WOLONTARIAT

Opiekunki: Gizela Popek i Anna Badura

Rok szkolny 2020/2021

Wkręceni w wolontariat

Po covidowej przerwie ruszyliśmy z wolontariatem. Zaczynamy działać. Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasza obecność będzie podnosiła na duchu i dawała radość. Chcemy być pomocni w organizacji wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, religijnych, ale chcemy być także wśród tych najbardziej potrzebujących np. poprzez systematyczne wyjazdy do Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach.

4 października prawie 20 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I. Sendler w Toszku zameldowało się na toszeckim zamku, by pomóc w organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Parafię św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dniu Seniora. Pomogliśmy w przygotowaniu poczęstunku i przeprowadzeniu zabawnych konkurencji, zatańczyliśmy kilka tańców integracyjnych, ale przede wszystkim towarzyszyliśmy naszym Seniorom w dniu ich święta. Chcieliśmy poświęcić swój czas, chęci i młodzieńczy entuzjazm drugiemu człowiekowi, by choć na chwilę oderwać się od pandemicznej samotności i po prostu cieszyć się z wzajemnej obecności. Młodość i życiowe doświadczenie zaowocowały udaną imprezą.

Byliśmy już też w DPS-ie w Wiśniczach. Poprowadziliśmy nabożeństwo różańcowe, pograliśmy na gitarze, pośpiewaliśmy. Niby tak niewiele, a wzbudziliśmy tyle radości i wzruszeń, że za parę dni jedziemy znów, by zarażać uśmiechem i młodzieńczą werwą. Przed nami andrzejkowe przyśpiewki w DPS-ie, wspólne wigilijne kolędowanie, zabawy karnawałowe, Olimpiada Seniora, zatem bierzemy się do roboty – będzie się działo!

Gizela Popek

Nasi wolontariusze na balu karnawałowym w DPS Wiśnicze

Zabawa andrzejkowa w DPS-ie

W czwartek 28 listopada w DPS Wiśnicze odbyła się zabawa andrzejkowa, w której udział wolontariuszy jest już tradycją. Tym razem w zabawie wzięło udział 12 naszych wolontariuszy z klas ósmych. Naszym zadaniem była pomoc przy przygotowaniu poczęstunku, indywidualne rozmowy z pensjonariuszami, ale przede wszystkim zabawianie tańcem, śpiewem oraz zarażanie młodzieńczym entuzjazmem. Wolontariusze tańczyli z wszystkimi, którzy tylko mogli tańczyć i brali udział w różnych zabawnych konkurencjach. Nasi młodzi mogli przekonać się, ile radości sprawić może ich obecność, uśmiech i radość. Z niecierpliwością czekamy na kolejną możliwość wspólnego imprezowania.

Wolontariusze z SP nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku

Wzorując się na patronce naszej szkoły, która bezinteresownie niosła pomoc potrzebującym, chcemy zaszczepić w naszych uczniach otwartość na drugiego człowieka oraz wpoić im istotne wartości moralne takie jak bezinteresowność, tolerancję, czy empatię. Wolontariat to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, czy bycie użytecznym, wolontariat to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, to wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym.

Działający w naszej szkole od kilku lat Klub Wolontariatu to jedna z możliwości bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Nasz klub liczy w bieżącym roku szkolnym ponad 30 członków, są nimi uczniowie klas 7 i 8. Wolontariusze podejmują wiele działań, włączają się w różne akcje charytatywne, a obecnie bardzo aktywnie działają na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach. Nasi wolontariusze odwiedzają regularnie pensjonariuszy DPS, spędzają z nimi czas na rozmowie, w razie potrzeby służą pomocą , dzielą się młodzieńczym entuzjazmem, uśmiechem, radością, sukcesami, ale i troskami. Pomagają przy organizacji miejscowych przedsięwzięć, takich jak pikniki, zabawy i nabożeństwa.

Wolontariusze włączają się również w różne działania na terenie szkoły i miasta.

Cieszymy się, że nasz Klub Wolontariatu liczy tak wielu członków, że młodzi ludzie, pomimo wielu obowiązków, znajdują czas, by bezinteresownie zaangażować się w pomoc potrzebującym.