Oddziały Przedszkolne

Wspólne działania 2018/19

Autorkami wpisów są wychowawczynie oddziałów przedszkolnych: Anna Havemeister i Katarzyna Jendrysik.

 

 

ZWIEDZANIE TOSZECKIEGO ZAMKU

 

17 czerwca Skrzaty i Biedronki zwiedzały podziemia toszeckiego zamku. Następnie udały się z przewodnikiem na szczyt wieży. Po drodze w sali ekspozycyjnej zobaczyły makietę zamku i wysłuchały ,,Legendy o psie Toszku”. W sali multimedialnej zobaczyły projekcję ,,Legendy o złotej kaczce” , a na zakończenie skorzystały z atrakcji na dziedzińcu zamkowym i  z apetytem zjadły kiełbaski z grilla.
 
 
Album fotograficzny TUTAJ
 
 

 

WYCIECZKA SKRZATÓW I BIEDRONEK DO SALI ZABAW ALELE
W ZBROSŁAWICACH
 
W dniu 12.06.2019 r. pojechaliśmy na wycieczkę do sali zabaw Alele w Zbrosławicach.  Dzieci mogły spożytkować swoją energię korzystając z konstrukcji złożonej z licznych zjeżdżalni, torów przeszkód, kładek oraz wielkiego basenu z kulkami. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły wiele zwierząt m.in. lamy, sarny, jelenie, osły i konie mieszkające w parkowym zwierzyńcu, korzystały z atrakcji parku linowego i parku zabaw, a także zjadły z apetytem smażone kiełbaski z grilla. Wspaniale było widzieć uśmiech na twarzy każdego dziecka .
 
Album fotograficzny TUTAJ
 
 
 
WYSTĘP Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 

W sobotę, 01.06.2019 r. Oliwia i Michał z naszych grup przedszkolnych prezentowali swoje umiejętności wokalne na Zamku w Toszku z okazji Dnia Dziecka. Nasz Duet OM świetnie zaśpiewał piosenkę ,,O mnie się nie martw”.

A wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy uśmiechu i radości przez cały rok.

 

 

,,PORANEK GŁOŚNEGO CZYTANIA” W CZYTELNI TOSZECKIEGO ZAMKU.
 
8 maja Skrzaty i Biedronki uczestniczyły w ,,Poranku Głośnego Czytania” . Gościem spotkania z dziećmi była Pani Katarzyna Szopa- Wycisk. Dzieci spędziły  czas bardzo ciekawie i miło. Dziękujemy raz jeszcze organizatorom za zaproszenie.
 
 
 
DZIEŃ MARCHEWKI

 

Przedszkolaki świętowały Dzień Marchewki bardzo hucznie. Zaczęło się od zagadek o marchewce, zabaw matematycznych, przeczytania wiersza ,,Na marchewki urodziny…” i  przedstawienia go w formie teatrzyku. Następnie dzieciaki  kodowały za pomocą kubeczków marchewki. Przedszkolaki także świetnie tańczyły z marchewką i uczestniczyły w zawodach obierania marchewki oraz zwijania sznurka z marchewką. Nauczyły się również krótkiego wiersza o marchewce i ilustrowały jego treść ruchem. Wykonały też marchewkę z woreczka i bibuły. Na zakończenie zrobiliśmy  grupowe zdjęcie z naszą ,, pomarańczową bohaterką dnia”.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

JUSTYNKA W KRAINIE EMOCJI

 

Nasze przedszkolaki środowe przedpołudnie spędziły w CK Zamek w Toszku. Zobaczyły premierę spektaklu teatralnego ,,Justynka w krainie emocji” w wykonaniu  teatru zamkowego Deja Vu.

 
 
 
UDZIAŁ W SPEKTAKLU TEATRALNYM ,,JAK RUMCAJS CYPISKA URATOWAŁ”

 

25 marca przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych wybrały się do Strzeleckiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie niosło ze sobą niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Spektakl przyciągnął uwagę najmłodszych widzów barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Również efekty świetlne wywoływały duże emocje, dzieci żywo reagowały na to wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali brawami.

Wyjazd do teatru był współfinansowany ze środków UE w ramach projektu "Kraina Przedszkolaka".
 
 
 
 
Skrzaty i Biedronki witają wiosnę!

 

Przedszkolaki zabawę rozpoczęły od wiosennych podchodów w poszukiwaniu wiosny. A skoro podchody to zostawianie śladów, wskazówek, listów, zagadek, zadań i oczywiście map… Po wykonaniu wszystkich zadań pojawiła się Pani Wiosna, która przywitała  się z dziećmi i pogratulowała im. A szczęśliwe przedszkolaki zaśpiewały wiosenną piosenkę. Na zakończenie obchodów przeszliśmy ulicami naszego miasta z zimową kukłą, aby oznajmić wszystkim, że to już koniec zimy… Ostatecznie ją spaliliśmy. Od tej pory już będziemy się cieszyć piękną, wiosenną pogodą…

Album fotograficzny - TUTAJ

 

 

ZAJĘCIA Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ: „RATUJEMY JUŻ W PRZEDSZKOLU”

 

           7 i 8 marca w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach Innowacji Pedagogicznej „Ratujemy już w przedszkolu”. Zajęcia przeprowadził Dyrektor szkoły– Pan Waldemar Pigulak, a równocześnie ratownik medyczny razem z dziewczynami ze starszych klas – członkiniami ochotniczych drużyn OSP.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy w kręgu, na temat zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Skrzaty i Biedronki z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

            Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Dzięki takim szkoleniom dzieci nauczą się radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą bały się udzielać pierwszej pomocy.

       Szkolenie zostało przeprowadzone w sposób profesjonalny, w przyjaznej atmosferze, a Pan Dyrektor razem z pomocnikami sprawili, że Skrzaty i Biedronki z uśmiechem na twarzy, chętnie brały udział we wszystkich ćwiczeniach praktycznych.

 

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

DZIEŃ KOBIET U SKRZATÓW I BIEDRONEK

 

                  "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 
                  I pierwszy promień bliskiej wiosny. 
                  Dzień bez kłopotów i bez trosk. 
                  Dużo radości. 
                  Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, 
                  W domu, w przedszkolu, na wycieczce. 
                  Każdego dnia dobry uczynek - 
                  To jest od chłopców upominek"

 

                                             Zbigniew Jeżyna 
 

 

8. MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. 
W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, laurki, kwiaty 
i promienny uśmiech...
 
Album fotograficzny - TUTAJ
 
 
 
 

TŁUSTY CZWARTEK

 

Był sobie pączek

co nie miał rączek

i okrąglutki był jak miesiączek.

 

Miał lukrowaną, złocistą skórkę

a w środku dziurkę

na konfiturkę.

 

Wszyscy go lubili

starsi i dzieci

na jego widok, aż ślinka leci.

 

Lecz co naprawdę pączki są warte?

To wie najlepiej. Kto?

TŁUSTY CZWARTEK.

 

Tym wierszykiem rozpoczął się w naszych oddziałach przedszkolnych słodki dzień – Tłusty Czwartek. W tym dniu Skrzaty i Biedronki poznały tradycję i obrzędy związane z danym świętem. Dzieci chętnie opowiadały o wypiekach domowych, które przygotowuje się na Tłusty Czwartek w ich domach. Rozwiązywały karty pracy, uczestniczyły w zabawach matematycznych w roli głównej z pączkami, grały w grę memory i pięknie ozdobiły kolorowymi posypkami pączki papierowe. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw muzyczno – ruchowych, a punktem kulminacyjnym tego miłego dnia był słodki poczęstunek w postaci pączków z cukrem pudrem i lukrem zakupionych przez rodziców dzieci. Dziękujemy!

 

 

Wszystie zdjęcia TUTAJ

 

 

WIZYTA SKRZATÓW, BIEDRONEK I WOLONATRIUSZY
W DOMU OPIEKI ,,SIEDLISKO”  W STANISZCZACH WIELKICH
 

Przedszkolaki z grup Skrzatów i Biedronek  udały się do Domu Opieki  ,,Siedlisko” w Staniszczach Wielkich z występami z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Na spotkaniu dzieci zaprezentowały się świetnie. Ich występy wywołały u obserwatorów wielkie wzruszenie i radość. Nasi mali aktorzy po raz kolejny zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Wspólnie z pensjonariuszami śpiewali przyśpiewki. Po przedstawieniu nasi wychowankowie złożyli mieszkańcom ośrodka życzenia oraz wręczyli własnoręcznie wykonane serduszka z masy solnej oraz  słodkości zakupione przez rodziców przedszkolaków. Przedszkolaki spotkały się z cudownym przyjęciem. W nagrodę za swój występ otrzymały słodkie upominki i zaproszenie do kolejnych odwiedzin.  Dzieci miały także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Istotnym celem wizyty w Domu Opieki było również uwrażliwienie dzieci na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

DZIEŃ DINOZAURA

 

Końcówka lutego wcale nie musi być nudna… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego. Była  to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Skrzaty i Biedronki przyniosły do przedszkola swoje dinozaury – zabawki, książeczki  i miały okazję zaprezentować swoje „dino – skarby”. Wspólnie oglądały prezentację multimedialną ,,Coś o dinozaurach”. Następnie dzieci próbowały odkopać szkielety dinozaurów w wykopaliskach, a potem układały je z rolek papieru. Świetnie bawiły się naśladując ruchy i odgłosy dinozaurów. Dzieci wykonały także pracę plastyczną, a na zakończenie stworzyły wystawę dotyczącą dinozaurów i miały okazję zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce.

Wszystkie zdjęcia: TUTAJ

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY U SKRZATÓW I BIEDRONEK
 
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE

 

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 06.02.2019 r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, strażaków, piratów, policjantów, Batmana i wiele innych. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu to akcja przeprowadzona również w naszych oddziałach przedszkolnych mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać je w Internecie. W ramach wspomnianych obchodów przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii: „Sieciaki.pl.”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został zabawą z włóczką, obrazującą sieć internetową oraz pogadanką na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Cieszymy się, że Skrzaty i Biedronki wykazały się wiedzą o Internecie i prawidłowych zasadach z jego korzystania.

 

 
SKRZATY I BIEDRONKI  NA PRZEDSTAWIENIU TEATRALNYM „POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE”
 
28 stycznia przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wybrali się do Lublińca na przedstawienie teatralne pt. „Polskie miasta w baśni i legendzie” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl wzbudził u dzieci wiele pozytywnych emocji. W sposób bardzo przystępny mogliśmy przypomnieć sobie, a niektórzy poznać legendy i baśnie związane z historią najważniejszych miast w Polsce. Wraz chłopcem Dyziem i panem Dionizym odwiedziliśmy Kraków, gdzie poznaliśmy historię Hejnału
z wieży Mariackiej, Warszawę i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historię Bazyliszka. W Poznaniu ścigaliśmy koziołki, które uciekły kuchcikowi Pietrkowi na zegar ratuszowy. Na koniec czarodziejskiej przygody znaleźliśmy się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla zjadły myszy.
Wyjazd do teatru był współfinansowany ze środków UE w ramach projektu "Kraina Przedszkolaka".
 
 
 
Świętujemy urodziny Kubusia Puchatka

 

W styczniu swoje wielkie święto ma nikt inny, jak tylko dobrze nam znany Kubuś Puchatek. Dziś wspólnie Skrzaty i Biedronki uczciły ten dzień. Dzieci uczestniczyły w ,,puchatkowych zabawach”. Na początku złożyły życzenia Solenizantowi i poznały treść listu od Kubusia Puchatka. Potem ruszyły w drogę po śladach zostawionych przez Kubusia i zebrały słoiczki z miodem do koszyka, ale wcześniej musiały wykonać prawidłowo zadania wymyślone dla nich przez misia. Chętne dzieci  uczestniczyły w zawodach w zlizywaniu miodu z talerzyków. Z  zaciekawieniem wszystkie przedszkolaki oglądały ,,Przygody Kubusia Puchatka”, uczestniczyły w tańcach, grały na instrumentach i śpiewały oraz układały postacie bohaterów Stumilowego Lasu  z kolorowych kubeczków. Na zakończenie układały puzzle i malowały farbami postać Puchatka.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 
 
JASEŁKA W  WYKONANIU SKRZATÓW I BIEDRONEK

 

W środę, 18 grudnia o godzinie 16.00 w szkole  odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków dla rodziców. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki pięknie śpiewały kolędy i pastorałki, recytowały wiersze, grały na instrumentach, także na Bum Bum rurkach, tańczyły oraz  kolędowały wspólnie z rodzicami. Każde dziecko wręczyło samodzielnie wykonany prezent z gipsu swojej mamie i tacie.  Po występie zostały ogłoszone wyniki konkursu na ,,Najpiękniejszą, rodzinną szopkę bożonarodzeniową”. To był wyjątkowy, magiczny czas.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
 
 
 
PORANEK GŁOŚNEGO CZYTANIA Z MIKOŁAJEM
 

Dziś (14 grudnia) Skrzaty i Biedronki uczestniczyły w Poranku głośnego czytania z Mikołajem (na Zamku). Dzieci słuchały z zaciekawieniem opowiadania o Mikołaju, a następnie uczestniczyły w spotkaniu z Nim.  Każde dziecko podeszło odważnie do Mikołaja  i przedstawiło się. Wszystkie dzieci recytowały wiersze dla Mikołaja i śpiewały piosenki.  Na zakończenie Mikołaj wręczył słodkości i obiecał, że za rok znów nas odwiedzi. Czekamy z niecierpliwością na Niego.

 

 
DZIEŃ GÓRNIKA


4 grudnia obchodziliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych Barbórkę - górnicze święto. W tym dniu Skrzaty i Biedronki poznały ciężką i bardzo niebezpieczną pracę w kopalni oraz poznały wiele ciekawych symboli i rekwizytów nieodłącznie związanych z górnictwem, m.in. takich jak: „czako”, czyli górnicza czapka galowa, na której znajduje się wizerunek „perlika” (młota) oraz „żelazka” (kilofa), czyli podstawowych narzędzi górniczych. Dzieci miały okazję obejrzeć film edukacyjny przedstawiający zwyczajny dzień górnika w pracy. Dzięki niemu przedszkolaki zobaczyły warunki, sprzęty i maszyny z jakimi ma do czynienia górnik pracujący „na dole” w kopalni oraz miały możliwość porównania stroju roboczego górnika z galowym mundurem górników, w którym zaprezentował się uczeń z klas starszych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały także legendy o Św. Barbarze oraz wielu innych historii związanych z pracą górników, a także wykonały czapkę górnika i malowały węglem.

 

Katarzyna Jendrysik, Anna Havemeister
 
MAGICZNE ANDRZEJKI


29 listopada Skrzaty i Biedronki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przedszkolaki miały okazję zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, czarowaniu i wróżeniu. Skrzaty wykonały wspaniałe obrazki z wróżbami andrzejkowymi a Biedronki perfekcyjnie zakodowały klucz do lania wosku. Każdy dowiedział się co czeka go w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej. Dzieci nauczyły się również magicznego zaklęcia...Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże...:) Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 

Katarzyna Jendrysik, Anna Havemeister

 

 
WYCIECZKA NA TEATRZYK PT. ,,BRZECHWOLANDIA”
 
28 listopada odbyła się wycieczka przedszkolaków do Strzelec Opolskich na teatrzyk ,,Brzechwolandia”. Spektakl wystawiany był przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Muzyka, scenografia, wspaniałe kostiumy, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Nasze przedszkolaki były zachwycone.
 
Wyjazd na teatrzyk był współfinansowany ze środków UE w ramach projektu "Kraina Przedszkolaka".
Album fotograficzny TUTAJ
 
 

 

 
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

,,Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały miś.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.”

 

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. W dniu 23.11.2018r. nasze przedszkolaki z grupy Skrzatów i Biedronek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Na początku dzieciaki odśpiewały pluszakom ,,Sto lat”. Potem zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Gościliśmy dziś u nas także panią z biblioteki, która opowiedziała i przeczytała nam o niedźwiadku Wojtku. Przygotowano także wiele innych  atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy przy piosenkach, degustacja miodu  i misiów ,,Haribo”. Dzieci zobaczyły także prezentację o historii misia oraz  wykonały prace plastyczno - techniczne. Udało nam się także zakodować Kubusia Puchatka. Jesteśmy bardzo dumni z tego. 

Anna Havemeister i Katarzyna Jendrysik

Album fotograficzny TUTAJ

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI


21 listopada w grupie Skrzatów i Biedronek obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Dzieci zastanawiały się co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym oraz jak okazywać życzliwość na co dzień. Była to wspaniała okazja do przypomnienia „magicznych słów” w czym pomogła piosenka: "Grzeczne słówka". Biedronki uczestniczyły w zawodach, które miały na celu sprawdzenie różnych umiejętności przedszkolaków. Nagrodą dla zwycięzców były ordery uśmiechu. Skrzaty natomiast złożyły przysięgę  związaną z życzliwym zachowaniem się nie tylko w dniu święta i wykonały plakat z jej treścią.  Poza tym wszystkie dzieci losowały  ,,dobre słowo” i miały za zadanie przekazać je dalej. Na zakończenie tego dnia każdy przedszkolak wykonał uśmiechniętą buźkę.Katarzyna Jendrysik, Anna Havemeister

Album fotograficzny - TUTAJ

 
 
 
,,DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”- PROGRAM EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNY

 

Przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych  biorą udział w tegorocznej edycji programu edukacyjno – profilaktycznego ,,Dziel się uśmiechem”. Celem programu jest edukacja dzieci na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Uczestnicy programu już otrzymali nieodpłatne materiały edukacyjne oraz przybory toaletowe  do mycia zębów.
W ramach tego programu w naszych oddziałach zostaną poprowadzone zajęcia edukacyjne w trosce o zdrowy uśmiech każdego dziecka.
 
 
Anna Havemeister i Katarzyna Jendrysik
 
 
ŚNIADANIE DAJE MOC !
 

8 listopada realizowaliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych "Dzień śniadanie daje moc". Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od przypomnienia dzieciom zasad zdrowego odżywiania. Skrzaty i Biedronki dowiedziały się jak ważne jest dla organizmu śniadanie. Dzieci starały się wymienić produkty z których można skomponować zdrowe śniadanie. Zwrócono szczególną  uwagę na produkty mleczne, ciemne pieczywo, warzywa, jajka. Następnie dzieci wspólnie z paniami przygotowały produkty potrzebne do przyrządzenia zdrowego śniadania a później wszystko pięknie zjadły!:)

 

Album fotograficzny TUTAJ

 

 
,,JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”

 

Z okazji Święta Narodowego dzieciaki z naszych oddziałów przedszkolnych uczyły się hymnu polskiego, uczestniczyły w szkolnej akademii  śpiewając  piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz recytując wiersz ,,Kto Ty jesteś?”. Każdy w tym dniu był odświętnie ubrany i miał założony piękny kotylion, własnoręcznie wykonany. Ponadto przedszkolaki wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego ,,O Lechu Czechu i Rusie”,  poznały symbole narodowe oraz sławnych Polaków. Wykonały staranne prace plastyczne, które dekorują nasze kąciki patriotyczne. Dzieciaki zapoznane zostały także z mapą Polski i ciekawymi miejscami naszego kraju. Wcześniej uczestniczyły w pokazie mody patriotycznej zorganizowanej przez starszych kolegów z klas I i II.  Celem działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Przed nami jeszcze wiele ciekawych zadań.

Katarzyna Jendrysik i Anna Havemeister

Album fotograficzny TUTAJ

 

 

DZIEŃ ŚW. MARCINA U PRZEDSZKOLAKÓW

 
,, Święty Marcin, święty Marcin
Umiał pięknie dzielić się.
Święty Marcin, święty Marcin
Ja go naśladować chcę”.
 
7 listopada Skrzaty i Biedronki obchodziły uroczystość  z okazji  Dnia św. Marcina. Od samego rana w grupach przedszkolnych było wielkie poruszenie, bowiem perspektywa wypiekania słodkich rogalików była nie lada wyzwaniem. Świętowanie rozpoczęto opowiadaniem o św. Marcinie, jego życiu i hojności serca względem biednych, ubogich, potrzebujących.  Po chwili refleksji nadeszła kulinarna chwila. Dzieciaki w kolorowych fartuszkach i czapeczkach przystąpiły do formowania ciasteczek w kształcie rogali, wypełnionych odrobiną pysznej marmolady. Pokusa skosztowania chociaż odrobinki tych słodkich delicji była wielka, jednak trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania wypełniony był piosenkami. Podczas śpiewania każdy przedszkolak trzymał ręcznie wykonany lampion. Po upieczeniu i wystudzeniu ciastek nadeszła chwila degustacji. Ależ pyszności!
 

Katarzyna Jendrysik i  Anna Havemeister

Album fotograficzny TUTAJ

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć