1A 2017/18
DZIEŃ PUSTEJ KLASY...
...spędzili nasi Pierwszoklasiści! Pogoda dopisała, więc mogliśmy bez przeszkód spędzić ten dzień wg zaleceń programu: "Nauczycielki i nauczyciele: zabierzcie dzieci na dwór / na pole (a najlepiej do lasu!)."
Do lasu nie poszliśmy, ale i tak wspaniale go spędziliśmy. Było rysowanie w naturze, zadania sprawnościowe, m.in. przekazywanie niewielkiego patyczka gołymi stopami, piknik połączony z pałaszowaniem czereśni (dziękujemy Mamie Zuzy!), badanie gołymi stopami podłoża, po którym się poruszamy na co dzień, kwiatowo- na łące, tworzenie wspaniałych obrazków z materiału przyrodniczego i podziwianie wspaniałych chmur, które tworzyły bajkowe kształty. Oczywiście nie obyło się bez mat do kodowania- była matematyka kubeczkowa (sudoku), dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 na macie. Trochę wiatr nam przeszkadzał, ale Uczniowie dali radę! Następny taki dzień już za rok!
Wszystkie zdjęcia - TUTAJ
„Polska drużyna się nie zatrzyma...
... jedność i siła biało-czerwonych serc” - pod takim hasłem przebiegały dzisiejsze zajęcia w klasie Ia. Uczniowie uczcili rozpoczęcie Mundialu w Rosji. Wszyscy przyszli w biało- czerwonych strojach- niektórzy w piłkarskich, przynieśli flagi, piłki i to, co dla Nich w tej chwili najważniejsze- ALBUMY Z KARTAMI POLSKICH PIŁKARZY!!! Po pomalowaniu twarzy barwami naszej flagi losowanie wyłoniło drużyny, które uczestniczyły w zajęciach. Zadania były bardzo różnorodne. Nie był to jednak konkurs, tylko praca w grupach. Najpierw Uczniowie wylosowali nazwiska piłkarzy, o których musieli coś opowiedzieć swoim kolegom. Potem był czas na improwizację taneczną do Piosenki " Polska drużyna", która przypadła wszystkim do gustu. Następne były zmagania z matematyką piłkarską- zadnie polegało na uzupełnieniu tabeli z różnymi rodzajami piłek. Było mierzenie miarką krawiecką, ważenie wagą kuchenną :) , rysowanie i opisywanie. Na globusie poszukaliśmy Rosji i jej stolicy- Moskwy. Zapisaliśmy też najważniejsze informacje dotyczące gospodarza Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej oraz nazwy krajów, które są w jednej grupie z Polską. Towarzyszyła tym zajęciom burza mózgów, kiedy to Uczniowie podawali słowa związane z piłką nożną. Nie zabrakło, jak zwykle kodowania. I tego na komputerach i na kartkach. Był też taniec z piłkami, który być może uda się pokazać szerszemu gronu... Wielka frajdę sprawiły Dzieciakom zabawy z piłką na sali gimnastycznej.
Czytaliśmy też baśń o stolarzu Siergieju i Matrioszce.Dzień upłynął pod znakiem zabawy, a wiadomości same wchodziły do głowy!
Wszystkie zdjęcia - TUTAJ
Cicho wszędzie, głucho wszędzie...
...co to będzie, co to będzie?- zastanawiali się uczniowie klasy Ia i OP, którzy przybyli na Noc Bibliotek 09.06.18. do naszej szkoły.Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem: "Rzeczpospoczyta" w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym na uczniów czekała moc atrakcji związanych z dziecięcą literaturą polską. Były tańce, śpiewy, czytanie utworów, rozwiązywanie zadań i... wędrówka po zaciemnionej szkole, która sprawiła najwięcej radości uczestnikom Nocy Bibliotek. Nie obyło się bez maszkietów- specjalnie na tę noc upieczonych "grzybkowych" muffinek (bo przecież wiele baśni i bajek dzieje się w lesie, a las nie istnieje bez grzybów), smakowitych czereśni i cukiereczków. Po rozdaniu nagród zwycięzcom konkursów przyszła pora na... NOCNE KINO! Dzieciaki obejrzały przygody Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie. Wielką niespodzianką były fajerwerki na Zamku. Nie z okazji Nocy Bibliotek, niestety, ale... sprawiły wiele radości!
Wszystkie zdjęcia - TUTAJ
Piękna i bestia... opowiem Wam historię...
miłości o Pięknej i Bestii...
A taką to historię obejrzeli i wysłuchali dzisiaj- 12.06.18. uczniowie klasy Ia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Orkiestra symfoniczna, soliści Operetki Dolnośląskiej i uczniowie Szkoły Baletowej przy Operetce Dolnośląskiej zabrali nas w muzyczną podróż do świata przecudnej baśni pt. "Piękna i Bestia".
Wszyscy byliśmy oczarowani wspaniałym występem. Najlepiej wrażenia dzieci oddają słowa naszej Oli wypowiedziane z niesamowitym zachwytem: "Proszę pani, to było coś najwspanialszego, co w życiu widziałam..."
XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
...w naszej klasie trwał nieco dłużej, niż tydzień...
A tak właściwie, to trwa cały rok szkolny... Miniony tydzień był jednak wyjątkowy z kilku powodów: czytanie łączy- czytali nam więc różni wielbiciele książek- wiceburmistrz Toszka- p. Piotr Kunce, ksiądz Damian Kubiński, wicedyrektor naszej szkoły- p. Beata Cieślik, prezes Toszeckiej Akademii Piłkarskiej- p. Robert Krzemiński. Czytanie było w bibliotece, sali lekcyjnej, a nawet na dworze! Oprócz tego, że słuchaliśmy wspaniałej literatury dziecięcej, to jeszcze uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia własnego klasowego numeru Świerszczyka! Zabawa była przednia, a efekty można zobaczyć na zdjęciach!
Album fotograficzny - TUTAJNa łące, na łące, lata owadów tysiące:
są tam motyle różnokolorowe...
Już za niedługo, już za momencik i my będziemy mieli w klasie motyle! a skąd? Z własnej hodowli! Mamy jedną gąsienicę i jedną poczwarkę! Nie mogą się Uczniowie doczekać, kiedy ta przeobrazi się w kolorowego motyla! Podglądają, sprawdzają i niecierpliwie czekają!
Oprócz motyla Pierwszoklasiści hodują także fasolę. Wyrosła niezwykle bujna, ale Uczniowie wiedzą, że strąków nie będzie, bo w sali nie mamy... pszczół. Doskonale radzą sobie z nazywaniem części hodowanej rośliny. Pracujemy zgodnie z zasadą: "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem."-jak twierdził już pięć wieków przed naszą erą Konfucjusz :).
Stoi na stacji lokomotywa...
... wspaniałą interpretacją tego znanego wiersza rozpoczęliśmy drugi dzień tygodnia czytania. Pierwszoklasiści mieli okazję wysłuchać i obejrzeć "Lokomotywę" w wykonaniu sławnych aktorów... A przeżycie to niecodzienne, bo film pochodził z 1979r. ... Uczniowie byli zaskoczeni jakością filmu, ubiorem aktorów... ale z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się we wspaniałą grę aktorską...Ciuchcia na dworcu czeka...
...dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj...I właśnie Pierwszoklasiści poznawali dziś swój kraj kodując drogę dla Ludzika z klocków Lego. Najpierw z puzzli ułożyli mapę Polski, potem ją pokolorowali i umieścili na niej naszą najdłuższą rzekę (już wszyscy wiedzą, że to Wisła), przykleili nazwy najważniejszych i miast i... wyruszyli w drogę. W parach kodowali trasę dla Ludzika, następnie oglądali prezentację multimedialną dotyczącą danego miasta. Na naszej mapie znalazły się, oprócz stolicy i Krakowa, bliskie Dzieciom- Gliwice i Toszek.Wszystkie zdjęcia - TUTAJ
Bolek i Lolek...
... to moi idole!- taka piosenka kiedyś towarzyszyła dzieciom! Kiedyś- teraz to postaci prawie zapomniane...Ale Uczniowie klasy IA przypomnieli sobie o ich istnieniu podczas wycieczki do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej. Z wielkim zainteresowaniem i niedowierzaniem słuchali opowieści o tym, jak kiedyś powstawały filmy rysunkowe. Bardziej przemawiały do nich dzisiejsze sposoby produkcji takich filmów- przy użyciu komputera.SFR to nie jedyne miejsce, które odwiedzili Pierwszoklasiści. Wjechali również na Szyndzielnię gondolami Kolejki Linowej. Sprawiło im to wielką radość. Pomimo deszczu i fatalnej widoczności, jednogłośnie stwierdzili, że "to najlepsza wycieczka w naszym życiu". Atrakcji dodało zatrzymanie gondoli w powietrzu... Niektórzy się przestraszyli, ale i tak udawali bohaterów twierdząc, że to nic takiego...Album fotograficzny - TUTAJDzik jest dziki...
...dzik jest zły!
A jak bardzo zły może być dzik, dowiedzieliśmy się od Pana Janusza Żelichowskiego, członka Koła Łowieckiego, który wprowadził Pierwszoklasistów w świat dzikich zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Uczniowie mieli okazję poznać nazwy części ciała zwierząt, z którymi pierwszy raz się zetknęły. Obejrzały tropy zwierząt oraz ich zwyczaje. Na pewno też nigdy nie zjedzą jagody, ani maliny prosto z krzaczka w lesie, bo wiedzą już, ze może to być przyczyną poważnych chorób roznoszonych przez lisy. Wiedzą też, że nie należy podchodzić do dzikiego zwierzątka, które nie ucieka przed ludźmi, ponieważ zapewne jest chore na wściekliznę. Zdrowe dzikie zwierzę unika kontaktu z ludźmi.
Zobaczyły też skórę zaskrońca i usłyszały, w jaki sposób matka- locha wzywa swoje dzieci- warchlaki. Spotkanie bardzo się podobało, a Uczniowie swoje zainteresowanie tematem przenieśli na pozostałe lekcje...Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie...
... a na tej fladze biel jest i czerwień...w oczekiwaniu na Majowe Święta Pierwszoklasiści wykonali flagę wg kodu, odkodowali godło oraz podczas uroczystego apelu zatańczyli Poloneza!Na marchewki urodziny...
...wszystkie zeszły się jarzyny. A marchewka gości wita...
My również obchodziliśmy Dzień Marchewki w naszej klasie. Nieco spóźniony, ale "lepiej późno, niż wcale".
Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pod opieką p. Iwony Zmysło przygotowali moc atrakcji dla Pierwszoklasistów: była burza mózgów, sianie marchewki, samodzielne wykonanie surówki (która znikała w buziach w tempie błyskawicznym), a nawet matematyczne kolorowanki marchewkowe. Zainteresowaniu i radości nie było końca. Najmłodszym Uczniom niezwykle spodobała się współpraca z Gimnazjalistami. Czekamy na dalsze propozycje ze strony starszych kolegów!
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Śmieciu precz,
brudzie precz!
23.04.18. w klasie 1A obchodziliśmy Dzień Ziemi. Rozpoczęliśmy go bardzo smacznie, bo na śniadanie przygotowaliśmy twarożek (kto nie przepada, dostał pomidora) z samodzielnie wyhodowanym szczypiorkiem.
Potem wysłuchaliśmy "Bajki o drzewie", obejrzeliśmy prezentację dotyczącą naszej wspaniałej planety- Ziemi. Wykonaliśmy także dwa zadania z kodowania związane z ochroną środowiska i segregacją śmieci oraz sudoku. Poznaliśmy też Dekalog Młodego Ekologa. Śpiewaliśmy piosenkę ekologiczną. Towarzyszyły nam zabawy ruchowe podczas których rozróżnialiśmy nasze pozytywne i negatywne działania ludzi w stosunku do Ziemi. Przekonaliśmy się, jak wygląda ziemia w środku oraz wykonaliśmy doświadczenie z... musującą ziemią, które sprawiło nam ogromną frajdę!
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Planetarium i Śląski Park Etnograficzny...
... to miejsca, które wybraliśmy na naszą wycieczkę. W Planetarium uczestniczyliśmy w warsztatach o gwiazdozbiorach i planetach. Uczniom bardzo podobało się rozgwieżdżone niebo i różnorakie gwiazdozbiory. Poznały też sposób na odszukanie gwiazdy polarnej i wyznaczenia kierunku północnego. Dowiedziały się najważniejszych informacji na temat planet Układu Słonecznego. Wspólnie wylądowały na księżycu i z bliska zobaczyły, jak wygląda.
Następnie dotarliśmy do Śląskiego Parku Etnograficznego, w którym, poza zwiedzeniem wybranych chałup, uczestniczyliśmy w lekcji w starej szkole. Dzieci pisały rysikami na tabliczkach, drewnianym piórem za stalówką maczanym w atramencie, który znajdował się w prawdziwym kałamarzu! Oglądały pomoce naukowe, z których korzystali daaaawno temu uczniowie. Poznali też "dyscyplinkę" szkolną... Podobała im się, ale... nikt nie chciał się poddać dobrowolnej karze. Jednak worek z grochem znalazł swoich entuzjastów i prawie wszyscy chcieli choć chwilkę na nim poklęczeć..Na koniec wysłuchali jednego tekstu z Elementarza Mariana Falskiego- najpopularniejszego w Polsce. Wycieczka była wspaniała, a nasi uczniowie zachowywali się na medal!
Zdjęcia z wycieczki TUTAJ
Kubeczkowe kodowanie!
Kolorowe kubeczki- niby nic wielkiego, a potrafią sprawić wiele radości. A to za sprawą kodowania! Właśnie do nas dotarły i nie omieszkaliśmy się ich od razu wykorzystać! Najpierw uczniowie budowali wieże, które ich koledzy mieli odwzorować, potem musieli odwrócić kolory w swoich budowlach, następnie... zadzwonił dzwonek i sprawił, że dzieciakom zrzedły miny... Ale nic to! Przed nami wiele ciekawych zajęć z kubeczkami, o których na bieżąco będziemy informować!
Dzień Czekolady...
... to wielkie święto naszych najmłodszych uczniów! Któż z nas nie lubi tego przysmaku? Ma zbawienny wpływ na nas, kiedy jesteśmy zestresowani, mamy zbyt mało magnezu w organizmie oraz, kiedy... mamy ochotę na coś PYSZNEGO! Pierwszoklasiści wiedzą oczywiście, że nie wolna jej zjadać w nadmiarze, ale tego dnia trochę się zagalopowali... Ale na usprawiedliwienie należy napisać, że w czekoladzie maczali OWOCE i chrupki kukurydziane. Wielką frajdę sprawiło im skorzystanie z czekoladowej fontanny, z której nieustająco lała się czekolada.
Ale delektowanie się czekoladą to nie jedyne zadanie, które uczniowie tego dnia wykonali. Z prezentacji dowiedzieli się, z czego produkowana jest czekolada, wysłuchali książki o sympatycznej Tosi- misi, która podążała śladem powstawania czekolady, tańczyli w rytmie czekoladowej piosenki oraz dowiedzieli się, co należy jeść, by zdrowo rosnąć. Niekoniecznie czekoladę :).
Kodowanie na ekranie...
... to doskonała zabawa naszych najmłodszych uczniów. Korzystając z kratownicy zakodowali wspaniałe obrazki. Inwencja twórcza była niesamowita. Uczniowie prześcigali się w pomysłach. Wyniki pracy w galerii.
Odkrywamy właściwości wody.
Pierwszoklasiści zamienili się w małych badaczy. Wykonali wiele doświadczeń poznając właściwości wody. Doszli do wniosków, że woda jest bezbarwna, bezwonna, bezzapachowa i nie ma określonego kształtu. Ponadto można ją barwić dodając odrobinę farby, rozpuścić w niej sól i swobodnie przelewać. W słonej wodzie ziemniak nie tonie, a w tej bez soli- opada na dno. Sprawdzili też, jak kształt wrzucanej do wody plasteliny wpływa na możliwość utonięcia jej. Dokonali prawdziwie ważnych odkryć doskonale się przy tym bawiąc.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Wielkanocne wyzwanie...
...podjęli uczniowie klasy I a!
Podczas konkursu podsumowali swoją wiedzę dotyczącą Świąt Wielkanocnych. Podzieleni na cztery grupy ostro rywalizowali podczas zmagań konkursowych, które wcale nie były łatwe. Najwięcej trudności sprawiło im wielkanocne sudoku. Za to doskonale wszystkie grupy poradziły sobie z programowaniem i bez trudu zaprowadziły zajączka do koszyczka, spełniając warunki. Wyszukiwanie wyrazów związanych ze Świętami także przysporzyło sporo kłopotów, ale i z tym sobie poradzili. Bardzo dobrze sprawdzili się podczas zabawy "Koszyk wyszedł", podczas której musieli wykazać się szczególną uwagą i skupieniem.
Wiele frajdy sprawiła zabawa spinnerami, które wskazywały obrazki, nazwy których uczniowie musieli odszukać i zamalować na specjalnie do tego przygotowanej kartce.
Bawiąc się doskonale, nawet nie zauważyli nawet, że się uczą. A wiedzy i umiejętności w tych zadaniach udało się sporo przemycić.Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenie słodkimi jajeczkami i świątecznymi naklejkami.
Wszystkie zdjęcia w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJ
Z fizyką za Pan Brat, cz. 6.
Kolejne, długo wyczekiwane spotkanie z fizyką, które poprowadził p. Mirosław Szpak. Tym razem Uczniowie mieli okazję poznać fale dźwiękowe. Przekonali się, że aby powstał dźwięk, muszą być drgania. Zajęcia, jak zwykle sprawiły naszym Najmłodszym Uczniom frajdę, a zabawa "telefonem" przeciągnęła się na zajęcia ruchowe!
Pierwszoklasiści już niecierpliwie oczekują następnego spotkania.
Pozostałe zdjęcia TUTAJ
Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno...
...Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!
Z piosenką na ustach Pierwszoklasiści pożegnali zimę!Najpierw wykonali, wraz z Rodzicami wspaniałe kukły przedstawiające Marzannę, a we wtorek z samego rana (żeby długo nie czekać z pożegnaniem wiosny i, aby zima się nie rozmyśliła i nie została), wyszli na szkolne boisko. Tam tradycji stało się zadość, spalili Marzanny!
Jak obyczaj stary każe- Uczniowie uciekli do szkoły nie oglądając się za siebie, by nie sprowadzić jakiejś paskudnej choroby.
Widać, że symboliczne pożegnanie zimy udało się, bo od wczoraj świeci słońce!Radio Silesia i...
...nasza Natalka! Natalka Wojtaszczyk z IA została Finalistką Rokolinkowego Konkursu i dziś (17.03.18r.) przed godz. 18.00 wystąpiła na żywo w Radio Silesia! Zaśpiewała piosenkę pt. "Zostań moją przyjaciółką".
Mało tego, że dostała się do finału, to jeszcze go...WYGRAŁA! Nagrodą jest udział w teledysku ROKO I COLINO!Gratulujemy Natalce i życzymy dalszych sukcesów!Dzień Bezpiecznego Internetu
"Komputer, Internet, telefon komórkowy, które w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę, otwierają przed młodym pokoleniem nowe możliwości, ale jednocześnie – niosą ze sobą nowe problemy i zagrożenia.
Już w wieku przedszkolnym dzieci potrafią korzystać z różnych programów komputerowych, dla wielu nie jest problemem ściągnięcie nowej gry i jej uruchomienie. Często potrafią także posługiwać się telefonem komórkowym. Natomiast na początku szkoły podstawowej zazwyczaj sprawnie poruszają się po Internecie, a z telefonu komórkowego korzystają praktycznie na co dzień. Dzieci powinny znać zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.Aby uświadomić naszym najmłodszym Uczniom zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet, rozpoczęliśmy projekt edukacyjny z wykorzystaniem kreskówek "Owce w sieci". Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w dyskusję na omawiany temat. Z rozmów z nimi wynika, że Pierwszoklasiści nie korzystają z Internetu, jest wiec szansa na to, że odpowiednio wcześnie reagujemy i zdołamy ich uchronić przed wszelkimi niebezpieczeństwami. które mogą płynąć z różnych stron.Pisanki, pisanki, jajka malowane...
...nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.Wiedzą o tym i nasi Uczniowie. Dlatego dziś z wielkim zapałem przystąpili do ozdabiania wydmuszek oraz malowania ozdób z gipsu. "Sprawczyniami" wspaniałego dnia w szkole była p. Hania wraz ze swoją Mamą- p. Teresą. Dzieciom szczególnie podobało się malowanie zajączków, kurczaczków i biedronek. Każdy chciał jak najwięcej pomalować, by sprawić niespodziankę najbliższym.Wszystkie zdjęcia TUTAJMatematyka- Królowa Wiedzy...
...mówią tak wszyscy nasi koledzy!12 marca 2018 r. obchodziliśmy w naszej klasie Ogólnopolski Dzień Matematyki. Podzieleni na grupy rozwiązywaliśmy zdania pod hasłem: "Matematyka od kuchni". Zadania wcale nie były łatwe, ale Pierwszoklasiści nieźle sobie z nimi poradzili.Tego dnia odbył się też finał klasowego konkursu "Mistrz dodawania i odejmowania w zakresie 10". Zaszczytny tytuł zdobył Szymon Majgier. Rywalizacja była bardzo wyrównana i zacięta. Widać, że matematyka cieszy się w naszej klasie wielkim powodzeniem.Szymonowi gratulujemy, a pozostałym życzymy wygranych w kolejnych konkursach!Zielone włosy, zielone butki...
...całe zielone są Ufoludki!Zanim jednak Pierwszoklasiści dotarli do Ufoludków, zgłębiali tajniki kosmosu. Informacji na ten temat poszukiwali w książkach, oglądali zdjęcia i filmy, tworzyli Układ Słoneczny, poznawali poszczególne planety i próbowali krążyć z nimi po orbitach korzystając z napompowanych samodzielnie planet. W tym miejscu dziękujemy P. Kornelii Rzepka za udostępnienie tej wspaniałej pomocy! Dowiedzieli się także, jak to się dzieje, że mamy pory roku oraz dzień i noc. Z książeczki z serii "Czytam sobie" poznali postać naszego wielkiego astronoma- Mikołaja Kopernika.Z zaciekawieniem patrzyli, jak w mikrofalówce rosną farby na planetach i wykonywali makietę kosmosu z nieodłącznymi Ufoludkami. Na matematyce kodowali rakietę i grali w dopełnianie do 10.Kosmos intryguje i dzieci i dorosłych... Nasi Uczniowie dopiero rozpoczęli przygodę z nim. W następnych latach na pewno rozwiniemy temat i zaspokoimy ciekawość naszych Tropicieli!Wszystkie zdjęcia TUTAJZadań z kodowania ciąg dalszy!
Kodowanie w I A kwitnie! W przenośni i dosłownie. Dzieciaki doskonale radzą sobie z kolejnymi zadaniami. Przed uczniami dużo pracy z coraz trudniejszymi zadaniami, ale bez problemu podejmują wyzwanie! Oprócz kodowania rozwiązują z zapałem zadania z matematyki. Nawet nie zauważają, że się uczą- dla nich to fantastyczna zabawa!
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Dinozaury to takie stworzenia,
których już dawno na świecie nie ma!W I a jednak ożyły, a to za sprawą obchodzonego hucznie Dnia Dinozaura. Były zagadki, prezentacja multimedialna, książki, oglądanie figurek, potem- praca!Matematyczny dinusiowy wyścig z kostkami do gry oraz burza mózgów dotycząca dinozaurów. Zmagania drużynowe w rozwiązywaniu łamigłówek z czasów prehistorii spowodowały zaciętą rywalizację i sięgające zenitu emocje!Nie zabrakło oczywiście zakodowanych i balonowych dinozaurów oraz skamielin wykonanych w masie solnej.Wielką frajdę sprawiło Dzieciakom "ożywienie" pokolorowanych gadów w aplikacji Quiver.Nauka przez zabawę powoduje, że uczenie staje się frajdą!Wszystkie zdjęcia TUTAJUczymy dzieci programować- zadanie 2.
Dziś Pierwszoklasiści zmagali się z drugim zadaniem w ramach programu. To, co wydawałoby się oczywiste- sprawiło niektórym sporo problemów. Najważniejsze jednak, że zadanie zostało wykonane! Pokonywanie trudności daje wiele zadowolenia w końcowym etapie. Tak było i dziś!
KOTY, KOTKI I KOTECZKI...
Ulubione zwierzątka naszych Dziewczynek z 1A to... KOTY!
Dzień Kota był więc okazją do świętowania w naszej klasie. Przygotowania trwały prawie tydzień: uczniowie wykonali portrety kotów, kotki- maskotki, malowali farbami wymyślone przez siebie kotki oraz uczyli się piosenki "Idzie kot".W piątek- 16.02.18. nadszedł wreszcie TEN DZIEŃ... Dzieci przyniosły swoje ulubione kotki- maskotki, przebrały się za kotki, a tematy zajęć edukacyjnych były związane z... oczywiście! Z kotami! Była kocia matematyka, kocie układanki (dopasowywanie zdań do ilustracji) na zajęciach polonistycznych, rozwiązywanie krzyżówki, kocie masażyki i przygotowywanie kulek z gazety dla swoich kotków. Uczniowie dowiedzieli się, jak w różnych krajach woła się koty- nie jest to nasze: kici, kici... Poznali wiele ciekawostek o kotach, dowiedzieli się, m.in. ile ważył największy kot i jak mały był najmniejszy koteczek. Obejrzeli też prezentację multimedialną o kotach domowych.
Nie obyło się oczywiście bez lektury. Przeczytaliśmy książkę W. Cichonia- "Cukierku, ty łobuzie!".Pełna humoru opowieść o niesfornym kocie znalazła już wielbicieli w gronie uczniów, którzy z zapartym tchem śledzą przygody Cukierka.
Nie mogło też zabraknąć kodowania. Tym razem uczniowie samodzielnie odkodowali ślicznego kotka.
Na koniec Uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami udziału w klasowym Dniu Kota.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Śniadanie Daje Moc- odsłona druga!
Dzień Profilaktyki, który odbył się w naszej szkole 26.01.18. Pierwszoklasiści spędzili przygotowując zdrowe śniadanie, na które składały się: ciemne pieczywo, sery, jaja, owoce i warzywa. Nie zabrakło też spotkania z Panią Higienistką, która przygotowała zagadki na temat zdrowego trybu życia, higieny i odżywiania.
Samodzielnie przygotowane śniadanie pobudziło soki żołądkowe naszych Uczniów i wszystko, co przygotowali znikało w ekspresowym tempie.Wszystkie zdjęcia TUTAJ
UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
Klasa I A rozpoczęła udział w programie firmy EDU SENSE- "Uczymy dzieci programować". Uczniowie będą w każdym tygodniu wykonywać jedno zadanie off line. Nie posiadamy ozobotów (może przy okazji trafimy na sponsora), dlatego taka forma programu. Dziś Pierwszoklasiści wykonali pierwsze zadanie, które polegało na kodowaniu zimowej czapki. Najpierw zadanie zostało wykonane zespołowo na macie, potem każdy uczeń kodował na wydrukowanej kratownicy. Zabawa była przednia, a dzieci mocno zaangażowane. Czekamy niecierpliwie na kolejne zadania!
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
W karnawale, w karnawale..
... wybieramy się na bale! Również i Pierwszoklasiści urządzili wspaniały bal karnawałowy. Najpierw udekorowaliśmy salę balonami, serpentynami i klaunami. Potem, przy dźwiękach skocznej muzyki, świetnie się bawili. Przebrania wzbudzały zachwyt wśród szkolnej społeczności. Do lamusa, niestety odchodzą księżniczki- była tylko jedna! Pojawiają się za to elfy, wróżki, czarownice! Nie zabrakło też diabełka, wiedźmy, pirata, kowboja, a nawet pojawił się Zorro!
Dużą frajdę sprawiła fotobudka z akcesoriami! Powodzeniem cieszył się też szwedzki stół z maszkietami!
Następny bal już za rok!Pozostałe zdjęcia TUTAJBezpieczne ferie
Ferie zimowe tuż, tuż... Czas spędzony na dobrej zabawie- miejmy nadzieję- na śniegu i lodzie... Podczas tejże zabawy nie możemy zapominać o zasadach BEZPIECZNEJ ZABAWY. Tego właśnie dotyczyło dzisiejsze spotkanie z Policjantem. Zwrócił uwagę, aby NIGDY NIE ŚLIZGAŁY SIĘ NA ZAMARZNIĘTYCH ZBIORNIKACH WODNYCH!!! Dzieci chętnie odnosiły się do swoich doświadczeń i potwierdzały, że bawią się bezpiecznie i w miejscach do tego przeznaczonych.
Zyczymy wszystkim bezpiecznych i radosnych ferii zimowych!!!Teatralne spotkanie z Plastusiem.
Dzisiaj - 23.01.18. Mieliśmy okazję odwiedzić prawdziwy TEATR! Pojechaliśmy do Teatru Nowego w Zabrzu na przedstawienie pt. "Plastusiowy pamiętnik". Postać Plastusia przybliżaliśmy przez ostatnie tygodnie czytając każdego ranka książkę Marii Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik" i "Przygody Plastusia".
Przedstawienie wywarło na nas ogromne wrażenie. Bohaterowie, kostiumy, piękne piosenki, wspaniała scenografia- wszystko złożyło się na doskonały spektakl! Oglądaliśmy go z zapartym tchem i wielką radością! W Teatrze nie zakończyła się nasza przygoda z Plastusiem, bowiem Pani kupiła płytę z plastusiowymi piosenkami i w szkole daliśmy upust naszym emocjom tańcząc do rewelacyjnych piosenek. Zapewne często będziemy po nie sięgać i staną się naszymi ulubionymi utworami, podobnie, jak piosenki ze spektaklu "Idziemy po skarb"!Pozostałe zdjęcia TUTAJ
Z fizyką za pan brat! cz. 4
Nadszedł długo oczekiwany przez nas poniedziałek, kiedy to gościł w naszej klasie p. M. Szpak z kolejnymi fizycznymi ciekawostkami. Tym razem były to doświadczenia z ciepłym powietrzem. Jak zwykle spotkały się z wielkim zainteresowaniem z naszej strony. Już czekamy na następne spotkanie!
Dokarmiamy ptaki!
Dzięki starszym Kolegom, którzy wykonali karmniki na lekcjach techniki, możemy regularnie dokarmiać ptaki. Nasi skrzydlaci przyjaciele chętnie przylatują do ptasiej gospody (ta nazwa zaczerpnięta z "Plastusiowego pamiętnika"), w której czekają na same smakołyki. Musimy pamiętać, aby dokarmiać je regularnie, bo ptaki łatwo się przyzwyczajają do źródła pokarmu.
Kto gra w karty, ten...
... świetnie zna matematykę! Przekonali się o tym Pierwszoklasiści, którzy dodawanie i odejmowanie w zakresie dziesięciu szlifowali grając w wojnę! Uwielbiane przez Dzieci zabawy doskonale sprawdzają się w szkolnych warunkach!
Zima, zima, zima...
..pada, pada śnieg!
Nieco popadało, więc wykorzystaliśmy ten krótki czas, żeby nacieszyć się śniegiem! Było zjeżdżanie z mini górki na .., reklamówkach, bitwa na śnieżki, odbijanie aniołków i wiele innych zabaw, które Dzieciaki wymyślały na poczekaniu. Radość ze śniegu- bezcenna!Pozostałe zdjęcia TUTAJ
Konkurs Plastyczny
11 stycznia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Zapobiegajmy pożarom w powiecie gliwickim”.
Również nasza Pierwszoklasistka- Oliwia Jaksik znalazła się wśród nagrodzonych. Zdobyła III miejsce w kategorii „Uczniowie Szkół Podstawowych klasy I-III”. Gratulujemy Oliwii i życzymy wielu sukcesów!KODOWANIE ZAGOŚCIŁO NA DŁUŻEJ U PIERWSZOKLASISTÓW...
...i wciąż budzi wielkie emocje. Dziś Uczniowie najpierw zakodowali drogę, potem odczytali hasło zapisane na obrazkach. Należało odczytać literę, którą wskazywała liczba przy ilustracji. W ten sposób podsumowaliśmy tematykę związaną z zabawami zimowymi. To jednak nie koniec zabawy z kodowaniem. Przed Pierwszoklasistami wiele nowych zadań!Konkurs "Tysiąc minut czytania" rozstrzygnięty!!!
Od początku roku szkolnego trwa akcja związana z czytaniem. Uczniowie na miarę swoich możliwości czytają w domu pod okiem Rodziców. Rodzice skrupulatnie wypełniają Dzienniczki czytelnicze. Za każde 15 minut czytania, Uczeń kolorował jeden płatek na kwiatku czytelniczym. Po uzupełnieniu trzech kwiatków, otrzymywał wieżę zbudowaną z książek. Ci Uczniowie, którym jako pierwszym udało się czytać 1000 minut, zostali nagrodzeni książkami.
Są to:
1. Seweryn Supeł
2. Zuzanna Przysambor
3. Szymon Majgier
4. Amelia Madla
GRATULUJEMY SUKCESU, a pozostałych Uczniów zachęcamy do czytania.
Jak widać na zdjęciach, nawet dzień, w którym spożywaliśmy klasową Wigilię nie był przeszkodą w przeglądaniu książek... nawet z lupą!
Nasze czytanie trwa, oczywiście cały czas, a pokolorowane kwiaty i wieże ozdabiają naszą salę lekcyjną.
Przecież "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"... i tego się trzymamy!Świąteczne wspomnienia Pierwszoklasistów...Wiele pracy i wysiłku Pierwszoklasiści włożyli w przygotowania świąteczne, a... tymczasem już po Świętach!
Poniżej krótka relacja, a w galerii zdjęcia "W oczekiwaniu na Święta"...Wraz z nadejściem Adwentu Pierwszoklasiści wykonywali zakodowane zadania, które czekały na nich w kalendarzu adwentowym. Rozwiązanie ich sprawiało wiele radości i rozwijało logiczne myślenie, współdziałanie w grupie oraz umiejętności matematyczne. Nie obyło się także bez zakodowanej gimnastyki...
Przygotowania, takie namacalne, do Bożego Narodzenia rozpoczęły się od przystrojenia wspaniałej choinki. Drzewko- najpiękniejsze z możliwych, otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Rudziniec za sprawą Taty naszej Uczennicy Edytki- p. Piotra Klity. Wcześniej, przez prawie dwa tygodnie własnoręcznie Uczniowie wykonywali ekologiczne ozdoby. Zaangażowali się również i Rodzice wykonując wraz ze swoimi Pociechami jedną ozdobę. Aby tradycji stało się zadość- Uczniowie dekorowali też pierniczki, które z wielkim smakiem spożyli podczas klasowej Wigilii. Z radością śpiewali wówczas kolędy i poznali zwyczaje świąteczne w Polsce i innych krajach europejskich. Nie obyło się także bez "bombkowego" kodowania... Podczas szkolnych Jasełek zaprezentowali z wielkim powodzeniem dwie kolędy. Ostatni dzień w szkole był pełen wrażeń i radości!
Świątecznie...
... i nastrojowo zrobiło się w sali Pierwszoklasistów! A to za sprawą udekorowania choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Prace nad nimi trwały prawie 2 tygodnie, ale uważamy, że było warto... Nie bez znaczenia jest też wielkiej urody świerk, który został dostarczony dzisiejszego poranka przez P. Klitę. Serdecznie dziękujemy zarówno Panu, jak i Nadleśnictwu Rudziniec."Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty...
...dzyń, dzyń, dzyń, przynieś nam prezenty"- Przyniósł, przyniósł wspaniałe prezenty dla naszych Pierwszoklasistów!
Dziś, 6 grudnia naszych najmłodszych uczniów odwiedził nie jeden Mikołaj, ale - UWAGA! - TRZECH!!! Każdy miał upominek i każdy porozmawiał z Uczniami. Pierwszaki musiały wykazać się znajomością zwyczajów Mikołaja. Poradziły sobie z tym zadaniem wyśmienicie. W nagrodę otrzymały fantastyczne prezenty!
Nie tylko spotkanie z Mikołajem było atrakcją dzisiejszego dnia. Wszystkie zajęcia były poświęcone tematyce Mikołajkowej: najpierw Uczniowie "wyturlali" kostkami do gry portrety Mikołajów; potem zakodowali na dywanie wielki portret Mikołaja; wykonali przestrzenną pracę plastyczną, a na koniec obejrzeli krótki film animowany z serii "Zaczarowany ołówek" pt. "Worek prezentów". Film z czasów dzieciństwa Ich rodziców, ale i na naszych Uczniach zrobił wrażenie!
Mikołaju, do zobaczenia za rok! Będziemy czekać na Ciebie!Wszystkie zdjęcia w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJBarbórka
Święto Górników- z tej okazji nasi najmłodsi uczniowie spotkali się z prawdziwym górnikiem. Przybył do nas w pięknym galowym mundurze, z górniczą lampką i wiaderkiem węgla! Przybliżył dzieciom pracę górników pod ziemią. Opowiedział o symbolice ilości guzików przy mundurze oraz kolorach pióropuszy. Dzieci najbardziej zainteresowały się kawałkami węgla, które chętnie brały do rąk i sprawdzały, czy naprawdę brudzi. Brudzi. Bardzo mocno brudzi...
Coraz bliżej Święta...
Czas Adwentu - czas oczekiwania. Również nasi najmłodsi czekają na wielkie wydarzenie, jakim jest Boże Narodzenie. Codziennie opróżniają kieszonkę jednego Aniołka, w której znajduje się cukierek i kartka z zadaniem. Zadanie jest z dziedziny kodowania. Dziś pierwsze zostało wykonane - odkodowaliśmy obrazek przedstawiający bałwanka. Nie było łatwo, ale Uczniowie dali radę!
"Hokus- pokus, czary mary...
...niech się spełnią andrzejkowe czary!"
I u nas zapanował adrzejkowy nastrój i odwiedziła nas Wróżka, w którą wcieliła się jedna z Uczennic naszego gimnazjum. Przybyła ze swoją Pomocnicą, która pomogła zapanować na naszą gromadką...
Pierwszoklasiści z wypiekami na twarzy oczekiwali na swoją magiczną chwilę, w której poznają swoją przyszłość. Wróżby były różne, i te dobre i te złe! Niektóre nawet zdążyły się spełnić. Ale to dobrze, że Dzieciaki mają je za sobą, bo to były ZŁE wróżby... Teraz oczekują na dobro, które przed Nimi.KODUJEMY...
... a właściwie stawiamy pierwsze kroki w kodowaniu. Może nasze zadania nie są z najwyższej półki, ale malutkimi kroczkami będziemy dążyć do celu, którym jest prawdziwie wielkie programowanie. Zapraszamy do galerii.
Jadą, jadą misie...
słowami tej wesołej dziecięcej piosenki zainaugurowaliśmy Dzień Pluszowego Misia w klasie Ia i w Oddziale Przedszkolnym.
A działo się potem!!! Pierwszoklasiści przygotowali krótki montaż słowno-muzyczno-taneczny o misiach dla Przedszkolaków, którzy obejrzeli go z radością.
Poczęstowali także samodzielnie upieczonymi poprzedniego dnia misiowymi ciasteczkami.
Następnie wszystkie Dzieciaki zapoznały się z historią pluszowego misia i zobaczyły prezentację multimedialną dotyczącą zarówno misiów - postaci bajkowych, jak i tych żywych. Największym zaskoczeniem dla nich był fakt, że koala, to nie "miś"! Z zainteresowaniem obejrzały trzy krótkie filmy animowane o misiach.
Tego dnia nie zabrakło oczywiście lektury. Tym razem w rolę lektora wcieliła się Pani Joanna Falborska, znana Dzieciom z biblioteki. Przeczytała fragmenty książki "Wojtek- niedźwiedź". Już następnego dnia kilku Uczniów wybrało się po tę książkę do biblioteki. Niestety, mamy tylko jeden egzemplarz i "kto pierwszy- ten lepszy"...
Nie zabrakło też zajęć ruchowych z misiami na sali gimnastycznej. Śmiechu było co nie miara!
Potem przyszedł czas na zajęcia matematyczne i polonistyczne z miśkami w roli głównej.
Ważnym punktem programu były fotografie Dzieci, które wcieliły się w... misie!
"Misiową" zabawę Uczniowie zakończyli konkursem. Rywalizacja była zgodna z zasadami fair play i zakończyła się wspólnym zajadaniem punktów!
Pierwszoklasiści także przyozdobili salę samodzielnie wykonanymi pracami plastycznymi.Wszystkie zdjęcia TUTAJ
W DOMU CHLEBA"Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty"- sens tego przysłowia pojęli nasi najmłodsi uczniowie podczas niezapomnianej wycieczki do Muzeum Chleba w Radzionkowie, która odbyła się 09.11.17.
Zainteresowanie i zachwyt wzbudzało wszystko- od różnorodnych foremek na ciasta i ciasteczka po wielkie maszyny służące do wyrabiania chleba. Największą atrakcją było samodzielne przygotowanie plecionych bułeczek, które po zakończeniu zwiedzania kusiły zapachem...
Przedstawiona historia chleba i tradycje wielu pokoleń związane ze spożywaniem tegoż, sprawiły, że Dzieci słuchały, jak zaczarowane i były wielce poruszone tym, że ten sam chleb, który spożywają na co dzień, kiedyś był niemal niedoścignionym marzeniem ich rówieśników. Dowiedziały się także, że należy go szanować, bo:"Z szacunku dla historii i z serca potrzeby
Powstało to Muzeum, gdzie królują chleby,
Które właśnie w tym miejscu doznają starania,
Należnego kultu i poszanowania.
Za czasów naszych ojców i dziadów nie trzeba
Było nikogo uczyć szacunku dla chleba;
Wszak było oczywiste, że go mieć musimy,
Skoro o chleb powszedni w modlitwie prosimy."
Uczniowie mieli także okazję zasiąść w szkolnych ławach z czasów swoich Dziadków i pradziadków oraz swojej Wychowawczyni :). Trudno było im zrozumieć, że kiedyś pisało się piórem, które należało zanurzyć w kałamarzu z atramentem... Zainteresowanie wzbudziła "dyscyplinka" w postaci kilku rzemyków przyczepionych do kijka i "ośla ławka". Zgodnie stwierdzili, że dziś mają o niebo lepiej w szkole, niż ich Przodkowie...Pozostałe zdjęcia TUTAJCiecz nienewtonowska...
... to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. (doświadczenia info)
Przekonali się dziś o tym nasi Uczniowie klasy Pierwszej. Wykonali ten fantastyczny eksperyment, który wzbudził w nich wiele emocji. Każdy miał możliwość zabarwienia swojej cieczy i dowolnego "mieszania" w niej. Wielkie zdziwienie wzbudzał fakt, że nie można było ulepionej kulki potrzymać dłużej w dłonie, ponieważ w ekspresowym tempie się przelewała między palcami. Dalsze eksperymentowanie będzie miało zapewne miejsce w domu, ponieważ Dzieci dokładnie oczyściły talerzyki i przełożyły ich zawartość do słoiczków (które nie pozwoliły im się skupić na zajęciach- trzeba było ciągle sprawdzać, co się w nich dzieje).Pozostałe zdjęcia TUTAJŚniadanie Daje Moc
"Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!"
My również postanowiliśmy włączyć się do Programu "Śniadanie Daje moc". Właśnie dziś, 8 listopada przypada Dzień Śniadanie Daje Moc. Najpierw odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania i znaczenia śniadania jako pierwszego posiłku w ciągu dnia. Omówiliśmy też zasady dobrego zachowania przy stole. Po umyciu rąk Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem przygotowali wspaniały stół, na którym znalazły się zdrowe produkty. Nie zabrakło samodzielnie przez nich zakiszonych ogórków, które bardzo wszystkim smakowały. Przed nami jeszcze przynajmniej pięć takich śniadań w ciągu roku szkolnego. Mamy nadzieję, że pozwolą one uświadomić Dzieciom konieczność zdrowego odżywiania i nabycia właściwych nawyków żywieniowych.Kapusta...
...tak, tak, to nie pomyłka- mowa będzie o kapuście. Choć nie chodzi o tę: "kapusta- głowa pusta", ale o najprawdziwszą kapustę, która dotarła do nas z Małopolski, prosto z Kapuścianego Zagłębia! W dodatku bez żadnych środków ochrony roślin, zdrowa i już poszatkowana. A po co? Ano, żeby Pierwszoklasiści ją zakisili! Nie ma wszak lepszego źródła witaminy C, jak samodzielnie zakiszona kapusta. Najpierw odbyła się degustacja surowej kapusty, która cieszyła się OGROMNYM powodzeniem, a potem uczniowie przystąpili do ubijania, ugniatania, solenia czyli do zadania, którego efektem będzie ukiszona bomba witaminowa!
Światowy Dzień Origami,
który przypada na 24 października 2017 r., stał się pretekstem dla naszych Pierwszoklasistów do poczynienia pierwszych kroków w nowej dziedzinie. ORIGAMI to sztuka składania papieru, która wywodzi się z Chin. Rozwinęła się jednak w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Origami jest tak popularne w Japonii, że stało się obowiązkowym przedmiotem szkolnym.
Uczniowie klasy I A uczcili ten dzień wykonując zakładkę do książki - liska. Po pierwszych trudnościach w składaniu papieru - poradzili sobie doskonale. Dowodem na to zdjęcia w galerii! TUTAJZ klasą w przyrodę!
Kontynuujemy nasze zajęcia przyrodnicze. Gdzie lepiej poznawać przyrodę, niż w naturze? Korzystając ze sprzyjającej aury Pierwszoklasiści wybrali się na poszukiwanie jesieni. Zbierali kolorowe liście, które następnie zasuszyli i... wykonali ZIELNIK! Szukali informacji na temat drzew i krzewów, rysowali ich owoce i próbowali je podpisywać.
Powstały też piękne prace plastyczne poprzez kalkowanie liści.
Układali także jesienne mandale i wśród barw jesiennych odszukali te, które są charakterystyczne dla niektórych zwierząt. Nie ma to jak dobra zabawa!Wszystkie zdjęcia dostępne - TUTAJ
Zmagania z matematyką
Zabawa na matematyce zadomowiła się na dobre... Wielką frajdą wciąż są pomoce, które posiada każdy uczeń. Manipulując przedmiotami Pierwszaki poznają tajniki Królowej Nauk. Na dobre zagościł w sali projektor i wszystkie zajęcia odbywają się z jego użyciem. Pomoc multibooka, z którego korzysta nauczyciel, jest nieoceniona! Dla Uczniów to również wielkie udogodnienie.
Poranki z książką
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"- napisała Wisława Szymborska. Zgadzamy się z tym w pełni, dlatego nasz KAŻDY dzień rozpoczynamy od lektury. Dzieci można zarazić czytaniem. Dowodem na to jest wciąż ciesząca się OGROMNYM zainteresowaniem biblioteczka klasowa. Przynajmniej jedną przerwę dziennie Uczniowie poświęcają na przeglądanie książek. Ci, którzy doskonale radzą sobie z czytaniem - czytają, inni oglądają ilustracje i w ten sposób także poszerzają swoją wiedzę. Książki w naszej biblioteczce mamy dzięki Paniom - Gizeli Popek i Iwonie Krzemińskiej.
Dzieci kolorują także tzw. kwiaty czytelnicze - za każde 15 minut przeczytanej książki malują jeden płatek na kwiatku. Gdy cały kwiatek jest zamalowany - przynoszą go do sali i jest wyeksponowany w widocznym miejscu.Pozostałe zdjęcia - TUTAJ
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Nasi najmłodsi wiedzą, jak ratować ludzkie życie w chwili zagrożenia... Udowodnili to uczestnicząc w biciu rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej organizowanej z inicjatywy Dyrektora naszej szkoły- Waldemara Pigulaka, z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Z wielkim zaangażowaniem uciskały klatkę piersiową fantoma. To dowód na to, że przejęły się swoją rolą i na pewno, gdy zaistnieje potrzeba, potrafią uratować życie potrzebującego człowieka.
W nagrodę Uczniowie otrzymali dyplom z podziękowaniem za udział w tej, jakże ważnej akcji, której pomysłodawcą jest WOŚP.Pozostałe zdjęcia - TUTAJ
Wreszcie dotarły do nas ostatnie pomoce...
Hurrrra! Nareszcie mamy wszystkie pomoce dydaktyczne, na które od dawna czekali nasi uczniowie klasy pierwszej! Największą radość sprawił sprzęt sportowy. Dzięki uprzejmości ks. Damiana Kubińskiego, który złożył szafkę, mogliśmy wszystko w niej umieścić. Również liczydło pięknie się prezentuje (to też zasługa ks. Damiana) i wzbudza wiele emocji. Teraz Uczniowie tylko liczą, liczą i liczą...
Dziś odbyły się też pierwsze próby gry na instrumentach perkusyjnych. Początki nie były przyjemne dla ucha, ale im dłużej Uczniowie ćwiczyli, tym lepiej im wychodziło... Efekt będziemy mogli usłyszeń podczas Pasowania na Ucznia, które niebawem przed nami!W spiżarni Smoka Jana…
Odwiedziliśmy spiżarnię Smoka Jana, która była solidnie zaopatrzona na zimę i trochę mu pozazdrościliśmy… Postanowiliśmy się też przygotować do zimy i… zakisiliśmy ogórki. Najpierw Pierwszoklasiści zbadali zmysłami wszystkie produkty potrzebne do kiszenia, potem powkładali do słoika ogórki, zalali je wodą z solą i czekają na efekt!!!Wszystkie zdjęcia znajdują się w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJ
Przyroda - ciekawa!!!
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”- już wiele setek lat temu Konfucjusz ogłosił prawdę, która do dziś jest aktualna.
Wychodząc jej naprzeciw nasi uczniowie klasy pierwszej eksperymentują, manipulują, obserwują i w ten sposób poznają tajniki przyrody.
Obserwują, jak żyje gąsienica, która zmieni się w motyla. Odważni nawet biorą ją do rąk!
Poznają też drzewa- zarówno te rosnące w lesie, jak i w sadzie i ich owoce, pracując na materiale przyrodniczym. Sortują nasiona różnych drzew i krzewów przygotowując je do sadzenia. Może uda nam się stworzyć mini szkółkę drzew?
Wreszcie, na ostatnich zajęciach szukali odpowiedzi na pytanie: „Skąd się bierze babie lato?”. Przy okazji ćwiczyli sprawność manualną rysując po śladzie pajęczynę.
Wiele takich zajęć jeszcze przed nami. Zaangażowanie Uczniów jest ogromne i sprawia, że wszyscy podchodzimy do tego z entuzjazmem!Wszystkie zdjęcia znajdują się w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJ
…Strażak Sam na akcję mknie…
Co prawda, nie Strażak Sam, ale odwiedził nas też niczego sobie Strażak! W czwartek, 05.10.17. swoją osobą zaszczycił nas Strażak Rafał. Radości Pierwszaków nie było końca. Strażak bowiem pojawił się
w mundurze roboczym i akcesoriami, które zabiera na akcję. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w razie zauważenia pożaru lub innego zdarzenia, do którego powinny wezwać Straż Pożarną. Przypomniały także numery alarmowe, poznały drogę ewakuacyjną ze swojej sali oraz (co sprawiło, że były najbardziej zaangażowane) nauczyły się sprawdzać, czy osoba po wypadku oddycha i układać ją w pozycji bocznej bezpiecznej.
Chętnie stanęły do fotografii z naszym dzielnym Strażakiem Rafałem.Wszystkie zdjęcia znajdują się w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJ
Matematyka - nietrudna...
Królowa Nauk bywa zabawna, poprzez co łatwiej dociera do młodych umysłów. Jak to zrobić? Nasze Pierwszaki już się o tym przekonały! Dzięki pomocom dydaktycznym, którymi dysponuje szkoła oraz zakupionym przez Rodziców Kuferkom , matematyka sama wchodzi do głowy. Okazuje się, że to nie tylko nauka, ale i doskonała zabawa. Zabawy poznawcze jak i badawcze są doskonałym materiałem dla poznawania matematyki poprzez własną działalność i prowadzą do samodzielnego odkrywania wiedzy. Twórcze działanie i myślenie matematyczne jest ściśle powiązane z tworzeniem własnych rozwiązań. A twórczość Uczniów w tym zakresie zadziwiająca. Zabawy matematyczne tworzą także możliwość współdziałanie w grupie, wymiany doświadczeń i forsowania swoich argumentów.
Wszystkie zdjęcia znajdują się w albumie fotograficznym szkoły - TUTAJ