Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - co trzeba zrobić?
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
"Wirusoochrona" w naszym przedszkolu
W marcu dzieci z grupy "Biedronki" i "Skrzaty" realizowały wojewódzką akcję informacyjno - edukacyjną "Wirusoochrona". Dzieci utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa w przedszkolu, przypomniały sobie co wolno, a czego nie w związku z pandemią. Mogły również puścić wodze wyobraźni i namalować wirusy.
5Monika Leśniewska
PRÓBNY EGZAMIN - FOTORELACJA
- 3
Alpaki w naszej szkole
- 3
Dnia 16.03.2021 r. nasza szkoła miała wyjątkowych gości. Uczniów klas 1-3 odwiedziły 3 alpaki z Kotulina: Antoś, Leoś i Tofik. Te niezwykłe zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej, lubią marchewki, głaskanie, towarzystwo i mają łagodne usposobienie. Dla wszystkich uczniów było to ogromne przeżycie. Uczniowie nie tylko karmili, ale także przytulali alpaki. Dowiedzieli się również, gdzie mieszkają, co jedzą, jakie mają zwyczaje, co lubią i czego nie powinno się przy nich robić.
Anna Havemeister
E-Laboratoria z Centrum Nauki Kopernik
Uczniowie naszej szkoły 19 lutego br. mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach online prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. Program wspierany jest przez Ministra Edukacji i Nauki, a jego celem jest popularyzacja nauki w małych miejscowościach, położonych z dala od centrów nauki.
4Zrealizowane zostały następujące (cztery) tematy zajęć:
- Sztuka kamuflażu (klasa 3a)
- Woda i stany skupienia (klasy 4a i 5a)
- Robimy kwasy (klasa 7a)
- Skąd się biorą barwy? (klasa 8a)
Uczniowie wcześniej otrzymali listę materiałów potrzebnych do eksperymentowania. Podczas zajęć pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzili doświadczenia, najmłodsi z kl. 3 - w szkole, pod okiem nauczyciela, a starsi uczniowie w swoich domach, przed ekranem komputera. Jak zwierzęta stosują sztukę kamuflażu? Czy kostka lodu pływa w oleju spożywczym? Co się ukrywa w białym świetle? Jak bezpiecznie odróżniać kwasy od innych substancji? Na te i wiele innych pytań uczestnicy warsztatów skutecznie poszukiwali odpowiedzi – ucząc się i bawiąc jednocześnie. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń zdecydowanie ułatwia zrozumienie zjawisk przyrodniczych, fizycznych czy chemicznych.
Kornelia Rzepka
"Alicja - online" interaktywne spotkanie z bajką
Dnia 16.02.21 r. uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spektaklu 3D ,,Alicja - online" przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny aktorzy pojawili się w naszej placówce dzięki połączeniu online. W spektaklu brała udział grupa aktorów, artystów cyrkowych oraz akrobatów, którzy wzbogacili przedstawienie pokazem ogniowym, tańcem na podwieszanej szarfie na wysokości 8 m, bańkami mydlanymi oraz ledowym show. Dzieci świetnie się bawiły i na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki
1Anna Havemeister
Pasowanie na czytelnika
Dnia 11.02 odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z biblioteką oraz z zasadami wypożyczania. Uroczyście przyrzekli, że będą szanować książki i przestrzegać regulaminu. Otrzymali też prezenty- książeczki i zakładki. Na koniec każdy mógł już oficjalnie wypożyczyć książkę.
Joanna Falborska
TRADYCJA TŁUSTEGO CZWARTKU
Wspaniałe Damy z klasy I ”A” w pięknych karnawałowych sukniach hołdując tradycji odwiedziły wszystkie dzieci naszej szkoły oraz pracowników Urzędu Miejskiego i Centrum Usług Wspólnych częstując smacznym pączkiem.
Tradycja tłustego czwartku i jedzenia pączków w wersji słodkiej zawitała do naszego kraju w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czasu zabaw i obfitego jedzenia. Po nim następował już tylko Wielki Post.
3WP
Życzenia dla Babci i Dziadka
Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj - podsumowanie.
PPP Pyskowice
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Cyberprzemoc
W ostatni dzień przed świętami uczniowie klas 7-8 naszej Szkoły wzięli udział w warsztatach Projektu „Ogarnij hejt” zorganizowanych przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema a prowadzonych przez p. Jakuba Płodzicha. Zajęcia odbywały się oczywiście on-line.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gdyż cyberprzemoc dotyka głównie osoby w tej grupie wiekowej, a dzieci i młodzież nie wiedzą jak sobie z takim problemem radzić. Sprawcy natomiast, nie mają świadomości konsekwencji swoich działań.
Uczniowie podczas zajęć zdefiniowali pojęcie hejtu, przedstawili różnice między hejtem a konstruktywną krytyką, wypełnili ankietę nt. cyberprzemocy i obejrzeli krótki film. Dowiedzieli się również o zapisach w prawie i możliwych konsekwencjach prawnych działań takich jak: rozpowszechnianie zdjęć/filmów, stalking, kradzież tożsamości czy groźby.
Prowadzący skierował do uczestników warsztatów apel, aby ofiary cyberprzemocy reagowały poprzez mówienie o niej oraz żeby świadomi bądź nieświadomi sprawcy pamiętali o konsekwencjach, także prawnych, swoich działań.
Weronika Sczasny
Warsztaty edukacyjne z chemii
Nauka powinna być przeprowadzona tak, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.
Albert Einstein
W środę, 9 grudnia uczniowie klasy siódmej mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach edukacyjnych z chemii. Organizatorem i sponsorem warsztatów była firma Gaz – System, która zajmuje się budową i eksploatacją gazociągów przesyłowych. Przeprowadzenie doświadczeń było możliwe dzięki przekazanej przez firmę paczce, zawierającej potrzebny sprzęt i odczynniki oraz materiały opisujące eksperymenty. Materiały opracowano tak, aby uczniowie mogli sami obserwować i badać właściwości substancji i zjawiska oraz projektować i przeprowadzać doświadczenia chemiczne, interpretować ich wyniki i formułować wnioski. Z uwagi jednak na panującą pandemię doświadczenia uczniowie oglądali online, a zajęcia prowadził przez internet nauczyciel chemii. Udział w warsztatach zapewne rozbudził w uczniach zainteresowanie zjawiskami otaczającego świata oraz zachęcił do poszerzania wiedzy i bezpiecznego eksperymentowania.
Wojciech Stowski.
Mikołaj już u nas był:))
Nasi uczniowie nagrodzeni w Olewsku
11 listopada 2020 roku Olewski Wydział Związku Polaków Ukrainy rozpoczął II regionalny konkurs czytelników polskiej poezji, poświęcony 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Konkurs został przeprowadzony zdalnie. Wysłuchano uczestników z olewskiej sobotnio – niedzielnej szkoły, z miasta Niezłe, z miasta Yemilchino i uczniów naszej szkoły. Toszek to partner miasta Olewsk.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu ′′ Biało czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie ′′ realizowanej przez Fundusz Wolności i Demokracji. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Przewodniczącego Rady Ministrów w ramach zadania wsparcia publicznego Polonii i Polaków za granicą.
Wyniki II regionalnego konkursu recytatorskiego:
Kategoria maluchy 5 – 6 lat : I miejsce – Miłosz Milewski, (m. Toszek), II miejsce – Wiktoria Pyłypczuk, (m. Olewsk), III miejsce – Hanna Kriegel (m. Toszek), Joanna Mahlhofer (m. Toszek)
Kategoria młodsza 8 – 10 lat : I miejsce – Piotr Wycisk (m. Toszek); Marian Sadurski (m.Emilczyne), II miejsce – Nadzieja Pyłypczuk (m. Olewsk), Maksymilian Milewski (m. Toszek), Julia Leśniewska (m. Toszek), III miejsce – Małgorzata Pawłuszenko (m. Olewsk), Laura Grochla (m. Toszek), Aleksandra Bartecka (m. Toszek)
Kategoria średnia 11 -13 lat : I miejsce – Oleksandra Kots (m. Olewsk), Eugeniusz Pyłypczuk (m. Olewsk)II miejsce – Stanisław Boczkowski (m. Olewsk) III miejsce – Ewelina Łukomska (m. Chorosziw)
Kategoria starsza 14 – 16 lat : I miejsce – Tetiana Jeremenko (m. Olewsk), Karolina Badura (m. Toszek),Henadij Sadurski (m. Emilczyne); II miejsce – Jana Jaromenko (m. Olewsk), Dasza Czyczyrko (m. Chorosziw); III miejsce – Angelina Krawczenko (m. Chorosziw).
Dyplomy za udział otrzymają: Anastazja Sergijenko, Katarzyna Kondratiuk, Sophia Nwachukwu, Zuzanna Ferenc, Irena Fatycz.
Przygotowanie dzieci i organizacja po stronie polskiej - Joanna Falborska i Anna Havemeister
Powszechny Spis Rolny
Konkurs na ilustrację do książki rozstrzygnięty
6 listopada zostały przyznane miejsca w szkolnym konkursie bibliotecznym na ilustrację do ulubionej książki o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. Oto wyniki:
klasy 1-3: Sonia Farion - I miejsce, Oliwia Pakos - II, Liliana Kusz - III,
klasy 4-8: Maria Tuzik - I miejsce, Maciej Tuzik - II, Martyna Winicka - III.
Na zdjęciu wyróżnione prace.
Organizator: Joanna Falborska
,,A kiedy już będę dorosły zostanę….. STOLARZEM”
5.11.2020 w murach naszej szkoły zagościł pan Leszek Bochenek, który jest stolarzem.
Uczniom klas II i III ciekawie i inspirująco opowiadał o swoim zawodzie. Zademonstrował wykorzystanie wielu narzędzi stolarskich niezbędnych do pracy w zawodzie. Większość uczniów spróbowało swoich sił, np. w zdzieraniu kory, szlifowaniu desek, wbijaniu kołków. Największe zainteresowanie wzbudził u uczniów ponad 70 – letni, historyczny stół stolarski, który stanowił podstawowe miejsce pracy stolarza. Uczniowie pod czujnym okiem stolarza wykonali szafkę na kółkach a za aktywny udział w zajęciach otrzymali przepiękne, drewniane upominki. Zostali zachęceni także do wzięcia udziału w konkursie na zaprojektowanie kolorystyki umeblowania całego mieszkania. Wkrótce odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie obiecanych przez Pana Leszka nagród.
5Anna Havemeister
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie