• 1A 2018/19

        • Autorką wpisów jest wych. IA - Irena Dobiosz

           

          "Jak Rumcajs Cypiska uratował "

          „W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka, którą na pewno pamiętają rodzice naszych uczniów i ich dziadkowie.

          W poniedziałek 25 marca kolejne pokolenie poznało tę wspaniałą parę i ich synka. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali  nas  na ekscytującą wycieczkę w głąb  niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Niezwykle wartościowe było przesłanie sztuki -  " Warto mieć przyjaciół i warto pomagać innym".

           
           
           

          Czarowanie przez czytanie - zadanie 4

          Zadanie 4 projektu było dla nas ciekawym wyzwaniem, gdyż dowiedzieliśmy się, co to jest mitologia. Pani przeczytała nam kilka mitów z książki "Mity greckie" Grzegorza Kasdepke, który opisuje przygody greckich herosów w zabawny sposób. Usłyszeliśmy opowieść o Hermesie, Demeter, Dedalu i Ikarze. Jednak najbardziej zainteresował nas mit o Pandorze i jej puszce. Postanowiliśmy więc zrobić takie puszki i wrzucić do nich wszystkie złe myśli i uczynki, które nam przyszły do głowy. Na koniec jeszcze dorzuciliśmy do puszek NADZIEJĘ, a potem pani je dobrze zakleiła, żeby zło nie wydostało się na zewnątrz. Jak wyglądają puszki Pandory zobaczcie sami na zdjęciach....

          Album fotograficzny TUTAJ

           

           

           

          Klasa 1 bawi się i uczy....

          W naszej klasie w I półroczu wiele się działo. Uczyliśmy się i bawiliśmy korzystając z nowoczesnych technologii, które są w naszej szkole, jak również z innych ciekawych pomocy, które przygotowuje nasza pani. Codziennie pisaliśmy i rozwiązywaliśmy zadania na tablicy multimedialnej, liczyliśmy z "wybuchającą bombą", która zrobiła furorę na lekcji matematyki, graliśmy w dooble i uczyliśmy się liczyć rzucając zwykłymi kostkami do gry. Oprócz programowania na macie na dywanie, kodowaliśmy i bawiliśmy się na wirtualnej macie. Najbardziej jednak lubimy prace plastyczne, które rozwijają nasze zdolności i pobudzają wyobraźnię. Lubimy chodzić do szkoły, bo codziennie  czeka na nas  coś nowego i ciekawego. 

          Wszyskie zdjęcia TUTAJ

           

           

          Czarowanie przez czytanie - zadanie 3

           

           

          W związku z tym, iż mieszkamy na Śląsku i na co dzień stykamy się z tematem kopalni, pani w ramach 3 zadania projektu „Czarowanie przez czytanie” przeczytała nam legendę o Skarbniku. O duchu śląskich kopalń nikt z nas wcześniej nie słyszał i dowiedzieliśmy się o nim dopiero z legendy. Byliśmy bardzo ciekawi, kim on jest.

          Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak Skarbnik przyjmuje ludzką postać i pomaga uczciwym górnikom w ich pracy, a tych nieuczciwych każe za swoje zachowanie.  W legendzie, którą usłyszeliśmy pojawiła się zła żona, która namówiła górnika do oszukania Skarbnika i to był temat, który wywołał wśród nas burzliwą dyskusję. Jak to jest z tymi żonami? Czemu ona tak zrobiła?  Miała pomóc, a nie oszukiwać.

           

          - Bo baby takie są…- powiedział któryś z chłopców.

           

          - Wcale nie!– krzyczały dziewczynki, a niektórzy chłopcy im przytakiwali.

           

          Temat złej żony poruszył nasze serca. Doszliśmy  wspólnie do wniosku, że takie przypadki namawiania do złego w każdej chwili możemy spotkać na swojej drodze i że każdy ma swój rozum i ma prawo wybrać, to co dobre.

           

          Aby zakończyć temat Skarbnika naszym zadaniem było narysowanie go w programie Paint, co wcale nie jest takie łatwe dla pierwszaków. Pani powiedziała, że jak zawsze  poradziliśmy sobie z tym doskonale i duch kopalni wygląda, jak żywy.

           

           
          Godzina Kodowania

          Po raz kolejny klasa 1a podjęła wyzwanie związane z programowaniem. Tym razem był to udział w Godzinie Kodowania.

          Wykonaliśmy zadania zaproponowane przez #Edusense #UczymyDzieciProgramowac #KodowanieNaDywanie #GodzinaKodowania  oraz takie, które sami zaproponowaliśmy. Na początek ułożyliśmy „żywy zegar” z naszych ciał, a potem zegar z kolorowych kubeczków. Na zajęciach komputerowych kodowaliśmy trasę Świętego Mikołaja, a następnego dnia układaliśmy wieże z kubków. Było przy tym dużo zabawy i zamieszania, gdyż musieliśmy tak ułożyć wieżę, żeby drugiej grupie pozostawić odpowiednią ilość kubeczków do odwzorowania takiej samej wieży.  Trzeba było więc wykazać się umiejętnością liczenia. Na koniec kodowaliśmy Mikołaja z cyfr.  Zabawa była udana i teraz czekamy na nowe wyzwanie.

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

          Czarowanie przez czytanie – zadanie 2

           

          W ramach 2 zadania projektu „Czarowanie przez czytanie” pani przeczytała nam bajkę Janoscha „ Ach jak cudowna jest Panama” .

          Z uwagą i zaciekawieniem słuchaliśmy o przyjaźni Misia i Tygryska, którzy  niczego się nie boją, bo razem są silni - jak niedźwiedź i jak tygrys. Żyją sobie miło w przytulnym domku nad rzeczką. Pewnego dnia wyruszają na poszukiwanie Panamy, kraju ich marzeń. Po drodze przeżywają wiele fantastycznych przygód. Ale gdzie leży Panama? Spotykane po drodze zwierzęta nigdy o niej nie słyszały. Dopiero Wrona daje przyjaciołom wskazówkę, gdzie jej szukać. Od razu domyśliliśmy się, że ten zarośnięty dom na końcu podróży, to dom Misia i Tygryska, bo „ przecież chodzili w kółko”. I od razu, jak pani przeczytała nam zdanie „ A właściwie wszystko wyglądało jeszcze piękniej, bo Miś z Tygryskiem kupili sobie……" - odpowiedzieliśmy prawie chórem: „Mięciutką, pluszową kanapę.” Zastanawiało nas jednak - skąd wzięli na nią pieniądze? Doszliśmy do wniosku, że „Kto ma przyjaciela, może się niczego nie bać!” i że nawet krótkie, i niedalekie podróże uczą nas wielu rzeczy, a zmiany zawsze przynoszą coś dobrego. Po przeczytaniu bajki pani zaproponowała nam zrobienie teatrzyku. Mama Wojtka przyniosła nam duże pudło, z którego zrobiliśmy makietę sceny teatralnej. Wybraliśmy sobie postać lub rzecz do narysowania, ozdobiliśmy scenę i przystąpiliśmy do przedstawienia. Było dużo śmiechu i zabawy. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyliśmy w zajęciach i nawet osoby nieśmiałe i mało aktywne były bardzo zaangażowane. Teraz czekamy na następne zadanie, bo wiemy, że znowu czeka nas WIELKA PRZYGODA............ z czytaniem.

           

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

           

          Dziś do szkoły biorę misia , bo ma święto swoje dzisiaj.

          26 i 27 listopada obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy przynieśliśmy do szkoły swoje ulubione maskotki. Na początek zrobiliśmy misiowe opaski, potem obejrzeliśmy  prezentację „Historia pluszowego misia.” Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzi pluszowy miś i że ma ponad 100 lat. Następnie rozwiązywaliśmy zagadki, liczyliśmy, porównywaliśmy , graliśmy w memory, a wszystko to związane było z niedźwiadkami. Potem odwiedziliśmy nasze przedszkolaki i pięknie recytowaliśmy im wiersze o misiach. Na koniec  wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy piosenki.
          We wtorek pani z biblioteki przeczytała nam książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Opowiada ona historię misia Wojtka - żołnierza armii generała Andersa. Obejrzeliśmy też krótki film o nim. Wszystko zakończyliśmy deserem, który sami zrobiliśmy. To były dwa wesołe, pełne emocji dni.

           

           

          Album fotograficzny TUTAJ

           

           

           

          Czarowanie przez czytanie

          To zabawa…. projekt, do którego włączyła się również nasza klasa.
          https://czytoczary.pl/projekt-czarowanie-przez-czytanie-edycja-2

          Pani przeczytała nam  "Miłość" Astrid Desbordes  i "Jakie to szczęście, że Cię znalazłem" Guido van Genechten. Wysłuchaliśmy obu książek z uśmiechami na buziach. Na pytanie, co to jest miłość, jedna z dziewczynek swoim pięknym głosem zaśpiewała  "Miłość, to nie pluszowy miś, ani kwiaty....." .  Przy drugiej książce bardzo się ożywiliśmy, bo przecież jest ona o innej miłości niż macierzyńska i  patrzyliśmy na siebie z dziwnymi uśmiechami. Nawet pierwszaczki przecież mają swoje pierwsze zauroczenia. I nieważne, że zakochany Adaś skarży na swoją ukochaną Zuzię 50 razy na jednej lekcji. Na tym polega jego zakochanie. Potem  narysowaliśmy ilustracje do opowiadań i dużo mieliśmy do opowiadania przy tym rysowaniu.…………..

           

           

           

          Gang Słodziaków

          Opanował naszą szkołę i naszą klasę już we wrześniu. Codziennie rodzice czytali nam w domu 10 minut, a my dostawaliśmy od pani naklejki ze Słodziakami. Po uzbieraniu całego albumu wzięliśmy udział w losowaniu nagród – maskotek, książek i naklejek, które wybierała pani Joanna Falborska. Tak nam się spodobały przygody Słodziaków, że wzięliśmy również udział w ogólnopolskim konkursie, na który przygotowaliśmy prace plastyczne przedstawiające dalsze przygody tych słodkich pluszaków. Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu, a konkurencja jest duża.

          https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/

           

           

          Code Week Polska

          jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku już po raz trzeci. Celem akcji jest pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego. Nie mogło się to wydarzenie oczywiście odbyć bez nas. W dniach 15 – 19 października w naszej klasie wiele się działo. Poznaliśmy historię Code Week i zatańczyliśmy Taniec Robotów, który był fragmentem obchodów tej akcji 3 lata temu. Dużo dowiedzieliśmy  się o swoim województwie i jego zabytkach, a także spróbowaliśmy się wcielić w rolę przewodników po naszej miejscowości. Stworzyliśmy mapę województwa śląskiego i…………..rozpoczęliśmy wycieczkę. Na koniec wykonaliśmy plakat podsumowujący nasz udział w obchodach Code Week z Uczymy Dzieci Programować. Za rok na pewno znowu dołączymy do akcji. Czekamy z niecierpliwością ……..

           

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

           

           

           

          „Jak ogród nie istnieje bez kwiatów, tak świat nie istnieje bez kobiet”

           

          bez tych dużych i małych. Także w naszej klasie nie mogło zabraknąć chwil na świętowanie tego dnia … już od świtania dało się zauważyć, iż to dzień wyjątkowy…powitało nas piękne słońce, za oknem było słychać śpiew ptaków. Dziewczynki zostały obdarowane przez chłopców prezentami i słodkościami, a potem wspólnie puszczali bańki mydlane. Było bardzo wiosennie pomimo tego, że to już jesień. Ciepło i szczęście udzielało się wszystkim małym i dużym, chłopcom i dziewczynkom. Na koniec, jak na każdej dobrej imprezie nie mogło zabraknąć tańców.

           

           

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

          DZIEŃ DRZEWA za nami

          Rozmawialiśmy o tym, jak ważne dla naszego środowiska są drzewa, jakie są rodzaje drzew i do czego można je wykorzystać No i jak to u nas bywa, teoria teorią, ale my musimy dotknąć, zobaczyć i doświadczyć jak tylko jest to możliwe, a dzisiaj było, więc wyruszyliśmy na podwórko szkolne "poprzytulać drzewa", zmierzyć ich obwód , zebrać ich liście i owoce. Podczas zajęć komputerowych nie mogliśmy wykonać dzisiaj oczywiście nic innego, jak tylko piękne, jesienne drzewa.

           

           

           

          Jesienią w naszej klasie wiele się dzieje.

          Najpierw mówiliśmy o swoich ulubionych owocach i warzywach, o zmianach, które nastąpiły w przyrodzie w związku z nadejściem jesieni.  Potem była degustacja powideł śliwkowych, które zrobiła dla nas nasza pani. Nie wszyscy lubią dżemy i dlatego jedli …..suchy chleb, ale większość prosiła o dokładkę i wymieniała się wrażeniami na temat ich smaku. Potem robiliśmy to, co lubimy najbardziej ….kodowaliśmy drogę do owoców i warzyw. Zabawa była super, bo każda drużyna próbowała znaleźć, jak najkrótszą drogę do mety zbierając wszystkie dary natury. Przy okazji cały czas uczymy się pracy zespołowej i idzie nam coraz lepiej. Niedługo czekają nas nowe zadania z kodowania. Już nie możemy się doczekać.

           

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

          Wycieczka do ZOO

          była kolejną ciekawą przygoda dla uczniów  klas pierwszych i drugich.
          3 października dzieci odwiedziły Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu oglądały je z bliska, poznały ich wygląd i tryb życia. Największe wrażenie wywarło na dzieciach Afrykarium, które zaprezentowało różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas tej eskapady na trwałe zapiszą się w ich pamięci. Wycieczka  okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory.

           

          Album fotograficzny TUTAJ

           

           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          obchodziliśmy w miłej atmosferze. Chłopcy mieli do wykonania kilka zadań. Musieli przejść próbę wiedzy, test niedokończonych zdań i zjeść „ciasteczka życzliwości”, które miały sprawdzić, czy nadają się do „KLUBU NIEZWYKLE UPRZEJMYCH CHŁOPAKÓW - DŻENTELMENÓW”. To było bardzo trudne zadanie. Kto się nie nadawał, temu mogły wyrosnąć.…..ośle uszy. Chłopcom bardzo uważnie przyglądały się dziewczynki, a i sami sprawdzali, czy przypadkiem ich uszy nie zmienią wielkości. Był wspólny taniec, zabawa przy muzyce i oczywiście słodki poczęstunek i prezenty.

           

          „Chłopak? Tak, znasz go.

          To taki ktoś, kto ci czasami robi na złość………

          Lecz uwierzyć w to trudno, bez niego byłoby nudno.”

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

          DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          zaczęliśmy już w środę 26 września od spotkania z panią Katarzyną Szopa – Wycisk, która przeczytała nam swoje utwory i nawet z tej okazji napisała jeden wiersz o naszej klasie. W piątek do pierwszaków i drugoklasistów zawitała pani z biblioteki Joanna Falborska, która zapoznała nas z  przygodami Gangu Słodziaków. Wspólnie z Sową Zosią rozwiązywaliśmy zagadkę tajemniczego zniknięcia pierścionka myszki. Potem rozwijaliśmy nasze talenty plastyczne i ścigaliśmy się w grze „Zbieramy klejnoty”.

          Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację . Dlatego czekamy na kolejnych gości, którzy przeczytają nam swoje ulubione książki, bo my z naszą panią czytamy codziennie………… chociaż 10 minut.

           

           

          Wszystkie zdjęcia TUTAJ

           

           

           

          DZIEŃ KROPKI

          Świętowaliśmy dwa dni. Wszystkie dzieci i panie ubrane były w kropkowe sukienki, bluzeczki, skarpetki lub spodnie.

          Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Książeczka The Dot opowiada o małej Vashti , która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Od dziesięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie i dorośli  na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów. Powstała również strona dotycząca obchodów Dnia Kropki.

          W naszej klasie też wiele się działo. Na początek dzieci wysłuchały przygód Vashti. Następnie w wielkich kropkach rysowały to, w czym są najlepsze. Kropki te zostały umieszczone na Drzewie Talentów .
          Potem malowały kropkę w programie Quiver, kodowały Biedronkę
           i szukały w sali kropek, które umieszczały na jej skrzydłach, robiły „kropkowe” zdjęcia, a na koniec z klasą 2a wspólne pamiątkowe zdjęcie.

          To były dwa wesołe, pełne wrażeń dni, które połączyły nas za pomocą małej, zwykłej kropki, bo niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent.

           

          Wszystkie zdjęcia w galerii - TUTAJ

           

           

           

          KODUJEMY

           A właściwie dopiero zaczynamy swoją przygodę z kodowaniem. Pierwszaki idąc za przykładem starszych kolegów z 2a poznali dzisiaj  tajniki kodowania. Zaczęli od utworzenia drogi – kodu przy pomocy strzałek kierunkowych, ucząc się przy tym współpracy, szukania różnych rozwiązań i wybierania tych najbardziej optymalnych. Pierwsze koty za płoty. 

           

          wszystkie zdjęcia - TUTAJ

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
      • 32 2334419 NIP 9691626740 REGON 367997782
      • ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska Poland
      • dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
  • Galeria zdjęć

      brak danych