• E-Laboratoria z Centrum Nauki Kopernik

     • Uczniowie naszej szkoły 19 lutego br. mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach online prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. Program wspierany jest przez Ministra Edukacji i Nauki, a jego celem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach, położonych z dala od centrów nauki. 

      Zrealizowane zostały następujące (cztery) tematy zajęć:

      - Sztuka kamuflażu (klasa 3a)

      - Woda i stany skupienia (klasy 4a i 5a)

      - Robimy kwasy (klasa 7a) 

      - Skąd się biorą barwy? (klasa 8a)

      Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów potrzebnych do eksperymentowania. Podczas zajęć pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzili doświadczenia, najmłodsi z kl. 3 - w szkole, pod okiem nauczyciela, a starsi uczniowie w swoich domach, przed ekranem komputera. Jak zwierzęta stosują sztukę kamuflażu? Czy kostka lodu pływa w oleju spożywczym? Co się ukrywa w białym świetle? Jak bezpiecznie odróżniać kwasy od innych substancji? Na te i wiele innych pytań uczestnicy warsztatów skutecznie poszukiwali odpowiedzi – ucząc się i bawiąc jednocześnie. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń zdecydowanie ułatwia zrozumienie zjawisk przyrodniczych, fizycznych czy chemicznych.

      Kornelia Rzepka

     • "Alicja - online" interaktywne spotkanie z bajką

     • Dnia 16.02.21 r. uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spektaklu 3D ,,Alicja - online" przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny aktorzy pojawili się w naszej placówce dzięki połączeniu online. W spektaklu brała udział grupa aktorów, artystów cyrkowych oraz akrobatów, którzy wzbogacili przedstawienie pokazem ogniowym, tańcem na podwieszanej szarfie na wysokości 8 m, bańkami mydlanymi oraz ledowym show. Dzieci świetnie się bawiły i na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki

      Anna Havemeister

     • Pasowanie na czytelnika

     • Dnia 11.02 odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z biblioteką oraz z zasadami wypożyczania. Uroczyście przyrzekli, że będą szanować książki i przestrzegać regulaminu. Otrzymali też prezenty- książeczki i zakładki. Na koniec każdy mógł już oficjalnie wypożyczyć książkę.

      Joanna Falborska

     • TRADYCJA TŁUSTEGO CZWARTKU

     • Wspaniałe Damy z klasy I ”A” w pięknych karnawałowych sukniach hołdując tradycji odwiedziły wszystkie dzieci naszej szkoły oraz pracowników Urzędu Miejskiego i Centrum Usług Wspólnych częstując smacznym pączkiem.

      Tradycja tłustego czwartku i jedzenia pączków w wersji słodkiej zawitała do naszego kraju w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czasu zabaw i obfitego jedzenia. Po nim następował już tylko Wielki Post.

      WP

     • Cyberprzemoc

     • W ostatni dzień przed świętami uczniowie klas 7-8 naszej Szkoły wzięli udział w warsztatach Projektu „Ogarnij hejt” zorganizowanych przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema a prowadzonych przez p. Jakuba Płodzicha. Zajęcia odbywały się oczywiście on-line.

      Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gdyż cyberprzemoc dotyka głównie osoby w tej grupie wiekowej, a dzieci i młodzież nie wiedzą jak sobie z takim problemem radzić. Sprawcy natomiast, nie mają świadomości konsekwencji swoich działań.

      Uczniowie podczas zajęć zdefiniowali pojęcie hejtu, przedstawili różnice między hejtem a konstruktywną krytyką, wypełnili ankietę nt. cyberprzemocy i obejrzeli krótki film. Dowiedzieli się również o zapisach w prawie i możliwych konsekwencjach prawnych działań takich jak: rozpowszechnianie zdjęć/filmów, stalking, kradzież tożsamości czy groźby.

      Prowadzący skierował do uczestników warsztatów apel, aby ofiary cyberprzemocy reagowały poprzez mówienie o niej oraz żeby świadomi bądź nieświadomi sprawcy pamiętali o konsekwencjach, także prawnych, swoich działań.

      Weronika Sczasny

     • Warsztaty edukacyjne z chemii

     • Nauka powinna być przeprowadzona tak, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.

                                                                                                   Albert Einstein

       

      W środę, 9 grudnia uczniowie klasy siódmej mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach edukacyjnych z chemii. Organizatorem i sponsorem warsztatów była firma Gaz – System, która zajmuje się budową  i eksploatacją gazociągów przesyłowych. Przeprowadzenie doświadczeń było możliwe dzięki przekazanej przez firmę paczce, zawierającej potrzebny sprzęt i odczynniki oraz materiały opisujące eksperymenty. Materiały opracowano tak, aby uczniowie mogli sami obserwować i badać właściwości substancji i zjawiska oraz projektować i przeprowadzać doświadczenia chemiczne, interpretować ich wyniki i formułować wnioski.  Z uwagi jednak na panującą pandemię doświadczenia uczniowie oglądali online, a zajęcia prowadził przez internet nauczyciel chemii. Udział w warsztatach zapewne rozbudził w uczniach zainteresowanie zjawiskami otaczającego świata oraz  zachęcił do poszerzania wiedzy i bezpiecznego eksperymentowania.

      Wojciech Stowski.

     • Nasi uczniowie nagrodzeni w Olewsku

     • 11 listopada 2020 roku Olewski Wydział Związku Polaków Ukrainy rozpoczął II regionalny konkurs czytelników polskiej poezji, poświęcony 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Konkurs został przeprowadzony zdalnie. Wysłuchano uczestników z olewskiej sobotnio – niedzielnej szkoły, z miasta Niezłe, z miasta Yemilchino i  uczniów naszej szkoły. Toszek to partner miasta Olewsk.

      Konkurs został zorganizowany w ramach projektu ′′ Biało czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie ′′ realizowanej przez Fundusz Wolności i Demokracji. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Przewodniczącego Rady Ministrów w ramach zadania wsparcia publicznego Polonii i Polaków za granicą.

      Wyniki II regionalnego konkursu recytatorskiego:

      Kategoria maluchy 5 – 6 lat : I miejsce – Miłosz Milewski, (m. Toszek), II miejsce – Wiktoria Pyłypczuk, (m. Olewsk), III miejsce – Hanna Kriegel (m. Toszek), Joanna Mahlhofer (m. Toszek)

      Kategoria młodsza 8 – 10 lat : I miejsce – Piotr Wycisk (m. Toszek); Marian Sadurski (m.Emilczyne), II miejsce – Nadzieja Pyłypczuk (m. Olewsk), Maksymilian Milewski (m. Toszek), Julia Leśniewska (m. Toszek), III miejsce – Małgorzata Pawłuszenko (m. Olewsk), Laura Grochla (m. Toszek), Aleksandra Bartecka (m. Toszek)

      Kategoria średnia 11 -13 lat : I miejsce – Oleksandra Kots (m. Olewsk), Eugeniusz Pyłypczuk (m. Olewsk)II miejsce – Stanisław Boczkowski (m. Olewsk) III miejsce – Ewelina Łukomska (m. Chorosziw)

      Kategoria starsza 14 – 16 lat : I miejsce – Tetiana Jeremenko (m. Olewsk), Karolina Badura (m. Toszek),Henadij Sadurski (m. Emilczyne); II miejsce – Jana Jaromenko (m. Olewsk), Dasza Czyczyrko (m. Chorosziw); III miejsce – Angelina Krawczenko (m. Chorosziw).

      Dyplomy za udział otrzymają: Anastazja Sergijenko, Katarzyna Kondratiuk, Sophia Nwachukwu, Zuzanna Ferenc, Irena Fatycz.

      Przygotowanie dzieci i organizacja po stronie polskiej - Joanna Falborska i  Anna Havemeister

     • Konkurs na ilustrację do książki rozstrzygnięty

     • 6 listopada zostały przyznane miejsca w szkolnym konkursie bibliotecznym na ilustrację do ulubionej książki o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. Oto wyniki: 

      klasy 1-3: Sonia Farion - I miejsce, Oliwia Pakos - II, Liliana Kusz - III,

      klasy 4-8: Maria Tuzik - I miejsce, Maciej Tuzik - II, Martyna Winicka - III.

      Na zdjęciu wyróżnione prace.

      Organizator: Joanna Falborska

     • ,,A kiedy już będę dorosły zostanę….. STOLARZEM”

     • 5.11.2020 w murach  naszej szkoły zagościł  pan Leszek Bochenek, który jest stolarzem. 

      Uczniom klas II i III ciekawie i inspirująco  opowiadał o swoim zawodzie. Zademonstrował wykorzystanie wielu narzędzi stolarskich niezbędnych do pracy w  zawodzie.  Większość uczniów spróbowało swoich sił, np. w zdzieraniu kory, szlifowaniu desek, wbijaniu kołków. Największe zainteresowanie wzbudził u uczniów ponad 70 – letni, historyczny stół stolarski, który stanowił podstawowe miejsce pracy stolarza. Uczniowie pod czujnym okiem stolarza wykonali szafkę na kółkach a za aktywny udział w zajęciach otrzymali przepiękne, drewniane upominki.  Zostali zachęceni także  do wzięcia udziału w konkursie na zaprojektowanie kolorystyki umeblowania całego mieszkania. Wkrótce odbędzie się  rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie obiecanych przez Pana Leszka nagród.

      Anna Havemeister

     • PAMIĘTAMY!

     • Co roku z okazji Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski zapalał znicze pod tablicą upamiętniającą naszą patronkę Irenę Sendler oraz pod pomnikami poświęconymi ofiarom wojen oraz tych, którzy zginęli w obozie NKWD w Toszku. W tym roku ich obowiązki przejęli najmłodsi.

      Aleksandra Tomys

     • Noc Bibliotek w naszej szkole

     • 16 października  w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza nawiązująca do ogólnopolskiej akcji - Nocy Bibliotek.

      12 uczniów klas 1-3 bawiło się pod hasłem „Klimat na czytanie”. W programie znalazła się bajka o tematyce ekologicznej Walle , puzzle z bohaterami filmu, kolorowanka, a potem wizyta w bibliotece i rozwiązywanie krzyżówki o tematyce ekologicznej. Uczniowie obejrzeli także wystawę książek o ochronie środowiska i posłuchali wierszy przyrodniczych.

      Joanna Falborska

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
   • 32 2334419
    NIP 9691626740
    REGON 367997782
   • ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
    powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska
    Poland
   • dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
    wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • Galeria zdjęć

   brak danych