• E8 - egzamin ósmoklasisty 2021- matematyka

 • E8 - egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski

 • PRELEKCJA PODRÓŻNICZA O AFRYCE

  20 maja uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w ciekawej prelekcji prowadzonej przez doświadczonego podróżnika pana Przemysława Supernaka.  Uczniowie odwiedzili rozległą sawannę pełną dzikich zwierząt, białe plaże Zanzibaru i rybaków łowiących  rekiny, a także okolice ogromnego Jeziora Wiktorii. Zajrzeli do wiosek na końcu świata, poznali codzienność ich mieszkańców oraz dzieci z okolicznych szkół. Przyjrzeli się trudom życia najbiedniejszego kontynentu świata i poznali niezwykłą kulturę dumnych Afrykanów, pełną szacunku dla przodków i starszych.

  Anna Havemeister

 • "Klub Zdrowego Przedszkolaka"

  Dzieci z grup przedszkolnych "Skrzaty" i "Biedronki" brały w ostatnich miesiącach udział w projekcie "Klub Zdrowego Przedszkolaka". Projekt organizowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach. W ramach projektu dzieci uczyły się jak zdrowo jeść, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia oraz jak dbać o czyste powietrze. Poza tym utrwalały zasady higieny oraz uczyły się jak bezpiecznie przebywać na słońcu.

  Monika Leśniewska

 • "Lekcje z klimatem" w Dniu Ziemi

  22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, uczniowie klasy VII wzięli udziału w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem było przybliżenie młodzieży trudnych zagadnień dotyczących ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.Siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., co to jest cykl węglowy i jak działa efekt cieplarniany, uczestniczyli także w dwóch warsztatach praktycznych:    • kulinarnym  – zwracającym uwagę na problem marnowania żywności;    • „ubraniowym” – poruszającym kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.Zdobyta podczas webinarium wiedza na pewno pomoże uczniom podejmować właściwe proekologiczne decyzje i dbać o środowisko naturalne nie tylko w  Dzień Ziemi.

 • Pokazowa lekcja dla czwartoklasistów

  W ramach lekcji przyrody uczniowie kl. 4 uczestniczyli w pokazowych zajęciach online: „Mikrowojna, czyli dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?”. Dowiedzieli się z niej m.in. czym różnią się wirusy od bakterii i dlaczego antybiotyki napędzają wojnę człowiek kontra bakteria. Zajęcia w fascynujący i bardzo obrazowy sposób prowadziła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - naukowiec i popularyzatorka wiedzy. Przy użyciu przedmiotów dostępnych na co dzień prezentowała i wyjaśniała dzieciom to, co jest niewidoczne gołym okiem. Wydarzenie było niezwykle interesujące- tym bardziej, że dotyczyło tematyki, która w ostatnich miesiącach jest bardzo aktualna.

  Kornelia Rzepka

 • „Wiem czym oddycham”

  Nasza szkoła kontynuuje kampanię mierzenia jakości powietrza w Toszku za pomocą sensora umieszczonego na budynku szkoły.

  Sensor podłączony jest  do sieci Airly, pobiera a następnie przesyła do Airly następujące dane pomiarowe:

  • temperaturę powietrza wyrażoną w stopniach Celsjusza,
  • wilgotność,
  • ciśnienie,
  • stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10.

  Pobrane dane są przekazywane, zapisywane, agregowane i przetwarzane w bazie danych, której producentem i właścicielem jest Airly. Następnie po  analizie są udostępniane w formie graficzno-liczbowej, za pomocą platformy internetowej.  Każdy z mieszkańców Toszka może sprawdzić jakość powietrza na platformie pod adresem www.map.airly.eu.

  Wizualnie jakość powietrza obrazowana jest na sensorze poprzez kolorowe świecenie diod: zielonego – jakość dobra, pomarańczowy – jakość średnia, czerwony – jakość zła (przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyłów zawieszonych).

  Pozyskane informacje są doskonałym materiałem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym w szkole oraz wiedza dla mieszkańców miasta.

  Koordynator kampanii: mgr Kornelia Rzepka, nauczyciel geografii.

 • Always #AkcjaDonacja

  Szkolne Koło PCK realizuje program ogólnokrajowy dotyczący walki z ubóstwem menstruacyjnym pn. Always #AkcjaDonacja. Celem programu jest nie tylko pomoc poprzez przekazywanie produktów higienicznych, ale przede wszystkim wsparcie w procesie stawania się silnymi, pewnymi siebie kobietami.

  Więcej informacji o programie na www.pck.pl

   

  Szkolny lider programu: mgr Katarzyna Czapla, nauczyciel w-f.

 • Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Konkurs Wiedzy o Regionie Silesia Incognita

  Muzeum Miejskie w  Tychach, organizator V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita,  ogłosiło  wyniki I etapu. Wśród 30 szkół, które awansowały do finału, jest nasza dwuosobowa drużyna: uczennice kl.8a: Paulina Mikosz i Martyna Weis. Dziewczyny przygotowały ciekawą prezentację o dr. Ludwigu Guttmannie (28,5 pkt. 5 miejsce). Teraz przed nimi jeszcze trudniejsze zadanie. W maju podczas finału będą musiały wykazać się wiedzą na temat historii Śląska. Trzymamy kciuki!

  Ludwig_Guttmann.pdf

  Donata Podkowa

 • Nasi uczniowie wyróżnieni

  Kolejny raz Biblioteka Miejska w Toszku zorganizowała konkurs na "Najpiękniejszą kroszonkę". Troje naszych uczniów zostało w nim  wyróżnionych: Julianna Jaworska,Marcin Popek oraz Weronika Sacher. Oceniana była technika, dokładność, oryginalność i nawiązanie do tradycji zdobienia jaj.

  Joanna Falborska

 • Co nowego w bibliotece szkolnej?

  Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa  do naszej  biblioteki szkolnej zakupiono 838 książek  za kwotę 15 000 zł. W przeważającej części są to tytuły dla uczniów kl. 1-3, nie brakuje jednak ciekawych propozycji dla młodzieży. Biblioteka została doposażona w lektury szkolne, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze, które stanowiły drugi filar zamówienia. Pojawiły się wśród nich serie: „Zaopiekuj się mną”- Holly Webb, „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, ”Dziennik Cwaniaczka”- J.Kinneya czy też „Zwiadowcy” J.Flanagana itp.  W realizacji zamówienia znalazły się także książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla dzieci słabiej widzących.

  W ramach realizacji NPRC cała szkoła zaangażowała się w różne  akcje oraz projekty czytelnicze: Noc bibliotek, Dzień Głośnego Czytania, „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”Program wzbogacił bibliotekę w nowości, a czytelników w nowe doznania duchowe.

  Joanna Falborska

 • "Myślę, więc wiem"

  Uczennice klasy 8a: Paulina, Miriam i Martyna zwyciężyły w konkursie matematyczno - geograficznym organizowanym  przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach i zajęły odpowiednio miejsca I, II i III. 

  Konkurs adresowany był do ósmoklasistów ze szkół powiatu gliwickiego. Dziewczyny wykazały się wiedzą geograficzną i matematycznym myśleniem, w tym znajomością parków narodowych, zabytków UNESCO i wiedzą na naszym regionie. Biegle posługiwały się skalą mapy i obliczeniami dotyczącymi ludności. Ciekawym zadaniem okazało się opracowanie planu wycieczki do wybranego miasta. Laureatkom konkursu gratulujemy i życzymy, by tą ostatnią umiejętność mogły jak najszybciej wykorzystać w realnej (i bezpiecznej) rzeczywistości.

  Kornelia Rzepka

 • "Wirusoochrona" w naszym przedszkolu

  W marcu dzieci z grupy "Biedronki" i "Skrzaty" realizowały wojewódzką akcję informacyjno - edukacyjną "Wirusoochrona". Dzieci utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa w przedszkolu, przypomniały sobie co wolno, a czego nie w związku z pandemią. Mogły również puścić wodze wyobraźni i namalować wirusy.

  Monika Leśniewska

 • PRÓBNY EGZAMIN - FOTORELACJA

 • Alpaki w naszej szkole

  Dnia 16.03.2021 r. nasza szkoła miała wyjątkowych gości. Uczniów klas 1-3 odwiedziły 3 alpaki z Kotulina: Antoś, Leoś i Tofik. Te niezwykłe zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej, lubią marchewki, głaskanie, towarzystwo i mają łagodne usposobienie. Dla wszystkich uczniów było to ogromne przeżycie. Uczniowie nie tylko karmili, ale także przytulali alpaki.  Dowiedzieli się również, gdzie mieszkają, co jedzą, jakie mają zwyczaje, co lubią i  czego nie powinno się przy nich robić.

  Anna Havemeister

 • E-Laboratoria z Centrum Nauki Kopernik

  Uczniowie naszej szkoły 19 lutego br. mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach online prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. Program wspierany jest przez Ministra Edukacji i Nauki, a jego celem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach, położonych z dala od centrów nauki. 

  Zrealizowane zostały następujące (cztery) tematy zajęć:

  - Sztuka kamuflażu (klasa 3a)

  - Woda i stany skupienia (klasy 4a i 5a)

  - Robimy kwasy (klasa 7a) 

  - Skąd się biorą barwy? (klasa 8a)

  Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów potrzebnych do eksperymentowania. Podczas zajęć pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzili doświadczenia, najmłodsi z kl. 3 - w szkole, pod okiem nauczyciela, a starsi uczniowie w swoich domach, przed ekranem komputera. Jak zwierzęta stosują sztukę kamuflażu? Czy kostka lodu pływa w oleju spożywczym? Co się ukrywa w białym świetle? Jak bezpiecznie odróżniać kwasy od innych substancji? Na te i wiele innych pytań uczestnicy warsztatów skutecznie poszukiwali odpowiedzi – ucząc się i bawiąc jednocześnie. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń zdecydowanie ułatwia zrozumienie zjawisk przyrodniczych, fizycznych czy chemicznych.

  Kornelia Rzepka

 • "Alicja - online" interaktywne spotkanie z bajką

  Dnia 16.02.21 r. uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spektaklu 3D ,,Alicja - online" przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny aktorzy pojawili się w naszej placówce dzięki połączeniu online. W spektaklu brała udział grupa aktorów, artystów cyrkowych oraz akrobatów, którzy wzbogacili przedstawienie pokazem ogniowym, tańcem na podwieszanej szarfie na wysokości 8 m, bańkami mydlanymi oraz ledowym show. Dzieci świetnie się bawiły i na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki

  Anna Havemeister

 • Pasowanie na czytelnika

  Dnia 11.02 odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z biblioteką oraz z zasadami wypożyczania. Uroczyście przyrzekli, że będą szanować książki i przestrzegać regulaminu. Otrzymali też prezenty- książeczki i zakładki. Na koniec każdy mógł już oficjalnie wypożyczyć książkę.

  Joanna Falborska

 • TRADYCJA TŁUSTEGO CZWARTKU

  Wspaniałe Damy z klasy I ”A” w pięknych karnawałowych sukniach hołdując tradycji odwiedziły wszystkie dzieci naszej szkoły oraz pracowników Urzędu Miejskiego i Centrum Usług Wspólnych częstując smacznym pączkiem.

  Tradycja tłustego czwartku i jedzenia pączków w wersji słodkiej zawitała do naszego kraju w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czasu zabaw i obfitego jedzenia. Po nim następował już tylko Wielki Post.

  WP

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku
  ul. Dworcowa 27 44-180 Toszek
  powiat gliwicki, województwo śląskie, Polska

  dyrektor mgr inż. Waldemar Pigulak
  wicedyrektor mgr inż. Beata Cieślik
 • 32 2334419
  NIP 9691626740
  REGON 367997782

Galeria zdjęć