Koło Historii Lokalnej

MUZEALNE AKTUALNOŚCI

 

Autorką zamieszczonych informacji jest nauczycielka historii mgr Donata Podkowa.

 
 
 
 
 
 
17.09.2021
 
 
Udział w III Pikniku Szkolnym
 
 
W piątek, 17 września, odbył się w naszej szkole piknik, na którym bawili się uczniowie, rodzice i mieszkańcy Toszka. Wśród licznych atrakcji było też stoisko historyczne informujące o historii szkoły i prezentujące część zbiorów naszego muzeum. Uczniowie kl.7a opowiadali zebranym o eksponatach i zachęcali do wizyty w muzeum. W trakcie pikniku  85 osób zwiedziło wystawę w naszym muzeum. Członkowie szkolnego Koła Historii Lokalnej oprowadzali po wystawie i skrzętnie liczyli zwiedzających. Przewodnicy muzealni spisali się na medal - pochwał ze strony gości nie brakowało!

 

 
 
 
 
15.05.2021
 
 
Noc Muzeów w naszej szkole
 
 
 
 

15 maja odbędą się w całym kraju różne imprezy i wydarzenia związane z Nocą Muzeów. Wszystkie muzea, te wielkie i sławne oraz lokalne, proponują atrakcje, konkursy, itp.

Niestety nie możemy jeszcze zaprosić do zwiedzania naszej wystawy, ale dla chętnych mamy propozycję sprawdzenia swojej wiedzy – escape room. Dla uczniów klas starszych – nagrody w postaci dodatkowej, oczywiście najwyższej oceny z historii.  Dla pozostałych – satysfakcja z rozwiązanej zagadki! Zapraszamy do zabawy!

 

 
 
 
12.05.2021
 

Co się dzieje w szkolnym muzeum?

Mimo, że pandemia znacznie ograniczyła nasze możliwości, to w szkolnym muzeum ciągle przybywa eksponatów i odbywają się zajęcia dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas.

11 maja wystawę zwiedzili uczniowie klasy 1a i 2b. Największym zainteresowaniem cieszył się jak zawsze cylinder – szapoklak oraz kuchenne sprzęty: żelazko z duszą, „dziwne” klamerki na pranie czy maselnica i buncloki. Wszystkiego można było dotknąć- takie bliskie spotkanie z historią!

Na koniec uczniowie kolorowali herb Toszka oraz bawili się kolorami z wykorzystaniem starych pieczątek – oryginalna pomoc dydaktyczna z lat 60. Wszystkim bardzo się podobał bliski kontakt z naszą śląską historią.

Album fotograficzny TUTAJ
 
 
 
09.03.2020
 
O MUZEUM W GOŚCIU NIEDZIELNYM
 
 
 
 
 
 
 
14.02.2020
 
Nowe eksponaty
 
Nasze muzeum stale się wzbogaca o nowe eksponaty np. obrazy o tematyce religijnej, kanapę z początku XX wieku, żeliwne żelazko i szereg innych przedmiotów. Dbamy o nasze eksponaty, czyścimy i opisujemy. Staramy się je również konserwować.  Oto przykład - uczniowie klasy 7a czyszczą i nacierają olejem metalowe elementy żelazka i przyrządu pszczelarskiego tzw. podkurzacza. Sala nr 1. " zamieniła się"  w pracownię konserwatorską.
 

 
 
 
 
 
 
28 listopada 2019
 
Seniorzy w muzeum
 
W piątkowe popołudnie nasze muzeum odwiedzili emerytowani pracownicy toszeckich szkół. Wystawa, a szczególnie stare fotografie przywołały wspomnienia i liczne anegdoty. Przy kawie i kołoczu seniorzy wspominali czasy swej młodości i dawną szkołę.
 
27 listopada 2019
 
Biedronki - wycieczka w dawne czasy
 
 
 
25 listopada 2019
 

Konferencja w Muzeum w „Starej” Szkole

25 listopada w muzeum szkolnym odbyła się konferencja historyczno-autorska organizowana przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego Oddział Gliwice. W ramach konferencji odbyło się  spotkanie autorskie z dr Leszkiem Jodlińskim oraz kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Na zaproszenie pani Agnieszki Dłociok, przewodniczącej TSKN Oddział Gliwice, do muzeum szkolnego przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Kół DFK z Pławniowic, Wieszowej, Ostropy, Kotulina i Pyskowic. Pan dr Leszek Jodliński, historyk sztuki, muzealnik i autor książek o tematyce regionalnej, opowiadał o roli starej fotografii w odkrywaniu przeszłości małej ojczyzny oraz o swoich książkach. Goście z zainteresowaniem zwiedzili wystawę w naszym muzeum, obejrzeli prezentacje multimedialne i gorąco dyskutowali o eksponatach, fotografiach. Pyszna kawa, chleb ze smalcem i klimatyczny nastrój późnego popołudnia sprzyjały refleksji i rozmowom o historii lokalnej.

 
 
 
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
 
Donata Podkowa
 
 
 
21 listopada 2019
 
Tygryski z wizytą
 
W dniu 21.11. nasze muzeum odwiedzili goście z Przedszkola w Toszku. Dzieci z grupy "Tygryski" ze swoją wychowawczynią panią Angeliką Pissulla, przyglądały się uważnie wszystkim eksponatom. Każdy chciał wziąć do ręki stare żelazko z duszą, spróbować coś napisać na tabulce, przymierzyć cylinder. Były też zagadki, np.: jakie bajki są przedstawione na budynku szkoły, jak nazywa się lampka górnicza? Tygryski poradziły sobie z nimi śpiewająco!

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

 

Donata Podkowa

 

 

 

 

13 listopada 2019

 

Klasowa wizyta w muzeum

 

W dniu 13 listopada uczniowie klasy 8 b w ramach lekcji wychowawczej odwiedzili Muzeum i poznali elementy życia codziennego mieszkańców Toszka z I połowy XX wieku, a także dokumenty szkolne oraz stare fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Zdjęcia miasta z lat 60. – 70. XX wieku były zagadką dla wielu uczniów – co dzisiaj znajduje się w tym miejscu? Wyposażeni w telefony komórkowe z odpowiednimi aplikacjami mogli skorzystać z kodów QR i zdobyć dodatkowe informacje o eksponatach. Na koniec zajęć w muzeum uczniowie rozwiązywali quiz Kahoot na temat wystawy. 12 pytań - szybkie i nie zawsze bezbłędne odpowiedzi rozbudziły rywalizację między graczami. Zwycięzcami zostali Aneta i Kamil. Gratulacje i nagroda – 5 z historii!

 

 

 

 

12 listopada 2019

 

Smerfy w muzeum

 

W dniu 12 listopada nasze muzeum odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa “Smerfów”.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawę, szczególnie eksponaty związane ze starą szkołą i sprzętem domowym. Tabulka z rysikiem i pukeltasza, czyli dawne wyposażenie ucznia - każdy chciał przymierzyć i spróbować coś napisać. Cylinder też znalazł swoich amatorów, a żelazko z duszą wywołało lekkie zdziwienie i niedowierzanie. Prezentacja o baśniowych ilustracjach na elewacji szkoły wywołała zaś żywą reakcję wśród naszych małych gości – padały pytania: a gdzie to jest? a to jeszcze jest u nas? Pierwsza wizyta “Smerfów” już za nami, ale na pewno nie ostatnia. Oto krótka fotorelacja.

 

 

 

 

30 października 2019

 

 

W dniu 30 października nasze muzeum było otwarte dla zwiedzających od godz. 17.30 do godz. 18.30. W tym czasie odwiedziło nas 37 osób. Byli to przede wszystkim rodzice z dziećmi, którzy tego dnia zostali pasowani na ucznia i przedszkolaka. Przyszli również mieszkańcy Toszka, którzy dowiedzieli się o możliwości obejrzenia wystawy z różnych źródeł np. informacja była zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

 

 

28 października 2019
 

28 października nasze muzeum odwiedziła oficjalna delegacja pracowników Muzeum Śląskiego w Katowicach, w sładzie: pani Agnieszka Sowa - główny inwentaryzator Muzeum i koordynator projektu “Muzeum Młodych”, pani Agata Picheń - organizator konkursu oraz profesjonalny fotograf. Z rąk pani Agnieszki Sowy otrzymaliśmy dyplom uznania za realizację naszej wystawy. Panie rozmawiały z młodzieżą o tym, jak przebiegały prace związane z wystawą, jakie napotykaliśmy trudności i co było dla nas największą przyjemnością w tej pracy. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i smacznym kołoczu śląskim. W tym czasie pan fotograf całą wystawę, wszystkie nasze eksponaty, sfotografował. Na koniec pani Agata przypomniała o głosowaniu przez internet, które rozpocznie się na początku listopada. O szczegółach, kto i jak może głosować, będziemy informować na bieżąco.

 
 
24 października 2019
 
 

W dniu 24 października zostało uroczyście otwarte “Muzeum w starej szkole”.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek  oświatowych, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku, przedstawiciele stowarzyszeń: “Toszek – nasza gmina”, DFK Toszek. Ceremonii przecięcia niebieskiej wstęgi dokonali: wiceburmistrz Toszka pan Piotr Kunce oraz pełnomocnik dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach pani Sonia Wilk.  Zaproszeni goście zwiedzili wystawę “Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Wystrój izby mieszkalnej, stare fotografie rodzinne, pamiątki ślubne, tzw. wionek i woniaczka, stare modlitewniki z XIX wieku, a także dwa  oryginalne kobiece stroje “chopskie” z Toszka i Dąbrówki, wzbudziły duże zainteresowanie i wiele pytań, na które odpowiadała Donata Podkowa – inicjatorka muzeum. Eksponaty zebrane w następnej sali m.in.: kronika szkolna z 1883 r. , Hauptkatalog  z XIX w.,  wystawa dawnego sprzętu fotograficznego, starych narzędzi kowalskich, szewskich, salonik fryzjerski z lat 70., oryginalne kufry samochodowe z lat 30. XX wieku, również wywołały emocje, komentarze i dyskusje wśród zwiedzających. Wystawę uzupełniły prezentacje multimedialne (“Historia szkoły”, “Zapomniana Madonna”) oraz kody QR dla zainteresowanych.  Smaczny tradycyjny żurek oraz kołocz i kawa wzmocniły śląski charakter tego wydarzenia. Po południu  Muzeum było otwarte dla wszystkich chętnych, a rolę przewodników pełniły uczennice klasy 7a i 8a.  W godzinach od 16.00. do 18.00. wystawę zwiedziło 50 osób! Cieszymy się z tak dużego zainteresowania i gwarantujemy, że w czasie kolejnych szkolnych konsultacji muzeum też będzie otwarte.

 
 
30 września 2019
 

Prace w muzeum trwają, wystawa powoli  nabiera kształtu. Eksponatów przybywa! Oto co dzisiaj udostępniła mam pani Klaudia Sacher - zestaw sztućców i strój chłopski z piękną zopaską! Serdecznie dziękujemy!

Kilka migawek z naszego muzeum - jeszcze dużo pracy przed nami!

Donata Podkowa

 

 
23 września 2019.
 

Praca w muzeum wre, gromadzimy eksponaty, czyścimy, ciągle coś wnosimy na drugie piętro do byłego mieszkania woźnej. Jest już szafa i stół, krzesła też będą! W czasie II pikniku rodzinnego, który odbył się 20 września w związku z oddaniem do użytku boiska szkolnego, Koło Historii Lokalnej przygotowało niewielką wystawę informującą o muzeum. Stanowisko historyczne budziło duże zainteresowanie przybyłych gości – dzieci i dorosłych. Uwagę przyciągały nasze eksponaty, m.in.: stare radio, fotografie prezentujące historię szkoły oraz manekin ubrany w tradycyjny śląski strój  kobiecy, tzw. chłopski.

 

Donata Podkowa

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć