Oddziały Wczesnoszkolne

IA 19/20

Wych. Anna Havemeister

 
 
 
 
R JAK ROBOT

 

Uczniowie klasy Ia zainspirowani zajęciami na temat recyklingu, wykonali roboty z surowców wtórnych. Łączyli pudełka, kubki, papierowe tuby, tacki, rurki, gazety, nakrętki za pomocą taśmy klejącej i kleju. Na końcu pięknie je ozdobili. Zrobili klasową wystawę robotów.
 
 
 
 
 
WIGILIA

 

Podtrzymując szkolną tradycję w piątek uczestniczyliśmy we wspólnej Wigilii. W odświętnym klimacie dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy życzenia i smakowaliśmy świątecznych smakołyków. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i prezentacji artystycznych. WESOŁYCH ŚWIĄT!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
 
 
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA - CZEKAMY I MY
 

Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku. Świąteczne przygotowania warto zacząć już wcześniej, tak więc uczniowie Ia z początkiem grudnia rozpoczęli  przygotowania do świąt. Pracy mieli co niemiara. Był też czas na zabawę i na naukę. Już za kilka dni zasiądziemy wspólnie do stołu wigilijnego i wystąpimy w szkolnych ,,Jasełkach”.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
 
MIKOŁAJKI
 
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie”.
 

Tradycją naszej szkoły jest kultywowanie pięknego zwyczaju związanego z postacią św. Mikołaja. Również i w tym roku ulubiony święty wszystkich dzieci przybył do nich z podarkami. Tegoroczne mikołajki uczniowie klasy Ia obchodzili bardzo różnie. Najpierw przygotowali w swojej  klasie gazetki ścienne i dekoracje, na których królowała postać Mikołaja. Pisali do Niego listy, uczyli się mikołajkowych piosenek, czytali opowiadania. W radosnym nastroju oczekiwania na przybycie niezwykłego gościa, dzieci uczestniczyły w zabawach, śpiewały piosenki, oglądały film animowany. Po przybyciu do klasy brodatego pana, wszyscy otrzymali drobny upominek i kartki świąteczne w ramach projektu ,,IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”.

 
 
 
 
Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!

 

Andrzejki to magiczny dzień wróżb i czarów, przepowiadania co przed nami. Więc my również chcieliśmy zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co nas czeka. Przygotowaliśmy, więc wiele wróżb, by wspólnie się pobawić, poczarować i powróżyć.  Udało nam się także zakodować klucz. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy przy dźwiękach wesołej muzyki.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
 
CZY MISIA MOŻNA SPOTKAĆ  W LESIE?

 

W ramach realizacji projektu AKADEMIA LEŚNA. JAK TROPIĆ ŚLADY W PRZYRODZIE, uczniowie  klasy Ia z okazji Światowego Dnia Misia poznali odpowiedzi na pytania:
 
1. Czy niedźwiedzie mocno śpią?
2. Gdzie żyją i czym się odżywiają?
3. Jak długo żyją?
4. Jak długo trwa ich sen zimowy?
5. Jak duże kroki stawia niedźwiedź?
6. Czy miś i niedźwiedź są tacy sami?
7. Dlaczego panda jest biało- czarna?
 
 
 
 
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

21 listopada obchodziliśmy  w naszej klasie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
 
 
 
 
,,BYŁA SOBIE LALKA MAŁA…” , CZYLI ORGANIZUJEMY TEATR KLASOWY

 

Już od kilku dni uczniowie klasy I a przygotowywali  się do przedstawienia teatralnego na podstawie ,,Kopciuszka”. Słuchali ze zrozumieniem nagrania bajki, ustalali chronologię zdarzeń, zapoznali się z rodzajami lalek  występujących w przedstawieniach, zgromadzili słownictwo związane z teatrem, a następnie wykonali kukiełki z drewnianych łyżek.  Uczestniczyli także w zabawach słownych i ruchowych z wykorzystaniem kukiełek. Na sam koniec w małych grupach przedstawili krótkie scenki z ,,Kopciuszka”. Już wkrótce czeka ich także wyjazd do teatru.

 

 

 

„DO SKLEPU WYRUSZAMY, GDY ZAKUPY ZROBIĆ MAMY”

 

W czwartkowy ranek uczniowie klasy Ia wybrali się do pobliskiego supermarketu. Świat finansów, wydatków i potrzeb jest dla dziecka interesującym  zagadnieniem. Aby ułatwić im wprowadzenie w tę tematykę  wybraliśmy się na zakupy. Każdy uczeń miał do dyspozycji określoną kwotę pieniędzy, za którą mógł sobie coś kupić. Wymagało to jednak policzenia i  porównywania cen. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki i miały okazję obserwować pracę sprzedawcy. Poznały także różnego rodzaju artykuły sprzedawane w tym sklepie. Po powrocie zrobiliśmy bilans wydatków. Każdy był dumny, że starczyło pieniędzy na wybrane zakupy.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
,,Mój Pan woła na mnie Pies” -  O psie Marszałka Piłsudskiego.

 

Nawiązując jeszcze do Święta Niepodległości uczniowie klasy Ia, gościli w klasie Panią J. Falborską – bibliotekarkę naszej szkoły, która przeczytała im zabawną historię detektywistyczną o psie o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam Marszałek Piłsudski. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i poznawały historię.

 

 
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W IA
 
Uczniowie klasy Ia już od  kilku dni przygotowywali się do obchodów Święta Niepodległości. Poznali sylwetkę Józefa Piłsudskiego, wskazywali symbole Polski. Grali w różne gry i łatwo zapamiętywali ciekawostki o naszym kraju. W klasie wykonano  gazetki o tej tematyce. Ponadto uczniowie pilnie uczyli się tańca do utworu ,,Noce i dnie”, który zaprezentowali podczas uroczystej akademii szkolnej.
 
 
 
PYSZNE, ZDROWE, KOLOROWE… ŚNIADANIE

 

8 listopada klasy Ia i Ib  przygotowały  pyszny i zdrowy posiłek. Wspólne jedzenie, dzielenie się z innymi, próbowanie różnych smaków było świetną i pouczającą zabawą. Dzieci zapamiętały, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który daje energię do nauki i siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
 
 
 
„KAŻDA KSIĄŻKA MA GŁOS…” – DLACZEGO NAZYWAM SIĘ PLASTUŚ?

 

Na poniedziałkowych  zajęciach (24.10.19) w klasie Ia, omawiane były fragmenty książki Marii Kownackiej pt: „Plastusiowy pamiętnik”. Przez cały dzień towarzyszył nam bohater książki - maleńki ludzik o imieniu Plastuś. Omawialiśmy wydarzenia związane z nim i jego przyjaciółmi z piórnika Tosi. Oglądaliśmy film. Został także  poruszony temat akceptacji w grupie, jak również tolerancji wobec innych. Pytań i odpowiedzi nie było końca. Uczniowie zakończyli ten dzień wykonaniem gry planszowej i zrobieniem własnego przyjaciela z plasteliny – Plastusia. Zajęcia były wesołe i  co najważniejsze pełne uśmiechów dzieci.

 

 

TRIMINO MATEMATYCZNE

 

Dziś pierwszaki zmierzyły się z  Trimino, bardziej skomplikowany brat domino. Trzeba było dopasować podane przykłady działań matematycznych  do odpowiedniego wyniku,  aby ułożyć całość w wielki trójkąt. Wcześniej wszystkie dzieci ćwiczyły działania na liczmanach. Uczniowie wyszli z sali z wiedzą w głowie i dumni, że tak świetnie poszło im liczenie.
 
 
 
 
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

 

To inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.
 

 

NA TROPIE DRZEW

 

Uczniowie klasy Ia stali się prawdziwymi  tropicielami drzew. Każdy z nich już wie, jak drzewo zmienia się w ciągu całego roku, jak wyglądają jego liście oraz owoce. Wszyscy świetnie się bawili, a co najważniejsze zdobywali wiedzę.

 

 
UCZYMY SIĘ POPRZEZ GRY I ZABAWY

 

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.
Konfucjusz

 

Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim frajda i angażowanie emocji. A kiedy zaangażujemy emocje, szybciej się uczymy. Spoglądając na zabawę z tej perspektywy, dostrzegamy jej ogromne walory edukacyjne – nie tylko ułatwiające opanowanie szkolnych umiejętności, ale również uczące życia, w szczególności w jego społecznym wymiarze. Zatem nauka staje się znakomitą rozrywką, skutecznie rozbudzającą naturalną ciekawość poznawczą dzieci.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

PRZYSMAKI Z JAJ

 

Dziś (03.10.19) podczas  zajęć przygotowywaliśmy kolorowe przysmaki z jaj. Zajęcia dostarczyły nam wielu radości. Każdy z nas  mógł sprawdzić się w sztuce krojenia i układania warzyw. Na koniec z uśmiechem prezentowaliśmy swoje prace.

 

 

 
WOKÓŁ NAS PIĘKNA, ZŁOTA JESIEŃ
 

Do naszej klasy już na dobre  zawitała jesień. Od tego czasu jest pięknie,  bajecznie i kolorowo. Jesienne dekoracje oraz prace wykonane przez nas zdobią wnętrze naszej sali, a my się świetnie bawimy.

 

 
 
DZIEŃ JABŁKA

 

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące,
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!

 

28 września przypada Światowy Dzień Jabłka, ale klasa I a świętowała go  już w piątek. Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli ubrani w kolorach jabłkowych, chętnie uczestniczyli w różnych zabawach i grach edukacyjnych, a także zajadali się przepyszną szarlotką.

Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Zapraszamy do fotorelacji.

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
Bawimy się i uczymy na  ,,Magicznym Dywanie”

 

Dziś uczniowie klasy Ia  bawili się i uczyli na  interaktywnej podłodze. Obraz wyświetlany na podłogę tworzył wirtualny „magiczny dywan”, na którym uczestnicy przeżywali  wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Ta multimedialna pomoc edukacyjna rozwija u dzieci: zdolność skupiania uwagi, koncentrację wzrokowo – ruchową, umiejętność poprawnego wykonywania instrukcji, orientację przestrzenną, motorykę dużą. Dodatkowo pełni funkcję odprężająco – relaksującą.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

DZIEŃ KROPKI

 

W poniedziałek obchodziliśmy Światowy Dzień Kropki.  Historia o  Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła
w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klasy Ia  i  postanowiły tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
MY SIĘ WCALE NIE NUDZIMY…

 

Uczniom z  klasy I A kolejny  tydzień w szkole  upłynął  pod znakiem dobrej zabawy. Dzieciaki grały w przeróżne gry edukacyjne, poznawały litery, pisały,  czytały , śpiewały i grały na instrumentacvh, słuchały opowiadań, tworzyły prace plastyczne i lapbooka, poznawały ogród i sad, stworzyły kącik przyrodniczy,  robiły sok owocowy i szaszłyki oraz  wiele, wiele innych ciekawych zadań . A  co najważniejsze dobrze przy tym się bawiły i  zdobywały wiedzę.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
PIERWSZY TYDZIEŃ ZA NAMI!

 

Uczniowie z 1a właśnie skończyli swój pierwszy tydzień w nowej szkole. Od 2 września powoli wdrażają się do systematycznej pracy, poznają swoje prawa i obowiązki, najbliższe otoczenie, przyzwyczajają się do szkolnych wymagań. Na szczęście nie brak im zabawy, w czasie której wzajemnie poznają się i zaprzyjaźniają, a przede wszystkim uczą się.  Dzieci świetnie zaaklimatyzowały się w szkole. Był to dla nich z pewnością tydzień pełen wrażeń. Mamy nadzieję, że z każdym następnym dniem, tygodniem będzie jeszcze lepiej.
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć