• DZIEŃ PRAW DZIECKA

     • W piątek, 19 listopada uczniowie klas młodszych  naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka . Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

      Anna Havemeister, Iwona Krzemińska

     • Gratulacje dla laureatów!

     • W powiatowym konkursie  plastyczno – historycznym pt. Samochód pancerny Korfanty, I miejsce w kategorii uczniów klas 4-5  zdobył Piotr Wycisk z klasy 4, natomiast w kategorii klas 7 -8 II miejsce – Antonia Grochla z klasy 7. Wyróżnienie zdobył również Maksymilian Milewski z klasy 4. Nagrody zostaną wręczone podczas sesji historycznej z okazji 100 rocznicy III powstania śląskiego  w dniu 26.11.2021.

      wyniki konkursu

      Donata Podkowa

     • I Konkurs Muzyki Patriotycznej

     • 27 października uczennice naszej szkoły z klas trzecich: Agata Bochenek i Sophie Nwachukwu wzięły udział w I Konkursie Pieśni,Piosenki i Muzyki Patriotycznej zorganizowanym przez Zamek w Toszku i Gminę Toszek. Podczas gminnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości odbyło się rozstrzygnięcie tego konkursu. Obie wokalistki zaprezentowały się świetnie i uzyskały następujące wyniki:

      I miejsce: Sophie Nwachukwu - 3a

      II miejsce: Agata Bochenek - 3b

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Anna Havemeister

     • Gratulacje Sophie!

     • Uczennica klasy 3a - Sophie zajęła III miejsce w XIV Wojewódzkim Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się szóstego listopada we Wielowsi. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych. 

      Anna Havemeister

     • #Szkoła Pamięta

     • Uczniowie klasy 4 w ramach lekcji historii odwiedzali miejsca pamięci związane z II wojną światową. 27 października zapalili znicz przy pomniku „Ofiarom Wojen” i poznali niezwykłą historię tego miejsca. 3 listopada uczcili pamięć ofiar obozu NKWD w Toszku, zapalając znicz przy Zbiorowej Mogile Ofiar Obozu NKWD. Działania te wpisują się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”, do której przystąpiła nasza szkoła.

      Donata Podkowa

     • "Fascynująca Fizyka"

     • O tym, że fizyka jest kluczem do zrozumienia świata przekonali się uczniowie zarówno młodszych, jak i starszych klas naszej szkoły podczas pokazów popularnonaukowych „Fascynująca Fizyka”.  W ostatnim tygodniu października w czasie transmisji na żywo pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie prezentowali doświadczenia z różnych działów fizyki. Lewitujące  lokomotywy, pokazy z ciekłym azotem, modele poduszkowca z wykorzystaniem odkurzacza, eksperymenty z próżnią to tylko kilka przykładów doświadczeń, które zadziwiły i zaciekawiły wszystkich uczestników. Podsumowaniem każdych zajęć były internetowe quizy, w których brało udział ponad 1000 uczniów z całej Polski.

      Kornelia Rzepka

     • Noc Bibliotek

     • 22 października w naszej szkole miała miejsce Noc Bibliotek. Impreza ta nawiązywała do ogólnopolskiej akcji odbywającej się co roku na początku października. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: Czytanie wzmacnia. Uczniowie klas 1-3 słuchali książki detektywistycznej, wykonywali grę planszową, układali piramidę żywieniową, oglądali wystawę "Z imieniem w tytule..." i robili sobie zdjęcia z książką, jeśli znaleźli swoje imię. Na końcu wszyscy obejrzeli bajkę Pan Toti.

      Organizatorki:Joanna Falborska,Iwona Krzemińska, Irena Dobiosz

     • Udział klas trzecich w warsztatach w CK Zamek w Toszku

     • 25 października uczniowie klas 3a i 3b uczestniczyli w warsztatach pt. ,,O poszukiwaczach i skarbach". Wcześniej oglądali film przygodowy ,,Diora i Miasto Złota" w sali kinowej Zamku w Toszku. Następnie  rozwiązywali zagadki i szukali kodu do skrzyni ze skarbem oraz rozmawiali o znanych podróżnikach na świecie. Na podstawie filmu próbowali także znaleźć odpowiedź na pytanie: ,,Czym jest przyjaźń?".

      Anna Havemeister

     • Szachy w szkole

     • Chłopcy z kl. 7a założyli koło szachowe. Rozgrywki szachowe odbywają się w ramach zajęć świetlicy pod okiem nauczycieli. Młodsi uczą się od starszych, a czasami odwrotnie:))

      BC

     • I POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY JOSEPHA VON EICHENDORFFA - 22.10.21r.

     • W ramach konkursu uczniowie recytowali wiersze i czytali fragmenty prozy Josepha von Eichendorffa – poety związanego z ziemią toszecką.  W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół podstawowych naszego regionu. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Pani Konsul RFN w Opolu – Birgit Fisel Rösle, Starosta Gliwicki, Burmistrz Toszka i Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. 

      Gratulujemy laureatom:

      Klasy 1-3

      1.      Jakub Koszera – SP nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku

      2.      Zofia Grätsch – SP nr 13 im. Alfreda Szklarskiego w Rudzie Śląskiej

      3.      Laura Grochla – SP nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku

      Klasy 4-6

      1.      Jan Heller – SP nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach

      2.      Lena Lipińska – SP nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku

      3.      Emilia Przybyła – SP Sierakowice

      Klasy 7-8

      1.      Hanna Garczorz – SP Sierakowice

      2.      Karolina Andrzejczyk – SP Sierakowice

      3.      Anna Bradecka - SP nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach

       

      Anna Badura

     • Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego

     • 20 października nasze Skrzaty i Biedronki wybrały się na wycieczkę połączoną z warsztatami do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Kiełbasa w Proboszczowicach. Tematem warsztatów były pracy ogólne w gospodarstwie oraz przetwory jesienne. Odwiedziliśmy również zwierzęta i pomogliśmy w ich karmieniu.

      Aneta Kusz

     • DRZEWO - NAJLEPSZY SUPERBOHATER NA CAŁYM ŚWIECIE !

     • To hasło było tematem przewodnim 11 października w naszej szkole - w tym właśnie dniu obchodziliśmy w klasach 1-3 Światowy Dzień Drzewa, który przypada 10 października. Uczniowie klas 1-3 już od rana aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których poszerzyli swoją wiedzę o drzewach, ich znaczeniu w życiu człowieka, a także dowiedzieli się skąd wzięło się święto drzewa i dlaczego je obchodzimy.  Dzieci obejrzały film edukacyjny pt.: „Co kryją drzewa” oraz z zaciekawieniem oglądały wystawę : dary drzew, ich rodzaje, książki o drzewach z naszej szkolnej biblioteki...i wiele innych. Pod koniec lekcji przyznały jednogłośnie, że żaden znany superbohater z bajek czy filmów nie ma takich zdolności i "mocy" jakie mają drzewa. Największą atrakcją dnia była ścieżka sensoryczna stworzona z kasztanów, żołędzi, liści, siana, drewna...Ależ to było ciekawe doświadczenie! Dzieci z radością i piskami przechodziły po ścieżce wiele razy:) Na podsumowanie Święta Drzewa każda klasa zrobiła piękną pracę plastyczną - wielkie drzewo, którego liśćmi były pomalowane wcześniej farbą, odbite rączki dzieci. Prace teraz wspaniale zdobią nasze sale:)Wszystkie dzieci zostały mianowane przyjaciółmi drzew i obiecały o nie dbać i szanować, a nawet posadzić wspólnie z rodzicami własne drzewko :)

      Katarzyna Jendrysik

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
   • 32 2334419
    NIP 9691626740
    REGON 367997782
   • ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
    powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska
    Poland
   • dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
    wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • Galeria zdjęć

   brak danych