WOLONTARIAT

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU - NASZE DZIAŁANIA

 

Wolontariusze nie próżnowali

 

 

Przez cały rok szkolny 2018/19 wolontariusze wyjeżdżali co drugą środę do Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach. Podczas środowych wizyt wolontariusze odwiedzali pensjonariuszy, spędzali z nimi czas na rozmowie, a w razie potrzeby służyli pomocą. Wielu pensjonariuszy z wielką radością oczekiwało naszych wolontariuszy, którzy przywozili im ze sobą uśmiech, dzielili się swoją radością, sukcesami, ale i troskami.
 
11 czerwca br. wolontariusze pomogli podczas pikniku dla pensjonariuszy. Naszym zadaniem było dbanie o dobrą atmosferę podczas imprezy, pomoc przy podaniu poczęstunku, „rozkręcenie” imprezy młodzieńczą werwą i entuzjazmem. Cieszyliśmy się, że pomimo dokuczliwego upału udało nam się wywołać uśmiech na twarzach pensjonariuszy.

 

Anna Badura

 

 

Nasi wolontariusze wciąż  w akcji!
 

19 grudnia, już tradycyjnie, odwiedziliśmy przed świętami naszych znajomych czyli pensjonariuszy DPS Wiśnicze, którym rozdawaliśmy dobre słowa,  życzenia świąteczne i drobne, własnoręcznie wykonane upominki!

Jednak tym razem sytuacja była wyjątkowa, gdyż wręczaliśmy kartki bożonarodzeniowe przygotowane przez Szymona z Paczyny i jego pomocników. Szymon to przeuroczy chłopak z dziecięcym porażeniem mózgowym, który doświadczając dobra ze strony wolontariuszy, tym razem sam zapragnął zostać dobroczyńcą i przygotował "dobre słowa" w postaci kartek świątecznych, by wywołały one uśmiech na twarzy i radość w sercu innych potrzebujących. DOBRO PRZYNOSI DOBRO!

Życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych obecnością najbliższych i wrażliwością na drugiego człowieka. 

 

Gizela Popek

 

 

WOLONTARIUSZE NA 25-LECIU DPS WIŚNICZE

 

 

Album fotograficzny - TUTAJ

 

 

WOLONTARIUSZ NIE PRÓŻNUJĄ!

                13 marca ponad 10 wolontariuszy pomagało w organizacji spotkania toszeckiego Klubu Seniora (przygotowanie poczęstunku, obsługa seniorów, ale też posprzątanie sali i pomycie wielu, wielu naczyń)  

oraz swoimi zdolnościami manualnymi wspomagało naszych seniorów uczestniczących w warsztatach zdobienia ozdób wiosenno – świątecznych. Zabawa była przednia!

                Kilka dni później grupa 18 wolontariuszy, pod opieką katechetki Gizeli Popek i ks. Damiana Kubińskiego, wybrała się do toszeckiego Szpitala Psychiatrycznego na Oddział XVII (sądowo – psychiatryczny o wzmożonym zabezpieczenie dla nieletnich), gdzie odbyły się warsztaty profilaktyczne (w mieszanych grupach) dotyczące zdrowego odżywiania.  Po informacjach teoretycznych i wspólnym robieniu piramidy żywienia nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas praktyki czyli wspólne przyrządzanie zdrowego śniadania. Wolontariusze spisali się na medal, bo na stołach pojawiły się przyniesione z domu zdrowe sałatki z białego sera i ze słonecznikiem, pomidory, ogórki, rzodkiewki, szczypiorek, zielona sałata, swojskie jajka i mnóstwo innych zdrowych smakołyków, więc wspólnemu ucztowaniu nie było końca. Było zdrowo i wesoło i tylko żal było na lekcje wracać.

Chcemy kontynuować spotkania z podopiecznymi oddziału XVII, bo korzyści są obopólne: my doceniamy to, co mamy (rodzinę, zdrowie, swobodę), dla nich relacje z młodzieżą Szkoły Podstawowej im. I. Sendler są okazją do kontaktu ze światem na zewnątrz i motywują ich do zmiany na lepsze. Już wkrótce wybierzemy się na przedstawienie, które pieczołowicie przygotowywane jest przez młodzież z „siedemnastki”. Nie możemy się już doczekać!

 

 

Karnawałowy Bal Seniora

We wtorek, trzynastego lutego na toszeckim zamku odbył się Karnawałowy Bal dla uczestników Klubów Seniora działających w Toszku oraz w Kotulinie. W tym wydarzeniu wzięło udział ponad 100 seniorów. Byliśmy tam też i my – WOLONTARIUSZE! Prawie 20  uczennic naszej szkoły (oraz ks. Damian, który prawie do końca imprezy pozostawał nierozpoznany:)  w karnawałowych przebraniach towarzyszyło  seniorom w tańcach, konkursach oraz pomagało przy poczęstunku. Naszym zadaniem było dbanie o dobrą atmosferę podczas imprezy, a także zaprezentowaliśmy różne tańce integracyjne, do których seniorzy z werwą i entuzjazmem się dołączyli. To było bardzo udane zakończenie karnawału, dobrze nam ze sobą – podsumowali i seniorzy i wolontariusze. I o to właśnie chodziło!

BAL SENIORA - mp4

 

Na zabawie karnawałowej

W wolontariuszach siła, zatem dzisiaj była okazja, by wykazać się swą siłą, entuzjazmem i „kunsztem tanecznym”!

Pojechaliśmy do Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach i swym młodzieńczym zapałem „rozkręciliśmy” imprezę czyli coroczną zabawę karnawałową, na którą zjeżdżają się pensjonariusze różnych DPS-ów. Były przebrania,  konkursy, tańce integracyjne, a przede wszystkim dobra zabawa!

Uśmiech na twarzach pensjonariuszy jest dla nas bezcenny!

 

Wolontariusze na oddziale XVII

22 stycznia 2018 grupa 15 wolontariuszy pod opieką p. Gizeli Popek i ks. Proboszcza Sebastiana Bensza złożyła wizytę w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku na Oddziale Sądowym dla nieletnich o wzmocnionym zabezpieczeniu czyli na oddziale XVII.

Po przesłaniu podopiecznym tego oddziału drobnych smakołyków i indywidualnych życzeń świątecznych w ramach Świąt Bożego Narodzenia nadszedł czas na wzajemne spotkanie się i nawiązanie relacji. Zabraliśmy ze sobą instrumenty muzyczne, śpiewniki i dobre chęci do śpiewania i zaprosiliśmy przebywającą na oddziale XVII młodzież i pracowników do wspólnego kolędowania. Przy wsparciu mam naszych wolontariuszek przynieśliśmy ze sobą domowe wypieki i po radosnym, choć w dużej mierze improwizowanym kolędowaniu, mieliśmy czas na wspólne biesiadowanie przy stołach, przy których toczyły się ożywione dyskusje i zaczęły się tworzyć nowe więzi.

Mimo zupełnie odmiennych sytuacji życiowych młodzi znaleźli wspólny język, odkryli wspólne pasje i zainteresowania i bez uprzedzeń zaczęli dzielić się swoimi przeżyciami. Pobyt na oddziale XVII był dla nas szczególnym przeżyciem, a moment w którym podopieczna ośrodka podziękowała nam za to, że uznaliśmy ich za  godnych poświęcenia im naszego czasu zapadł nam głęboko w pamięć.

Doceniliśmy to, co mamy i jeszcze bardziej chcemy dzielić się swoimi talentami, czasem, sercem. 

 

 

 

 

Wolontariusze ciągle w akcji - Klub Seniora

16 stycznia na toszeckim zamku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Seniora, w którego organizację mocno zaangażowali się nasi wolontariusze. Część z nich występowała w jasełkach zaprezentowanych przez grupę teatralną „Deja Vu” działającą przy Centrum Kultury Zamek w Toszku, a część młodzieży poprowadziła muzyczną część spotkania czyli zaprosiła seniorów do wspólnego kolędowania. Grupa wolontariuszek współpracowała z młodymi uczestnikami warsztatów plastycznych i wspólnie przygotowywała „serduszka” dla dziadków i babć, a jeszcze inna grupa  aktywnie włączyła się w przygotowanie poczęstunku i dbała o to, by seniorom nie brakowało kawy i herbaty.

Podsumowując: nasza działalność ma różne oblicza, a my w tym wszystkim po prostu „dajemy serce”!

 

 

 

Życzenia świąteczne:)

 

Przedświąteczne akcje szkolnych wolontariuszy

Jak co roku, grupa naszych szkolnych wolontariuszy ma ręce pełne roboty, bo angażujemy się w różne inicjatywy.
Już trzeci raz organizujemy w DPS Wiśnicze „wieczór kolęd”, podczas którego ponad 40 młodych ludzi wraz ze swymi rodzicami kolęduje wśród podopiecznych tego ośrodka poświęcając swój czas, entuzjazm oraz wręczając drobne, własnoręcznie zrobione prezenty (w tym roku tworzymy śliczne ażurowe gwiazdki).
W III niedzielę adwentu tradycyjnie, bo już od ponad 10 lat spora grupa naszych gimnazjalistów i absolwentów włącza się w zbiórkę darów organizowaną przez Stowarzyszenie „Podaruj serce” pod różnymi kościołami naszej diecezji. Zebrane dary przekazane zostaną podopiecznym Domów Dziecka i Domów Pomocy Społecznej.
W tym roku pomogliśmy w organizacji spotkania toszeckiego Klubu Seniora i aktywnie włączyliśmy się w śpiewanie kolęd oraz „zarażaliśmy” młodzieńczym entuzjazmem
6 grudnia jako pomocnicy św. Mikołaja odwiedziliśmy pensjonariuszy DPS Wiśnicze zanosząc im uśmiech, dobre słowo i słodycze
Niedawno pojawiła się inicjatywa zrobienia symbolicznych upominków dla młodych ludzi przebywających w naszym toszeckim szpitalu na oddziale sądowym dla nieletnich, zatem szykujemy własnoręcznie zrobione drobiazgi, bo liczy się gest, życzliwość i wiara w drugiego człowieka.
Trwają przygotowania do udziału naszej młodzieży w Toszeckim Jarmarku Adwentowym – będziemy tam prezentować swoje talenty wokalne, artystyczne, manualne, no i cukiernicze.
 
KOLĘDOWANIE
 
KLUB SENIORA
 
MIKOŁAJKI
Album fotograficzny - TUTAJ
 

 

NASI PODOPIECZNI NA ANDRZEJKOWEJ ZABAWIE

 

 

  

21 listopada w DPS Wiśnicze odbyła się zabawa andrzejkowa, w której udział wolontariuszy jest już tradycją. Przyjechało nas tam ponad 20 osób, a naszym zadaniem było roznoszenie poczęstunku, indywidualne rozmowy z pensjonariuszami, ale przede wszystkim zabawianie tańcem, śpiewem oraz zarażanie młodzieńczym entuzjazmem. Wolontariusze tańczyli z wszystkimi, którzy tylko mogli tańczyć, brali udział w różnych zabawnych konkurencjach, a na zakończenie zaprosili pensjonariuszy różnych Domów Pomocy Społecznej do integracyjnego tańca belgijskiego. Za nami wspaniały czas radości, zabawy i już teraz czekamy na kolejną okazję do wspólnego imprezowania.

Jesteśmy przecież po to, by dzielić się dobrem, młodzieńczą energią, swoim czasem z tymi wszystkimi, którzy tego potrzebują!!!

Gizela Popek

Pozostałe zdjęcia: TUTAJ

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć