• MUZEALNE AKTUALNOŚCI

      •  

        Autorką zamieszczonych informacji jest nauczycielka historii mgr Donata Podkowa, opiekunka Koła Historii Lokalnej.

         
         
         
         
        22.11.2022
         
        Nowy eksponat w naszym muzeum.
         
         

        W dniu 22 listopada 2022r. pan Tadeusz Kobiernik, przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku, przekazał naszemu muzeum pamiątkę rodzinną.  Jest to niewielka książeczka – modlitewnik w języku polskim: „ Święta Droga Krzyżowa” z 1889r. oraz druczek z modlitwą do św. Katarzyny w języku niemieckim. Modlitewnik został wydrukowany w toszeckiej drukarni, której właścicielem był Eugeniusz Gőrres. Drukarnia znajdowała się przy Rynku (obecnie Pizzeria Costa) i była prywatną własnością rodziny Gőrres aż do 1945r. Drukowano w niej różne broszury, ulotki a nawet lokalną gazetę. Nowy eksponat jest niezwykle cenny, bo pokazuje wielokulturowy charakter naszego miasta. Mieszkańcy Toszka (przed 1945 r. Tost)  Polacy i Niemcy, żyli obok siebie i każdy modlił się w języku swego serca: jedni po polsku, drudzy  po niemiecku.

         
         
         
         
         
        09.02.2022
         

        Każdy przedmiot w muzeum ma swoją historię.

         

        Historia fotografii siostry zakonnej z 2 dokumentów podróżnych z roku 1929 i 1931, to ciekawa opowieść. Dokumenty znalazły się w zbiorach naszego muzeum przypadkowo. Przeglądając stare niemieckie modlitewniki, które mieliśmy w szkole jeszcze z czasów gimnazjum, gdy było to tylko tzw. „muzeum w szafie”, wypadły 2 dokumenty z fotografią zakonnicy. Podpis pod zdjęciem informował, że jest to Franciszka Lucja. Zaczęliśmy dochodzenie: kim jest ta kobieta? Wprawdzie nazwisko Lucja występuje w Toszku, to jednak ten trop niczego nie wniósł do naszych poszukiwań. Dokument jako eksponat znalazł swoje miejsce na wystawie. Podczas III Pikniku Szkolnego wielu zwiedzających odwiedziło nasze muzeum, wśród nich była pani Magdalena Kucharczyk, która na fotografii tego dokumentu rozpoznała swoją ciotkę. Pani Kucharczyk bardzo chętnie podjęła z nami współpracę  i  dzięki jej poszukiwaniom w rodzinnych albumach, mamy nowe fotografie i informacje o Franciszce Lucja.

        W rodzinie Lucja były 4 siostry: Franciszka, Maria, Julianna, Jadwiga, wszystkie wstąpiły do zakonu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej  w Leśnicy (Prowincja Opolska). Najstarsza Franciszka (ur. 1887r.) przyjęła imię Zeferina, Maria (ur. 1894r.)- Ubalda, Julianna (ur. 1895) –Triburcja oraz Jadwiga (ur. 1901r.) – Otilda.

        Pani M. Kucharczyk przekazała również do muzeum kilka starych książek w j. niemieckim, haftowane chusteczki oraz strój śląski: heklowana chusta, zopaski, kiecka. Serdecznie dziękujemy za otrzymane przedmioty oraz zaangażowanie w poszukiwanie i udostępnienie informacji.  Każda fotografia czy przedmiot skrywa bowiem swoją historię. Dzięki współpracy z panią M. Kucharczyk, odkryliśmy fragment pewnej rodzinnej histor

         

         

         

         
        26.11.21
         

        Gość w muzeum

        26 października odwiedziła naszą szkołę pani Kornelia Golombek, absolwentka rocznik 1979, obecnie pracownik naukowy i doktorantka Uniwersytetu w Witten – Herdecke w Niemczech. Spotkała się z grupą uczniów oraz nauczycieli i pracowników szkoły w celu nawiązania współpracy w ramach prowadzonych przez nią badań z antropologii kulturowej na temat emigracji zarobkowej do Niemiec. Miejscem spotkania było muzeum i oczywiście nie zabrakło wspomnień z czasów, gdy pani Kornelia uczęszczała do „starej budy”.

         
         
         
         
         
        22.10.21
         
         

        Ważni goście w naszym muzeum

         

        22 października, podczas I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa, który odbył się w naszej szkole, jego uczestnicy mieli okazję odwiedzić szkolne muzeum. Uczniowie z 5 szkół woj. śląskiego wraz z opiekunami – nauczycielami, rodzicami, oglądali wystawę i prezentację o ponad stuletniej historii naszej szkoły. Przewodnikami po muzeum byli oczywiście uczniowie klasy 7a: Justyna Mikosz, Florian Kusz, Tomek Kamiński i Kamil Czarnecki. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, szanowne jury, zaproszeni goście oraz sponsorzy, również zwiedzili wystawę i wpisali się do naszej nowej Księgi Gości. Wśród zaproszonych gości byli m.in. : konsul RFN z Opola pani Brigitt Fisel – Rősle, starosta gliwicki  Waldemar Dombek.

         
         
         
         
         
        17.09.2021
         
         
        Udział w III Pikniku Szkolnym
         
         
        W piątek, 17 września, odbył się w naszej szkole piknik, na którym bawili się uczniowie, rodzice i mieszkańcy Toszka. Wśród licznych atrakcji było też stoisko historyczne informujące o historii szkoły i prezentujące część zbiorów naszego muzeum. Uczniowie kl.7a opowiadali zebranym o eksponatach i zachęcali do wizyty w muzeum. W trakcie pikniku  85 osób zwiedziło wystawę w naszym muzeum. Członkowie szkolnego Koła Historii Lokalnej oprowadzali po wystawie i skrzętnie liczyli zwiedzających. Przewodnicy muzealni spisali się na medal - pochwał ze strony gości nie brakowało!

         

         
         
         
         
        15.05.2021
         
         
        Noc Muzeów w naszej szkole
         
         
         
         

        15 maja odbędą się w całym kraju różne imprezy i wydarzenia związane z Nocą Muzeów. Wszystkie muzea, te wielkie i sławne oraz lokalne, proponują atrakcje, konkursy, itp.

        Niestety nie możemy jeszcze zaprosić do zwiedzania naszej wystawy, ale dla chętnych mamy propozycję sprawdzenia swojej wiedzy – escape room. Dla uczniów klas starszych – nagrody w postaci dodatkowej, oczywiście najwyższej oceny z historii.  Dla pozostałych – satysfakcja z rozwiązanej zagadki! Zapraszamy do zabawy!

         

         
         
         
        12.05.2021
         

        Co się dzieje w szkolnym muzeum?

        Mimo, że pandemia znacznie ograniczyła nasze możliwości, to w szkolnym muzeum ciągle przybywa eksponatów i odbywają się zajęcia dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas.

        11 maja wystawę zwiedzili uczniowie klasy 1a i 2b. Największym zainteresowaniem cieszył się jak zawsze cylinder – szapoklak oraz kuchenne sprzęty: żelazko z duszą, „dziwne” klamerki na pranie czy maselnica i buncloki. Wszystkiego można było dotknąć- takie bliskie spotkanie z historią!

        Na koniec uczniowie kolorowali herb Toszka oraz bawili się kolorami z wykorzystaniem starych pieczątek – oryginalna pomoc dydaktyczna z lat 60. Wszystkim bardzo się podobał bliski kontakt z naszą śląską historią.

        Album fotograficzny TUTAJ
         
         
         
        09.03.2020
         
        O MUZEUM W GOŚCIU NIEDZIELNYM
         
         
         
         
         
         
         
        14.02.2020
         
        Nowe eksponaty
         
        Nasze muzeum stale się wzbogaca o nowe eksponaty np. obrazy o tematyce religijnej, kanapę z początku XX wieku, żeliwne żelazko i szereg innych przedmiotów. Dbamy o nasze eksponaty, czyścimy i opisujemy. Staramy się je również konserwować.  Oto przykład - uczniowie klasy 7a czyszczą i nacierają olejem metalowe elementy żelazka i przyrządu pszczelarskiego tzw. podkurzacza. Sala nr 1. " zamieniła się"  w pracownię konserwatorską.
         

         
         
         
         
         
         
        28 listopada 2019
         
        Seniorzy w muzeum
         
        W piątkowe popołudnie nasze muzeum odwiedzili emerytowani pracownicy toszeckich szkół. Wystawa, a szczególnie stare fotografie przywołały wspomnienia i liczne anegdoty. Przy kawie i kołoczu seniorzy wspominali czasy swej młodości i dawną szkołę.
         
        27 listopada 2019
         
        Biedronki - wycieczka w dawne czasy
         
         
         
        25 listopada 2019
         

        Konferencja w Muzeum w „Starej” Szkole

        25 listopada w muzeum szkolnym odbyła się konferencja historyczno-autorska organizowana przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego Oddział Gliwice. W ramach konferencji odbyło się  spotkanie autorskie z dr Leszkiem Jodlińskim oraz kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Na zaproszenie pani Agnieszki Dłociok, przewodniczącej TSKN Oddział Gliwice, do muzeum szkolnego przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Kół DFK z Pławniowic, Wieszowej, Ostropy, Kotulina i Pyskowic. Pan dr Leszek Jodliński, historyk sztuki, muzealnik i autor książek o tematyce regionalnej, opowiadał o roli starej fotografii w odkrywaniu przeszłości małej ojczyzny oraz o swoich książkach. Goście z zainteresowaniem zwiedzili wystawę w naszym muzeum, obejrzeli prezentacje multimedialne i gorąco dyskutowali o eksponatach, fotografiach. Pyszna kawa, chleb ze smalcem i klimatyczny nastrój późnego popołudnia sprzyjały refleksji i rozmowom o historii lokalnej.

         
         
         
        Wszystkie zdjęcia TUTAJ
         
        Donata Podkowa
         
         
         
        21 listopada 2019
         
        Tygryski z wizytą
         
        W dniu 21.11. nasze muzeum odwiedzili goście z Przedszkola w Toszku. Dzieci z grupy "Tygryski" ze swoją wychowawczynią panią Angeliką Pissulla, przyglądały się uważnie wszystkim eksponatom. Każdy chciał wziąć do ręki stare żelazko z duszą, spróbować coś napisać na tabulce, przymierzyć cylinder. Były też zagadki, np.: jakie bajki są przedstawione na budynku szkoły, jak nazywa się lampka górnicza? Tygryski poradziły sobie z nimi śpiewająco!

         

        Wszystkie zdjęcia TUTAJ

         

        Donata Podkowa

         

         

         

         

        13 listopada 2019

         

        Klasowa wizyta w muzeum

         

        W dniu 13 listopada uczniowie klasy 8 b w ramach lekcji wychowawczej odwiedzili Muzeum i poznali elementy życia codziennego mieszkańców Toszka z I połowy XX wieku, a także dokumenty szkolne oraz stare fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Zdjęcia miasta z lat 60. – 70. XX wieku były zagadką dla wielu uczniów – co dzisiaj znajduje się w tym miejscu? Wyposażeni w telefony komórkowe z odpowiednimi aplikacjami mogli skorzystać z kodów QR i zdobyć dodatkowe informacje o eksponatach. Na koniec zajęć w muzeum uczniowie rozwiązywali quiz Kahoot na temat wystawy. 12 pytań - szybkie i nie zawsze bezbłędne odpowiedzi rozbudziły rywalizację między graczami. Zwycięzcami zostali Aneta i Kamil. Gratulacje i nagroda – 5 z historii!

         

         

         

         

        12 listopada 2019

         

        Smerfy w muzeum

         

        W dniu 12 listopada nasze muzeum odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa “Smerfów”.

        Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawę, szczególnie eksponaty związane ze starą szkołą i sprzętem domowym. Tabulka z rysikiem i pukeltasza, czyli dawne wyposażenie ucznia - każdy chciał przymierzyć i spróbować coś napisać. Cylinder też znalazł swoich amatorów, a żelazko z duszą wywołało lekkie zdziwienie i niedowierzanie. Prezentacja o baśniowych ilustracjach na elewacji szkoły wywołała zaś żywą reakcję wśród naszych małych gości – padały pytania: a gdzie to jest? a to jeszcze jest u nas? Pierwsza wizyta “Smerfów” już za nami, ale na pewno nie ostatnia. Oto krótka fotorelacja.

         

         

         

         

        30 października 2019

         

         

        W dniu 30 października nasze muzeum było otwarte dla zwiedzających od godz. 17.30 do godz. 18.30. W tym czasie odwiedziło nas 37 osób. Byli to przede wszystkim rodzice z dziećmi, którzy tego dnia zostali pasowani na ucznia i przedszkolaka. Przyszli również mieszkańcy Toszka, którzy dowiedzieli się o możliwości obejrzenia wystawy z różnych źródeł np. informacja była zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

         

         

        28 października 2019
         

        28 października nasze muzeum odwiedziła oficjalna delegacja pracowników Muzeum Śląskiego w Katowicach, w sładzie: pani Agnieszka Sowa - główny inwentaryzator Muzeum i koordynator projektu “Muzeum Młodych”, pani Agata Picheń - organizator konkursu oraz profesjonalny fotograf. Z rąk pani Agnieszki Sowy otrzymaliśmy dyplom uznania za realizację naszej wystawy. Panie rozmawiały z młodzieżą o tym, jak przebiegały prace związane z wystawą, jakie napotykaliśmy trudności i co było dla nas największą przyjemnością w tej pracy. Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i smacznym kołoczu śląskim. W tym czasie pan fotograf całą wystawę, wszystkie nasze eksponaty, sfotografował. Na koniec pani Agata przypomniała o głosowaniu przez internet, które rozpocznie się na początku listopada. O szczegółach, kto i jak może głosować, będziemy informować na bieżąco.

         
         
        24 października 2019
         
         

        W dniu 24 października zostało uroczyście otwarte “Muzeum w starej szkole”.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek  oświatowych, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku, przedstawiciele stowarzyszeń: “Toszek – nasza gmina”, DFK Toszek. Ceremonii przecięcia niebieskiej wstęgi dokonali: wiceburmistrz Toszka pan Piotr Kunce oraz pełnomocnik dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach pani Sonia Wilk.  Zaproszeni goście zwiedzili wystawę “Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku – dom, szkoła, praca”. Wystrój izby mieszkalnej, stare fotografie rodzinne, pamiątki ślubne, tzw. wionek i woniaczka, stare modlitewniki z XIX wieku, a także dwa  oryginalne kobiece stroje “chopskie” z Toszka i Dąbrówki, wzbudziły duże zainteresowanie i wiele pytań, na które odpowiadała Donata Podkowa – inicjatorka muzeum. Eksponaty zebrane w następnej sali m.in.: kronika szkolna z 1883 r. , Hauptkatalog  z XIX w.,  wystawa dawnego sprzętu fotograficznego, starych narzędzi kowalskich, szewskich, salonik fryzjerski z lat 70., oryginalne kufry samochodowe z lat 30. XX wieku, również wywołały emocje, komentarze i dyskusje wśród zwiedzających. Wystawę uzupełniły prezentacje multimedialne (“Historia szkoły”, “Zapomniana Madonna”) oraz kody QR dla zainteresowanych.  Smaczny tradycyjny żurek oraz kołocz i kawa wzmocniły śląski charakter tego wydarzenia. Po południu  Muzeum było otwarte dla wszystkich chętnych, a rolę przewodników pełniły uczennice klasy 7a i 8a.  W godzinach od 16.00. do 18.00. wystawę zwiedziło 50 osób! Cieszymy się z tak dużego zainteresowania i gwarantujemy, że w czasie kolejnych szkolnych konsultacji muzeum też będzie otwarte.

         
         
        30 września 2019
         

        Prace w muzeum trwają, wystawa powoli  nabiera kształtu. Eksponatów przybywa! Oto co dzisiaj udostępniła mam pani Klaudia Sacher - zestaw sztućców i strój chłopski z piękną zopaską! Serdecznie dziękujemy!

        Kilka migawek z naszego muzeum - jeszcze dużo pracy przed nami!

        Donata Podkowa

         

         
        23 września 2019.
         

        Praca w muzeum wre, gromadzimy eksponaty, czyścimy, ciągle coś wnosimy na drugie piętro do byłego mieszkania woźnej. Jest już szafa i stół, krzesła też będą! W czasie II pikniku rodzinnego, który odbył się 20 września w związku z oddaniem do użytku boiska szkolnego, Koło Historii Lokalnej przygotowało niewielką wystawę informującą o muzeum. Stanowisko historyczne budziło duże zainteresowanie przybyłych gości – dzieci i dorosłych. Uwagę przyciągały nasze eksponaty, m.in.: stare radio, fotografie prezentujące historię szkoły oraz manekin ubrany w tradycyjny śląski strój  kobiecy, tzw. chłopski.

         

        Donata Podkowa

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
      • 32 2334419 NIP 9691626740 REGON 367997782
      • ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych