Album fotograficzny TUTAJ
KONKURS NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Pod koniec listopada, w ramach projektu: „Kraina Przedszkolaka” ogłosiliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Do konkursu zgłoszono 24 prace. Rodziny, które zdecydowały się wziąć udział w naszej wspólnej zabawie, wykazały się dużą inwencją twórczą i pomysłowością.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy zaangażowali swoje siły, czas i pomysły w realizację tego projektu, ponieważ dla każdego dziecka, jego własna szopka była powodem dumy i wielkiej radości.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty, które zostały sfinansowane w ramach projektu.
Katarzyna Jendrysik
Scrapbook
W październiku bieżącego roku uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum zostali zaproszeni do udziału w konkursie na najbardziej pomysłowy scrapbook. Jest to rodzaj albumu, w którym przechowywane są pamiątki rodzinne, zdjęcia, opisywane są najważniejsze wydarzenia z życia rodziny. Na potrzeby szkolne zmodyfikowano nieco ten typ zapisków i tematyka scrapbooka zależała wyłącznie od jego autora, natomiast wszystkie notatki w albumie musiały być zapisane w j. angielskim. Zwyciężczynią konkursu bezapelacyjnie została Daria Kotyrba, której praca zachwyca pomysłowością i sposobem wykonania. Gratulujemy!
Zdjęcia TUTAJ
Izabela Kusz
Nasi wolontariusze wciąż w akcji!
Wizyta w Urzędzie Miejskim w Toszku
W dniach 12 i 13 listopada 2018 roku byliśmy z wizytą w UM w Toszku na lekcji wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie klas ósmych spotkali się z zastępcą burmistrza, Panem Piotrem Kunce, który pokazał uczniom pomieszczenia urzędu oraz ciekawie omówił niektóre zadania realizowane przez urzędników gminy. Uczniowie odwiedzili dwa referaty UM, tj. Referat zamówień publicznych, rozwoju i promocji gminy oraz Referat inwestycji, spraw komunalnych i planowania przestrzennego. Poznali ich strukturę oraz zakresy zadań pracujących tam urzędników. Uczniom bardzo spodobała się taka forma zajęć.
Karina Ociepka
"Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi"
4 grudnia br. nasz zespół instrumentalno - wokalny, składający się z uczniów z klas dwujęzycznych 8c SP i 3a Gimn. wziął udział w wojewódzkim konkursie kolęd, pastorałek i pieśni zimowych "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi" w Pyskowicach. Pomimo bardzo licznej konkurencji udało nam się zająć miejsce na podium - trzecie.
Opiekun: Anna Badura
"PALI SIĘ"
- W dniu 8 grudnia br. na bazie naszej szkoły odbyły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Toszek.W czasie ćwiczeń wykorzystano możliwości posiadanego sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz doskonalono procedury ratownicze, systemu dowodzenia i kierowania akcją ratowniczą.W czasie akcji między innymi zlokalizowano i ugaszono miejsca pożaru, wyewakuowano 2 poszkodowanych udzielając im fachowej kwalifikowanej pierwszej pomocy.Ćwiczenia obserwowali: Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk, Pani Anna Salbert Podinspektor UM odpowiedzialna za sprawy bezpieczeństwa publicznego oraz Pan Waldemar Pigulak Dyrektor szkoły.
Akcją dowodził: Komendant OSP Toszek Ireneusz Giemza.Album fotograficzny TUTAJ
Czy był u Ciebie Mikołaj?
- Szóstego grudnia nasz Mikołaj ze swoją świtą odwiedził ważne osoby w Toszku. Jak widać na zdjęciach był mile witany!Oczywiście w szkole też się działo! Wśród najmłodszych największe zainteresowanie wzbudzili mimowie z 3c.
Zdjęcia TUTAJ
Sukces Kacpra z 3a!
W dniu 4 grudnia w Katowicach w siedzibie WOM odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Ziemie województwa śląskiego w obliczu niepodległości – wydarzenia sprzed 100 lat”. Kacper Kozioł zdobył 2 miejsce w kategorii uczniów klas gimnazjalnych! Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat wydarzeń z okresu walk o niepodległość w 1918 roku.
Donata Podkowa
Lekcja geografii on-line w projekcie EDU-ARCTIC
Nasza szkoła włączyła się w realizację projektu EDU-ARCTIC, który umożliwia uczniom kontakt on-line z naukowcami ze stacji badawczych w Arktyce i z instytutów naukowych w całej Europie. Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w internetowych zajęciach na temat "Wulkany i ludzie", podczas których m.in. wypełniali kartę pracy dotyczącą największych erupcji w dziejach ludzkości. Formą podsumowania lekcji był quiz Kahoot, który wprowadził element rywalizacji i zachęcił do uważnego udziału w tym wydarzeniu. Z zainteresowaniem czekamy na kolejne spotkania na łączach z polskimi naukowcami.
Kornelia Rzepka
Projekty uczniowskie na lekcjach geografii
W ramach lekcji geografii młodzież uczy się pracy zespołowej poprzez realizację projektów uczniowskich. Gimnazjaliści przygotowali scenki pt. Bałtyk jest chory - konsylium lekarskie, natomiast uczniowie kl.8 podczas lekcji dotyczących ludności Azji przedstawili religie wywodzące się z tego kontynentu. Barwne stroje, liczne rekwizyty, pomysłowe scenariusze to największe atuty uczniowskich prezentacji. Ze szczególnym aplauzem przyjęte zostały przez klasowe audytorium prezentacje zrealizowane w formie nagrań filmowych.
NAGRODY DLA SKRZATÓW I BIEDRONEK
Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych z pomocą swoich pań przygotowały wieńce adwentowe na Gminny Konkurs Manualny zorganizowany przez GOK w Wielowsi. Konkurs przeznaczony był dla zespołów klasowych oraz uczestników indywidualnych. Skrzaty w kategorii prac zbiorowych uzyskały 2 miejsce, a Biedronki wyróżnienie. W Kategorii indywidualnej wyróżnienie otrzymała Laura Grochla uczennica z grupy Biedronek. Wręczenie nagród odbyło się 2 grudnia w sali widowiskowej GOK- u na Gminnym Spotkaniu Adwentowym.
Anna Havemeister i Katarzyna JendrysikZdjęcia TUTAJ
Wyróżnienie dla Oli i Piotra
Dwoje uczniów SP im.I.Sendler -Ola Falborska oraz Piotrek Sikora wzięło udział w konkursie plastycznym „Śląskie podania i legendy”, który był organizowany przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w Opolu. Na konkurs nadesłano ok.230 prac z całego Śląska. Organizatorzy wybrali 20 najlepszych, w tym prace naszych uczniów.
29 listopada w Bibliotece im.Eichendorffa w Opolu nastąpiło otwarcie wystawy wyróżnionych prac. Będzie ją można bezpłatnie wypożyczyć do obejrzenia w szkole. Zostanie też wydana pamiątkowa książka.
Opiekun dydaktyczny: Donata Podkowa
Zdjęcia TUTAJ
Wielka Liga Czytelników
Nasza szkoła pierwszy raz przystępuje do ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników. Do 30 listopada trwają zapisy w bibliotece szkolnej.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
Więcej informacji na stronie: https://wielka-liga.pl/
Joanna Falborska
Kto Ty jesteś?
Polak Mały!
Pod tym hasłem Uczniowie klasy pierwszej i drugiej przez trzy dni kodowali dla Niepodległej. Udział w projekcie dotyczącym 100-lecia odzyskania niepodległości przyniósł naszym najmłodszym uczniom wiele radości. Podczas tych, jakże pracowitych dni kodowali, poznawali symbole narodowe, starali się odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy być Polką i Polakiem. Poznali też kraje graniczące z Polską oraz ich stolice i najważniejsze zabytki. Grali w gry, które przybliżyły im to, co najważniejsze, a związane z naszą Ojczyzną. Wykorzystywali podczas zajęć kody QR do układania domino. Koleżanki z klasy trzeciej naszego gimnazjum czytały książki z serii Czytam sobie z kotylionem. Przybliżyły tym samym sylwetki Wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego. Trzeciego dnia Pierwszo- i Drugoklasiści mogli się pochwalić swoją wiedzą na temat naszego kraju, jego kultury, sztuki, literatury podczas gry o Polsce. Wspaniała zabawa była ukoronowaniem udziału w projekcie. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, a czas spędzony na pogłębianiu wiedzy o naszym kraju udowodnił, że poprzez zabawę można się wiele nauczyć. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii.
Iwona Krzemińska
Galeria zdjęć - TUTAJ
Starsi młodszym
14 listopada z inicjatywy nauczyciela-bibliotekarza uczniowie trzeciej klasy gimnazjum odwiedzili swoich młodszych kolegów z klas 1-2 SP i przeczytali im książki o psie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz o pianiście i pierwszym premierze wolnej Polski- Ignacym Paderewskim. Książki pochodzą z serii wydanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości- Czytam sobie z kotylionem.
Joanna Falborska
Foto TUTAJ
Dzień Świętego Marcina
11 listopada obchodziliśmy Dzień Świętego Marcina (Martinstag). Uczniowie klasy 8c wraz z wychowawczynią Anną Badurą szli, ze śpiewem na ustach, w orszaku z własnoręcznie wykonanymi lampionami. Na toszeckim rynku wszyscy przywitali przybyłego na koniu św. Marcina i obejrzeli, przygotowane przez naszych uczniów, krótkie przedstawienie.
Album fotograficzny TUTAJ
11 listopada - udział w uroczystościach gminnych
W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w naszym mieście. Nasz poczet sztandarowy pięknie prezentował się w czasie Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz przemarszu pod pomnik Ofiarom Wojen. Po oficjalnych przemówieniach Pan Dyrektor wraz innymi przedstawicielami kadry kierowniczej toszeckich szkół, złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem, a członkowie samorządu uczniowskiego z panią A.Tomys zapalili znicze. Po południu w Sali Peterswaldskiej mieszkańcy Toszka i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć prezentacje poszczególnych szkół z gminy Toszek podsumowującą działania edukacyjne z okazji 100-lecia Niepodległości. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali się muzycznie: Ola Golombek i Dominik Konieczny wykonali pieśń I.J.Paderewskiego „ Gdy ostatnia róża zwiędnie”, a zespół wokalny pod kierunkiem pani A.Badury zaśpiewał piosenkę „ Uwierz Polsko”. Goście otrzymali również egzemplarze naszej szkolnej gazetki „Sendlerówki” wydanej z okazji święta oraz mogli zobaczyć ciekawą wystawę prezentującą udział i osiągnięcia szkoły w różnych akcjach np.: 100 Pozdrowień na 100-lecie Niepodległości czy Piękna Nasza Polska Cała.
Donata Podkowa
Album fotograficzny TUTAJ
"100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości"
Czas na podsumowanie udziału szkoły w akcji "100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości". Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i pracowników szkoły wysłaliśmy pocztówki z Toszka (niektóre własnoręcznie wykonane) do 113 szkół z całej Polski, a z otrzymanych kartek przygotowaliśmy na mapie konturowej Polski piękną ekspozycję, wykorzystaną także podczas obchodów gminnych uroczystości w toszeckim zamku.
Kornelia Rzepka
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie