• Finał konkursu „Silesia Incognita”

  W sobotę 12 czerwca 2021 r. odbył się w Tychach, pod patronatem honorowym posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta, finał V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” . W finale wzięło udział 30 drużyn z całego województwa śląskiego. Uczestnicy rozwiązywali trudny test z zakresu wiedzy o kulturze, historii  i współczesności Śląska. Nasze dziewczyny: Paulina Mikosz i Martyna Weis, autorki prezentacji o dr. Guttmannie, uzyskały tytuł finalisty konkursu i otrzymały nagrody, m.in. koszulki firmy „Gryfnie”.

  Donata Podkowa

 • Szkoła Przyjazna Wodzie - AKTYWNI BŁĘKITNI

  Nasza szkoła włączyła się w realizację programu  „Szkoła Przyjazna Wodzie - AKTYWNI BŁĘKITNI”, którego organizatorem jest PGW Wody Polskie. W ramach programu młodzież z kl.7 i 8a uczestniczyła w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych. Nad Jeziorem Pławniowickim uczniowie brali udział w pokazach ratownictwa wodnego przygotowanych przez Państwową Straż Pożarną w Gliwicach, podczas których każdy m.in. miał możliwość przećwiczyć, jak wykorzystać rzutkę w celu pomocy tonącemu. Zwiedzanie pałacu Ballestremów wraz z przyległym parkiem, rejs statkiem po Kanale Gliwickim oraz wizyta w obiekcie hydrotechnicznym Śluza Dzierżno to kolejne atrakcje, z których skorzystali siódmo- i ósmoklasiści podczas pouczającej wycieczki.

  Kornelia Rzepka

 • OPS Toszek - wolne miejsca na szczepienia młodzieży

 • PATROL PIERWSZEJ POMOCY

  6 czerwca 2021r. w Dąbrówce podczas festynu z okazji Dnia Dziecka "Ratownicy" Rowerowego Patrolu Pierwszej Pomocy PCK z SP nr 1 w Toszku i z SP w Pniowie uczyli dzieci i dorosłych jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w tym w nagłym zatrzymaniu krążenia.

 • Konkurs

  Z okazji Dnia Patrona zorganizowano szkolny konkurs plastyczny na temat: "Zaprojektuj okładkę do książki o Irenie Sendler". Wyróżniono następujące osoby: Nadię Przywecką, Hanię Baranek, Oliwię Pakos oraz Tomka Klonka.

  Organizator- Biblioteka szkolna

 • Wszystkiego najlepszego Dzieci!

 • Drzwi otwarte w szkole w Pyskowicach

  28 maja uczniowie klas ósmych pojechali do ZSMK w Pyskowicach w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły oraz zwiedzenia placówki.Następnie obejrzeli w ratuszu wystawę dotyczącą historii Pyskowic.

  Joanna Falborska

 • Sukces Karoliny!

  W dniu 28 maja 2021r. w Sali Sesyjnej Ratuszu w Toszku, w obecności zaproszonych gości m.in. przedstawiciela Wojewody Śląskiego, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastyczno – Historycznego: Plakat 100 rocznica Plebiscytu na Śląsku. Organizator konkursu – Gmina Toszek i historyk Grzegorz Kamiński przygotowali ciekawe nagrody oraz poczęstunek dla zwycięzców. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej  - plakatu związanego z 100. rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku, który miał miejsce 20 marca 1921 r. W kategorii uczniów klas 6 – 8  drugie miejsce zajęła  nasza uczennica Karolina Badura kl. 8a.

  Donata Podkowa

 • E8 - ostatni dzień:))

 • Wszystkiego najlepszego Mamo!

 • E8 - egzamin ósmoklasisty 2021- matematyka

 • E8 - egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski

 • PRELEKCJA PODRÓŻNICZA O AFRYCE

  20 maja uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w ciekawej prelekcji prowadzonej przez doświadczonego podróżnika pana Przemysława Supernaka.  Uczniowie odwiedzili rozległą sawannę pełną dzikich zwierząt, białe plaże Zanzibaru i rybaków łowiących  rekiny, a także okolice ogromnego Jeziora Wiktorii. Zajrzeli do wiosek na końcu świata, poznali codzienność ich mieszkańców oraz dzieci z okolicznych szkół. Przyjrzeli się trudom życia najbiedniejszego kontynentu świata i poznali niezwykłą kulturę dumnych Afrykanów, pełną szacunku dla przodków i starszych.

  Anna Havemeister

 • "Klub Zdrowego Przedszkolaka"

  Dzieci z grup przedszkolnych "Skrzaty" i "Biedronki" brały w ostatnich miesiącach udział w projekcie "Klub Zdrowego Przedszkolaka". Projekt organizowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach. W ramach projektu dzieci uczyły się jak zdrowo jeść, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia oraz jak dbać o czyste powietrze. Poza tym utrwalały zasady higieny oraz uczyły się jak bezpiecznie przebywać na słońcu.

  Monika Leśniewska

 • "Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

  22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:    • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;    • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

 • Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

  W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

  Kornelia Rzepka

 • „Wiem czym oddycham”

  Nasza szkoła kontynuuje kampanię mierzenia jakości powietrza w Toszku za pomocą sensora umieszczonego na budynku szkoły.

  Sensor podłączony jest  do sieci Airly, pobiera a następnie przesyła do Airly następujące dane pomiarowe:

  • temperaturę powietrza wyrażoną w stopniach Celsjusza,
  • wilgotność,
  • ciśnienie,
  • stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10.

  Pobrane dane są przekazywane, zapisywane, agregowane i przetwarzane w bazie danych, której producentem i właścicielem jest Airly. Następnie po  analizie są udostępniane w formie graficzno-liczbowej, za pomocą platformy internetowej.  Każdy z mieszkańców Toszka może sprawdzić jakość powietrza na platformie pod adresem www.map.airly.eu.

  Wizualnie jakość powietrza obrazowana jest na sensorze poprzez kolorowe świecenie diod: zielonego – jakość dobra, pomarańczowy – jakość średnia, czerwony – jakość zła (przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyłów zawieszonych).

  Pozyskane informacje są doskonałym materiałem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym w szkole oraz wiedza dla mieszkańców miasta.

  Koordynator kampanii: mgr Kornelia Rzepka, nauczyciel geografii.

 • Always #AkcjaDonacja

  Szkolne Koło PCK realizuje program ogólnokrajowy dotyczący walki z ubóstwem menstruacyjnym pn. Always #AkcjaDonacja. Celem programu jest nie tylko pomoc poprzez przekazywanie produktów higienicznych, ale przede wszystkim wsparcie w procesie stawania się silnymi, pewnymi siebie kobietami.

  Więcej informacji o programie na www.pck.pl

   

  Szkolny lider programu: mgr Katarzyna Czapla, nauczyciel w-f.

 • Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Muzeum Miejskie w  Tychach, organizator V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita,  ogłosiło  wyniki I etapu. Wśród 30 szkół, które awansowały do finału, jest nasza dwuosobowa drużyna: uczennice kl.8a: Paulina Mikosz i Martyna Weis. Dziewczyny przygotowały ciekawą prezentację o dr. Ludwigu Guttmannie (28,5 pkt. 5 miejsce). Teraz przed nimi jeszcze trudniejsze zadanie. W maju podczas finału będą musiały wykazać się wiedzą na temat historii Śląska. Trzymamy kciuki!

  Ludwig_Guttmann.pdf

  Donata Podkowa

 • Nasi uczniowie wyróżnieni

  Kolejny raz Biblioteka Miejska w Toszku zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kroszonkę". Troje naszych uczniów zostało w nim  wyróżnionych: Julianna Jaworska,Marcin Popek oraz Weronika Sacher. Oceniana była technika, dokładność, oryginalność i nawiązanie do tradycji zdobienia jaj.

  Joanna Falborska

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć