Konferencja w Muzeum w „Starej” Szkole
25 listopada w muzeum szkolnym odbyła się konferencja historyczno-autorska organizowana przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego Oddział Gliwice. W ramach konferencji odbyło się spotkanie autorskie z dr Leszkiem Jodlińskim oraz kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Na zaproszenie pani Agnieszki Dłociok, przewodniczącej TSKN Oddział Gliwice, do muzeum szkolnego przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Kół DFK z Pławniowic, Wieszowej, Ostropy, Kotulina i Pyskowic. Pan dr Leszek Jodliński, historyk sztuki, muzealnik i autor książek o tematyce regionalnej, opowiadał o roli starej fotografii w odkrywaniu przeszłości małej ojczyzny oraz o swoich książkach. Goście z zainteresowaniem zwiedzili wystawę w naszym muzeum, obejrzeli prezentacje multimedialne i gorąco dyskutowali o eksponatach, fotografiach. Pyszna kawa, chleb ze smalcem i klimatyczny nastrój późnego popołudnia sprzyjały refleksji i rozmowom o historii lokalnej.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Donata Podkowa
13 listopada 2019
Klasowa wizyta w muzeum
W dniu 13 listopada uczniowie klasy 8 b w ramach lekcji wychowawczej odwiedzili Muzeum i poznali elementy życia codziennego mieszkańców Toszka z I połowy XX wieku, a także dokumenty szkolne oraz stare fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Zdjęcia miasta z lat 60. – 70. XX wieku były zagadką dla wielu uczniów – co dzisiaj znajduje się w tym miejscu? Wyposażeni w telefony komórkowe z odpowiednimi aplikacjami mogli skorzystać z kodów QR i zdobyć dodatkowe informacje o eksponatach. Na koniec zajęć w muzeum uczniowie rozwiązywali quiz Kahoot na temat wystawy. 12 pytań - szybkie i nie zawsze bezbłędne odpowiedzi rozbudziły rywalizację między graczami. Zwycięzcami zostali Aneta i Kamil. Gratulacje i nagroda – 5 z historii!
12 listopada 2019
Smerfy w muzeum
W dniu 12 listopada nasze muzeum odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa “Smerfów”.
Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawę, szczególnie eksponaty związane ze starą szkołą i sprzętem domowym. Tabulka z rysikiem i pukeltasza, czyli dawne wyposażenie ucznia - każdy chciał przymierzyć i spróbować coś napisać. Cylinder też znalazł swoich amatorów, a żelazko z duszą wywołało lekkie zdziwienie i niedowierzanie. Prezentacja o baśniowych ilustracjach na elewacji szkoły wywołała zaś żywą reakcję wśród naszych małych gości – padały pytania: a gdzie to jest? a to jeszcze jest u nas? Pierwsza wizyta “Smerfów” już za nami, ale na pewno nie ostatnia. Oto krótka fotorelacja.
30 października 2019
W dniu 30 października nasze muzeum było otwarte dla zwiedzających od godz. 17.30 do godz. 18.30. W tym czasie odwiedziło nas 37 osób. Byli to przede wszystkim rodzice z dziećmi, którzy tego dnia zostali pasowani na ucznia i przedszkolaka. Przyszli również mieszkańcy Toszka, którzy dowiedzieli się o możliwości obejrzenia wystawy z różnych źródeł np. informacja była zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
28 października nasze muzeum odwiedziła oficjalna delegacja pracowników Muzeum Śląskiego w Katowicach, w sładzie: pani Agnieszka Sowa - główny inwentaryzator Muzeum i koordynator projektu “Muzeum Młodych”, pani Agata Picheń - organizator konkursu oraz profesjonalny fotograf. Z rąk pani Agnieszki Sowy otrzymaliśmy dyplom uznania za realizację naszej wystawy. Panie rozmawiały z młodzieżą o tym, jak przebiegały prace związane z wystawą, jakie napotykaliśmy trudności i co było dla nas największą przyjemnością w tej pracy. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i smacznym kołoczu śląskim. W tym czasie pan fotograf całą wystawę, wszystkie nasze eksponaty, sfotografował. Na koniec pani Agata przypomniała o głosowaniu przez internet, które rozpocznie się na początku listopada. O szczegółach, kto i jak może głosować, będziemy informować na bieżąco.
W dniu 24 października zostało uroczyście otwarte “Muzeum w starej szkole”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku, przedstawiciele stowarzyszeń: “Toszek – nasza gmina”, DFK Toszek. Ceremonii przecięcia niebieskiej wstęgi dokonali: wiceburmistrz Toszka pan Piotr Kunce oraz pełnomocnik dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach pani Sonia Wilk. Zaproszeni goście zwiedzili wystawę “Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Wystrój izby mieszkalnej, stare fotografie rodzinne, pamiątki ślubne, tzw. wionek i woniaczka, stare modlitewniki z XIX wieku, a także dwa oryginalne kobiece stroje “chopskie” z Toszka i Dąbrówki, wzbudziły duże zainteresowanie i wiele pytań, na które odpowiadała Donata Podkowa – inicjatorka muzeum. Eksponaty zebrane w następnej sali m.in.: kronika szkolna z 1883 r. , Hauptkatalog z XIX w., wystawa dawnego sprzętu fotograficznego, starych narzędzi kowalskich, szewskich, salonik fryzjerski z lat 70., oryginalne kufry samochodowe z lat 30. XX wieku, również wywołały emocje, komentarze i dyskusje wśród zwiedzających. Wystawę uzupełniły prezentacje multimedialne (“Historia szkoły”, “Zapomniana Madonna”) oraz kody QR dla zainteresowanych. Smaczny tradycyjny żurek oraz kołocz i kawa wzmocniły śląski charakter tego wydarzenia. Po południu Muzeum było otwarte dla wszystkich chętnych, a rolę przewodników pełniły uczennice klasy 7a i 8a. W godzinach od 16.00. do 18.00. wystawę zwiedziło 50 osób! Cieszymy się z tak dużego zainteresowania i gwarantujemy, że w czasie kolejnych szkolnych konsultacji muzeum też będzie otwarte.
Prace w muzeum trwają, wystawa powoli nabiera kształtu. Eksponatów przybywa! Oto co dzisiaj udostępniła mam pani Klaudia Sacher - zestaw sztućców i strój chłopski z piękną zopaską! Serdecznie dziękujemy!
Kilka migawek z naszego muzeum - jeszcze dużo pracy przed nami!
Donata Podkowa
Praca w muzeum wre, gromadzimy eksponaty, czyścimy, ciągle coś wnosimy na drugie piętro do byłego mieszkania woźnej. Jest już szafa i stół, krzesła też będą! W czasie II pikniku rodzinnego, który odbył się 20 września w związku z oddaniem do użytku boiska szkolnego, Koło Historii Lokalnej przygotowało niewielką wystawę informującą o muzeum. Stanowisko historyczne budziło duże zainteresowanie przybyłych gości – dzieci i dorosłych. Uwagę przyciągały nasze eksponaty, m.in.: stare radio, fotografie prezentujące historię szkoły oraz manekin ubrany w tradycyjny śląski strój kobiecy, tzw. chłopski.
Donata Podkowa