• "Nie ma dzieci- są ludzie"

  "Nie ma dzieci- są ludzie"

  to słowa Janusza Korczaka. I to jest prawda. "Dziecko to też człowiek, tyle, że jeszcze mały"... Każdy dorosły był przecież kiedyś dzieckiem. Obchodzimy właśnie Dzień Dziecka, warto więc przypomnieć, że i dzieci mają swoje prawa. Mówimy o prawach dziecka, ponieważ każdy człowiek, gdy jest mały nie potrafi funkcjonować samodzielnie. Musi pozostawać pod opieką dorosłych. Dorośli natomiast powinni pamiętać o tym, że mały człowiek, który jest pod ich opieką ma swoje prawa. O tychże prawach dzieciaki będą rozmawiały podczas zdalnej edukacji. Nic w tym roku nie jest takie, jak zawsze. Także i Dzień Dziecka obchodzony jest inaczej... Trzecioklasiści otrzymują wirtualnie dwa prezenty: życzenia od swojej Wychowawczyni Iwony Krzemińskiej i... książkę, której są autorami! Nosi ona tytuł "Opowiadania do poczytania". Zapraszamy więc do czytania: https://app.writereader.com/library/book/8c0c4185-038a-4c09-a695-a7aab17dc55dA tutaj życzenia: https://biteable.com/watch/dzie-dziecka-2589505

  W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim Dzieciom wiele radości!

 • 29 maja - Dzień Patronki

  „Mało kto stawiał sobie tak wysoką poprzeczkę w byciu porządnym. Pani Irena jest osobą niezwykle szlachetną, niezwykle dzielną i niezwykle energiczną.”

  (Michał Głowiński, historyk literatury polskiej)

  29 maja 2008 roku nasza szkoła otrzymała imię Ireny Sendler. Co roku w tym dniu  obchodzimy  Dzień Patronki. Jest uroczysta akademia, młodzież odgrywa „Życie w słoiku”, przypominamy miejsca i wydarzenia z nią związane. Była niezwykłą kobietą, która wraz ze swoimi łączniczkami narażając życie ratowała dzieci z warszawskiego getta. Mówi się, że było ich ok. 2500. Za swą działalność otrzymała medal - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

  Warto przypomnieć słowa naszej Patronki:

  „Hitler stworzył piekło w całej Polsce, ale jeszcze większe piekło stworzył Żydom, a największe piekło stworzył dzieciom, tym najbardziej bezbronnym istotom.”

  „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę! "

  „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem. "

  „Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadna bohaterka. "

  Polecam ciekawy filmik

  Źródło-you tube  www.wilnoteka.lt

  https://www.youtube.com/watch?v=z3yYqbObPaQ

  Joanna Falborska

 • Dzień Muzeów – pierwsze święto naszego muzeum!

  W roku 2020 Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18 maja. To dobra okazja, by obejrzeć ciekawą wystawę w najbliższym muzeum. Niestety sytuacja nie pozwala nam zaprosić Państwa do nas na tradycyjne zwiedzanie. W planie mieliśmy też nocne, a raczej wieczorowe, zwiedzanie w ramach tzw. Nocy Muzeów! Proponujemy jednak wszystkim zainteresowanym galerię zdjęć – można zobaczyć część ekspozycji. Gdy sytuacja się unormuje, zapraszamy do naszego muzeum. Nasi szkolni muzealnicy chętnie oprowadzą Was po wystawie. Do zobaczenia!

  Donata Podkowa

 • Wiwat Maj, Trzeci Maj!!!

  Iwona Krzemińska

 • GRATULACJE DLA JULII

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu ogłosiło konkurs internetowy. Co tydzień, w każdy poniedziałek na swoim profilu na  Facebooku zamieszcza inspirację: fragmenty wspomnień, zdjęcia, korespondencję jeniecką. Zadanie konkursowe to wykonanie rysunku, komiksu czy memu na ich temat. Wszystkie prace są opublikowane na profilu CMJW na Facebooku. Nasza uczennica Julia Dziewa, zainspirowana tekstami o pracy jeńców wojennych w bardzo trudnych warunkach, narysowała swoją pracę i wysłała.  Gratulujemy i zachęcamy do głosowania – lajkowania jej rysunku!

  Donata Podkowa

 • Gratulujemy Marysi z IA!

  Uczennica klasy Ia - Marysia napracowała się bardzo podczas przygotowania ozdoby  świątecznej na V Konkurs Wielkanocny organizowany przez MOKiS w Pyskowicach. Ze względów bezpieczeństwa konkurs został odwołany. Wkrótce pojawiła się nowa forma tego konkursu- konkurs internetowy. Należało przesłać  zdjęcie ozdoby i zbierać polubienia. Marysia otrzymała wspaniałą nagrodę za udział. Była bardzo zadowolona.

  Anna Havemeister

 • ŻYCZENIA

 • Kubusiowi Przyjaciele Natury

  Kubusiowi Przyjaciele Natury

  Pierwszaki wzięły udział w ogólnopolskim, edukacyjnym Programie Kubusiowi Przyjaciele Natury, który miał celu realizację zagadnień ekologicznych. Zdobycie tytułu "Kubusiowych Przyjaciół Natury" potwierdzone jest Certyfikatem. Dzięki realizacji programu utrwalone zostały wiadomości z dziedziny ekologii. Program ten wprowadził też uczniów w piękny i fascynujący świat natury, uwrażliwił  na otaczające środowisko, nauczył przy tym jak o nie dbać i chronić. Sprawił wiele radości, dobrej zabawy i satysfakcji z osiągniętych celów.

  Anna Havemeister

 • O MUZEUM W GOŚCIU NIEDZIELNYM

 • Sukces Izy z 7b

  Miło nam poinformować, że nasza uczennica Izabela Falborska zawodniczka KKS Katowice wygrała turniej piłki nożnej halowej w niemieckim Pinnenbergu.

  Serdecznie gratulujemy!

 • Ku pamięci :)!

  Ku pamięci :)!

  Klasa IV a wraz z wychowawczynią - panią Weroniką Sczasny i nauczycielką j. angielskiego - panią Izabelą Kusz rozpoczęła przygotowywanie kapsuły czasu. Pierwszy etap prac polegał na szczegółowym opisaniu jednego dnia życia dziewięciolatka. Opisy te zostaną następnie przetłumaczone na języki obce - niemiecki i angielski. Do nich dołączą "sprawozdania" z jednego dnia życia rodziców naszych czwartoklasistów.

  To pierwszy etap przygotowywania kapsuły czasu, którą zamierzamy ukryć w "tajemniczym" miejscu, pozostawiając w gabinecie dyrekcji zalakowaną kopertę z mapą opisującą drogę do "skarbu" i napisem "Otworzyć w 2070 roku".

  O kolejnych etapach prac będziemy informować na bieżąco. 

  Na zdjęciach widoczni są pracujący uczniowie kl. IV oraz nasza kapsuła (jeszcze pusta)

  IK

 • ZAJĘCIA Z LEGO ROBOTYKI W OPARCIU O ZESTAWY LEGO WEDO

  25 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu ,,Eksperci Programowania”. Tym razem uczniowie klas pierwszych i drugich nauczyli się budować i programować proste konstrukcje. Przyszli inżynierowie poznali czujniki wykorzystywane w robotyce, nauczyli się podstaw programowania. Dało to najmłodszym robotykom możliwość budowania jeszcze  ciekawszych robotów. Programowanie na komputerze zostało zastąpione tabletami.

  Anna Havemeister

 • MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE SIATKOWEJ

  18.02.2020 r. w Kotulinie odbyły się MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE SIATKOWEJ dziewcząt i chłopców z klas 7-8. Uczniowie naszej szkoły w wyniku rywalizacji zajęli I miejsca i będą reprezentowali gminę Toszek podczas zawodów powiatowych w Pyskowicach.

  Drużynę dziewcząt reprezentowały:

  Karolina Badura, Kinga Ożarowska, Jessica Muller, Izabela Falborska, Natalia Triska, Alicja Zuber, Amelia Uryasz, Nadia Wojtaszczyk, Agata Węglarz, Julia Dziewa, Paulina Golla.

  W drużynie chłopców znaleźli się:

  Karol Winicki, Karol Bochenek, Kacper Miszok, Jan Łuków, Michał Popek, Bartosz Kwiecień, Stanisław Gabryś, Błażej Pacyga, Łukasz Pasławski, Fabian Mendla, Marcel Krupa, Filip Grzeliński.

  Gratulujemy i czekamy na kolejne rywalizacje sportowe!

  Opiekunowie: Aneta Węglarz i Katarzyna Czapla

 • ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO ,,EKSPERCI PROGRAMOWANIA”

  18 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich rozpoczęli zajęcia w ramach projektu edukacyjnego ,,Eksperci Programowania”.  Podczas  zajęć  dzieci uczyły się  pod okiem pani trener   mając do  dyspozycji maty edukacyjne, które zostały wykorzystane w grach i ćwiczeniach.   W trakcie zabaw na macie  dzieci  rozwijały zdolności matematyczne, słowne, logiczne, planowania. Najwięcej frajdy sprawiły kolorowanki z aplikacją Quiver. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

 • Rekrutacja na rok szkolny 2020 - 2021

  Rekrutacja na rok szkolny 2020 - 2021

  Informujemy, że nasza szkoła prowadzi rekrutację na rok szkolny 2020 - 2021 do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych Szkoły Podstawowej. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych dokumentach oraz można uzyskać w sekretariacie szkoły codziennie  w godz. 8.00 - 13.00.

  1. REKRUTACJA do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny  2020 - 2021:

  - regulamin rekrutacji (pdf)

  - wniosek o przyjęcie do przedszkola (pdf)

  - oświadczenie o wielodzietności lub samotnie wychowujący (pdf)

  2. REKRUTACJA do klas I na rok szkolny  2020 - 2021:

  - regulamin rekrutacji do I klasy (pdf)

  - wniosek o przyjęcie dziecka do kl.I (pdf)

 • Klub Kumpla

  W lutym br. uczniowie klasy 4a wzięli udział w kampanii społecznej Cartoon Network "Bądź kumplem, nie dokuczaj". Zajęcia przeprowadzone zostały w oparciu o kampanijny scenariusz "Podróż w nieznane". Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów na temat różnorodności osób i kultur oraz kształtowanie postaw otwartości i wzajemnego szacunku.

  Klasa 4a uzyskała Certyfikat potwierdzający, że jej członkowie wiedzą jak być dobrymi kolegami, szanować innych i być tolerancyjnym.

  Weronika Sczasny

 • BAL KARNAWAŁOWY

  Energia, szaleństwo i niezapomniana zabawa- tak możemy określić bal karnawałowy w naszej szkole. Gry i zabawy taneczne zorganizowane dla zerówki i klas 1-4 przez zespół animatorski  Perfectto sprawił, że nasze dzieci wróciły do domów zmęczone, ale szczęśliwe. Dziękujemy zespołowi animacyjno-wodzirejskiemu za fantastyczne i niezapomniane wrażenia z balu.

  Anna Havemeister

 • "RUCH" - to zdrowie!

  W piątek 10.01.2020r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole przedstawicieli ULKS "Ruch" Pniów. ULKS to Uczniowski Ludowy Klub Sportowy, który pod przewodnictwem pana Marcina Kwaśnioka, prowadzi sekcję tenisa stołowego dla dziewcząt i chłopców.

  Odbyły się pokazy tenisa stołowego, podczas których swoje umiejętności zaprezentował ks. Ireneusz Gierczycki - Mistrz Europy w roku 2019 w Tenisie Stołowym księży i zakonników.

 • ,,Dziel się uśmiechem”

  W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do  kolejnej akcji profilaktyczno- edukacyjnej „Dziel się uśmiechem”, współorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland, we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. W związku z powyższym w oddziałach przedszkolnych i klasach I-IV zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których dzieci zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, sposobów  i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz konieczności regularnych wizyt stomatologicznych. W ramach tej inicjatywy wszystkim uczestnikom akcji udostępniony został zestaw materiałów edukacyjnych.Integralnym elementem zestawu były także przybory do mycia zębów.

  Anna Havemeister

 • KOLEJ ŚLĄSKA W FERIE

  KOLEJ ŚLĄSKA W FERIE

  Informujemy o kolejnej edycji akcji „Kolej na Ferie”. W ramach akcji, w czasie ferii, dzieci i młodzież mogą podróżować Kolejami Śląskimi za darmo. Oferta obowiązuje od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Aby móc za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną. Oferta dotyczy uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok. Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie; jedynym wyjątkiem będzie linia do Zakopanego.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć