WOLONTARIAT

Opiekun: Anna Badura

Zabawa andrzejkowa w DPS-ie

W czwartek 28 listopada w DPS Wiśnicze odbyła się zabawa andrzejkowa, w której udział wolontariuszy jest już tradycją. Tym razem w zabawie wzięło udział 12 naszych wolontariuszy z klas ósmych. Naszym zadaniem była pomoc przy przygotowaniu poczęstunku, indywidualne rozmowy z pensjonariuszami, ale przede wszystkim zabawianie tańcem, śpiewem oraz zarażanie młodzieńczym entuzjazmem. Wolontariusze tańczyli z wszystkimi, którzy tylko mogli tańczyć i brali udział w różnych zabawnych konkurencjach. Nasi młodzi mogli przekonać się, ile radości sprawić może ich obecność, uśmiech i radość. Z niecierpliwością czekamy na kolejną możliwość wspólnego imprezowania.

Wolontariusze z SP nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku

Wzorując się na patronce naszej szkoły, która bezinteresownie niosła pomoc potrzebującym, chcemy zaszczepić w naszych uczniach otwartość na drugiego człowieka oraz wpoić im istotne wartości moralne takie jak bezinteresowność, tolerancję, czy empatię. Wolontariat to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, czy bycie użytecznym, wolontariat to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, to wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym.

Działający w naszej szkole od kilku lat Klub Wolontariatu to jedna z możliwości bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Nasz klub liczy w bieżącym roku szkolnym ponad 30 członków, są nimi uczniowie klas 7 i 8. Wolontariusze podejmują wiele działań, włączają się w różne akcje charytatywne, a obecnie bardzo aktywnie działają na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach. Nasi wolontariusze odwiedzają regularnie pensjonariuszy DPS, spędzają z nimi czas na rozmowie, w razie potrzeby służą pomocą , dzielą się młodzieńczym entuzjazmem, uśmiechem, radością, sukcesami, ale i troskami. Pomagają przy organizacji miejscowych przedsięwzięć, takich jak pikniki, zabawy i nabożeństwa.

Wolontariusze włączają się również w różne działania na terenie szkoły i miasta.

Cieszymy się, że nasz Klub Wolontariatu liczy tak wielu członków, że młodzi ludzie, pomimo wielu obowiązków, znajdują czas, by bezinteresownie zaangażować się w pomoc potrzebującym.