KLASY I - III

2A 2018/19

Autorką wpisów jest wych. IIA - Iwona Krzemińska

 

Słońce świeci, deszczyk pada,

Czarownica się podkrada...
Krainę z Czarownic słynącą odwiedzili Uczniowie klasy 2 A naszej szkoły. Wybrali się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie... Atrakcji było co niemiara!
Najpierw zwiedzili położoną na terenie rezerwatu Jaskinię Raj . Wspaniała wapienna jaskinia zrobiła na nas wielkie wrażenie! Dzieciaki były zafascynowane nie tylko stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami, ale miały też okazję  zobaczyć pająka sieciarza jaskiniowego!
Następnie pojechaliśmy do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie samodzielnie mogli odkrywać prawa rządzące nauką i wcielić się w naukowców.
Na zamku w Chęcinach podziwialiśmy panoramę Gór Świętokrzyskich z najwyższej baszty, oglądaliśmy skarby i odwiedziliśmy lochy.
W Św. Katarzynie napiliśmy się wody ze źródełka przy kapliczce Św. Franciszka.
Po męczącym dniu wszyscy spokojnie zasnęli, ale... o 4.13 byli wyspani!
Jednak nasz dzień rozpoczął się od śniadania dopiero o 7. 30.
Potem kolejne atrakcje: Osada Średniowieczna, Babyjagowo i Św. Krzyż. Jak to zwykle bywa, największa atrakcja czekała na koniec- ZAKUP PAMIĄTEK! Po wydaniu wszystkich pieniędzy Dzieci stwierdziły, że są baaaardzo zadowolone z wycieczki i był to najlepszy wyjazd w ich życiu!
Zapraszamy do galerii!
 
Album fotograficzny TUTAJ
 
 

WIOSENNIE W 2 A!

Nareszcie nadeszła długo oczekiwana wiosna. Drugoklasiści przygotowywali się do niej jednak już wcześniej. Robili to na wielorakie sposoby: sadzili cebulki kwiatów, przygotowali doświadczenie z jabłkiem. W ramach nabycia umiejętności związanych z obsługiwaniem urządzeń elektrycznych przygotowali wspaniały i zdrowy napój jabłkowy. Zafascynowani też byli możliwościami, jakie daje geoplan i doskonale się bawili tworząc i rozpoznając figury geometryczne.
Po SAMODZIELNYM przeczytaniu książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" wykonali wymyślone przez siebie skarpetkowe postacie i wymyślali ich wspaniałe przygody. Były także kwiaty dla naszych Kobietek od Chłopców, które sprawiły wiele radości.


Zapraszamy do naszej galerii!

 

CZAROWANIE PRZEZ CZYTANIE, CZ. 4

Kolejna książka, która przeczytaliśmy w ramach naszego Czarowania, to "Mity dla dzieci" Grzegorza Kasdepke. Temat wcale niełatwy dla ośmiolatków, ale sposób, w jaki przedstawił mity p. Kasdepke przypadł do gustu naszym małym Czytelnikom.
Po przeczytaniu mitów, oglądaliśmy prezentację przedstawiającą Bogów zamieszkujących Olimp. Widać było, że wzbudziła ona zainteresowanie wśród Dzieci. Chętnie wypowiadały się i na temat prezentacji jak i wysłuchanego mitu o pięknej Afrodycie. W dziewczynkach wzbudziła zachwyt ta Miss Olimpu! Chłopcy natomiast byli zafascynowani Gromowładnym Zeusem.  Na podsumowanie naszych rozważań postanowili narysować portrety bohaterów. Zapewne wrócimy jeszcze do mitów niejeden raz.

Album fotograficzny TUTAJ

 

Ludzie listy piszą,

 

...zwykłe, polecone...

Nie inaczej jest w 2a! Dziś zasypała Ich góra listów! Postanowiliśmy rozpocząć korespondencję z klasą drugą liczącą siedemnastu Uczniów. Dzięki temu każdy Uczeń będzie mógł napisać do wybranego kolegi ze Szkoły Podstawowej w Misiach. Czytanie listów sprawiło Drugoklasistom wiele frajdy, nie mogli się doczekać, kiedy napiszą własne. Od razu dzisiaj zabrali się do pracy i teraz pozostało tylko wysłać pięknie napisane listy i... czekać na odpowiedź.

 

DZIŚ W NASZEJ SZKOLE WYJĄTKOWO,

TAK ODŚWIĘTNIE, NIETYPOWO!

A powód był nie byle jaki! Otóż Drugoklasiści zaprosili swoje Babcie i Dziadków na przedstawienie z okazji Ich Święta! "Rzepka", w której bohaterów wcielili się Uczniowie spotkała się z wielkim aplauzem wśród zaproszonych gości, podobnie, jak skecz "Babcia, dziadek i rosołek". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne, następnie obdarowały Dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców. Radość i zadowolenie oraz duma w oczach Dziadków była najlepszym podziękowaniem dla Wnuków.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

PINGWINOWO I NIE TYLKO...

...przez ostanie dni było w 2a! Najpierw Uczniowie zgłębiali tajemnice Grenlandii, następnie poznawali życie pingwinów. Wykonali przy tym ogrom pracy! Wyszukiwali informacje na temat życia w okolicach biegunów; przygotowywali plakaty i lapbooki na podstawie zgromadzonych materiałów. Po samodzielnym przeczytaniu lektury pt. "Zaczarowana zagroda", sprawdzaliśmy zrozumienie lektury. Odbywało się to, oczywiście w formie zabawy- Uczniowie częstowali się frytkami i grali w grę dywanową. Zajęcia rozpoczęliśmy od doświadczeń z lodem. Najwięcej frajdy sprawiło Dzieciom wydobycie pingwinów z zamrożonych kawałków lodu. Aby w szkole było wiadomo, że w drugiej klasie Tydzień Pingwinów, Uczniowie wykonali "Pingwinie" czapki i codziennie ubierali się na biało.
Sprawdzali także, jak wielkie są pingwiny i mierzyli, kto jest wyższy:pingwiny, czy Uczniowie. Wyniki można zobaczyć w galerii. Opis pingwina i umieszczenie go na białym brzuszku ptaka też cieszyło się wielkim zaangażowaniem wśród Drugoklasistów. Zajęcia zakończyliśmy Stacjami Badawczymi na Antarktydzie, na których zmierzyli się zz zadaniami z zakresu matematyki, przyrody i j. polskiego. Zapraszamy do naszej galerii!

 

 

CZAROWANIE PRZEZ CZYTANIE- CZ.3

Kontynuując nasz wspaniały projekt dotyczący wspólnego czytania dotarliśmy do legend. Po dłuuugim namyśle postanowiłam przeczytać moim drugoklasistom "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie" W. Chotomskiej... I tutaj zaskoczenie: co się uczniowie nie nawymyślali: a, że to już znają, a, że już wiele razy słuchali, a, że to już będzie nudne...
Postanowiłam jednak nie odpuszczać i przeczytałam...
Jakież było zdziwienie dzieciaków, gdy rozpoczęłam czytanie, jak dziewczynki wybałuszały oczy, gdy usłyszały o pięknym białym koniu... Jak wszyscy dopytywali, kto to jest ten Światowit! Trudno było im uwierzyć, że kiedyś ludzie w naszego Boga nie wierzyli...
Po omówieniu lektury przyszła kolej na wymyślenie działań z nią związanych. Było kilka pomysłów, ale po dyskusji uczniowie postanowili zaprojektować okładki do legendy. Przy okazji powtórzyliśmy sobie wiadomości dotyczące autora, ilustratora, tytułu. Zabawa przy tym była doskonała! Efekt końcowy na zdjęciach!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Z fizyką za Pan Brat!

Nareszcie udało nam się powrócić do doświadczeń, które zapoczątkował z Pierwszoklasistami P. M. Szpak. Tym razem badaliśmy powietrze. Różnorakie eksperymenty sprawiły Uczniom wiele frajdy i przyczyniły się poszerzenia wiedzy na temat powietrza. Dzieciaki zdziwione patrzyły, jak nie da się nalać wody przez lejek do butelki, choć było w niej miejsce; dokładnie oglądały plastikową butelkę przyniesioną z dworu (gdzie była ujemne temperatura) i porównywały z tą, która cały czas stała w klasie; usiłowały przy pomocy suszarki wsadzić do miski herbatę przyczepioną do balona; "łapały" powietrze do worków; obserwowały wyścigi balonów...

Wspaniałe zajęcia prowadzą do poszerzenia wiedzy naszych Drugoklasistów. Mamy nadzieję, że na następne eksperymenty przyjdzie nam czekać zdecydowanie krócej!

Album fotograficzny - TUTAJ

 

 

Bo choć mamy mało lat...

...to lubimy szkolny świat.

 Szkoła to miejsce, w którym uczymy się, rozwijamy swoje pasje, poznajemy nowoczesne technologie...

Nie inaczej jest i w naszej szkole, w której Uczniowie bawiąc się przyswajają wiedzę. Wiele radości sprawia im praca z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, zwyczajnego hotelowego dzwonka, czy... BOMBY! Bomby, która wybucha w najmniej oczekiwanym momencie! A nikt nie chce, by wybuchła w jego rękach, bo wiąże się to z dodatkowym zadaniem!

Doskonale sprawdzają się... frytki! Niestety, nie do zjedzenia... ale Dzieciaki bardzo chętnie się nimi częstują i starają się właściwie odpowiedzieć na zapisane na nich pytania. A balony? Balony, z których po przebiciu wypadają zadania stanowią doskonały pretekst do treningu czytania ze zrozumieniem.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Godzina kodowania

Uczniowie klasy drugiej są wciąż podekscytowani kodowaniem i programowaniem. Nie mogło Ich zabraknąć w Godzinie Kodowania! http://godzinakodowania.pl/

W ramach tego projektu wykonali zadania zaproponowane przez #Edusense #UczymyDzieciProgramowac #KodowanieNaDywanie #GodzinaKodowania.

Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu tarczy zegara z... samych Uczniów, następnie z kubeczków na macie do kodowania. Dzieci też wymyślały zadania, jakie mogłyby wykonać w ramach godziny kodowania. Następne dni upływały Im na realizowaniu zadań: były odkodowane obrazki świąteczno- mikołajkowe; odczytywanie zadań z kodów QR; programowanie na stronie code.org (Dziewczynki programowały drogę Elzy i Anny ze znanej bajki :), a Chłopcy bohaterów Minecrafta. Doskonale się bawili zgłębiając tajniki programowania!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Czarowanie przez czytanie- cz. 2.

Kolejna książka, którą czytaliśmy to "Zima Muminków" T. Jansson. Muminki, to jedne z najbardziej ulubionych bohaterów literatury dziecięcej. Tym frazem Drugoklasiści przenieśli się do Doliny Muminków w zimowej odsłonie. Z zainteresowaniem słuchali fragmentów dotyczących przebudzenia Muminka. Doszły do wniosku, że nastawiał zegary na różne godziny, bo był bardzo samotny...Po wysłuchaniu kilku rozdziałów Uczniowie przystąpili do działania. Wykonali w grupach makiety: Dziewczynki domu Muminków z wieloma zegarami i śpiącymi postaciami z masy solnej, Chłopcy- samej Doliny z płynącą pośrodku rzeką i mostkiem, którym przechadzała się... Buka, wzbudzająca zresztą w Dzieciach strach.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

Pokochaj pluszowego misia...

...do tego nie trzeba zachęcać żadnego dziecka. Wszystkie Dzieciaki kochają misie. 25 listopada obchodziliśmy ich święto. Zadbaliśmy o to, by nie brakło dobrej zabawy, ale i nauki! Drugoklasiści tego dnia przynieśli swoje ulubione miśki, robili opaski misiowe, nie obyło się bez maszkietów! Samodzielnie przygotowane głowy misiowe ze zdrowych wafelków ryżowych i bananów oraz... nieco mniej zdrowych cukiereczków i nutelli smakowały wyśmienicie! Była też misiowa matematyka i tańce z misiami oraz wyplatane kolorowe miśki. Zabawy z tablica interaktywną także sprawiły Uczniom wiele radości. Brakło czasu na pozostałe zadania, ale dokończymy je... za rok!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Wymiana pocztówkowa

Uczniowie klasy drugiej rozpoczęli wymianę pocztówkową. Polega ona na wysłaniu pocztówek do dwunastu szkół podstawowych, które są w naszej grupie. Po otrzymaniu zwrotnych kartek, umieścimy je na mapie Polski. Tym sposobem nie wyjeżdżając z Toszka, będą mogli zobaczyć, jak piękna jest Polska.

Dodatkową atrakcją było wyjście na pocztę, przyklejenie znaczków i... wrzucenie ich do skrzynki pocztowej. Większość Uczniów robiła to po raz pierwszy!

 

"Piękna Nasza Polska Cała"

Już za nami Pierwsza zadania w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym. Przygotowaliśmy Kącik Patriotyczny, Uczniowie wykonali prace plastyczne "Moja mała Ojczyzna", godło Polski oraz nauczyli się piosenki patriotycznej pt. "Wszyscy jesteśmy Polakami", napisali też życzenia dla Polski.

 

CZAROWANIE przez CZYTANIE

Do drugiej edycji projektu dołączyli nasi Drugoklasiści.
Chodzi w nim o to, "aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa"! Każdego miesiąca będziemy czytali jedną książkę i... potem już tylko radosna twórczość dzieci zależąca od ich twórczej inwencji! 
W tym miesiącu przeczytaliśmy książkę A. Desbordes- "Miłość". Efekty naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 

 

KONKURS SZKOLNYCH PRZYGÓD SŁODZIAKÓW

Niespodzianką zakończyliśmy konkurs Szkolnych Przygód Słodziaków. Otóż p. Joanna Falborska wylosowała szczęśliwców, którzy otrzymali maskotki, książki i naklejki ukochanych przez dzieci bohaterów. Losowanie odbyło się spośród oddanych z kompletem naklejek kart, świadczących o tym, że rodzice codziennie czytali dzieciom po 10 minut.
To jeszcze nie wszystko. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie, na który przygotowali wspaniałe komiksy dotyczące przygód Słodziaków. Teraz prosimy o trzymanie kciuków, by udało się wygrać. A jest o co walczyć:

https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/

 

 

 

Gdzie jesteś, drzewo mocne i dumne...

...Rozgałęzione, liściami szumne...

10 października jest obchodzone Święto Drzewa, w którym sadzone są młode drzewka. My ich nie sadziliśmy, ale... uczyliśmy się je rozpoznawać, nazywać ich owoce, czuć korę pod palcami... To były wspaniałe zajęcia, dzięki którym drugoklasiści dowiedzieli sie, dlaczego drzewa są ważne w życiu człowieka.

 

Wy nie wiecie, a ja wiem...

... jak rozmawiać trzeba z psem...

Może nie do końca wiedzą nasi drugoklasiści, ale na pewno dziś wiele o życiu psów się dowiedzieli. Gościły bowiem w naszej klasie wyjątkowe psy- PSY RATOWNICY, które specjalizują się w ratowaniu tonących ludzi. Pracują w WOPR w Katowicach. Ich wspaniali właściciele opowiedzieli uczniom o trudnym szkoleniu i ciężkiej pracy, którą wykonują ich podopieczni. Wspaniałe psy zrobiły na uczniach wielkie wrażenie. Zaskoczyła ich potulo\ność tych ogromnych nowofunlandów. Radości przy głaskaniu ich nie było końca.

 

Wystartowaliśmy w Code Week!

Uczniowie klas 1-2 i Przedszkolaki dziś (08.10.18r.) rozpoczęli przygodę z kodowaniem w ramach Code Week. W roli głównej kolorowe kubeczki, które, szczególnie u najmłodszych wzbudziły niezwykły zachwyt. Ich radość z zabawy była bezcenna! Maluszki i Starszaki układały wieże z kubeczków, natomiast ich nieco starsi Koledzy tworzyli wieże z użyciem kart symboli. Było też kodowanie w ruchu- Biegające wieże, które także wzbudziły wiele emocji!

To było dopiero pierwsze wydarzenie w Code Week. Przed nami pięć następnych, ale to już w przyszłym tygodniu.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Dopinguje swoją drużynę...

...ale potrafi obiektywnie ocenić i nagrodzić uznaniem dobrą grę przeciwnika.

A kto? Kibic! Prawdziwy fan piłki nożnej! A jak powinien zachowywać się wzorowy kibic, nasi uczniowie grający w Toszeckiej Akademii Piłkarskiej, uczą się na stadionie Górnika Zabrze. Ich obecność tam to wydarzenie nie byle jakie! Wszak grali tam pierwsze skrzypce! Wyprowadzali na murawę piłkarzy Górnika przed meczem Ekstraklasy z Lechem Poznań!!!

Mamy nadzieję, że nasi amatorzy zostaną w przyszłości sławnymi piłkarzami i grać będą na największych i najlepszych stadionach świata! Jeśli to marzenie się nie spełni- oby zostali kibicami, takimi, których można stawiać za wzór, takimi, którzy stosują Dekalog Kibica!

 

Halo, panie policjancie, zapytać się chcemy...

...jak coś złego zobaczymy, gdzie dzwonić możemy?

Nasi Najmłodsi Uczniowie dziś otrzymali odpowiedź na to pytanie... i na wiele innych. A to za sprawą Pana Policjanta, który przyszedł do nas w odwiedziny. Opowiedział pierwszo- i drugoklasistom, jak należy zachować się w stosunku do nieznajomych osób, komu wolno otwierać drzwi, gdy dorosłych nie ma w domu... Upoważnił je, by przypominały Rodzicom, że dziecko jadące w samochodzie MUSI mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Przejęci Uczniowie obiecali stosować się do zaleceń Policjanta :).

 

 

Wycieczka do ZOO

była kolejną ciekawą przygoda dla uczniów  klas pierwszych i drugich.
3 października dzieci odwiedziły Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu oglądały je z bliska, poznały ich wygląd i tryb życia. Największe wrażenie wywarło na dzieciach Afrykarium, które zaprezentowało różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas tej eskapady na trwałe zapiszą się w ich pamięci. Wycieczka  okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory.

 

zdjęcia TUTAJ

Dzień Chłopaka...

... to okazja, by docenić Kolegów...
Dziewczynki z 2 a przygotowały dla Nich medale, a Rodzice zadbali o słodki dodatek.

 

Kodujemy...

Dziś udało się wykonać kolejne zadanie w programie Uczymy Dzieci Programować. Tym razem zadanie dotyczyło owoców i warzyw. Spotkało się, jak zwykle, z wielkim zainteresowaniem ze strony Uczniów.
 

 

"Chodź, chodź, poznaj Gang Słodziaków...

...małych leśnych rozrabiaków"

Udało się! Udało się Ich poznać! A wszystko dzięki temu, że Pani Joanna Falborska w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania przyszła do Uczniów klasy 1 a i 2a, by poczytać o Słodziakach.
Niemal od początku września obie klasy biorą udział w konkursie organizowanym przez Biedronkę, a promującym rodzinne czytanie.
Dzień Głośnego Czytania to punkt kulminacyjny konkursu. Drugoklasiści nie tylko słuchali przygód jeża Jerzyka, ale wykonywali też różnorodne zadania związane z lekturą: sudoku, gra planszowa, jeżyki z odpadów (co się łączyło z omawianą akurat tematyką recyklingu), wykreślanka, piosenka o bohaterach, nie obyło się oczywiście bez kodowania- każdy z Drugoklasistów zakodował ulubionego Słodziaka!

Album fotograficzny TUTAJ

 

...bo w szkole dużo dzieje się...

... i każdy uczeń o tym dobrze wie!
Nie inaczej jest w naszej szkole... Uczniowie z niecierpliwością pytają każdego ranka, co będą ciekawego dziś robić? Zapraszamy do krótkiej fotorelacji, by się naocznie przekonać, że "dużo się dzieje" w 2 a!
 

  

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Z fizyką za pan brat- edycja 2!

Nasz wspaniały fizyk- Mirosław Szpak już nie pracuje w naszej szkole, ale Dzieciaki były tak mocno zafascynowane fizyką, że... i humanistce (patrz: wychowawczyni) fizyka niestraszna!
Pierwsze doświadczenia przeprowadziliśmy z magnesami. Posegregowaliśmy przedmioty, które magnes przyciąga i te, których nie przyciąga, sprawdziliśmy, czy magnes sprawdzi się w wodzie- dał radę! Wyciągnęliśmy spinacze ze szklanki za pomocą wielkiego magnesu. Dowiedzieliśmy się, że większy magnes szybciej przyciąga metale tej samej wielkości. Zastanawialiśmy się, dlaczego autka, do których przytwierdzone są magnesy odpychają się. Łowiliśmy też rybki i prowadzili spinacze po labiryncie magnesem, który był tak silny, że działał przez blat stolika.
Następne spotkanie z fizyką za cztery tygodnie. A na nim sprawdzimy... ciii! Tajemnica!
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 

 

Od niewielkiej kropki...

...wszystko się zaczyna...
Zaczęło się i u nas- w 2 a, 14.09.18, a skończyło 17.09.18. A co? Święto Kropki! Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Zapoczątkowała je książka  "Kropka" Petera H. Reynoldsa, którą oczywiście przeczytaliśmy. Dała początek dyskusji na temat talentów Drugoklasistów. A potem działo się! Było poszukiwanie kropek i zapisywanie hasła, kodowanie, zakropkowana informatyka, matematyczne zabawy z kropką, opis kropki, kreatywne prace plastyczne z kropką w roli głównej, kolorowanka i jej oglądanie w aplikacji Quiver, zdjęcia w kropeczkowej ramce i wspólne z Pierwszoklasistami zdjęcie wielkiej kropki na szkolnym boisku...
Wszystko z... KROPKĄ!
 
 
Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii - TUTAJ

 

Uczymy Dzieci Programować- edycja druga.

 
 
 
 
 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć