OPS Toszek - wolne miejsca na szczepienia młodzieży
PATROL PIERWSZEJ POMOCY
6 czerwca 2021r. w Dąbrówce podczas festynu z okazji Dnia Dziecka "Ratownicy" Rowerowego Patrolu Pierwszej Pomocy PCK z SP nr 1 w Toszku i z SP w Pniowie uczyli dzieci i dorosłych jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w tym w nagłym zatrzymaniu krążenia.
9
Konkurs
Z okazji Dnia Patrona zorganizowano szkolny konkurs plastyczny na temat: "Zaprojektuj okładkę do książki o Irenie Sendler". Wyróżniono następujące osoby: Nadię Przywecką, Hanię Baranek, Oliwię Pakos oraz Tomka Klonka.
Organizator- Biblioteka szkolna
Wszystkiego najlepszego Dzieci!
- 6
Drzwi otwarte w szkole w Pyskowicach
28 maja uczniowie klas ósmych pojechali do ZSMK w Pyskowicach w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły oraz zwiedzenia placówki.Następnie obejrzeli w ratuszu wystawę dotyczącą historii Pyskowic.
Joanna Falborska
Sukces Karoliny!
W dniu 28 maja 2021r. w Sali Sesyjnej Ratuszu w Toszku, w obecności zaproszonych gości m.in. przedstawiciela Wojewody Śląskiego, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastyczno – Historycznego: Plakat 100 rocznica Plebiscytu na Śląsku. Organizator konkursu – Gmina Toszek i historyk Grzegorz Kamiński przygotowali ciekawe nagrody oraz poczęstunek dla zwycięzców. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej - plakatu związanego z 100. rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku, który miał miejsce 20 marca 1921 r. W kategorii uczniów klas 6 – 8 drugie miejsce zajęła nasza uczennica Karolina Badura kl. 8a.
Donata Podkowa
E8 - ostatni dzień:))
- 11
Wszystkiego najlepszego Mamo!
E8 - egzamin ósmoklasisty 2021- matematyka
- 14
E8 - egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski
- 8
PRELEKCJA PODRÓŻNICZA O AFRYCE
20 maja uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w ciekawej prelekcji prowadzonej przez doświadczonego podróżnika pana Przemysława Supernaka. Uczniowie odwiedzili rozległą sawannę pełną dzikich zwierząt, białe plaże Zanzibaru i rybaków łowiących rekiny, a także okolice ogromnego Jeziora Wiktorii. Zajrzeli do wiosek na końcu świata, poznali codzienność ich mieszkańców oraz dzieci z okolicznych szkół. Przyjrzeli się trudom życia najbiedniejszego kontynentu świata i poznali niezwykłą kulturę dumnych Afrykanów, pełną szacunku dla przodków i starszych.
Anna Havemeister
"Klub Zdrowego Przedszkolaka"
Dzieci z grup przedszkolnych "Skrzaty" i "Biedronki" brały w ostatnich miesiącach udział w projekcie "Klub Zdrowego Przedszkolaka". Projekt organizowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach. W ramach projektu dzieci uczyły się jak zdrowo jeść, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia oraz jak dbać o czyste powietrze. Poza tym utrwalały zasady higieny oraz uczyły się jak bezpiecznie przebywać na słońcu.
Monika Leśniewska
27
"Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi
22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych: • kulinarnym – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności; • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w Dzień Ziemi.
Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów
W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.
Kornelia Rzepka
„Wiem czym oddycham”
Nasza szkoła kontynuuje kampanię mierzenia jakości powietrza w Toszku za pomocą sensora umieszczonego na budynku szkoły.
Sensor podłączony jest do sieci Airly, pobiera a następnie przesyła do Airly następujące dane pomiarowe:
- temperaturę powietrza wyrażoną w stopniach Celsjusza,
- wilgotność,
- ciśnienie,
- stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10.
Pobrane dane są przekazywane, zapisywane, agregowane i przetwarzane w bazie danych, której producentem i właścicielem jest Airly. Następnie po analizie są udostępniane w formie graficzno-liczbowej, za pomocą platformy internetowej. Każdy z mieszkańców Toszka może sprawdzić jakość powietrza na platformie pod adresem www.map.airly.eu.
Wizualnie jakość powietrza obrazowana jest na sensorze poprzez kolorowe świecenie diod: zielonego – jakość dobra, pomarańczowy – jakość średnia, czerwony – jakość zła (przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyłów zawieszonych).
Pozyskane informacje są doskonałym materiałem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym w szkole oraz wiedza dla mieszkańców miasta.
Koordynator kampanii: mgr Kornelia Rzepka, nauczyciel geografii.
Always #AkcjaDonacja
Szkolne Koło PCK realizuje program ogólnokrajowy dotyczący walki z ubóstwem menstruacyjnym pn. Always #AkcjaDonacja. Celem programu jest nie tylko pomoc poprzez przekazywanie produktów higienicznych, ale przede wszystkim wsparcie w procesie stawania się silnymi, pewnymi siebie kobietami.
Więcej informacji o programie na www.pck.pl
Szkolny lider programu: mgr Katarzyna Czapla, nauczyciel w-f.
Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita
Muzeum Miejskie w Tychach, organizator V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita, ogłosiło wyniki I etapu. Wśród 30 szkół, które awansowały do finału, jest nasza dwuosobowa drużyna: uczennice kl.8a: Paulina Mikosz i Martyna Weis. Dziewczyny przygotowały ciekawą prezentację o dr. Ludwigu Guttmannie (28,5 pkt. 5 miejsce). Teraz przed nimi jeszcze trudniejsze zadanie. W maju podczas finału będą musiały wykazać się wiedzą na temat historii Śląska. Trzymamy kciuki!
Donata Podkowa
Nasi uczniowie wyróżnieni
Kolejny raz Biblioteka Miejska w Toszku zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kroszonkę". Troje naszych uczniów zostało w nim wyróżnionych: Julianna Jaworska,Marcin Popek oraz Weronika Sacher. Oceniana była technika, dokładność, oryginalność i nawiązanie do tradycji zdobienia jaj.
Joanna Falborska
Co nowego w bibliotece szkolnej?
Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki szkolnej zakupiono 838 książek za kwotę 15 000 zł. W przeważającej części są to tytuły dla uczniów kl. 1-3, nie brakuje jednak ciekawych propozycji dla młodzieży. Biblioteka została doposażona w lektury szkolne, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze, które stanowiły drugi filar zamówienia. Pojawiły się wśród nich serie: „Zaopiekuj się mną”- Holly Webb, „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, ”Dziennik Cwaniaczka”- J.Kinneya czy też „Zwiadowcy” J.Flanagana itp. W realizacji zamówienia znalazły się także książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla dzieci słabiej widzących.
1W ramach realizacji NPRC cała szkoła zaangażowała się w różne akcje oraz projekty czytelnicze: Noc bibliotek, Dzień Głośnego Czytania, „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”Program wzbogacił bibliotekę w nowości, a czytelników w nowe doznania duchowe.
Joanna Falborska
"Myślę, więc wiem"
Uczennice klasy 8a: Paulina, Miriam i Martyna zwyciężyły w konkursie matematyczno - geograficznym organizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach i zajęły odpowiednio miejsca I, II i III.
Konkurs adresowany był do ósmoklasistów ze szkół powiatu gliwickiego. Dziewczyny wykazały się wiedzą geograficzną i matematycznym myśleniem, w tym znajomością parków narodowych, zabytków UNESCO i wiedzą na naszym regionie. Biegle posługiwały się skalą mapy i obliczeniami dotyczącymi ludności. Ciekawym zadaniem okazało się opracowanie planu wycieczki do wybranego miasta. Laureatkom konkursu gratulujemy i życzymy, by tą ostatnią umiejętność mogły jak najszybciej wykorzystać w realnej (i bezpiecznej) rzeczywistości.
Kornelia Rzepka
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie