• Mobilność kadry

• MOBILNOŚCI KADRY NAUCZYCIELSKIEJ

Intensywne dwa tygodnie szkolenia w placówkach w Irlandii oraz Austrii zaowocowały nie tylko podniesieniem kompetencji językowo-metodycznych, ale również wzbogaciły warsztat pracy nauczycieli o zawiązane kontakty zawodowe oraz doświadczenia i zaobserwowane dobre praktyki, które teraz nauczyciele będą starali się przenieść na działania podejmowane we własnej szkole.

BARBARA ŻELICHOWSKA - koordynator projektu jako pierwsza z grona nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu w Cork w Irlandii w dniach 7-19.08.2017

Oto krótka relacja:

Czy warto poświęcić dwa tygodnie z życia by wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli w ramach programu Erasmus Plus?

Moja odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak! Nawet jeśli będzie się to wiązało z rezygnacją z części wakacyjnego odpoczynku, jednakże pod kilkoma warunkami:

· tematyka kursu - najważniejsze, by zadbać o to, by tematyka kursu miała jak najszersze zastosowanie w naszej pracy i wiązała się z naszymi zainteresowaniami. Przy okazji będzie wspaniale, jeśli będziemy mogli podzielić się zdobyta wiedzą i umiejętnościami z innymi.

· lokalizacja - mając możliwość wyboru, warto zadbać o to, abyśmy w miejsce do którego chcemy się udać, mogli dodatkowo skorzystać np. odkrywając kulturę i obyczajowość kraju. Dla mnie osobiście, decydując się na wyjazd do Cork w Irlandii, dodatkowym atutem był „klimat” zielonej wyspy oraz jej historia.

· obowiązkowo należy sprawdzić wiarygodność i rzetelność szkoły językowej.

Podkreślić należy, że dzięki wakacyjnemu wyjazdowi, sfinansowanemu z funduszy UE w ramach ERASMUS + wzbogaciłam - jako nauczyciel języka angielskiego - mój warsztat metodyczny, odświeżyłam znajomość wykładanego języka, pogłębiłam wiedzę z dziedziny historii i obyczajów Irlandii, a wiedzę oraz doświadczenie wdrażam do swojej codziennej pracy.

Barbara Żelichowska

KORNELIA RZEPKA - w sierpniu 2017 uczestniczyła w kursie języka angielskiego na profilu ogólnym w Galway Cultural Institute w Irlandii w wymiarze 30 godzin tygodniowo.

W ramach mobilności kadry Erasmus+ wzięłam udział w dwutygodniowym kursie językowym w irlandzkim mieście Galway.  Zajęcia prowadzone były w grupach obejmujących studentów z trzech kontynentów (z takich krajów jak: Hiszpania, Włochy, Francja, Szwajcaria, Czechy, Brazylia, Kolumbia, Maksyk, Korea Południowa), co sprzyjało poznawaniu różnic kulturowych uczestników kursu.  Zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi stwarzały okazję do wypowiedzi i dyskusji na różne tematy, co pomogło mi w przełamaniu barier językowych.  Uczestniczyłam w zajęciach pozalekcyjnych w formie spacerów po mieście z przewodnikiem, zwiedzania Galway City Museum czy Narodowego Akwarium Irlandii. Wzięłam również udział w wycieczkach krajoznawczych  na Wyspy Aran oraz na Klify Moheru będące  największą  atrakcją  przyrodniczą atlantyckiego wybrzeża Irlandii. Wyjazd był dla mnie okazją do zapoznania się z elementami kultury Irlandii, m.in. z muzyką, tańcem, sportami narodowymi. Nauczyciele przybliżali nam realia życia w Irlandii (np. funkcjonowanie systemu edukacji, problemy społeczne, warunki nauki i pracy, zwyczaje i tradycje). Jestem przekonana, że zdobyta wiedza i umiejętności będą dla mnie przydatne w różnych działaniach w  pracy z młodzieżą naszej szkoły.

DONATA PODKOWA  - w dniach od 13 do 26 sierpnia 2017 brała udział w kursie językowym w ramach programu ERASMUS +.  Standardowy kurs języka niemieckiego w wymiarze 40 godzin realizowała w Wiedniu w szkole językowej ActiLingua.

Dwa tygodnie, które spędziłam w stolicy Austrii, były dla mnie niesłychanie owocne: poznałam ciekawych ludzi z różnych stron świata, rozwinęłam swoje umiejętności językowe na zajęciach w szkole i na co dzień w różnych sytuacjach życiowych, zwiedziłam wiele muzeów, pałaców i  poczułam niesamowitą atmosferę miasta pełnego sztuki i historii. Zrealizowałam w stu procentach przesłanie naszego kursu w ActiLingua: Deutsch lerhnen, Wien erleben, czyli uczyć się niemieckiego i podziwiać Wiedeń! Moje doświadczenie zebrane w czasie kursu językowego i zwiedzania miasta wykorzystam w swojej pracy, na lekcjach historii w klasach dwujęzycznych i na  zajęciach dodatkowych, przygotowując uczniów do różnych konkursów historycznych. Także chętnie podzielę się swoimi refleksjami z innymi nauczycielami na temat programu ERASMUS +, dzięki któremu mój wyjazd do Wiednia mógł się odbyć.

W dniach 30.04.-11.05.2018 brałam udział w kursie językowym w ramach programu ERASMUS +. Kurs języka angielskiego realizowałam w szkole językowej w Edynburgu .

Te dwa tygodnie spędzone w Edynburgu były dla mnie niezwykłym wyzwaniem. Po pierwsze  mieszkałam u anglojęzycznej rodziny nieznanej mi wcześniej, pochodzącej z Indii,  po drugie  angielskiego uczyłam się dość dawno i obawiałam się problemów językowych.

Wszystkie obawy zostały rozwiane na miejscu. Rodzina okazała się bardzo gościnna i wyrozumiała jeśli chodzi o umiejętności językowe, a w szkole poznałam mnóstwo nowych osób z różnych stron świata, z którymi mam nadal kontakt. Czułam się tam świetnie. Zajęcia odbywały się w małych grupkach językowych. Podobały mi się różnorodne metody i formy pracy ze studentami, jak  na przykład przeprowadzanie ankiety ulicznej czy wystawianie fragmentów sztuki Szekspira.

Zwiedziłam  Edynburg oraz pojechałam na wycieczkę nad Loch Ness. Były  to dodatkowe sposoby na poznanie języka i kultury Szkocji.

Polecam wyjazdy z Erasmusa.

Joanna Falborska