KLASY IV - VIII

Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

"Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.
Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:
    • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;
    • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.
Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

Kornelia Rzepka

Klasa 4a (wych. Izabela Kusz) bierze udział w programie "Godziny wychowawcze ze światem".

DZIEŃ ZIEMI - PRACE UCZNIÓW

Projekty na lekcjach geografii

Uczniowie klas 7 i 8 w ramach lekcji geografii realizowali projekty grupowe, a efekty swojej pracy prezentowali na forum klasy. Tematyka zajęć dotyczyła pasm górskich w Polsce, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego oraz kultury ryżu w Azji. Spektakularne erupcje wulkanów, pomysłowe konstrukcje do demonstracji wstrząsów tektonicznych, degustacja sushi i nauka posługiwania się bambusowymi pałeczkami przy jedzeniu na długo pozostaną w pamięci uczestników pokazów.