 000 zł. W przeważającej części są to tytuły dla uczniów kl. 1-3, nie brakuje jednak ciekawych propozycji dla młodzieży. Biblioteka została doposażona w lektury szkolne, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze, które stanowiły drugi filar zamówienia. Pojawiły się wśród nich serie: „Zaopiekuj się mną”- Holly Webb, „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, ”Dziennik Cwaniaczka”- J.Kinneya czy też „Zwiadowcy” J.Flanagana itp.  W realizacji zamówienia znalazły się także książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla dzieci słabiej widzących.

  W ramach realizacji NPRC cała szkoła zaangażowała się w różne  akcje oraz projekty czytelnicze: Noc bibliotek, Dzień Głośnego Czytania, „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”Program wzbogacił bibliotekę w nowości, a czytelników w nowe doznania duchowe.

  Joanna Falborska

 • "Myślę, więc wiem"

  Uczennice klasy 8a: Paulina, Miriam i Martyna zwyciężyły w konkursie matematyczno - geograficznym organizowanym  przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach i zajęły odpowiednio miejsca I, II i III. 

  Konkurs adresowany był do ósmoklasistów ze szkół powiatu gliwickiego. Dziewczyny wykazały się wiedzą geograficzną i matematycznym myśleniem, w tym znajomością parków narodowych, zabytków UNESCO i wiedzą na naszym regionie. Biegle posługiwały się skalą mapy i obliczeniami dotyczącymi ludności. Ciekawym zadaniem okazało się opracowanie planu wycieczki do wybranego miasta. Laureatkom konkursu gratulujemy i życzymy, by tą ostatnią umiejętność mogły jak najszybciej wykorzystać w realnej (i bezpiecznej) rzeczywistości.

  Kornelia Rzepka

 • "Wirusoochrona" w naszym przedszkolu

  W marcu dzieci z grupy "Biedronki" i "Skrzaty" realizowały wojewódzką akcję informacyjno - edukacyjną "Wirusoochrona". Dzieci utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa w przedszkolu, przypomniały sobie co wolno, a czego nie w związku z pandemią. Mogły również puścić wodze wyobraźni i namalować wirusy.

  Monika Leśniewska

 • PRÓBNY EGZAMIN - FOTORELACJA

 • Alpaki w naszej szkole

  Dnia 16.03.2021 r. nasza szkoła miała wyjątkowych gości. Uczniów klas 1-3 odwiedziły 3 alpaki z Kotulina: Antoś, Leoś i Tofik. Te niezwykłe zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej, lubią marchewki, głaskanie, towarzystwo i mają łagodne usposobienie. Dla wszystkich uczniów było to ogromne przeżycie. Uczniowie nie tylko karmili, ale także przytulali alpaki.  Dowiedzieli się również, gdzie mieszkają, co jedzą, jakie mają zwyczaje, co lubią i  czego nie powinno się przy nich robić.

  Anna Havemeister

 • E-Laboratoria z Centrum Nauki Kopernik

  Uczniowie naszej szkoły 19 lutego br. mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach online prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. Program wspierany jest przez Ministra Edukacji i Nauki, a jego celem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach, położonych z dala od centrów nauki. 

  Zrealizowane zostały następujące (cztery) tematy zajęć:

  - Sztuka kamuflażu (klasa 3a)

  - Woda i stany skupienia (klasy 4a i 5a)

  - Robimy kwasy (klasa 7a) 

  - Skąd się biorą barwy? (klasa 8a)

  Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów potrzebnych do eksperymentowania. Podczas zajęć pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzili doświadczenia, najmłodsi z kl. 3 - w szkole, pod okiem nauczyciela, a starsi uczniowie w swoich domach, przed ekranem komputera. Jak zwierzęta stosują sztukę kamuflażu? Czy kostka lodu pływa w oleju spożywczym? Co się ukrywa w białym świetle? Jak bezpiecznie odróżniać kwasy od innych substancji? Na te i wiele innych pytań uczestnicy warsztatów skutecznie poszukiwali odpowiedzi – ucząc się i bawiąc jednocześnie. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń zdecydowanie ułatwia zrozumienie zjawisk przyrodniczych, fizycznych czy chemicznych.

  Kornelia Rzepka

 • "Alicja - online" interaktywne spotkanie z bajką

  Dnia 16.02.21 r. uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spektaklu 3D ,,Alicja - online" przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny aktorzy pojawili się w naszej placówce dzięki połączeniu online. W spektaklu brała udział grupa aktorów, artystów cyrkowych oraz akrobatów, którzy wzbogacili przedstawienie pokazem ogniowym, tańcem na podwieszanej szarfie na wysokości 8 m, bańkami mydlanymi oraz ledowym show. Dzieci świetnie się bawiły i na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki

  Anna Havemeister

 • Pasowanie na czytelnika

  Dnia 11.02 odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z biblioteką oraz z zasadami wypożyczania. Uroczyście przyrzekli, że będą szanować książki i przestrzegać regulaminu. Otrzymali też prezenty- książeczki i zakładki. Na koniec każdy mógł już oficjalnie wypożyczyć książkę.

  Joanna Falborska

 • TRADYCJA TŁUSTEGO CZWARTKU

  Wspaniałe Damy z klasy I ”A” w pięknych karnawałowych sukniach hołdując tradycji odwiedziły wszystkie dzieci naszej szkoły oraz pracowników Urzędu Miejskiego i Centrum Usług Wspólnych częstując smacznym pączkiem.

  Tradycja tłustego czwartku i jedzenia pączków w wersji słodkiej zawitała do naszego kraju w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czasu zabaw i obfitego jedzenia. Po nim następował już tylko Wielki Post.

  WP

 • Życzenia dla Babci i Dziadka

 • Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj - podsumowanie.

 • PPP Pyskowice

 • WESOŁYCH ŚWIĄT!

 • Cyberprzemoc

  W ostatni dzień przed świętami uczniowie klas 7-8 naszej Szkoły wzięli udział w warsztatach Projektu „Ogarnij hejt” zorganizowanych przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema a prowadzonych przez p. Jakuba Płodzicha. Zajęcia odbywały się oczywiście on-line.

  Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gdyż cyberprzemoc dotyka głównie osoby w tej grupie wiekowej, a dzieci i młodzież nie wiedzą jak sobie z takim problemem radzić. Sprawcy natomiast, nie mają świadomości konsekwencji swoich działań.

  Uczniowie podczas zajęć zdefiniowali pojęcie hejtu, przedstawili różnice między hejtem a konstruktywną krytyką, wypełnili ankietę nt. cyberprzemocy i obejrzeli krótki film. Dowiedzieli się również o zapisach w prawie i możliwych konsekwencjach prawnych działań takich jak: rozpowszechnianie zdjęć/filmów, stalking, kradzież tożsamości czy groźby.

  Prowadzący skierował do uczestników warsztatów apel, aby ofiary cyberprzemocy reagowały poprzez mówienie o niej oraz żeby świadomi bądź nieświadomi sprawcy pamiętali o konsekwencjach, także prawnych, swoich działań.

  Weronika Sczasny

 • Warsztaty edukacyjne z chemii

  Nauka powinna być przeprowadzona tak, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.

                                                                                               Albert Einstein

   

  W środę, 9 grudnia uczniowie klasy siódmej mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach edukacyjnych z chemii. Organizatorem i sponsorem warsztatów była firma Gaz – System, która zajmuje się budową  i eksploatacją gazociągów przesyłowych. Przeprowadzenie doświadczeń było możliwe dzięki przekazanej przez firmę paczce, zawierającej potrzebny sprzęt i odczynniki oraz materiały opisujące eksperymenty. Materiały opracowano tak, aby uczniowie mogli sami obserwować i badać właściwości substancji i zjawiska oraz projektować i przeprowadzać doświadczenia chemiczne, interpretować ich wyniki i formułować wnioski.  Z uwagi jednak na panującą pandemię doświadczenia uczniowie oglądali online, a zajęcia prowadził przez internet nauczyciel chemii. Udział w warsztatach zapewne rozbudził w uczniach zainteresowanie zjawiskami otaczającego świata oraz  zachęcił do poszerzania wiedzy i bezpiecznego eksperymentowania.

  Wojciech Stowski.

 • Mikołaj już u nas był:))

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć