KLASY IV - VIII

11.01.2022

Wyjazd do Teatru Nowego w Zabrzu (5a i 6a)

 

Klasy piąta i szósta we wtorek 11.01.22 pojechały do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl Opowieść Wigilijna.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili teren radiostacji gliwickiej (miejsce prowokacji hitlerowskiej i najwyższa drewniana konstrukcja w Europie).
 

Foto TUTAJ

BC

 

07.12.2021

"Lekcje nie z tej Ziemi" o kosmicznych śmieciach

Nasza szkoła po raz drugi zakwalifikowała się do projektu "Lekcje nie z tej Ziemi" realizowanego w ramach programu edukacyjnego ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pan dr Jakub Bochiński, astronom i odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym przestawił uczniom kl. 5 i 6 (podczas warsztatów online) temat "Jak oczyścić naszą orbitę? (Zdalne) eksperymenty ze śmieciami kosmicznymi". Uzyskaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania, ile satelitów krąży na orbicie okołoziemskiej, co można zrobić, by ocalić naszą orbitę, jak polscy naukowcy mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby śmieci w kosmosie. Najbardziej zaskakująca okazała się informacja, że odległość z powierzchni Ziemi do granicy z kosmosem to tylko 100 km! Tak blisko i tak daleko jednocześnie...

Kornelia Rzepka

 

06.12.21

A może tak Niepubliczna Branżowa Szkoła

w Strzelcach Opolskich?

 
Uczniowie kl.8 spotkali się w ramach zajęć doradztwa zawodowego z Panią Dyrektor Niepublicznej Branżowej Szkoły w Strzelcach Opolskich. Możliwość kształcenia się w ponad 60 zawodach oraz kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia, zajęcia praktyczne u wybranego pracodawcy, dodatkowe kursy podnoszące kwalifikacje oraz niewielkie klasy to największe atuty tej placówki. Ciekawa oferta dla wszystkich, którzy już po 3 latach nauki chcieliby uzyskać pełne kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie pracy.
 
 

Kornelia Rzepka

 

23.11.2021

Ósmoklasiści poznali ofertę kształcenia

strzeleckiego CKZiU

 
Uczniowie klasy 8 mieli możliwość zapoznać się z bardzo bogatą ofertą kształcenia zawodowego przygotowaną przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, a to dzięki wizycie w naszej szkole pani dyrektor tej placówki. Podczas zajęć doradztwa zawodowego ósmoklasistom zaprezentowane zostały kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Uwagę uczniów zwróciły szczególnie możliwości wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe, nowocześnie wyposażone klasopracownie i warsztaty  oraz zajęcia dodatkowe dla różnych klas mundurowych. Uzyskane na spotkaniu informacje na pewno będą przydatne przy podejmowaniu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
 

Kornelia Rzepka

 

04.10.2021

4a w Ojcowie
 
Wojciech Stowski

 

 

23.09.21

Międzyklasowa integracja

 
W ramach integracji uczniów najstarszych klas w naszej szkole siódmo- i ósmoklasiści uczestniczyli w zajęciach terenowych na Ranczu Baranówka w Nowej Wsi Tworoskiej. Gra terenowa z mapą i kompasem, budowanie wieży ze skrzynek, spacer po linie i gry zespołowe dostarczyły wielu pozytywnych emocji i okazji do tego, by współpracować i wspólnie się bawić. Podsumowanie wycieczki odbyło się przy międzyklasowym ognisku.
 
Album fotograficzny TUTAJ
Kornelia Rzepka
 
 
 
 
06.2021
 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza - dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy

 

Album fotograficzny TUTAJ

 

 

Lekcja przyrody w szkolnej piaskownicy

 

Wypukłe i wklęsłe formy terenu nie mają już od dziś tajemnic przed uczniami kl.4! Chłopcy i dziewczyny podczas zajęć terenowych budowali modele ukształtowania terenu, formowali pagórki i wzgórza, doliny i kotliny, kształtowali z piasku strome i łagodne stoki gór oraz koryta rzek. Dzięki praktycznym działaniom teraz już bez trudu rozpoznają elementy rzeźby powierzchni Ziemi - zarówno na ilustracjach, jak i w terenie.

Album fotograficzny TUTAJ

Kornelia Rzepka

 

 

"Lekcje nie z tej Ziemi" z Polską Agencją Kosmiczną

Pan Jakub Stelmachowski, ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas zajęć online spotkał się 19. maja z uczniami kl.7 w ramach projektu ESERO. Specjalista z zakresu robotyki kosmicznej przedstawił siódmoklasistom, jakie technologie wynalezione na potrzeby eksploracji kosmosu wykorzystujemy na co dzień  i jak sami możemy tworzyć rzeczy na pograniczu kosmosu i naszej planety. Udowodnił także na licznych przykładach, że polscy konstruktorzy i programiści mają wielki wkład w rozwój badań obiektów w  Układzie Słonecznym. Kto wie, może ktoś z klasy- zainspirowany spotkaniem- zwiąże swą przyszłość zawodową z branżą kosmiczną?

Kornelia Rzepka

 

 

Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

 

W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

 

Kornelia Rzepka

 

 

"Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

 

22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.
Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:
    • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;
    • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.
Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

Kornelia Rzepka

 

 

 

Klasa 4a (wych. Izabela Kusz) bierze udział w programie "Godziny wychowawcze ze światem".

 

 

DZIEŃ ZIEMI - PRACE UCZNIÓW

 

 

 

Projekty na lekcjach geografii

 

Uczniowie klas 7 i 8 w ramach lekcji geografii realizowali projekty grupowe, a efekty swojej pracy prezentowali na forum klasy. Tematyka zajęć dotyczyła pasm górskich w Polsce, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego oraz kultury ryżu w Azji. Spektakularne erupcje wulkanów, pomysłowe konstrukcje do demonstracji wstrząsów tektonicznych, degustacja sushi i nauka posługiwania się bambusowymi pałeczkami przy jedzeniu na długo pozostaną w pamięci uczestników pokazów.

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Kornelia Rzepka

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć