KLASY I - III

2a i 2b 20/21

2a wych. Anna Havemeister
2b wych. Elżbieta Tuzik
 
 
 
 
 
 

Uczniowie klasy 2a nagrodzeni w konkursach!

 

Uczniowie klasy 2a brali udział w następujących konkursach i zdobyli:
- I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym
,, W świecie Minecraft"- Julianna Jaworska
- II miejsce w Gminnych Prezentacjach Artystycznych online - Sophie Nwachukwu
- III miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym
,, Twarze mojej mamy" - Szymon Czyżowicz
- Wyróżnienia w Gminnym Konkursie Plastycznym
,, Twarze mojej mamy"- Maria Swoboda, Dawid Pancherz, Sophie Nwachukwu, Martyna Rzepka.

Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

 

Anna Havemeister

 

 
,, Już za parę chwil, za chwil parę... "
 
 
Anna Havemeister
 
 
 
 
Dzień Taty!
 
Wszystkiego najlepszego dla tatusiów przesyłają uczniowie klasy 2a. Z tej okazji  każde dziecko samodzielnie wykonało przepiękną laurkę dla swojego taty.
 
Anna Havemeister
 
 
Projekt ,,Matematyka" - Uniwersytet Dzieci w Klasie
 
 
Uczniowie klas 2 zrealizowali w roku szkolnym 2020/21 projekt ,,Matematyka. Kto w pracy liczy, mierzy i waży?" organizowany w ramach programu Uniwerstet Dzieci w Klasie. Uczniowie uczestniczyli w ośmiu lekcjach w trakcie których wykorzystane zostały autorskie Metody Pytań i Doświadczeń. Podczas kreatywnych zajęć uczniowie rozwinęli kompetencje matemtyczne i umiejetność praktycznego zastosowania wiedzy matematycznej w różnych dziedzinach życia. Nauczyli się również współpracować z innymi oraz rozpoznawać emocje.
 
 
Anna Havemeister
 
 
 
 
Wycieczka do ZOO w Opolu
 
We wtorek 15.06.2021 r. uczniowie klas drugich  wraz z opiekunami wybrali  się  pociągiem do Opola. Podróż minęła bardzo szybko i bezpiecznie.  Po przyjeździe do Opola  udali  się na Wyspę Bolko do ogrodu zoologicznego.
W ogrodzie oglądali wiele zwierząt z różnych kontynentów. Największe zainteresowanie wzbudził lew, który od niedawna mieszka w tym zoo.  W przerwie wszyscy bawili  się na placu zabaw oraz zjedli przepyszne lody.  Był także czas na zakup pamiątek. Wszystkie dzieci do domów wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone. To była udana wycieczka.
 
 
Album fotograficzny TUTAJ
Anna Havemeister

 

 
III MODUŁ PROJEKTU ,,CZYTAM Z KLASĄ - MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA"- ZREALIZOWANY W 2A
 
Uczniowie klasy 2a realizując III moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego ,,Czytam z klasą- lekturki spod chmurki" przeczytali książkę ,,Afryka Kazika". Wykonali wiele ciekawych zadań: przebrali się za bohaterów książki i odgrywali scenki, wykonali makietę Afryki, uczestniczyli w prelekcji o Afryce prowadzonej przez podróżnika, uczestniczyli w lekcji czytelniczej ,,pod chmurką", stworzyli także piękne prace plastyczne. Klasa otrzymała  również certyfikat potwierdzający udział w projekcie. Zapraszamy do fotorelacji.
 

Anna Havemeister

 
 
 
Dzień Dziecka!
 
Z okazji Dnia Dziecka toszecki rynek zamienił się w największy plac zabaw w okolicy. W tym dniu uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wielu atrakcjach  przygotowanych przez animatorki z firmy ,,Perfectto" przy współpracy z OPS w Toszku i CK ,,Zamek w Toszku". Zapraszamy do fotorelacji. 
 

Anna Havemeister
 
 
 
 
NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH MAM!
 

Najlepsze życzenia dla  wszystkich Mam przesyłają uczniowie klasy 2a. Zapraszamy do obejrzenia nagrań naszych krótkich występów tanecznych i muzycznych przygotowanych z okazji Dnia Mamy.

 

Anna Havemeister

 

 

 

Dzień Matki

 
Z okazji tego wzruszającego święta klasa 2b życzy wszystkim Mamom, aby każda chwila ich macierzyństwa była przepełniona miłością. Dziękujemy Wam za wszystko! W prezencie przyjmijcie tę oto piosenkę, którą nasza klasa wykonała całkowicie akustycznie! Ależ macie utalentowane dzieci! 
 
Elżbieta Tuzik
 

 

 

 

Dzień Pszczół w 2a

 
20 maja, obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, które mają niezwykłe znaczenie dla przyrody. Te owady nie tylko produkują miód, ale też zapylają około 80% roślin. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie byłby możliwy. O tym przekonali się w piątek uczniowie klasy 2a w trakcie  zajęć  o pszczołach. Zapraszamy do fotorelacji.
 

Anna Havemeister

 

 

 

Maj w 2b

 
Ostatnie tygodnie był dla nas radosnym czasem powrotu do klasy. Znów mogliśmy cieszyć się sobą nawzajem i wrócić do tego co lubimy najbardziej: nauki przez zabawę, majsterkowania i eksperymentów. Dodatkową radość sprawił nam nowy uczeń naszej klasy, chomik, któremu nadaliśmy sympatyczne imię Pusia.
 
 
Elżbieta Tuzik
 

 

 
Spotkanie czytelnicze 
 
13.05.2021 r. w klasie 2a po raz kolejny gościliśmy Panią Joannę- bibliotekarkę naszej szkoły, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam biografię patronki naszej szkoły - Ireny Sendler.  Pani Joanna przyniosła wiele ciekawych książek wydanych dla dzieci o Irenie Sendler i jedną  z nich nam przeczytała. Dowiedzieliśmy się, że pani Irena Sendler była odważną, dzielną, a przede wszystkim kochającą ludzi  osobą.  Ocaliła dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z piekła getta. Pomimo okrutnych tortur, których doświadczyła, była  nadal osobą pełną wiary i mocy.  Zawsze podawała pomocną dłoń drugiemu człowiekowi. Jest dla nas autorytetem. A ponadto w naszej szkole z okazji zbliżającego się Dnia Patrona organizowany jest   konkurs na wykonanie projektu  okładki do książki o Irenie Sendler, w którym z pewnością weźmiemy udział.
 

Anna Havemeister

 

 

 
Czytamy lektury - ,,Kapelusz Pani Wrony"

 

Uczniowie klasy 2a w ostatnim czasie przeczytali lekturę ,,Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak. Akcja opowiadań zawartych w tej książce toczy się na łonie przyrody, między innymi w lesie, w ogrodzie i na łące. Czytelnicy poznali historię zaginionego kapelusza Pani Wrony i dowiedzieli się w jaki sposób został odnaleziony. Byli również  świadkami bohaterskiego czynu, jakiego dokonał bojaźliwy Wystraszek. Poznali także historię małżeństwa bociana Mikołaja z piękną żoną żabką i  opis ogrodu, w którym zamieszkało Nic. Zapraszamy do fotorelacji.

Anna Havemeister
 

 

 
Majowe święta
 
Maj to miesiąc szczególny dla wszystkich Polaków. Obchodzimy w nim ważne święta narodowe. Uczniowie klasy 2a, chcąc uczcić tak ważne dla naszej ojczyzny daty, z entuzjazmem wykonywali ciekawe zadania i flagę Polski.  Pokazali, że wiedzą, czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.
 

Album TUTAJ

Anna Havemesiter

 
 
 
Projekt ,,Paryż" w wykonaniu uczniów klasy 2a
 
Uczniowie klasy 2a w ostatnim czasie ,,odwiedzili" Francję, zdobyli bogatą wiedzę o tym kraju i przygotowali ciekawe materiały. Wykonali przepiękne i kolorowe lapbooki, plakaty, prace plastyczno - techniczne. Niektórzy także z pomocą rodziców nagrali filmiki ze swoją prezentacją, a także Jakub- uczeń naszej klasy  zaśpiewał po francusku. Gratuluję wszystkim ogromnego zaangażowania
w ten projekt. Efekty niesamowite! A poniżej prezentacja i utwór do odsłuchania.
 
 
Anna Havemeister
 
 

 

 

DZIEŃ ZIEMI W 2A

 

Podczas, prowadzonych zdalnie, zajęć dzieci miały możliwość usystematyzować posiadaną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz wzbogacić ją o nowe treści. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. ,,Nasza Planeta", a następnie wykonywali różne ciekawe zadania interaktywne. Zapraszamy do fotorelacji.

Anna Havemeister
 
 
,,Bilingua- Łatwiej z niemieckim- dwujęzyczne zajęcia
w klasach drugich

 

16.04.2021 r. klasy 2a i 2b uczestniczyły w dwujęzycznych zajęciach online  w ramach projektu ,,Bilingua- Łatwiej z niemieckim” realizowanego jako kampania na rzecz polsko – niemieckiej dwujęzyczności. Zajęcia prowadzone były przez panią Iwonę Hanysek – Bregułę doradczynię ds. dwujęzyczności na terenie Śląska. W trakcie zajęć uczniowie wykonali wiele ciekawych zadań interaktywnych nawiązujących do treści lektury Erica Carle ,,Die kleine Raupe  Nimmersatt” i nauczyli się nowego słownictwa.   Wszyscy uczestnicy na zajęciach byli bardzo aktywni i pracowici.

Kolaże TUTAJ

Anna Havemeister

 
 
 
Czytamy lektury- Calineczka
 
W tym tygodniu klasa 2a  przeniosła się w świat baśni  omawiając kolejną lekturę. Tym razem były to losy Calineczki. Dzieci przedstawiły w sposób plastyczny tytułową bohaterkę oraz wykonały  ciekawe zadania interaktywne.  Zapraszamy do fotorelacji.
 

Anna Havemeister

 
Wyniki plastycznych konkursów wielkanocnych

 

W Powiatowym Konkursie Plastycznym na ,,Najpiękniejszą kroszonkę”  pod patronatem Burmistrza Toszka  oraz Starosty Gliwickiego  wzięli udział uczniowie klasy 2a: Maria Swoboda, Laura Grochla i Julianna Jaworska. Osobą nagrodzoną w tym konkursie w kategorii 7-12 lat została Julianna Jaworska, która otrzymała wyróżnienie.
Poza tym uczniowie klasy 2a: Szymon Czyżowicz, Laura Grochla, Wojciech Grochla i  Jakub Koszera  wzięli także udział w konkursie  na ,,Najpiękniejsze jajko wielkanocne” zorganizowanym przez  Muzeum ,,Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Spośród ponad 300 nadesłanych prac, jajko  Laury Grochli wykonane dowolną techniką zdobyło 1. miejsce w kategorii klas 1-3.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz dziękujemy za udział wszystkim uczniom.
 
Anna Havemeister
 
 
 
Wiosennie i świątecznie 
 

Uczniowie klasy 2a w  tygodniu przedświątecznym poznali zwyczaje i tradycje wielkanocne. Poćwiczyli aktywne słuchanie poprzez udostępnione słuchowiska, rozwiązywali interaktywne łamigłówki i quizy. Ćwiczyli spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia. Mieli także okazję rozwiązywać zagadki  w wiosennym ,,escape roomie".  Stworzyli również piękne prace plastyczne związane z wiosną i Wielkanocą. Zapraszamy do fotorelacji.

Anna Havemeister

 
 
 
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

 

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami i rodzeństwem założyli kolorowe skarpetki „nie do pary”, jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Wcześniej jeszcze każdy uczeń w klasie dowolnie ozdobił papierową skarpetkę i zawiesił ją na sznurku. Łącznie zajęły one 2 metry i 5 centymetrów długości sznurka.
 
Anna Havemeister
 
 
 
 
Witamy wiosnę!
 
Z okazji pierwszego  dnia wiosny uczniowie klasy 2a nauczyli się śpiewać piosenkę ,,O wiośnie to piosenka..." Dodatkowo zagrali na instrumentach ,,tęczowej muzyki" i stworzyli kolorowe przedstawienie muzyczne. Teraz mamy już wszyscy nadzieję, że Pani Wiosna  zagości u nas na dłużej. Czekamy na to z utęsknieniem!
 

 

Anna Havemeister

 

 

 

Po co wymyślono pieniądze?

 

Czym był handel wymienny, po co wymyślono pieniądze i jaka była w tym rola kupców? Uczniowie klasy 2a  na zajęciach w aktywny sposób przekonali się, na czym polega istota handlu wymiennego oraz handel z użyciem pieniędzy. Poznali również współczesne możliwości dokonywania płatności. W trakcie zajęć wcielali się w rolę kupców i odgrywali sceny handlu. Tworzyli także listę zakupów i szacowali koszty za zakupione produkty.  Poprzez te praktyczne ćwiczenia dotarli do odpowiedzi, dlaczego wymyślono pieniądze. Na zakończenie uznali, że warto oszczędzać pieniądze i wykonali skarbonki – świnki.
 
Anna Havemeister
 
 
 
DZIEŃ KOBIET W 2A!

 

W poniedziałkowy ranek gościliśmy w naszej klasie panią Joannę – bibliotekarkę naszej szkoły.  Pani Asia przyniosła ciekawe książki  opowiadające historie dziewczynek, których mądrość zawstydzała niejednego dorosłego. Przeczytała uczniom kilka opowiadań o znanych kobietach m.in. Irenie Sendler, Marii Skłodowskiej – Curie, Murray Hopper i Coco Chanel. Wszystkie historie zostały opisane w formie bajek, które zainspirowały  uczniów do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia  i wręczyli im kotyliony. Każda z nich  czuła się jak królowa!
 
Anna Havemeister
 
 
 
W takim akwarium ryba nie popływa:))
 
Klasa 2b
 
 
Dlaczego dinozaury wyginęły?

 

65 milionów lat temu wydarzyła się ogromna katastrofa, po której świat odrodził się w zmienionej formie. Dinozaury, zwierzęta, które wcześniej stały na szczycie piramidy pokarmowej, przestały istnieć. Ziemia zmieniła swoje oblicze. Co spowodowało tę katastrofę? Jaki był jej przebieg i dlaczego niektóre organizmy przetrwały? Na piątkowych zajęciach uczniowie klasy 2a odtworzyli przebieg tego ważnego w dziejach Ziemi wydarzenia oraz odwzorowali proces odciskania śladów organizmów w skale. Przyporządkowując wizerunki zwierząt do okresów geologicznych, dowiedzieli się, jak w geologii odmierzany jest czas. Poznali skamieniałości oraz proces ich tworzenia. Wykonali również model skamieniałości, zobaczyli film z udziałem naukowca, układali puzzle i malowali farbami znane dinozaury. Wszystkie te zadania realizowane były w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci. Zapraszamy do fotorelacji.
 
Anna Havemeister
 
 
1,2,3 mnożymy my!
 
,,Niećwiczone mięśnie zanikają, a niećwiczone zdolności zacierają się w czasie", dlatego tabliczkę mnożenia trzeba powtarzać, powtarzać i powtarzać. Ale co zrobić, aby utrwalanie tabliczki mnożenia było przyjemnością? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: bawić się mnożeniem. Ale jak? Oto kilka sprawdzonych propozycji zabaw, w których uczestniczyli uczniowie klasy 2a:
- zamykanie kwadratów
- trimino i domino  matematyczne
- wieża z kubków
- łapki
- gra planszowa ,,Rzuć, pomnóż i skacz"
- uzupełnianie rymowanek z tabliczką mnożenia.
Zapraszamy do fotorelacji.
 
Anna Havemeister
 

 

 

SZACH MAT! 

 

Wiecie co łączy Billa Gatesa, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina, Williama Szekspira oraz Fryderyka Chopina?

Wszyscy oni namiętnie grali lub grają w szachy! Korzyści z gry w szachy są niesamowite. Ta gra poprawia zdolności intelektualne, zwiększa IQ, a nawet zdolności językowe! Podczas gry uruchamiają się obydwie półkule mózgowe. Gra w szachy zapobiega też chorobie Alzheimera i uczy myślenia strategicznego i planowania.
 

Od kiedy klasa 2b poznała podstawowe zasady gry, zapanowało u nas prawdziwe szaleństwo szachowe. Każdą przerwę, czy czas wolny uczniowie wykorzystują do rozegrania partii. Czysta radość! 

Elżbieta Tuzik
 
 

 

Czy matematyka może przydać się w kuchni?

 

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 2a w ramach realizacji  projektu Uniwersytetu Dzieci. Podczas tych zajęć dzieci samodzielnie odmierzały różne składniki, wykonały masę solną na podstawie przepisu i znalazły odpowiedzi  na takie pytania:

- Jakie znaczenie ma ilość składników przy tworzeniu produktu?

- Jak ważne w kuchni są proporcje?

- Czym będzie skutkowało niezachowanie odpowiednich proporcji składników?

- Skąd wiemy, ile składników trzeba dodać?

- Czy zawsze trzeba gotować według przepisu?

- Ile jest soku w soku?

- Ile to jest ¾ szklanki mąki?

 

Anna Havemeister

 
 
 
Tłusty czwartek w klasie 2a
 
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.”

 

Zgodnie z tradycją obchodziliśmy dzisiaj  w naszej klasie tłusty czwartek. Z tej okazji zajadaliśmy się pączkami. Dziękujemy rodzicom, którzy zadbali o nasz dobry nastrój od samego rana i zanim rozpoczęliśmy lekcje, słodkości czekały już na nas w klasie. Radości nie było końca. Wykonaliśmy wiele ciekawych ,,pączkowych” zadań i obejrzeliśmy interesujący film o tych słodkościach. Ten dzień był wyjątkowo słodki, pyszny i pełen uśmiechniętych buzi. Zapraszamy do fotorelacji.
 
  
Anna Havemeister
 
 

 

Niech Żyje Bal! 

 
Dzień przed tłustym czwartkiem w klasie 2b odbył się Bal Karnawałowy. Mimo że zabawa odbywała się w kameralnym gronie naszej 11-osobowej klasy, nie zabrakło konkurencji, wygibasów i radosnego szaleństwa. Żadne przebranie się nie powtórzyło i wszystkie były wspaniałe. Miał rację Janusz Korczak mówiąc, że gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat! 
 

Elżbieta Tuzik

 

 

 
"Zimowe zabawy" w klasie
 
 
W tym tygodniu uczniowie klasy 2a chętnie uczestniczą w "zimowych zabawach" w klasie. Z  ogromnym zapałem wykonują różne zadania, świetnie się przy tym również bawiąc. Najwięcej radości dzieciom sprawiło wykonanie "sensorycznego bałwana". Zapraszamy do fotorelacji.
 

 

Anna Havemeister

 

 

Nauka przez zabawę

 
Naukowcy już dawno odkryli, że nauka przez zabawę to najprzyjemniejszy i najskuteczniejszy sposób przyswajania wiedzy. Dlatego w naszej klasie (2b) stawiamy na różnorodność form pracy. Główkujemy, gramy w gry, czytamy to, co nas interesuje, a przede wszystkim, staramy się spędzać czas z radością. 
 

Elżbieta Tuzik

 

 

 

Zaczarowana zima

 
Styczeń przyniósł nam powrót do szkoły, co przyjęliśmy z wielką radością. Klasę zmieniliśmy w zimową krainę pingwinów, w czym pomogła nam nasza lektura "Zaczarowana zagroda". Było to okazją do dalekiej podróży " palcem po mapie świata", podczas której pojawiło się wiele pytań m. in. :
- Czy niedźwiedzie polarne polują na pingwiny? 
- Czemu Rosja jest taka duża? 
- Gdzie Titanic rozbił się o górę lodową? 
 
Na wszystkie udało nam się znaleźć odpowiedzi. A Wam? 
 
 

Elżbieta Tuzik

 

 

Projekt czytelniczy ,, Mała chmurka w krainie śniegu " zrealizowany w 2a

 
Uczniowie klasy 2a zrealizowali kolejny moduł międzynarodowego projektu ,, Czytam z klasą"- lekturki spod chmurki. Wykonali wiele ciekawych zadań związanych z treścią książki ,,Zaczarowana zagroda". Zapraszamy do fotorelacji.

 

Anna Havemeister

 

 

Bal karnawałowy  w ,, Zaczarowanej zagrodzie"

 

Uczniowie klasy 2a brali udział w zabawie karnawałowej nawiązującej do treści omawianej lektury. Przebrali się za pingwiny i świetnie się bawili w lodowej krainie przy dźwiękach zimowej muzyki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Kolaże również TUTAJ

Anna Havemeister

 

 
Pierwsze koty za płoty...
 
Klasa 2a w czwartkowy poranek poznała amerykański system kolorowego kodowania dźwięków w edukacji muzycznej, zwany SYSTEMEM CHROMA- NOTES. Uczniowie uczyli się grać na kolorowych instrumentach piosenkę ,,My jesteśmy krasnoludki". Jak na pierwszy raz, poszło im bardzo dobrze. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

 

 
Anna Havemeister
 
 
 
 
Tropiciele śladów na śniegu
 
Podczas zajęć uczniowie klasy 2a rozpoznawali różne ślady zwierząt, np. sarny, jelenia, dzika, lisa czy zająca. Część zajęć odbyła  się w terenie, gdzie   prowadzili obserwacje w poszukiwaniu tropów zwierząt. Były także zimowe zabawy na śniegu. Zapraszamy do fotorelacji.
 
Anna Havemeister
 
 
 
W zimowej krainie 
 
Uczniowie klasy 2a powoli przenoszą się w zimową krainę. Przystąpili do realizacji II modułu międzynarodowego projektu ,,Czytam z klasą - lekturki spod chmurki. Mała chmurka w krainie śniegu". Nasza klasa zmienia się w krainę śniegu. Dziś ,,byliśmy" na Grenlandii u Anaruka. Poznaliśmy ciekawostki o tej wyspie, wykonaliśmy także jej makietę.
A przed nami już wkrótce wizyta w ,,Zaczarowanej zagrodzie". Nie możemy  już się  doczekać.
 
Album fotograficzny TUTAJ
Anna Havemeister
 
 
Dzień Babci i Dziadka
 
Uczniowie klasy 2a wszystkim Babciom i Dziadkom życzą dużo zdrowia, pomyślności i samych radosnych chwil spędzonych w gronie kochających wnuków.
 
 
 
Anna Havemeister
 
 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
klasa 2 a wraz z wychowawczynią,
pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia
świąteczne i noworoczne całej społeczności szkolnej.
 
 

 

Anna Havemeister

 

 

 

Święta w Bullerbyn 
 

Boże Narodzenie to święta rodzinne, pełne radości. Z polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi uczniowie klasy 2a spotkali się w klasie 1.  W tym roku przypomnieliśmy polskie tradycje, jak również zapoznaliśmy się   z tradycjami, jakie spotykamy w Szwecji u bohaterów lektury mieszkających w Bullerbyn. Wspólnie przeczytaliśmy wybrane fragmenty lektury Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn", a następnie wykonaliśmy wiele ciekawych  zadań. Zapraszamy do fotorelacji :) .

Album fotograficzny TUTAJ
Anna Havemeister
 
 
 

 

Mikołajkowo w 2a!

 

 
Anna Havemeister
 
 
 
 

Święto Górników

 

Podczas piątkowych zajęć (4 XII) o pracy w górnictwie uczniowie klasy 2a próbowali znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:


- Dlaczego św. Barbara została patronką górników?
- Po czym poznać górnika?
- Jakie kolory pióropuszy może mieć czako?
- Z jakich elementów składa się galowy strój górniczy?
- Jakie kolory ma górnicza flaga?
- Jaki jest górniczy hymn?
- Dlaczego zawód górnika jest niebezpieczny?
- Skąd się wziął w ziemi węgiel?
- Do czego wykorzystywany jest węgiel?


Ponadto uczniów bardzo zainteresowała legenda o Skarbniku- duchu kopalni i ciekawe okazały się także zadania
pt. ,, Zakodowana Barbórka".
 
Anna Havemeister
 
 
 
 
Światowy Dzień Pluszowego Misia w 2 A
 
„Dziwny jest niedźwiedzi ród,
że tak bardzo lubi miód”

– mruczanka Kubusia Puchatka

 
Mały czy duży, zawsze kojarzy się z ciepłem i radością.  Dzisiaj ma swoje święto.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO  MISIU :)) od klasy 2 A i wszystkich dzieci na świecie :)).
 

Anna Havemeister

 

 

Projekt ,, Czytam z klasą- lekturki spod chmurki"- zrealizowano moduł I

Anna Havemeister

 

 

 

Bal Wszystkich Świętych

 
Z okazji Święta Wszystkich Świętych w ramach lekcji religii uczniowie klas 2-gich wzięli udział w balu, na którym pojawili się między innymi św. Piotr, św. Józef i Maryja, św. Julia, czy nasza rodaczka św. Faustyna. Uczestnicy balu mieli również wyjątkową okazję do przepytania swojego katechety ks. Ireneusza z wiedzy hagiograficznej. Nadmieniamy, że ksiądz zdał test śpiewająco! 
 
 

Elżbieta Tuzik

 
 
 
Jesienne krajobrazy
 

Październik minął w naszej klasie na przyglądaniu się krajobrazom jesiennym. Obserwowaliśmy bacznie pogodę, odwiedziliśmy pobliską stację meteorologiczną oraz eksperymentowaliśmy z wiatrem i lodem. Dużo bawiliśmy się matematyką, odkrywając tabliczkę mnożenia.

 

Elżbieta Tuzik
Album fotograficzny TUTAJ
 
 
 
 
 Dzień Niepodległości Polski
 
Klasa 2a uczciła Dzień Niepodległości Polski recytując wiersze i śpiewając piosenkę o Polsce.
 
  

 

Anna Havemeister
 
 
JAK DBAĆ O ZDROWIE?

 

Na to pytanie odpowiadali uczniowie klasy IIa pracując metodą projektu. Dzieci po wspólnej dyskusji, obejrzeniu filmów edukacyjnych pracowały w grupach  nad zadaniem. Każda grupa szukała odpowiedzi na inne pytanie: Jak dbamy o zęby? Czy sport to zdrowie? Co jeść, żeby być zdrowym? Jak myć ręce? Efektem ich pracy są wykonane plakaty. Podczas realizacji projektu dzieci nauczyły się także śpiewać  piosenkę ,,To owoce kolorowe” i ilustrować ruchem jej treść.


 
Anna Havemeister
 
 
 
DZIEŃ DYNI W II A

 

Tego dnia  uczniowie klasy 2a poznali wielką różnorodność dyń i wzbogacili wiedzę  na ich temat. ”Dzień Dyni” stał się  także pretekstem do wspólnej zabawy. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał  dyplom ,,Przyjaciela dyni". Zapraszamy do fotorelacji.
 
Anna Havemeister
 
 
 
CO TO JEST POWIETRZE?
 

Uczniowie klasy 2a wykonali doświadczenia, które pozwoliły  im odpowiedzieć na pytanie „Co to jest powietrze, do czego służy oraz jakie ma właściwości?  Poza tym dowiedzieli się, skąd się bierze wiatr i  nauczyli się określać  jego kierunek.

Anna Havemeister

Album fotograficzny TUTAJ

 

 

,,Czy można uczyć się szybciej?”
 

Uczniowie klasy 2a zrealizowali pierwszy scenariusz pt. ,,Czy można uczyć się szybciej?” w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?".  Podczas zajęć poznali funkcjonowanie mózgu i ćwiczenia pozwalające na lepszą koncentrację oraz skupienie uwagi podczas wykonywanych czynności. Taka wiedza z pewnością będzie przydatna  w czasie zajęć.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Anna Havemeister

 

 

 

CODE WEEK W 2A

 

W dniach 12 – 16 października uczniowie klasy 2a wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Codeweek 2020, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i młodzieży. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono ciekawe zajęcia z kodowania.  Klasa otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu.
 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Anna Havemeister

 

 

 

Witamy październik w 2b

W październiku nie zwalniamy tempa. Przeliczamy, tworzymy, notujemy, ćwiczymy i eksperymentujemy. A to wszystko z radością i zapałem.

Elżbieta Tuzik

 

 
 
DZIEŃ DRZEWA W 2A

 

W 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton wymyślił Dzień Drzewa, kierując się powiedzeniem, że: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa. W tym roku uczniowie klasy IIa aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. Wszystkie prowadzone w tym dniu zajęcia dotyczyły właśnie drzewa. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim propagowanie idei ochrony przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do niej, pogłębianie wiedzy na temat drzew. Zapraszamy to fotorelacji.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Anna Havemeister
 
 
 
SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO! 

 

07 października uczniowie klasy 2a propagowali “Zdrowe żywienie”. Dzieci przygotowały na drugie śniadanie zdrowe i kolorowe kanapki. Wcześniej dowiedziały się, jakie produkty wybrać, aby kanapka dała “moc i energię”. W efekcie niełatwej, ale pełnej radości i zapału pracy, powstały piękne, kolorowe, a co najważniejsze, zdrowe kanapki. Drugoklasiści sami ze smakiem je zjadali.
 
TO BYŁY NAPRAWDĘ BARDZO POŻYTECZNE, ZDROWE I SMACZNE ZAJĘCIA!
 
Album fotograficzny TUTAJ
Anna Havemeister
 
 
 
JESIENNE ZABAWY

 

Klasa 2a świetnie bawiła się i uczyła z wykorzystaniem darów  jesieni.  Na początku  do utworu ,,Taniec  w lesie”  uczniowie zbierali dary do ,,koszyczków”, a następnie utrwalali poznane wartości nut z użyciem liści, kasztanów i jarzębiny.  Samodzielnie układali wzory do recytacji z materiału przyrodniczego, czytali je z prawej i lewej strony, wybierali gestodźwięki do poszczególnych nazw, wykonali cały wzór przy pomocy gestodźwięków lub  z pomijaniem konkretnych słów, otrzymywali zagadki rytmiczne do recytacji i tworzyli muzykę z wykorzystaniem kasztanów. Wszystkie  zabawy muzyczne  wykorzystywały idee Carla  Orffa.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Anna Havemeister

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA w 2b
 
Chłopców w 2b mamy wprawdzie tylko dwóch, ale za to jakich fantastycznych! W prezencie dostali od nas, między innymi, szóstki. Wspólne świętowanie to zdecydowanie to, co lubimy najbardziej!
 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Elżbieta Tuzik

 
 
 
Dzień Chłopaka w 2a!
 
W tym wyjątkowym dniu były konkursy i  zabawy przygotowane przez panią i  koleżanki z klasy, a także życzenia i dyplomy.Zapraszamy do obejrzenia naszych wspaniałych chłopaków w dniu ich święta.
 

Album fotograficzny TUTAJ

Anna Havemeister

 

 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W KLASIE 2A

 

W poniedziałek (28 września) w naszej klasie odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. W tym dniu na wszystkich uczniów czekało wiele ciekawych zadań językowych. Klasa także ,,przeniosła się” do wielu europejskich krajów  i w ciekawy sposób poznała ciekawostki dotyczące wybranych państw. Uczniowie ,,podróżowali” również do krajów spoza Europy i poznali tamtejszą historię i kulturę.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
 
 
DZIEŃ PUSTEJ KLASY W 2B
 
Nie mogliśmy nie wykorzystać takiej okazji, aby znów oderwać się od szkolnych ławek i wyruszyć na poszukiwanie wiedzy w plener. Tym bardziej, że pogoda bardzo dopisała.
 

Elżbieta Tuzik
 
 
 
DZIEŃ PUSTEJ KLASY W 2A

 

Ten dzień był wyjątkową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Stał się okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna. Tak klasa 2a spędziła ten wyjątkowy dzień. Zapraszamy do fotorelacji.

Anna Havemeister
 
 
 
 
3,2, 1 START!

 

Klasa 2a zgłasza gotowość do realizacji projektu ,,CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI”. Lekturniki przygotowane, książka wybrana, plastelinowe Czytusie wykonane. Także chmurka Tosia zagościła w naszym kąciku klasowym.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Anna Havemeister

 

 

 
 
UCZYMY SIĘ TEŻ POZA SZKOŁĄ…

 

W tym tygodniu (14 -18.09.) uczestniczyliśmy w zajęciach na podwórku szkolnym. Naszym zadaniem było przeczytać zdania zawieszone na drzewach, ułożyć je  chronologicznie, tak by tworzyły logiczną  historyjkę  i zapisać je  z pamięci. Wszystkim udało się wykonać  to zadanie znakomicie. 

Anna Havemeister
 
 
 
PROGRAM EDUKACYJNY ,,DROGOWE ABC”

 

Istotą programu „Drogowe ABC” jest nauczenie dzieci zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym podczas drogi do  szkoły i powrotu do domu, a także, poinformowanie, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie zabawy na świeżym powietrzu i podczas uprawiania sportów. Dzieci poprzez połączenie nauki i zabawy utrwaliły informacje na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, numerów alarmowych oraz poznały podstawy udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie otrzymały odblask - Misia Cyryla i dyplom.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Anna Havemeister

 

LEKTURKI SPOD CHMURKI
 
Klasa 2b z radością uczestniczy w programie czytelniczym "Lekturki spod chmurki". Z przejęciem wczytujemy się w strony pierwszej lektury "Drzewo życzeń".
 

Elżbieta Tuzik
 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W 2A

 

We wtorek  obchodziliśmy Dzień Kropki.  Z tej okazji  wszyscy  radośnie  bawiliśmy się, zwracając uwagę na to, że każdy z nas ma jakiś talent. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło w naszej klasie. Przyszliśmy ubrani także w stroje w kropki.  Rozwiązywaliśmy różne zadania, które były rozłożone na ponumerowanych stacjach.
W tym dniu nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Wszystkie zadania wykonaliśmy z łatwością i zwróciliśmy  uwagę na to, że warto wierzyć w siebie.
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Anna Havemeister
 
 
 
WRZEŚNIOWE LEKCJE
 
Wrzesień upłynął w 2b na aktywnym zdobywaniu wiedzy (niekoniecznie w ławkach). Korzystaliśmy też z pięknej pogody na szkolnym placu zabaw obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie. 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Elżbieta Tuzik
 
 
POWRÓT DO SZKOŁY
 
Uczniowie klasy 2b z wielką radością powitali nowy rok szkolny. Po bardzo długiej przerwie dobrze znów się zobaczyć!
 
Elżbieta Tuzik

 

 
JESTEŚMY JUŻ W 2 KLASIE!

 

W końcu spotkaliśmy się wszyscy. Przez wakacje jedni trochę urośli, drudzy spoważnieli, a  inni nie zmienili się.
Jak wyglądamy? I jak pracujemy? Zapraszamy  do obejrzenia naszej fotogalerii.
 
 
Album fotograficzny TUTAJ
Anna Havemeister

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć