Oddziały Wczesnoszkolne

IIA i IIIA 19/20

Wych. kl. IIIA -  Iwona Krzemińska
Wych. kl. IIA -  Irena Dobiosz
 
 
 
 

"Australia płonie"

 

 

Pod takim hasłem przebiegały dzisiaj (8 stycznia 2020r.) zajęcia w klasach II a i III a.

Pożary, które od września ubiegłego roku bezustannie niszczą Australię, zabiły około pół miliarda zwierząt, pochłonęły miliony hektarów buszu i zabiły ponad 25 osób. Nie sposób przejść obojętnie obok tak wielkiej tragedii.

Zajęcia dotyczące Australii rozpoczęły się od zlokalizowania na globusie kontynentu, odczytaniu nazw oceanów, które go otaczają i obejrzenia krótkiego filmu o zwierzętach tam żyjących. Następnie uczniowie w dostępnej literaturze szukali informacji na temat wylosowanych zwierząt. Grupy przedstawiły najciekawsze fakty, potem zabrały się za tworzenie plakatów nawołujących do ochrony środowiska oraz ratowania bezbronnych zwierząt. Po obejrzeniu zdjęć przedstawiających pożary i ich skutki, drugo- i trzecioklasiści przygotowali ulotki informujące o pożarach na kontynencie australijskim, które na przerwach rozdawali uczniom naszej szkoły.

Zdjęcia i informacje zdobyte podczas zajęć wstrząsnęły uczniami, którzy nie potrafili sobie wyobrazić ogromu zniszczeń.

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 
 

 

Czytam z klasą - lekturki spod chmurki - 2a

 

Klasa 2a w tym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskim  projekcie edukacyjnym "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki", którego głównym celem jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej i rozwijanie aktywności czytelniczej. W ramach pierwszego modułu tego projektu przeczytaliśmy "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek " Justyny Bednarek.  Któż z nas nie zastanawiał się czasem, dokąd wędrują zaginione skarpetki i jaki naprawdę spotyka je los? Czy tęsknią za domem lub swoim partnerem z pary, czy służą może komuś bardziej potrzebującemu? "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to książka, która przynosi odpowiedzi na te i wiele innych pytań.  Dzieci z zapartym tchem śledziły ich przygody. Aby 1 moduł został zaliczony niezbędne było wykonanie kilku wybranych zadań. W klasie został urządzony kącik czytelniczy, w którym na  głównym miejscu stoją plastelinowe Czytusie. Oczywiście każdy jest inny i niepowtarzalny. Uczniowie wykonali swoje lekturniki, skarpetkowe zakładki do książek oraz plakat zachęcający do przeczytania lektury. Plakat został umieszczony na drzwiach wejściowych do klasy. Najwięcej zabawy było jednak przy plakacie przedstawiającym jedną ze skarpetek. Dzieci podzieliły między siebie zadania i świetnie się przy tym bawiły. Zabawa była udana, wspólna praca umocniła pracę w grupie i pomogła uwierzyć w swoje możliwości niektóry osobom.  Wszystko można zobaczyć tutaj...

Irena Dobiosz
 
 
 

Czytam z klasą- Lekturki spod chmurki, projekt- 3a.

 

Uczniowie mojej klasy, IIIa z wielką radością przystąpili do projektu, który był dla doskonałym pretekstem do kontynuowania, rozpoczętej w klasie pierwszej, przygody z książkami.

Po przeczytniu lektury należało wykonać różnorakie zadania.


ZADANIE 1:
Początek był standardowy- filmik zachęcający do udziału w projekcie, wykonanie Czytusiów oraz zmodernizowanie Kącika Czytelniczego, który u nas istnieje od 2 lat, poprzez dodanie plakatu projektu.
Nie było też problemu z wyborem lektury do Modułu I, ponieważ w ubiegłym roku szkolnym czytaliśmy fragmenty "Dzieci z Bullerbyn" A. Lindgren i obiecałam, że w trzeciej klasie przeczytamy całą książkę.


ZADANIE 2:
Już w trakcie czytania wykonaliśmy pierwsze zadanie, ponieważ zaprosiliśmy do wspólnego czytania uczennice z klasy VII, które chętnie się zaangażowały i raz na dwa tygodnie czytały książkę trzecioklasistom.


ZADANIE 3:
Po przeczytaniu, co trochę trwało, zabraliśmy się za uzupełnianie lekturnika. Najwięcej emocji wzbudziło stworzenie gry na tablet! Ale i opowiadanie, potem zapisywanie przygód bohaterów też miało swój urok. Niektórzy uczniowie zapomnieli, jak kończyły się ich ulubione historie i musieli prosić o pomoc kolegów.


ZADANIE 4:
Uczniowie postanowili wykonać plakat przedstawiający główną bohaterkę- Lisę. Odrysowali postać jednej z dziewczynek i wg własnego pomysłu uzupełnili go.


ZADANIE 5:
Wielką radość sprawiło wykonanie makiety Bullerbyn. Trwało to dość długo, za to wykonanie budzi mój podziw. Pomogły w tym uczennice, które czytały książkę razem z nami.


ZADANIE 6:
Zakładki, to też był świetny pomysł! Z domków, które widnieją na zakładkach, mogłoby powstać 6 wiosek Bullerbyn!

Projekt sprawia dzieciom wiele radości, a zadania, które muszą wykonywać powodują, że uczą się współpracować, szanować wzajemnie i dzielić obowiązki.
Po feriach zimowych przystępujemy do kolejnego modułu, tym razem jednak uczniowie samodzielnie będą czytać wybraną lekturę.

Album fotograficzny TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

Na niebie pierwsza gwiazda ogłasza nam nowinę,
 

że czas zasiąść do stołu i rozpocząć Wigilię...

Zanim jednak nadejdzie ta właściwa, spędzona w gronie rodzinnym, Uczniowie klasy III A przygotowali swoją malutką Wigilię. Najpierw zrobili kluski z makiem, które są tradycyjną potrawą w Małopolsce. Potem przygotowali stół, na którym znalazły się lukrowane pierniczki, owoce, soki oraz barszczyk. Po spożyciu smakołyków nadszedł czas na wspólne kolędowanie. Następnie uczniowei udali się na szkolne Jasełka, w których również występowali.

 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Iwona Krzemińska
 
 

Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim frajda i angażowanie emocji!

W klasie III a doskonale udaje się połączyć zabawę z nauką. Jest doskonałą okazją do przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. Stymulują także poznawczą i społeczno- emocjonalną aktywność dzieci. Trzecioklasiści uwielbiają się bawić, zarówno na edukacji matematycznej, jak i polonistycznej. Zapraszamy do galerii, by się o tym przekonać.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

Konkurs Pięknego Czytania

Uczniowie klasy II A i III A brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania, którego organizatorką była p. Joanna Wróblewska, nauczycielka- bibliotekarka z SP nr 2 im. G. Morcinka w Toszku. Eliminacje szkolne odbyły się 11.12.19. i do drugiego etapu zakwalifikowali się: Piotr Wycisk z klasy II A, Aleksandra Bartecka oraz Seweryn Supeł z klasy III A.

Uczniowie mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybraną książkę z serii Czytam sobie, poziom 3.
Tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania zdobył Piotr Wycisk z klasy II A. Piotrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niestety, nie wszyscy mogą wygrywać, może uda się następnym razem, czego życzymy Oli i Sewerynowi.

 
Iwona Krzemińska
 
 
 

Jam śląski pieron spod Bytomia...

dobywam węgiel każdego dnia...


4 grudnia to doskonały dzień na poznanie pracy górnika. Trzecioklasiści zamienili się najpierw w małych badaczy i badali...węgiel! Wszystkimi zmysłami. Największym powodzeniem cieszył się zmysł smaku! A ileż śmiechu, psioczenia przy tym było... że niesmaczny, że paskudny, że śmierdzi... Każdy uczeń jednak bez szemrania dokonał oględzin kawałków węgla. Potem przeszli do ciężkiej pracy górniczej- na podstawie krótkiego filmu przekonali się, jak niebezpieczna to praca...
Wykorzystaliśmy także nasze Muzeum w Starej Szkole, po którym oprowadziła nas p. Donata Podkowa. Uczniowie byli zafascynowani przedmiotami codziennego użytku, jakimi posługiwali się dawniej mieszkańcy Toszka i okolic. Dokładnie obejrzeli górniczy mundur galowy i poznali znaczenie kolorystyki pióropuszy zdobiących czako.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

 
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.


Przybył i do uczniów klasy IIA i IIIA... Zanim jednak nadeszła ta chwila, Uczniowie odpowiednio się do niej przygotowali. Trzecioklasiści zapoznali się blisko z reniferami... Szukali o nich informacji, następnie najistotniejsze zapisali na kartkach i przykleili na samodzielnie wykonanych papierowych zwierzakach. Natomiast drugoklasiści namalowali pięknego Mikołaja, opisali jego wygląd, a potem, żeby Mikołaj nie musiał samotnie rozwozić prezentów dorobili mu pomocnika - Rudolfa z czerwonym nosem.

Ale zadaniem nr 1 był Mikołajkowy Escape Room! Uczniowie klasy 3 musieli odzyskać worek św. Mikołaja, który został porwany przez paskudnego zielonego zwierza! Cóż to była za radość, gdy szukali kolejnych zadań (dobrze ukrytych w sali) i gdy udało się je rozwiązać po kolei! Po odczytaniu kodu QR wskazującego szyfr do kłódki na Trzecioklasistów czekała nagroda - naklejki Mikołajkowe! Nic jednak nie przebiło doskonałej zabawy, która towarzyszyła podczas rozwiązywania zagadek!
Wreszcie nadszedł czas spotkania z Mikołajem. Niby wszyscy wiedzieli, niby mówili: "To nie jest prawdziwy Mikołaj!", "To jest O...", ale gdy trzeba było tłumaczyć się Mikołajowi ze swych "grzeszków", cały rezon gdzieś się zapodział i niektórzy nie mogli słowa wydukać... tak, tak, nawet Ci najodważniejsi się zawstydzali... Mikołaj jednak prezenty podarował po wcześniejszym zapewnieniu ze strony dzieci, że będą grzeczne! Drugoklasiści otrzymali paczki z piernikami, które musieli samodzielnie ozdobić. Spisali się na szóstkę. Inwencja twórcza sięgała zenitu.
Do zobaczenia, Mikołaju, za rok!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Irena Dobiosz

 

 
 
Andrzejki w 2a i 3a
 

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to, zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

Klasy 2a i 3a w ramach współpracy z Biblioteką w Toszku urządziły ten wieczór właśnie na Zamku. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Chłopcy poznali imię swojej przyszłej żony, a dziewczynki męża. Było lanie wosku, przebijanie balonów z wróżbą i mnóstwo wspaniałej zabawy. Dziękujemy bardzo paniom z Biblioteki za wspaniały wieczór.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
 
 

Niedźwiedź polarny to niedźwiedź biały. Do drapieżników jest zaliczany.

 

Z przeźroczystego futra jest cały. I wszystkim dzieciom dobrze jest znany…


25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku postanowiliśmy go uczcić w nieco inny sposób- skupiliśmy się na niedźwiedziu polarnym. Trzecioklasiści poznali trudne warunki, w jakich żyje niedźwiedź polarny, ciekawostki z nim związane oraz pracowali metodą stacji, by wykazać się zdobytą wiedzą. Utrwalili też wiadomości rozwiązując zadanie "Prawda- fałsz" na tablicy interaktywnej. Ale największym wyzwaniem dla nich było... szycie! Tak, postanowiliśmy bowiem uszyć własną maskotkę- misia. Nie było to łatwe zadanie, ale wszyscy starali się je wykonać jak najlepiej. Powstały cudne miśki!

 
 

- Wrzuciłeś, Grzesiu, list do skrzynki, jak prosiłam?

 

- List, proszę cioci? List? Wrzuciłem, ciociu miła!

Trzecioklasiści nie muszą kłamać, że wrzucili list do skrzynki. Dla nich otrzymywanie listów od kolegów z SP w Misiach jest wspaniałym przeżyciem! Podobnie, jak odpisywanie na nie.
Już drugi rok trwa korespondencja z koleżankami i kolegami z Misiów. Otrzymane listy wciąż budzą pozytywne emocje i sprawiają wielką radość. Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia. Zapraszamy do galerii!

Iwona Krzemińska

 
 

„Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”

 

20.11.2019. przypada 30-sta rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Dzieci są coraz bardziej świadome praw, które ich dotyczą, jednak nie do końca je znają. Dzisiejsze zajęcia poświęcone były tym właśnie zagadnieniom. Wykorzystaliśmy do tego tablicę multimedialna i kody QR. Trzecioklasiści przeczytali wiersz "O prawach dziecka" Marcina Brykczyńskiego, obejrzeli film, w którym młodzi ludzie opowiadali o ich prawach, śpiewali piosenkę i wypowiadali się, na temat, które z praw dziecka uważają za najważniejsze. Przypomnieli sobie także postać Janusza Korczaka, która wzbudziła w nich podziw, ale i współczucie... Uczniowie zainteresowali się  telefonem zaufania dla dzieci. Dyskusja na ten temat trwała dość długo i wniosła sporo emocji oraz rozwiała różne wątpliwości.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 

W suchym lesie mieszka jeż,

 

chcesz zobaczyć – to się śpiesz!

Dzień Jeża obchodzony jest 10 listopada. Także i 3a dołączyła do obchodów tego ważnego święta. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że jeże powinny mieć swoje święto, by zwrócić uwagę ludzi na coraz mniejszą liczbę tych milutkich "kolczatków".

Wiele gier i zabaw towarzyszyło uczniom przez TRZY dni w poznawaniu życia, zwyczajów, zagrożeń, jakie czyhają na jeże. Podzieleni na grupy uczniowie tworzyli plakaty na wybrane tematy; szukali w labiryntach drogi do pożywienia (nie, JABŁEK tam nie było, bowiem jeże ich NIE JEDZĄ!!!); dowiadywali się, jakie zagrożenia stwarza człowiek; dowiedzieli się, co to jest hibernacja; układali jeżowe sudoku; poznawali sześciany- sprawdzali, ile mają ścian, krawędzi i wierzchołków; układali zadania tekstowe o jeżykach; tworzyli rodzinę wyrazu jeż; uzupełniali tabelę z rzeczownikami, czasownikami i przymiotnikami związane z jeżem; wreszcie opisywali tego niewielkiego ssaka. Na szkolnym podwórku Uczniowie zbudowali zimowe mieszkanie dla jeży. Czekamy cierpliwie na pojawienie się jakiegoś zagubionego zwierzaka. Podsumowaniem Dni Jeża była gra dywanowa, w której uczniowie musieli wykazać się zdobytą wiedzą o jeżach! Zabawa była wyśmienita a zadowolone buzie Dzieciaków najlepiej tego dowodziły!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

 
JEŻOWE DNI
 
W naszym ogrodzie zamieszkał jeż,
gdy chcesz go spotkać - bardzo się spiesz,
bo on za chwilę zwieje na grządki,
będzie na grządkach robił porządki....
                    
Takie wierszyki czytali drugoklasiści, bo przecież 10 listopada był Dzień Jeża.
Trochę się nasz Dzień Jeża przeciągnął w Jeżowe Dni, ale jak tu wszystko zmieścić w jednym dniu, jak jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia? Dowiedzieliśmy się, gdzie żyją jeże i teraz wiemy, że nie ma ich na Grenlandii. Wiemy, co jedzą i gdzie spędzają zimę wiemy, że małe jeżyki rodzą się bez kolców. Były również zmagania matematyczne..... oczywiście w roli głównej występował nie kto inny tylko mały ssak z kolcami. Zrobiliśmy jeża z masy solnej, a na koniec w ramach projektu "Czy wiesz, gdzie żyje jeż?" wykonaliśmy dla tego małego zwierzątka schronienie na zimę na naszym szkolnym podwórku. Mamy teraz nadzieję, że jakiś jeż tam się wprowadzi......Będziemy  dyskretnie obserwować.
 
A po posiłku pewnie ten jeż -
jak każdy inny zwyczajny  zwierz,
do swego domku wróci cichutko
i utnie sobie drzemkę króciutką.

                      Beata Jaczewska

 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
 
 
 

Jest takie święto, mówił mi tata.

Że Polska znów;
Na mapach Świata,
A święto to wypada,
Jedenastego listopada.

Trzecioklasiści naszej szkoły także uczcili to Święto. Przygotowali się do niego wykonując piękne kokardy narodowe, dekorację sali i zakładając odświętny strój. Wystąpili na uroczystym apelu prezentując piosenkę pt. "Co to jest niepodległość". We wtorek przystąpili do rozwiązywania zagadek w sali lekcyjnej, która na ten czas zamieniła się w pokój zagadek. Poznawali dzieje naszego kraju, jego symbole narodowe oraz czasy współczesne poprzez zabawę. Rozwiązanie wszystkich zagadek pozwoliło na odkrycie hasła i opuszczenie sali. Uczniowie wykazali się też zdobytą wiedzą podczas konkursu "Kreatywne 10 sekund". Okazało się, że posiadają dość obszerną wiedzę na temat swojej Ojczyzny.

Iwona Krzemińska

 

Miesiąc za miesiącem leci, a w  klasie 2a bawią się i uczą dzieci.
 

 

Oj działo się u nas wiele ciekawych rzeczy w ciągu tych dwóch miesięcy - robiliśmy doświadczenia z hodowlą kryształów, mówiliśmy o segregacji śmieci, poznaliśmy Piramidę Zdrowego Żywienia, którą sami musieliśmy "zbudować", rozpoznawaliśmy smaki z zamkniętymi oczami i dowiedzieliśmy się o nowym smaku "umami". Na matematyce liczyliśmy kasztany i "polowaliśmy na muchy", wykonywaliśmy kolorowe prace plastyczne, zasadziliśmy nawet las w słoiku, kroiliśmy warzywa i owoce na smaczne sałatki, a w domu robiliśmy postać z warzyw i owoców. Podczas rozmowy o lesie Agatka zademonstrowała nam wabiki na leśne zwierzęta.

A wszystko to możecie zobaczyć tutaj

Irena Dobiosz

 
 

Jak się uczyć koncentracji uwagi?

 

Kolejne zajęcia naszego Projektu "Czy wiesz, jak żyje jeż?" dotyczyły umiejętności koncentracji uwagi. Przeprowadzone doświadczenia udowodniły, że wcale nie jest łatwo się skupić na konkretnym zadaniu. Muszą być spełnione różne warunki, których poszukiwali trzecioklasiści. Czy się udało? Okaże się podczas najbliższego sprawdzianu!

 

Iwona Krzemińska

 

Taki las, taki las...

 

...wielki, że aż strach!

Nie taki las straszny, jak go malują, o czym przekonali się drugo- i trzecioklasiści podczas wycieczki. Pogoda była wspaniała, droga, pomimo, że dość długa, nie przysporzyła problemów. Wszyscy dzielnie przebyli trasę łączącą SP. nr 1 z Fazańcem.
A tam atrakcji czekała moc! Wyjątkowo tego dnia Uczniowie mogli zabrać aparaty fotograficzne i... telefony komórkowe do... robienia zdjęć. A pstrykali ile i gdzie się dało! A to budka na drzewie, a to grzybek (trujący- wiadomo, takiego zrywać nie wolno, ale sfotografować, jak najbardziej!), piękne kolorowe liście, fragment pnia z dziuplą dzięcioła!
Były też i zadania! Grupy Uczniów musiały znaleźć piórko, listek, owoc jakiegoś drzewa, może ślady zwierząt, zmierzyć obwód drzewa, odbić jego korę, wykonać podobiznę leśnego zwierza z patyków i liści...

Choć zmęczeni, to bardzo zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły. Nieco tylko zawiedzeni, że tak krótko byli w lesie...

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 
 
 
Bo z dziewczynami nigdy nie wie, oj nie wie się.....
 

tak śpiewał kiedyś słynny piosenkarz. I u nas w klasach 2a i 3a też nie było wiadomo, co z tymi dziewczynami będzie, kiedy brały udział w konkursach na Miss z okazji Dnia Dziewczynki. Aby żadnej młodej damie nie było smutno każda otrzymała jakąś koronę. Była Miss Najdłuższego Kucyka, Miss Najbardziej Rozśpiewana, czy Miss Zgadywanek. Najważniejsze jednak ,że wszyscy świetnie się przy tym bawili - chłopcy, jako jurorzy i dziewczynki , jako kandydatki na Miss. A wszystko to można zobaczyć w fotorelacji.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Irena Dobiosz

 

 

Czy wiesz, jak żyje jeż?

-To tytuł projektu edukacyjnego, w którym biorą udział uczniowie klasy 3a. Mamy za sobą pierwsze zajęcia, podczas których Trzecioklasiści uczyli się współpracować w grupie budując "Jajkodrom". Zabawa była przednia, ale i nauka z niej płynęła ważna- w grupie możemy więcej! Zapraszamy do galerii, a wkrótce następna relacja.

 

Iwona Krzemińska

 

Ach ten nasz Kraków! Zabytków tutaj bez liku.

Aż trudno w to uwierzyć,
że jest on taki stary!

(Kinga Pitala, Stary Kraków)

Przekonali się o tym uczniowie klasy drugiej i trzeciej goszcząc w dawnej stolicy Polski. Przewodnik, z którym mieliśmy okazję poruszać się po Mieście Królów, zapowiedział, że pokaże nam wszystko "naj..." w Krakowie! I tak też było. Zwiedziliśmy wszystkie najpiękniejsze, najstarsze zabytki Krakowa. Nie lada gratką było spotkanie z Andrzejem Mleczko obok Jego Galerii. Tyle, że w tym wypadku bardziej cieszyli się nauczyciele!
Wiele emocji wzbudziła wędrówka w Smoczej Jamie. A widoki, które można było podziwiać z tarasu widokowego w Sukiennicach i ze Wzgórza Wawelskiego zapierały dech! Oprócz wędrówki Szlakiem Królewskim Uczniowie poznali też legendy krakowskie. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Iwona Krzemińska

 

Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości...

...jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy- takie życzenia popłynęły w stronę kolegów od uczennic klas  drugiej i trzeciej 30 września, kiedy to obchodzony jest Dzień Chłopaka. W klasach 2 a i 3a rozpoczęły go wspólne gry i zabawy na boisku szkolnym. Dla chłopców przygotowane były zagadki oraz różne konkursy. Jednym z nich było rozpoznanie marek samochodów po znaczku. W klasie 3a Mistrzem Samochodowej Kierownicy okazała się ........dziewczynka. Trzecioklasiści bez wykrzywienia buzi zjedli plasterek cytryny i rysowali uśmiechniętą buźkę z zasłoniętymi oczami. Wszyscy wspólnie robili kolorowego slime'a. Chłopcy otrzymali od koleżanek krawaty, a potem stawali do zabawnego zdjęcia.  Nie zabrakło również poczęstunku i zabaw przy muzyce. To był dzień pełen radości i wspaniałej zabawy!

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

 

Jak wspólnie zapracować na sukces?

Czy samodzielna praca daje takie same rezultaty jak zespołowa? Czego możemy się nauczyć współpracując? Co sprzyja dobrej współpracy i prowadzi do sukcesu? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 2a na pierwszych zajęciach prowadzonych w ramach projektu "Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?". Głównym zadaniem podczas zajęć i okazją do trenowania umiejętności pracy zespołowej i osiągania kompromisu było skonstruowanie „jajkodromu”. Każda grupa miała zbudować konstrukcję, która umożliwiłaby surowemu jajku bezpieczne lądowanie z wysokości około 2 metrów.  Dzieci z wielkim zapałem wzięły się do pracy.  Wspólnie omawiały sposób skonstruowania urządzenia, dobierały potrzebne materiały i wspólnie go budowały. Następnie przyszedł ważny moment, czyli umieszczenie surowego jajka w "jajkodromie" i zrzucenie go z wysokości 2 metrów. Emocji przy konstruowaniu było bardzo wiele, ale podczas zrzucania urządzenia z jajkiem w środku, „sięgnęły one Zenitu”. Niektórzy zamykali oczy, żeby nie widzieć upadku jajka albo piszczeli ze strachu. Na szczęście wszystkim trzem grupom udało się bezpiecznie sprowadzić jajko na ziemię.  Ćwiczenie to pokazało uczniom jakie są efekty wspólnej pracy i że „co dwie / trzy głowy, to nie jedna”. A poza tym, przyjemniej jest mieć towarzystwo, bo można się świetnie bawić i do tego czegoś się od siebie nawzajem nauczyć. I miło było popatrzeć na uśmiechnięte buzie uczniów, którzy nie zawsze chętnie biorą udział w zajęciach.
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
Irena Dobiosz
 
 

Kropki kolorowe wędrują po świecie...

 

...talenty wskazują, o których nie wiecie.
Kropki wędrowały i wskazywały talenty tym razem u drugo- i trzecioklasistów naszej szkoły.
Dzień Kropki trwał u nas dwa dni, bo trudno odkryć swoje talenty i zaprezentować je w ciągu jednego dnia!
A było ich, co niemiara! Każdy z Uczniów po zastanowieniu się odkrywał w sobie talent i chwalił się swoją kreatywnością rozwiązując różnorodne zadania. Była zakropkowana matematyka, chmura wyrazowa, wyczarowywanie z kropki różnych fantastycznych postaci, roślin i zwierząt! Uczniowie uczyli się rysować koła za pomocą sznurka i ołówków, odczytywali kody z przesłaniem, rozwiązywali zadania z pokoju zagadek..
Największą frajdę sprawiło im jednak zadanie ruchowe- bieganie po szkolnym podwórku i szukanie kropek z ważnym przesłaniem to było TO!
Równie wielkim zainteresowaniem cieszyła się książka "Dotknij mnie" autorstwa Herve Tullet.
Powstały także prace plastyczne odbijane stemplami w kształcie różnej wielkości kropek. Tu wyobraźnia Dzieci nie została niczym ograniczona!
Kolejny Dzień Kropki już za rok!
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
Iwona Krzemińska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć