• ZAKOŃCZENIE ROKU 2019/2020

    

  Koniec roku szkolnego to tradycyjnie czas podsumowań, analiz i wniosków. Tym razem zdominowały je doświadczenia ostatnich trzech miesięcy, czyli nauczania zdalnego.

     W połowie marca cała społeczność szkolna znalazła się w zupełnie nieoczekiwanej, wyjątkowej sytuacji. Uczniowie, nauczyciele i rodzice młodszych dzieci musieli sprostać wyzwaniom, jakie wyniknęły z nauczania na odległość wymuszonego przez stan epidemiczny.

     Trzeba było szybko opanować nowe narzędzia pracy. Nauczyciele musieli samodzielnie poznać aplikacje internetowe, portale i platformy edukacyjne oraz nauczyć się z nich korzystać. Godzinami przeglądali Internet w poszukiwaniu, a później też tworzeniu materiałów do lekcji na odległość. Z kolei uczniowie zostali zasypani mnogością ćwiczeń, gier, filmów, informacji. A nawet zostali fotografami swoich notatek, rysunków i wytworów! Rodzice młodszych dzieci stali się domowymi korepetytorami i menedżerami oświaty – bez ich wsparcia młodsi uczniowie, zwłaszcza na początku, nie poradziliby sobie z nauką. Słowem, wszyscy uczyliśmy się niezwykle intensywnie i na wiele godzin dziennie utknęliśmy przed komputerami, tabletami lub telefonami.

     Szybko okazało się, że zarówno uczniom, jak i nauczycielom brakuje bezpośredniego kontaktu, wymiany myśli, wyjaśniania zagadnień, wreszcie zwykłej rozmowy. Dlatego coraz częściej odbywały się  lekcje wideo przez aplikację Meet, dostępną w usłudze Gsuite Google’a.

     Stała się rzecz niebywała – uczniowie zatęsknili za szkołą! Dzieciom brakowało kontaktów rówieśniczych, szkolnego gwaru i zwykłej szkolnej codzienności. Chociaż tak dobrze odnaleźliśmy się w nowej sytuacji (mimo pewnych problemów technicznych, np. z internetem), tęsknimy za tradycyjnym nauczaniem.

     Po tych trzech miesiącach wszystkim należą się podziękowania i wyrazy uznania. Uczniom, że mieli zapał do nauki, rodzicom, że wspierali i motywowali swoje dzieci, nauczycielom, że zrealizowali podstawę programową oraz dbali o atrakcyjność nauczania na odległość, dyrektorom, że zapanowali nad piętrzącymi się problemami organizacyjnymi, a także uporządkowali pracę szkoły w tych niezwykłych warunkach.

     Zasłużyliśmy na wspaniałe wakacje!

  Urszula Ambrożewicz

 • KANGUR 2020 - wyniki

  KANGUR 2020 - wyniki

  W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs Kangur 2020 został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl w dniach 28.05 - 5.06.

  W naszej szkole było zgłoszonych dziewięć osób, a wzięło udział osiem - trzech uczniów z klasy drugiej, jeden z czwartej, trzy uczennice z 7a oraz jeden ósmoklasista.

  Wszyscy nasi uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom uzyskując wyniki znacząco wyższe od średnich w danej kategorii wiekowej. Na szczególną uwagę zasługuje Maksymilian Milewski z 2a, który zajął pierwsze miejsce w regionie katowickim w kategorii Żaczek - gratulujemy!

 • DYŻUR WAKACYJNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

  Od 22 do 30 czerwca 2020 r. trwa rekrutacja do oddziału przedszkolnego w naszej szkole. Placówka pełni dyżur od 3 do 14 sierpnia 2020r.:

  zarządzenie BURMISTRZA

  Przyjęcia dzieci będą realizowane do wyczerpania miejsc w placówce z uwzględnieniem wytycznych GIS. Zgłoszenie należy złożyć w sekretariacie szkoły w wyznaczonym powyżej terminie.

  Lista przyjętych dzieci będzie opublikowania w dniu 02.07.2020r.

  Deklaracja_wakacje_2020_r.

 • 18.06.20 - dzień trzeci - JĘZYKI

 • 17.06.2020 - E8 dzień drugi - MATEMATYKA

 • 16.06.2020 - E8 PIERWSZY DZIEŃ ZA NAMI

  Ósmoklasiści pisali dzisiaj egzamin z języka polskiego. Już około 8.15 zaczęli wchodzić do szkoły. Wszyscy zachowywali się godnie! Jutro uczniowie będą się zmagali z królową nauk:)

 • Sukces naszych uczniów w Wielkiej Lidze Czytelników

  Sukces naszych uczniów w Wielkiej Lidze Czytelników

  Od listopada zeszłego roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zmaganiach Wielkiej Ligi. W pierwszym etapie musieli przeczytać 10 książek i wypełnić do nich testy.
  W maju kilkoro najlepszych przystąpiło do testu kwalifikującego do etapu powiatowego. Następnie szóstka najlepszych pisała finałowy test online dotyczący wybranej przez organizatorów książki. Dla kl. I-IV była to książka Dominika Wieczorkiewicza: "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę, a dla kl. 5-8 Antoniny Kasprzak: "Wiłka - smocza dziewczynka".
  W kategorii klas I-IV,  I Wicemistrzynią Powiatu została Aleksandra Bartecka, I Wicemistrzem - Piotr Wycisk, a II Wicemistrzem Szymon Czyżowicz. W kategorii klas V-VIII Mistrzyniami Powiatu zostały Miriam Burda, Paulina Mikosz i Martyna Weis.

  Joanna Falborska

 • GAZ – SYSTEM dla edukacji w gminie Toszek

  4 czerwca 2020 r. w sali sesyjnej UM w Toszku odbyła się  uroczystość wręczenia laptopów i materiałów promocyjnych placówkom oświatowym zakupionych ze środków firmy GAZ-SYSTEM. Z rąk Burmistrza Toszka Pana Grzegorza Kupczyka Dyrektor Szkoły odebrał laptopy, które zostaną przekazane najbardziej potrzebujących uczniom z rodzin wielodzietnych, którzy borykają się z problemami zdalnej nauki.

  Koordynatorem  działań  było Centrum Usług Wspólnych Gminy Toszek.

  Miło nam poinformować, że darowizna otrzymana od firmy GAZ – SYSTEM w wysokości 30.000,00 zł została przekazana na zakup laptopów. Wprowadzenie zdalnej edukacji stało się w czasach pandemii koniecznością, a szkoły oficjalnie rozpoczęły realizację podstawy programowej w formie zdalnej. Konieczność współdzielenia niezbędnego sprzętu (komputerów czy laptopów) między rodzeństwem lub dziećmi i rodzicami jest problemem, który dotyka również uczniów z gminy Toszek, dlatego pomoc firmy GAZ – SYSTEM jest tym bardziej cenna.

 • Informacja o sprawozdaniach finansowych za 2019 r.

  Sprawozdanie jest dostępne na www.toszek.pl BIP w zakładce Władza i struktura, Jednostki organizacyjne gminy, sprawozdania finansowe jednostek gminnych za 2019r.

 • Świerszczyk - Mamy Laureatów!

  Fabian i Szymon - nasi Trzecioklasiści zostali laureatami konkursu plastycznego organizowanego przez Świerszczyk - "Ptasie spotkanie". Chłopcy w nagrodę dostaną komiksy. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych konkursach. Poniżej zwycięskie prace.

  Iwona Krzemińska

 • "Nie ma dzieci- są ludzie"

  "Nie ma dzieci- są ludzie"

  to słowa Janusza Korczaka. I to jest prawda. "Dziecko to też człowiek, tyle, że jeszcze mały"... Każdy dorosły był przecież kiedyś dzieckiem. Obchodzimy właśnie Dzień Dziecka, warto więc przypomnieć, że i dzieci mają swoje prawa. Mówimy o prawach dziecka, ponieważ każdy człowiek, gdy jest mały nie potrafi funkcjonować samodzielnie. Musi pozostawać pod opieką dorosłych. Dorośli natomiast powinni pamiętać o tym, że mały człowiek, który jest pod ich opieką ma swoje prawa. O tychże prawach dzieciaki będą rozmawiały podczas zdalnej edukacji. Nic w tym roku nie jest takie, jak zawsze. Także i Dzień Dziecka obchodzony jest inaczej... Trzecioklasiści otrzymują wirtualnie dwa prezenty: życzenia od swojej Wychowawczyni Iwony Krzemińskiej i... książkę, której są autorami! Nosi ona tytuł "Opowiadania do poczytania". Zapraszamy więc do czytania: https://app.writereader.com/library/book/8c0c4185-038a-4c09-a695-a7aab17dc55dA tutaj życzenia: https://biteable.com/watch/dzie-dziecka-2589505

  W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim Dzieciom wiele radości!

 • 29 maja - Dzień Patronki

  „Mało kto stawiał sobie tak wysoką poprzeczkę w byciu porządnym. Pani Irena jest osobą niezwykle szlachetną, niezwykle dzielną i niezwykle energiczną.”

  (Michał Głowiński, historyk literatury polskiej)

  29 maja 2008 roku nasza szkoła otrzymała imię Ireny Sendler. Co roku w tym dniu  obchodzimy  Dzień Patronki. Jest uroczysta akademia, młodzież odgrywa „Życie w słoiku”, przypominamy miejsca i wydarzenia z nią związane. Była niezwykłą kobietą, która wraz ze swoimi łączniczkami narażając życie ratowała dzieci z warszawskiego getta. Mówi się, że było ich ok. 2500. Za swą działalność otrzymała medal - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

  Warto przypomnieć słowa naszej Patronki:

  „Hitler stworzył piekło w całej Polsce, ale jeszcze większe piekło stworzył Żydom, a największe piekło stworzył dzieciom, tym najbardziej bezbronnym istotom.”

  „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę! "

  „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem. "

  „Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadna bohaterka. "

  Polecam ciekawy filmik

  Źródło-you tube  www.wilnoteka.lt

  https://www.youtube.com/watch?v=z3yYqbObPaQ

  Joanna Falborska

 • Dzień Muzeów – pierwsze święto naszego muzeum!

  W roku 2020 Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18 maja. To dobra okazja, by obejrzeć ciekawą wystawę w najbliższym muzeum. Niestety sytuacja nie pozwala nam zaprosić Państwa do nas na tradycyjne zwiedzanie. W planie mieliśmy też nocne, a raczej wieczorowe, zwiedzanie w ramach tzw. Nocy Muzeów! Proponujemy jednak wszystkim zainteresowanym galerię zdjęć – można zobaczyć część ekspozycji. Gdy sytuacja się unormuje, zapraszamy do naszego muzeum. Nasi szkolni muzealnicy chętnie oprowadzą Was po wystawie. Do zobaczenia!

  Donata Podkowa

 • Wiwat Maj, Trzeci Maj!!!

  Iwona Krzemińska

 • GRATULACJE DLA JULII

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu ogłosiło konkurs internetowy. Co tydzień, w każdy poniedziałek na swoim profilu na  Facebooku zamieszcza inspirację: fragmenty wspomnień, zdjęcia, korespondencję jeniecką. Zadanie konkursowe to wykonanie rysunku, komiksu czy memu na ich temat. Wszystkie prace są opublikowane na profilu CMJW na Facebooku. Nasza uczennica Julia Dziewa, zainspirowana tekstami o pracy jeńców wojennych w bardzo trudnych warunkach, narysowała swoją pracę i wysłała.  Gratulujemy i zachęcamy do głosowania – lajkowania jej rysunku!

  Donata Podkowa

 • Gratulujemy Marysi z IA!

  Uczennica klasy Ia - Marysia napracowała się bardzo podczas przygotowania ozdoby  świątecznej na V Konkurs Wielkanocny organizowany przez MOKiS w Pyskowicach. Ze względów bezpieczeństwa konkurs został odwołany. Wkrótce pojawiła się nowa forma tego konkursu- konkurs internetowy. Należało przesłać  zdjęcie ozdoby i zbierać polubienia. Marysia otrzymała wspaniałą nagrodę za udział. Była bardzo zadowolona.

  Anna Havemeister

 • ŻYCZENIA

 • Kubusiowi Przyjaciele Natury

  Kubusiowi Przyjaciele Natury

  Pierwszaki wzięły udział w ogólnopolskim, edukacyjnym Programie Kubusiowi Przyjaciele Natury, który miał celu realizację zagadnień ekologicznych. Zdobycie tytułu "Kubusiowych Przyjaciół Natury" potwierdzone jest Certyfikatem. Dzięki realizacji programu utrwalone zostały wiadomości z dziedziny ekologii. Program ten wprowadził też uczniów w piękny i fascynujący świat natury, uwrażliwił  na otaczające środowisko, nauczył przy tym jak o nie dbać i chronić. Sprawił wiele radości, dobrej zabawy i satysfakcji z osiągniętych celów.

  Anna Havemeister

 • O MUZEUM W GOŚCIU NIEDZIELNYM

 • Sukces Izy z 7b

  Miło nam poinformować, że nasza uczennica Izabela Falborska zawodniczka KKS Katowice wygrała turniej piłki nożnej halowej w niemieckim Pinnenbergu.

  Serdecznie gratulujemy!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć