• II Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa w szkole na Dworcowej

• W czwartek 17 listopada w naszej szkole odbył się II Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Josepha von Eichendorffa. Współorganizatorem konkursu było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oddział Gliwice (z przewodniczącą p. Agnieszką Dłociok).

W konkursie rywalizowali uczniowie ze szkół naszego rejonu (SP nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach, SP  w Sierakowicach, SP nr 5 w Tarnowskich Górach, SP nr 5 w Rudzie Śląskiej, SP nr 2 w Toszku i SP nr 1 w Toszku). Uczniowie recytowali wiersze Josepha von Eichendorffa - poety romantycznego, związanego z naszą toszecką ziemią  i czytali fragmenty jego prozy przed komisjami konkursowymi, których członkami byli wykładowcy akademiccy, członkowie mniejszości niemieckiej i nauczyciele języka niemieckiego. Czas oczekiwania na wyniki konkursu wypełniło zwiedzanie naszego szkolnego muzeum oraz toszeckiego zamku.

Komisje wyłoniły zwycięzców w trzech kategoriach:

Klasy 1-3

1 miejsce - Zofia Graetsch  (SP nr 13 im. Alfreda Szklarskiego w Rudzie Śląskie)

2 miejsce  - Jakub Wycisk  (SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

3 miejsce  - Aleksandra Rams (SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

Wyróżnienie -  Helena Grzemba (SP nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku)

Klasy 4-6

1 miejsce -  Lena Lipińska (SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszk)

2 miejsce -  Agata Roter (SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszk)

3 miejsce -  Małgorzata Grochla (SP nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach)

Wyróżnienie - Filip Osadnik ( SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku)

KLasy 7-8

1 miejsce -  Karolina Andrzejczyk (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sierakowicach)

2 miejsce -  Hanna Garczorz (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sierakowicach)

3 miejsce -  Zuzanna Sodowska (SP nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach)

Gratulujemy zwycięzcom

Dyplomy i nagrody ufundowane przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego  Starostę Gliwickiego i Burmistrza Toszka zwycięzcom wręczyli przybyli goście - Konsul Honorowy RFN w Gliwicach Marcin Tyslik, Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i  przewodniczący TSKN  Marcin Lippa.

Organizator: Anna Badura

• Europejski Dzień Języków

• We wrześniu, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy Europejski Dzień Języków.

Nauka języków obcych, świadomość różnorodności językowej i kulturowej Europy to najważniejsze przesłanie tego dnia. Jako finał wydarzenia ogłosiliśmy konkurs na najbardziej pomysłowe wykonanie flagi narodowej losowo wybranego kraju europejskiego. Uczniowie nie zawiedli: jury konkursowe otrzymało prace plastyczne, zdjęcia oraz filmy przedstawiające flagi i nawet kilka „instalacji” nadających się do spożycia.

Spośród wszystkich prac wyłoniono te zwycięskie: najbardziej kreatywne i pracochłonne. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 3b ze swoją flagą Austrii, miejsca drugie i trzecie odpowiednio klasa 2a i 2b (flagi Belgii i Hiszpanii).

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Weronika Sczasny