Podsumowanie

Z inicjatywy aktywnej grupy nauczycielek w SP im. Ireny Sendler w Toszku opracowano i zrealizowano projekt „Nowoczesna szkoła-świadomość międzykulturowa oraz kompetencje językowe nauczycieli”. To wszystko w ramach programu Erasmus + Mobilność Kadry. Projekt realizowany był w okresie od  1 czerwca 2017 do 31 października 2018.

Sześć nauczycielek  biorących udział w projekcie (Barbara Żelichowska, Joanna Falborska, Donata  Podkowa, Anna Badura, Sabina Hulbój, Kornelia Rzepka) rozwijało swoje umiejętności językowe w zakresie języka niemieckiego i angielskiego oraz wzbogacało  swoją wiedzę na temat  odwiedzonych krajów.

Intensywne dwa tygodnie szkolenia w placówkach w Irlandii i Szkocji oraz Austrii zaowocowały nie tylko podniesieniem kompetencji językowo-metodycznych, ale również wzbogaciły warsztat pracy nauczycielek poprzez  zawiązane kontakty zawodowe oraz nowe doświadczenia. Zaobserwowane dobre praktyki oraz zdobyte umiejętności uczestniczki kursu starają się przenieść na działania podejmowane we własnej szkole.

Większość mobilności realizowano w okresie wakacyjnym. W ramach projektu podjęto w szkole różne inicjatywy, m.in. Dzień Europy, wyjazd do Drezna na jarmark świąteczny, zwieńczony sukcesami udział w konkursach historycznych poświęconych 500 rocznicy Reformacji, Międzynarodowy Dzień Sportu, który nawiązywał do odbywających się równolegle mistrzostw świata w piłce nożnej.

Nauczyciele dokształcali się nie tylko na zagranicznych kursach językowych, ale również na szkoleniach w kraju.  Szczególną popularnością cieszyło się szkolenie z  e-twinning  z którego skorzystało 10 nauczycieli naszej placówki.  Ponadto koordynator projektu Pani Barbara Żelichowska zgłębiła wiedzę biorąc udział w kilku szkoleniach organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Album fotograficzny TUTAJ

Barbara Żelichowska