3a 20/21
3a wych. Irena Dobiosz
Uniwersytet Dzieci
Klasa 3a zakończyła projekt Uniwersytetu Dzieci - Matematyka. Co się liczy w sporcie? Podczas zajęć uczniowie poznali zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu mody, dietetyce, ekonomii i logistyce - a wszystko to powiązane z motywem sportowym. Dzięki projektowi rozwinęli kreatywność oraz wzmocnili umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.Irena DobioszDzień Taty
" Od początku i przez lata razem z Tobą będzie Tata "
Irena Dobiosz
Czytam z klasą
Klasa 3a ukończyła realizację III modułu Projektu: „Czytam z klasą”, a tym samym ukończyła cały projekt.
Dzięki wybranej lekturze Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”, wspólnie z głównym bohaterem wybraliśmy się we wspaniałą podróż. Zwiedziliśmy Afrykę słuchając o niej opowieści, czytając ciekawostki oraz oglądając edukacyjne filmy. Nie zabrakło pogadanek, prac plastycznych i zabaw. Wiele się nauczyliśmy o tym niezwykłym kontynencie, ale też pogłębiliśmy swoją wiedzę związaną z ekologią.
Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Kosmiczna Wyprawa
to było marzenie trzecioklasistów, które zostało spełnione. Podczas wyprawy podziwiali zapierające dech w piersiach widoki, aż tu nagle… popełnili bardzo duży błąd.Autopilot, którego nie da się wyłączyć, komunikat o 8-cyfrowym kodzie, którego nie znali – jak to szybko naprawić?!Agentów czekał lot wokół wszystkich planet, żeby mogli bezpiecznie powrócić na Ziemię…Na podstawie mapy Układu Słonecznego, odbyli podróż wokół planet, a na każdej z nich czekała na nich ciekawa zagadka.Ile trwa pełny obrót Saturna? Czy można skakać na Jowiszu? Czy planeta najbliżej Słońca jest najgorętsza? Mali Odkrywcy, podczas tej rozgrywki dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat Kosmosu. Czekały na nich m.in. łamigłówki z zakresu szyfrowania, galaktyczne sudoku, matematyczne zębatki, odczytywanie informacji z radaru.Misja została zakończona pomyślnie i wszyscy bezpiecznie wrócili na Ziemię. Uffff...Album fotograficzny TUTAJIrena DobioszW jakim języku mówią zwierzęta?
Nasza klasa wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Dzieci pt." W jakim języku mówią zwierzęta?". Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta mimo tego, że nie mówią mają swoje sposoby porozumiewania. Oprócz wykładu była też zabawa, podczas której mogliśmy zamienić się w małpki sawannowe - koczkodany tumbili.
Irena Dobiosz
WODA
była tematem lekcji zdalnych w naszej klasie. Dowiedzieliśmy się, jakie są zbiorniki wodne i jaka jest między nimi różnica. Wykonaliśmy kilka doświadczeń z wodą i poznaliśmy nartnika, który porusza się po jej powierzchni dzięki napięciu powierzchniowemu. Na koniec wykonaliśmy "jezioro w słoiku" oraz przedstawiliśmy podwodny świat w pracy plastycznej.
Świątecznie
" Święcone jajeczko,
Śliczna malowanka!
Śpiewam sobie, skaczę sobie
Od samego ranka."I u nas przed świętami było wesoło i skocznie, bo skakały jajka, które po 24 godzinach leżenie w occie zamieniły się w kauczukowe piłeczki. A co jeszcze się działo w naszej klasie widać na zdjęciach...
Irena Dobiosz
WIOSNA
Na przyjście wiosny już od dawna się przygotowywaliśmy. Była ona tematem wielu rozmów i prac plastycznych. Mieliśmy wielkie plany, w jaki sposób ją przywitamy, ale niestety nie wszystko nam się udało zrealizować i przywitaliśmy wiosnę przed ekranami komputerów, zamiast na spacerze.
Efekty naszej pracy w szkole i w domu widać na zdjęciach...Album fotograficzny TUTAJIrena DobioszŚwiatowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki
który obchodzony jest 21 marca spędziliśmy już w domu, ale wcześniej przygotowaliśmy się do niego w szkole. Ozdobiliśmy papierowe skarpetki i zawiesiliśmy je na sznurku biorąc tym samym udział w akcji#OREWJuszczynWyjatkowaSkarpetka . Nasze skarpetki zajęły 170 cm sznurka. Oprócz tego w domu założyliśmy skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.Irena Dobiosz
Zapraszamy do Krakowa
Zanim przeszliśmy na naukę zdalną miło było popracować w szkole nad projektem o Krakowie. Na lekcjach dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o tym mieście. Poznaliśmy legendy związane z dawną stolicą Polski, stworzyliśmy piękne prace plastyczne, lapbooki , a nawet zbudowaliśmy z klocków Kościół Mariacki.
Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Zimowe lekturki spod chmurki
były tematem przewodnim 2 modułu projektu Czytam z klasą, w którym bierzemy udział. W ramach projektu przeczytaliśmy piękną baśń H.
Ch. Andersena "Królowa Śniegu" oraz zrealizowaliśmy zadania, które były warunkiem uzyskania certyfikatu. Teraz przed nami 3 i ostatni moduł. Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Dinozaury
fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują różnorakim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły? Dlaczego wyginęły? Dyskusje na ten temat można było usłyszeć w 3a. Przy okazji był "wybuch" wulkanu, matematyka z dinozaurami i wiele różnych zabaw.
Irena Dobiosz
Do czego potrzebne jest powietrze?
Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć trzecioklasiści po przeczytaniu wiersza Ludwika Jerzego Kerna.
" Był pewien chłopiec w różowym swetrze,
którego raz zapytano:
Czym chciałbyś zostać Piotrusiu?
Powietrzem!
Dlaczego powietrzem?
Ano, dlatego tylko, proszę mamusi,
że ono nic robić nie musi."Były doświadczenia, zabawy i "burza mózgów". Uczniowie wspólnie doszli do wniosku, że powietrze na pewno nie ma czasu na nudę.Irena DobioszSztuka kamuflażu
Klasa 3a wzięła udział w warsztatach online zorganizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Temat warsztatów to "Sztuka kamuflażu". Podczas zajęć uczniowie omówili z prowadzącymi rodzaje kamuflażu zwierząt, dowiedzieli się, kto się może jeszcze kamuflować i wspólnie wykonali eksperymenty związane z tematem. Zajęcia były bardzo ciekawe i emocjonujące, i na pewno zachęciły do samodzielnego eksperymentowania.
Irena Dobiosz
Eco kreacje w ramach projektu "Czytam z klasą"
Oj, co to się działo w klasie IIIa ! Sala lekcyjna zamieniła się w pracownię projektantów mody. Uczniowie, z ogromnym zaangażowaniem ubierali ....manekiny. Z eko materiałów tworzyli przecudne kreacje. Efekty ich pracy mogą podziwiać wszyscy, ponieważ modnie ubrane manekiny zdobią korytarz szkolny.
Album fotograficzny TUTAJIrena Dobiosz" Bal maskowy, bal maskowy
jest naprawdę pomysłowy.
Można przebrać się za jeża,krasnoludka i rycerza."W naszej klasie nie było wprawdzie ani krasnoludka, ani rycerza, ale był jednorożec, kotek,Kubuś Puchatek, a nawet wędkarz łowiący ryby. Każde przebranie było inne i niepowtarzalne.Irena Dobiosz
Ile kalorii jest w diecie sportowca?
Dlaczego ktoś od rana jest pełen energii, a inna osoba nie ma siły napisać nawet jednego zdania? Nad tym zastanawiali się uczniowie klasy 3a realizując kolejny scenariusz z Uniwersytetu Dzieci. W trakcie zajęć dowiedzieli się, dlaczego w diecie ważne są kalorie i co to jest wydatek energetyczny. W oparciu o piramidę żywieniową i etykiety produktów spożywczych zapoznali się ze zdrowymi produktami i tymi, których należy unikać.
Irena Dobiosz
Barbórka
była tematem lekcji w 3a . Uczniowie dzielili się wiedzą na temat ciężkiej pracy górników, dowiedzieli się , jak wygląda strój galowy górnika, poznali symbole górnicze, a na koniec wykorzystali poznane wiadomości wykonując prace plastyczne.
Irena Dobiosz
Matematyka zdalnie
może być całkiem przyjemna. Można się dobrze bawić np. podczas ważenia różnych produktów. I wcale nie trzeba mieć do tego profesjonalnej wagi.
Irena Dobiosz
Kapelusz ciotki Agaty
wzbudził duże zainteresowanie podczas czytania lektury "Karolcia". Oto efekty pracy trzecioklasistów nad projektowaniem nowego nakrycia głowy dla cioci głównej bohaterki.
Irena Dobiosz
Mała dziewczynka z niebieskim koralikiem
była bohaterką lekcji zdalnych w klasie 3a. I mimo tego, że nie mogliśmy spotkać się w szkole, przygody Karolci
z książki Marii Krüger były tematem wielu dyskusji przed monitorami komputerów.
Irena Dobiosz
Czytam z klasą. Mała chmurka w Krainie Drzew.
Klasa 3a zakończyła 1 moduł projektu Czytam z klasą lekturki spod chmurki na podstawie książki "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej.
Zostały zrealizowane następujące zadania:1. Lekturniki zostały pięknie ozdobione i wypełnione.2. W klasie powstało Drzewo czytelnicze, na którym dzieci powiesiły listki w jesiennych kolorach z tytułem przeczytanego utworu.3. Powstały plakaty zachęcające do czytania książek.4. Został zorganizowany Dzień Drzewa.5. Został zaproszony stolarz, który opowiedział nam o swojej pracy.1 moduł został zaakceptowany i zatwierdzony przez organizatorów. Teraz czekamy na 2 moduł - Mała chmurka w Krainie Śniegu.Album fotograficzny TUTAJIrena DobioszLiczymy pieniądze.
Październik upłynął w 3a na planowaniu i poznawaniu metod na rozsądne gospodarowanie pieniędzmi. Było dużo nie tylko liczenia, ale i zabawy. Na koniec powstały Świnki skarbonki na kieszonkowe.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
Jak zaprojektować strój sportowy z trójkątów?
W ramach projektu Uniwersytetu Dzieci " Matematyka. Co się liczy w sporcie?", uczniowie klasy 3a projektowali strój sportowy z figur geometrycznych. Zanim jednak to zrobili, dowiedzieli się, jakie umiejętności matematyczne pomagają w pracy projektanta ubioru i jak zmieniły się stroje sportowe na przestrzeni lat. Uczniowie wykorzystali metr krawiecki, aby poznać swoje wymiary i wymiary kolegów. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu, co można zobaczyć tutaj.
Irena DobioszTaki las
wielki las, wielki, że aż strach.Z rudych drzew ściany ma, z rudych liści dach".Taki las powstał w klasie 3 z różnych materiałów przygotowanych przez dzieci." W lesie szmer, w lesie szum, coś tam stuka wciąż.Może to dziki smok, może wielki wąż?A to jeż jak piłka.........", inne leśne zwierzęta i przeróżne rośliny, które można zobaczyć tutaj
Irena DobioszKsiężniczki
można było spotkać w poniedziałek w klasie 3a. Znajomością bajek o księżniczkach i nie tylko musiały się wykazać dziewczynki, żeby odnaleźć prezenty z okazji ich święta. Chłopcy również mieli wiele do powiedzenia, bo okazało się, że i oni znają prawie wszystkie bajkowe królewny.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
Jesienne drzewa
Kolorami się mieniąBrązem, pomarańczemŻółcią i czerwieniąpowtarzali trzecioklasiści podczas tegorocznego Dnia Drzewa. Uczniowie najpierw zastanawiali się, jakie korzyści dają nam drzewa. Przez ich głowy przetoczyła się istna "burza mózgów". Pomysłów było tyle, że zabrakło miejsc na kartkach,żeby je zapisać. Potem rozpoznawali drzewa na szkolnym podwórku, mierzyli ich obwody, porównywali je i obliczali różnice, zbierali owoce drzew, liczyli je, a na koniec wykorzystali żołędzie, kasztany i liście do jesiennego sudoku i gry w kółko i krzyżyk. Nauka poprzez zabawę rozwija przecież kreatywność, a tej im nie brakuje.
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
Dlaczego strach jest nam potrzebny?
Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć trzecioklasiści realizując pierwszą lekcję na rozgrzewkę, w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci - " Matematyka. Co się liczy w sporcie?" Uczniowie obejrzeli film " Czy strach może być sojusznikiem?", zagrali w emocjonalny głuchy telefon, a potem zostali zaproszeni do zabawy "Co napędza mi stracha?" Zabawa polegała na tym, że każdy, kto boi się sytuacji opisanej przez nauczyciela musi się udać do miejsca oznaczonego odpowiednim kolorem. Był strach przed pająkiem, ciemnością, burzą jak również przed rozmową z poznanym kolegą, czy koleżanką. Każdy mógł zwierzyć się ze swojego strachu. Na koniec trzecioklasiści wspólnie doszli do wniosku, że STRACH MA WIELKIE OCZY!
Wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
Dzień Tabliczki Mnożenia
Dzień Tabliczki Mnożenia w klasie 3a upłynął na zabawach i grach z mnożeniem. Był wiersz o tabliczce mnożenia, gra "Ja mam, kto ma?", była gra w kości i na koniec wspólne tworzenie domina z mnożeniem w tlle. Można śmiało stwierdzić,że matematyką też można się bawić, co widać tutaj.
Irena Dobiosz
Misiowe Podróże po Polsce
W poniedziałek pożegnaliśmy naszego małego podróżnika misia Igora. Jeszcze ostatnie wpisy do pamiętnika i nasz niedźwiadek został odprowadzony na pocztę i wysłany do następnej szkoły w Jaworznie. Żegnamy Cię Mały Misiu.
Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Minecraftowy Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka w klasie 3a upłynął pod hasłem Minecraft gry, która "czyni cuda na płaszczyźnie kreowania stosunków społecznych oraz tłumaczy podstawowe mechanizmy rządzące światem". Chłopcy, aby odnaleźć swoje prezenty musieli wykonać kilka zadań, kierując się wskazówkami ukrytymi w kopertach w sali. Świetnie bawili się nie tylko solenizanci. Okazuje się, że dziewczynki też znakomicie odnajdują się w świecie Minecrafta.
wszystkie zdjęcia TUTAJ
Irena Dobiosz
Twardy jak skała
Mówiąc o kimś, że jest twardy jak skała, mamy na myśli, że jest silny, nieugięty, niezłomny. W rzeczywistości oprócz przysłowiowych twardych skał są także inne – miękkie, a nawet sypkie. Skała to nie tylko twardy marmur, ale też miękka glina i sypki piasek. O tym dowiedzieliśmy się na lekcji geografii z panią Kornelią Rzepką, która w przystępny i zrozumiały dla nas trzecioklasistów sposób nam to wszystko opowiedziała i pokazała. Swoją kolekcją minerałów pochwalił się także nasz kolega Piotr, a wszystkiemu przyglądał się miś podróżnik Igor.
Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Dzień Pustej Klasy
Dzień Pustej Klasy spędziliśmy bardzo aktywnie na naszym pięknym zamku. Wzięliśmy ze sobą naszego podróżnika Misia Igora, który był tutaj pierwszy raz, więc wszystko bardzo go interesowało. Najpierw pokazaliśmy mu piwnice zamkowe, w których w pewnym momencie zrobiło się trochę strasznie, ale czego może się bać przy nas mały miś? Potem po 111 schodach nasz podróżnik na swoich małych nóżkach wszedł na zamkową wieżę i wcale się nie zmęczył. Na koniec pozostała już tylko zabawa na dziedzińcu zamkowym i toszeckim słonecznym Rynku.
Album fortograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz
Taka kropka, takie nic...
"Taka kropka, takie nic, a potrzebna jest na świecie,w gruncie rzeczy z takich kropek cały świat się składa przecież....."śpiewali trzecioklasiści podczas Dnia Kropki. Oprócz piosenki każdy szukał ukrytego talentu, który w nim drzemie i próbował wykonać różne "zakropkowane" zadania, co widać tutaj:
Irena DobioszNigdy więcej wojny!!Miesiąc wrzesień jest wyjątkowy, bo wracamy do szkoły po wakacjach, ale w tym czasie wspominamy też wszystkich, którzy brali udział w II wojnie światowej. Jesteśmy już w 3 klasie i ten temat jest dla nas bardzo ważny. Po przeczytaniu książki Joanny Papuzińskiej "Asiunia" dowiedzieliśmy się, jak z perspektywy pięcioletniego dziecka wyglądała wojna. Bombardowania, strzelaniny i terror, który opanował Polskę to straszne przeżycie dla wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w tym okrutnym konflikcie zbrojnym. Z pewnością było to traumatyczne przeżycie, pełne strachu i niepewności tego, co przyniesie kolejny dzień.
Lekturze towarzyszyły różne zadania, które miały nam przybliżyć ten straszny czas. Oglądaliśmy filmy, rozwiązywaliśmy testy, rysowaliśmy. Mieliśmy wybrać 5 rzeczy, które zapakujemy do walizki podczas ucieczki przed wrogiem. I nie były to zabawki, telefon ani tablet.....Wspólnie doszliśmy do jednego wniosku: NIGDY WIĘCEJ WOJNY NA ŚWIECIE!!!
Album fotograficzny TUTAJ
Irena Dobiosz