Działania

Dzień Europy

Dnia 10.05.2018r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Europy.
Każda klasa przygotowała prezentację dotyczącą wybranego przez siebie kraju Unii Europejskiej.
Uczniowie otrzymali paszporty, z którymi udali się w podróż po krajach niemiecko i anglojęzycznych.
Na poszczególnych stanowiskach można było skosztować miejscowych specjałów, m.in. tortu Sachera, szkockich ciasteczek, maltańskiego kinni, sera i czekolady ze Szwajcarii. Prezentowano również barwne stroje, taniec irlandzki, muzykę Mozarta. Podsumowaniem podróży był quiz wiedzy o zaprezentowanych krajach. Gratulujemy laureatom:
I miejsce – Patrycja Grzesik i Natalia Puchała z IIIC.
II miejsce – Martyna Walczak i Aleksandra Golombek z IIA.
III miejsce – Dawid Kołodziejczyk i Sebastian Laksa z IIIB
Uwieńczeniem dnia były dwa spektakle teatralne w języku angielskim i niemieckim.
Cinderella – przygotowana przez uczniów klas trzecich gimnazjum pod opieką p. Sabiny Hulbój.
(K)ein guter Tausch – w wykonaniu uczniów klasy VII C  pod kierunkiem p. Aleksandry Kupczyk.
Podczas uroczystości obecni byli: burmistrz – Grzegorz Kupczyk, zastępca – Piotr Kunce oraz Joanna Rosikoń, zajmująca się promocją gminy.
Dzień Europy był doskonałą okazją, by raz jeszcze podkreślić fakt, iż warto uczyć się języków obcych, być otwartym na świat i pogłębiać wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej.

Popularyzacja historii i kultury krajów niemieckojęzycznych

●         W październiku 2017 roku grupa uczniów Szkolnego Klubu Miłośników Historii Lokalnej wykonała gazetkę poświęconą 500 – leciu Reformacji. Uczniowie zebrali potrzebne materiały ilustrujące  dzieło Marcina Lutra, poszerzyli swoją wiedzę dzięki informacjom z różnych źródeł: książki ze szkolnej biblioteki oraz  publikacje okolicznościowe.

●          Na lekcjach historii klasa 2a (dwujęzyczna)oglądała film biograficzny „Luther” w wersji oryginalnej czyli w języku niemieckim.

●          W listopadzie uczniowie klasy 3c wykonali gazetkę na temat Habsburgów nawiązując do 300 rocznicy urodzin cesarzowej Marii Teresy Habsburg. Szukając informacji korzystali z różnych publikacji, rozszerzali swoją wiedzę na temat historii Austrii i zabytków Wiednia

●         13 grudnia uczennica klasy 3b Wiktoria Dziuba została finalistką wojewódzkiego konkursu wiedzy historycznej „Reformacja – 500 lat działalności w województwie śląskimi i w Polsce”. Konkurs został zorganizowany przez WOM Katowice i  adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i szkół  ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego.

Weihnachtsmarkt

2 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły, głównie z klas dwujęzycznych lub uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, wzięli udział w wycieczce do Drezna. Nauczycielki- germanistki zorganizowały wyjazd tak, aby połączyć tradycję świątecznych jarmarków z edukacją historyczną, kulturową oraz praktyczną nauką języka niemieckiego. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Zwinger – perły architektury barokowej w Niemczech. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała o historii Drezna, a następnie ruszyliśmy „na pałac”. Wielkie wrażenie wywarły na wszystkich zbiory Galerii Malarstwa Starych Mistrzów oraz cudowne naczynia porcelanowe w Muzeum Porcelany, a także misterne urządzenia i konstrukcje w Gabinecie Matematyczno -  Fizycznym. Następnie spacerkiem przeszliśmy do Skarbca Grünes Gewölbe, gdzie z prawdziwym zachwytem oglądaliśmy najcenniejsze zbiory klejnotów, insygnii koronacyjnych, orderów, naczyń srebrnych i złotych. Zwiedzając Zwinger na każdym niemal kroku spotykaliśmy polskie akcenty – postać króla Augusta II Mocnego, a także jego syna Augusta III Wettyna, to wspaniałe przykłady polsko – niemieckiej współpracy w XVIII wieku. Popołudniową porą ruszyliśmy na jarmark, najpierw na najstarszy, bo organizowany po raz 583 Striezelmarkt, a następnie na jarmark przed Frauenkirche.  Nasi uczniowie samodzielnie dokonywali świątecznych zakupów, degustowali tradycyjne, niemieckie potrawy i sprawnie komunikowali się  w języku niemieckim. Na placu przed Frauenkirche, na wielkim telebimie, mieliśmy okazję oglądać, transmitowany na żywo, koncert świąteczny z tego niezwykłego kościoła. Pełni świątecznych wrażeń i satysfakcji z naszych umiejętności językowych, późnym wieczorem wracaliśmy do domu.

Donata Podkowa