KLASY IV - VIII

 

 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza - dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy

 

Album fotograficzny TUTAJ

 

 

Lekcja przyrody w szkolnej piaskownicy

 

Wypukłe i wklęsłe formy terenu nie mają już od dziś tajemnic przed uczniami kl.4! Chłopcy i dziewczyny podczas zajęć terenowych budowali modele ukształtowania terenu, formowali pagórki i wzgórza, doliny i kotliny, kształtowali z piasku strome i łagodne stoki gór oraz koryta rzek. Dzięki praktycznym działaniom teraz już bez trudu rozpoznają elementy rzeźby powierzchni Ziemi - zarówno na ilustracjach, jak i w terenie.

Album fotograficzny TUTAJ

Kornelia Rzepka

 

 

"Lekcje nie z tej Ziemi" z Polską Agencją Kosmiczną

Pan Jakub Stelmachowski, ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas zajęć online spotkał się 19. maja z uczniami kl.7 w ramach projektu ESERO. Specjalista z zakresu robotyki kosmicznej przedstawił siódmoklasistom, jakie technologie wynalezione na potrzeby eksploracji kosmosu wykorzystujemy na co dzień  i jak sami możemy tworzyć rzeczy na pograniczu kosmosu i naszej planety. Udowodnił także na licznych przykładach, że polscy konstruktorzy i programiści mają wielki wkład w rozwój badań obiektów w  Układzie Słonecznym. Kto wie, może ktoś z klasy- zainspirowany spotkaniem- zwiąże swą przyszłość zawodową z branżą kosmiczną?

Kornelia Rzepka

 

 

Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

 

W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

 

Kornelia Rzepka

 

 

"Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

 

22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.
Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:
    • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;
    • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.
Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

Kornelia Rzepka

 

 

 

Klasa 4a (wych. Izabela Kusz) bierze udział w programie "Godziny wychowawcze ze światem".

 

 

DZIEŃ ZIEMI - PRACE UCZNIÓW

 

 

 

Projekty na lekcjach geografii

 

Uczniowie klas 7 i 8 w ramach lekcji geografii realizowali projekty grupowe, a efekty swojej pracy prezentowali na forum klasy. Tematyka zajęć dotyczyła pasm górskich w Polsce, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego oraz kultury ryżu w Azji. Spektakularne erupcje wulkanów, pomysłowe konstrukcje do demonstracji wstrząsów tektonicznych, degustacja sushi i nauka posługiwania się bambusowymi pałeczkami przy jedzeniu na długo pozostaną w pamięci uczestników pokazów.

 

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Kornelia Rzepka

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć