15 listopada odbył się szkolny etap Olimpiady Zdrowego Stylu Życia pod patronatem PCK. Sprawdzana była wiedza uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Największą ilość punktów zdobył Dominik Guzdek z kl. II a i to on będzie reprezentował Gimnazjum w Toszku w etapie rejonowym, który odbędzie się w grudniu w Gliwicach
Dbajmy o zdrowie
Konkurs "Młodzi Reporterzy w elektro-akcji"
Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych zaprasza do udziału w konkursie "Młodzi Reporterzy w elektro-akcji". Prace konkursowe powinny zawierać reporterskie relacje ze szkolnych, gminnych i ponadlokalnych akcji dotyczących elektroodpadów. W konkursie mogą brać udział członkowie Patrolu Elektrośmieci, jak i pozostali uczniowie naszej szkoły. Nadsyłać można reportaże literackie zilustrowane zdjęciami. Każdy uczestnik może przygotować na konkurs 2 reportaże. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie http://mlodzireporterzy.pl/node/422.
Termin nadsyłania prac mija 3 grudnia 2013r. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłoszenie się do p. Rzepki.
Konkurs na logo ZOPO
Szczegóły konkursu dostępne po linkiem: http://toszek.skycms.pl/826/konkurs_na_logo_zopo.html
UWAGA- ZMIANY W STATUCIE DOTYCZĄCE UBIORU UCZNIA
Szanowni Rodzice i Uczniowie !
W związku z decyzją Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców dyrektor Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku wycofał z dniem 2 września br. obowiązek noszenia strojów jednolitych przez uczniów na terenie szkoły. W związku z tym Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w dniu 30 września 2013r. uchwaliła zmiany w statucie szkoły określające zasady ubioru młodzieży na terenie szkoły. Poniżej zamieszczono wyciąg ze statutu opisujący charakter ww. zmian:
W dziale: ZASADY OCENIANIA ZACHOWANIA dodano :
Rozdział IV Zasady dotyczące stroju uczniów
-
ZASADY OGÓLNE
- Ubiór powinien być schludny, dostosowany do miejsca pobytu (szkoła- lekcja, dyskoteka, wycieczka, teatr itp.)
- Na lekcjach w-f , konkursach sportowych itp. obowiązuje strój odrębny. Ze względu na bezpieczeństwo zabrania się noszenia biżuterii, pierścionków, łańcuszków itp.
- Paznokcie mają być krótkie, czyste, bez tipsów.
- Na terenie szkoły uczeń nie może chodzić w nakryciu głowy (czapka, kaptur, chustka).
- STRÓJ GALOWY
-
Przez strój galowy należy rozumieć:
- dla dziewcząt - ciemna spódnica lub spodnie o klasycznej linii i biała bluzka z rękawami.
- dla chłopców – garnitur lub ciemne spodnie w klasycznym kroju, ciemna marynarka lub sweter, biała lub inna stosowna koszula.
- Strój galowy obowiązuje podczas uroczystości szkolnych, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, egzaminów, świąt państwowych. Strój galowy obowiązuje również wtedy, gdy uczeń reprezentuje szkołę na zewnątrz, o ile organizator nie ustali inaczej.
- UBIÓR CODZIENNY
-
W doborze ubioru, fryzury, makijażu i biżuterii należy zachować umiar pamiętając, że szkoła jest miejscem pracy. Należy przez to rozumieć:
- Noszony ubiór nie może zawierać nadruków związanych z subkulturami, prowokacyjnych i obraźliwych, wywołujących agresję, elementów faszystowskich lub totalitarnych, jak również wzorów kojarzących się z takimi elementami.
- Okrycia zakładane na ciało nie mogą być przezroczyste, a w zestawieniu mają zakrywać cały tułów i bieliznę.
- Biżuteria oraz wszelkie elementy dekoracyjne powinny mieć dyskretny, delikatny charakter.
- Zastrzeżenia dotyczące wyglądu zostaną odnotowane w dzienniku i będą miały wpływ na ocenę z zachowania.
Mariusz Podbrożny
-
ZASADY OGÓLNE
V Integracyjna Spartakiada im.dr.L.Guttmanna
12 września odbyła się kolejna już Integra, która jest organizowana przez stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” oraz KS Zamkowiec przy współpracy Starostwa Powiatowego w Gliwicach i Burmistrza Toszka.
Zawodnicy ze szkół specjalnych konkurowali z uczniami szkół masowych powiatu, brali udział m. in. w torze przeszkód, tenisie stołowym, biegach przełajowych, w konkursach plastycznych, a uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w turnieju piłki nożnej.
Z Gimnazjum w Toszku w imprezie uczestniczyło ok. 40 uczniów.
Nasza reprezentacja w piłce nożnej zajęła III miejsce, a w rozgrywkach indywidualnych Artur Kroll wywalczył II pozycję w tenisie stołowym, a Magdalena Bytomski- IV
Harcerze w szkole
Czuj czuj czuwaj!
13 września naszą szkołę odwiedzili harcerze z toszeckiego szczepu Ignis, aby zachęcić uczniów do wstąpienia w szeregi ZHP. Opowiadali o swoich zbiórkach, czym się zajmują, jak wyglądają biwaki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt wojskowy oraz postrzelać do tarczy.
Uwaga rodzice i uczniowie klas III- Zasady składania deklaracji egzaminacyjnych z j. obcego
Rodzice i uczniowie klas III- w związku ze zbliżającym się terminem składania deklaracji egzaminacyjnych dotyczących wyboru j. obcego zamieszczamy omówienie zasad składania ww. deklaracji .
TRZECIA CZĘŚĆ EGZAMINU GIMNAZJALNEGO
Od roku szkolnego 2011/2012 w klasie III gimnazjum przeprowadzany jest egzamin obejmujący w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego będącej podstawą przeprowadzenia egzaminu.
Na III etapie edukacyjnym (w gimnazjum), zgodnie z zapisem podstawy programowej zajęcia z języków obcych nowożytnych prowadzone są na następujących poziomach:
- na poziomie III.0 - dla początkujących,
- na poziomie III.1 - na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego;
W ramowym planie nauczania, na realizację dwóch języków obcych nowożytnych w gimnazjum ustalono 450 godzin (godziny te mogą być dowolnie rozdzielone pomiędzy te języki).
- Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego i ukraińskiego.
- Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego uczeń przystępuje z zakresu tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
- W przypadku gdy uczeń uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego, jego rodzice (prawni opiekunowie) składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu ucznia do egzaminu gimnazjalnego z zakresu jednego z tych języków.
Terminy składania deklaracji: do 20 września 3013r. - deklaracja wstępna
do 22 stycznia 2014- deklaracja ostateczna
do 9 IV 2014r. – deklaracja składana w przypadku uczniów będących laureatami
olimpiad z j. obcego
- Część trzecia egzaminu gimnazjalnego jest zdawana na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
- Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, dla poziomu III.0
- Uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są obowiązani przystąpić dodatkowo do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, dla poziomu III.1.
- Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym mogą również przystąpić uczniowie, którzy nie kontynuowali nauki języka obcego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego.
- Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
- Uczniowie, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, mogą na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) przystąpić do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
Od roku szkolnego 2011/2012 na świadectwach szkolnych promocyjnych, świadectwach ukończenia szkoły oraz arkuszach ocen uczniów klas, w których dla przedmiotu język obcy nowożytny stosuje się podstawę programową kształcenia ogólnego, określoną w rozporządzeniu MEN w sprawie podstawy programowej w części przeznaczonej na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, obok nazwy języka obcego nowożytnego, umieszcza się adnotację o poziomie nauczania tego języka:
w gimnazjum:
„III.0” – w przypadku uczniów rozpoczynających naukę danego języka obcego nowożytnego,
„III.1” – w przypadku uczniów kontynuujących naukę danego języka obcego nowożytnego nauczanego w szkole podstawowej oznaczającą poziom zbliżony do poziomu A2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for
Languages: learning, teaching, assessment - Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie.
Przykład 1.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego. Język angielski jest językiem kontynuowanym (poziom III.1), a język niemiecki jest językiem realizowanym na poziomie III.0.
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język niemiecki.
W przypadku wyboru języka angielskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
W przypadku wyboru języka niemieckiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i może przystąpić (na podstawie dodatkowego wniosku skierowanego do dyrektora) do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Przykład 2.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego i języka niemieckiego, jako przedmiotu dodatkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego. Obydwa języki są językami kontynuowanymi (poziom III.1).
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język niemiecki.
W każdym przypadku uczeń przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
Przykład 3.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego i języka niemieckiego, jako przedmiotu dodatkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka francuskiego. Język angielski jest językiem kontynuowanym (poziom III.1) a język francuski jest językiem realizowanym na poziomie III.0. Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język francuski.
W przypadku wyboru języka angielskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
W przypadku wyboru języka francuskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i może przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Przykład 4.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego (język kontynuowany (poziom III.1) i języka niemieckiego – poziom III.0. Na podstawie rozporządzenia został zwolniony z nauki drugiego języka.
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń przystępuje obowiązkowo do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
- Wynik egzaminu na poziomie podstawowym będzie odnotowany na zaświadczeniu o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym będzie podany w informacji przygotowanej przez OKE. Wyniki te będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2018/2019.
Rodzice i uczniowie klas III- w związku ze zbliżającym się terminem składania deklaracji egzaminacyjnych dotyczących wyboru j. obcego zamieszczamy omówienie zasad składania ww. deklaracji .
TRZECIA CZĘŚĆ EGZAMINU GIMNAZJALNEGO
Od roku szkolnego 2011/2012 w klasie III gimnazjum przeprowadzany jest egzamin obejmujący w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego będącej podstawą przeprowadzenia egzaminu.
Na III etapie edukacyjnym (w gimnazjum), zgodnie z zapisem podstawy programowej zajęcia z języków obcych nowożytnych prowadzone są na następujących poziomach:
- na poziomie III.0 - dla początkujących,
- na poziomie III.1 - na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego;
W ramowym planie nauczania, na realizację dwóch języków obcych nowożytnych w gimnazjum ustalono 450 godzin (godziny te mogą być dowolnie rozdzielone pomiędzy te języki).
- Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego i ukraińskiego.
- Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego uczeń przystępuje z zakresu tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
- W przypadku gdy uczeń uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego, jego rodzice (prawni opiekunowie) składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu ucznia do egzaminu gimnazjalnego z zakresu jednego z tych języków.
Terminy składania deklaracji: do 20 września 3013r. - deklaracja wstępna
do 22 stycznia 2014- deklaracja ostateczna
do 9 IV 2014r. – deklaracja składana w przypadku uczniów będących laureatami
olimpiad z j. obcego
- Część trzecia egzaminu gimnazjalnego jest zdawana na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
- Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, dla poziomu III.0
- Uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są obowiązani przystąpić dodatkowo do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań, dla poziomu III.1.
- Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym mogą również przystąpić uczniowie, którzy nie kontynuowali nauki języka obcego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego.
- Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
- Uczniowie, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, mogą na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) przystąpić do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
Od roku szkolnego 2011/2012 na świadectwach szkolnych promocyjnych, świadectwach ukończenia szkoły oraz arkuszach ocen uczniów klas, w których dla przedmiotu język obcy nowożytny stosuje się podstawę programową kształcenia ogólnego, określoną w rozporządzeniu MEN w sprawie podstawy programowej w części przeznaczonej na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, obok nazwy języka obcego nowożytnego, umieszcza się adnotację o poziomie nauczania tego języka:
w gimnazjum:
„III.0” – w przypadku uczniów rozpoczynających naukę danego języka obcego nowożytnego,
„III.1” – w przypadku uczniów kontynuujących naukę danego języka obcego nowożytnego nauczanego w szkole podstawowej oznaczającą poziom zbliżony do poziomu A2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for
Languages: learning, teaching, assessment - Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie.
Przykład 1.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego. Język angielski jest językiem kontynuowanym (poziom III.1), a język niemiecki jest językiem realizowanym na poziomie III.0.
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język niemiecki.
W przypadku wyboru języka angielskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
W przypadku wyboru języka niemieckiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i może przystąpić (na podstawie dodatkowego wniosku skierowanego do dyrektora) do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Przykład 2.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego i języka niemieckiego, jako przedmiotu dodatkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego. Obydwa języki są językami kontynuowanymi (poziom III.1).
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język niemiecki.
W każdym przypadku uczeń przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
Przykład 3.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego i języka niemieckiego, jako przedmiotu dodatkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego i języka francuskiego. Język angielski jest językiem kontynuowanym (poziom III.1) a język francuski jest językiem realizowanym na poziomie III.0. Na egzaminie gimnazjalnym uczeń może wybrać język angielski albo język francuski.
W przypadku wyboru języka angielskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
W przypadku wyboru języka francuskiego przystępuje obowiązkowo do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i może przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Przykład 4.:
Uczeń uczył się w szkole podstawowej języka angielskiego, jako przedmiotu obowiązkowego. W gimnazjum, do którego został przyjęty uczy się języka angielskiego (język kontynuowany (poziom III.1) i języka niemieckiego – poziom III.0. Na podstawie rozporządzenia został zwolniony z nauki drugiego języka.
Na egzaminie gimnazjalnym uczeń przystępuje obowiązkowo do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
- Wynik egzaminu na poziomie podstawowym będzie odnotowany na zaświadczeniu o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym będzie podany w informacji przygotowanej przez OKE. Wyniki te będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2018/2019.
Konkurs "Historia bliska"
Konkurs ” Historia Bliska”- ogólnopolski sukces naszych uczennic
Dnia 24 czerwca 2013r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się finał XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „HISTORIA BLISKA POLACY-SĄSIEDZI PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ: PRZECIW SIEBIE OBOK SIEBIE, RAZEM….” organizowanego przez : Ośrodek KARTA, Fundację Koerbera( Niemcy), Europejską Sieć Pamięci i Solidarności, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Nasze dwie uczennice-Agata Cieślik oraz Liana Anioł (które wzięły udział w tym konkursie)-ku zaskoczeniu zespołu zostały zaproszone na tę uroczystość wraz z opiekunem swojej pracy- panią Donatą Podkową. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. Po przywitaniu wszystkich zaproszonych gości i krótkich przemówieniach, nastąpiła chwila wręczenia nagród. Nasze laureatki były bardzo podekscytowane, gdyż nie wiedziały jakie miejsce zajęły. Po przeczytaniu osób, które zajęły I wyróżnienia w kategoriach zespołowej i indywidualnej, nastąpiło odczytanie uczestników, którzy zdobyli II a potem III nagrodę. Właśnie w tym momencie, przy odczytywaniu drużyn zespołowych, zostały wyczytane imiona i nazwiska naszych uczennic.
Agata, Liana, oraz pani Podkowa wyszły na środek, odebrały gratulacje oraz wcale niemałe nagrody pieniężne. Cała drużyna była szczęśliwa oraz dumna z osiągniętego sukcesu.
Liana Anioł
Letnia Akademia Młodych
Letnia Akademia Młodych - szczegóły dostępne tutaj: http://www.toszek.pl/679/letnia_akademia_mlodych.html
II zjazd szkół sendlerowskich
II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich w Warszawie
W dniach 18-21 czerwca delegacja naszej szkoły złożona z trzech uczennic: Agaty Cieślik, Liany Anioł i Marty Bulli oraz dwóch nauczycielek Joanny Falborskiej i Krystyny Grzony wzięła udział w II Zjeździe Szkół im. Ireny Sendler.
W czasie zjazdu mogliśmy się spotkać z osobami znającymi bezpośrednio panią Irenę lub w różny sposób z nią związanymi: Janiną Zgrzembska - córka Patronki, inicjatorka Międzynarodowego Zjazdu Szkół Sendlerowskich; Bożenną Urbanowicz-Gilbride ze Stanów Zjednoczonych, współautorka książki „Przerwane dzieciństwo”– gość honorowy; Grażyną Majer – Gmina Wyznaniowa Żydowska; Iloną Massalska – Fundacja Przyjaźni Polsko – Izraelskiej; Elżbietą Ficowska (uratowaną przez I. Sendlerową);
Joanną (Inka) Sobolewska (przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, przyjaciółka
I. Sendlerowej); Kingą Krzemińską, która współpracowała z Ireną Sendlerową w jej ostatnich 3 latach życia, była tłumaczką Jacka Mayera, autora książki „Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler”, podczas pobytu w Polsce.Uczestnicy wybrali się także na wycieczkę „Śladami Ireny Sendlerowej”
(Cmentarz Powązkowski – złożenie wieńca na grobie Patronki, zapalenie zniczy; ul. Ludwiki 6- miejsce zamieszkania; ul. Lekarska 9- miejsce ukrycia słoika z listą ocalonych dzieci żydowskich; ul. Żurawia 24- miejsce spotkania w 1942 z Julianem Grobelnym; ul. Sapieżyńska 3 miejsce zamieszkania w ostatnich latach życia, Muzeum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, Pomnik Bohaterów Getta, Muzeum Więzienia „Pawiak”) oraz odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik i Sejm.
Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w Gali wręczenia medali „Dla ludzi czyniących dobro”. Jeden z medali otrzymał Jerzy Owsiak.W czasie spotkania wystąpił także Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
Joanna Falborska
W Międzynarodowym Zjeździe Szkół Sendlerowskich wzięły udział szkoły:
- Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku
- Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
- Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendler w Skwierzynie
- Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach
- Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach
- Gimnazjum Gminne im. Ireny Sendlerowej w Sianowie
- Gimnazjum Integracyjne nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
- Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu
- Publiczne Gimnazjum im. Ireny Sendler w Kramsku
- Gimnazjum im. Ireny Sendler w Wykrotach
- Zespół Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu
- Zespół Szkół Specjalnych nr 63 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
- Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku
- Irena-Sendler-Schule w Hamburgu
- Irena-Sendler-Schule w Euskirchen
- Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler w Głogowie
- Gimnazjum nr 3 im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu
- Gimnazjum nr 6 im. Ireny Sendler z Oddziałami Integracyjnymi w Słupsku
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 34
im. Ireny Sendlerowej w Rybniku
- Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie
- Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 38
im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
- Gimnazjum Niepubliczne nr 1 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Ireny Sendlerowej w Łodzi
- Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach
- Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler w Lesznie
- Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Ireny Sendlerowej w Warszawie
Zupa z renifera czyli o wyjeździe do Finlandii
Zupa z renifera
W dniach 2-9 czerwca 14 uczniów Gimnazjum w Toszku pod opieką dwóch nauczycielek- Barbary Żelichowskiej i Weroniki Sczasny, poleciało do Finlandii na zaproszenie gminy Siikalatva. Polscy uczniowie wraz z fińskimi rówieśnikami wzięli udział we wspólnym projekcie „Healthy lifestyle”. W czasie tego wyjazdu uczestnicy mieli szansę zetknąć się z zupełnie inną kulturą, zwyczajami i stylem życia, spróbować fińskich przysmaków np. zupy z renifera, ale przede wszystkim poznać wielu sympatycznych ludzi.
Wyjazd do Finlandii był dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Musieliśmy przełamać opory, otworzyć się i zacząć rozmawiać w innym języku. Było to zadanie dość trudne, ale myślę, że ostatecznie mu podołaliśmy.
Nasza wielka wyprawa zaczęła się w niedzielę na Balicach, krakowskim lotnisku, dokąd dojechaliśmy autobusem z Toszka. Stamtąd wieczorem, o 21:00 wystartowaliśmy ostatnim samolotem do stolicy Finlandii- Helsinek. Dla wielu z nas był to pierwszy w życiu lot samolotem.
W Finlandii wylądowaliśmy w środku nocy. Na następny lot, zaplanowany na godzinę 6:25, musieliśmy czekać 6 godzin. Spędziliśmy je na opustoszałym lotnisku w Helsinkach, odpoczywając przed intensywnym dniem, jaki czekał nas nazajutrz. Rano mieliśmy połączenie do Oulu, położonego w centrum Finlandii, ok. półtorej godziny drogi od naszego celu.
Na miejscu zaskoczyła nas pogoda. Panował upał, cały tydzień mieliśmy nad sobą bezchmurne niebo. Na lotnisku w Oulu przywitali nas gospodarze, nasi rówieśnicy z Finlandii i ich nauczyciele. Już tego samego dnia czekało na nas wiele atrakcji. Poznaliśmy fińskich uczestników całego przedsięwzięcia, zwiedziliśmy zabytkowy drewniany kościół oraz tradycyjną fińską farmę i wspólnie ustaliliśmy regulamin naszego międzynarodowego obozu.
Każdy z dni miał przepełniony program.
Wtorek zaczęliśmy wizytą w fińskim domu starców, gdzie dowiedzieliśmy się więcej na temat Fińskiego Czerwonego Krzyża i w mieszanych parach polsko- fińskich spacerowaliśmy wraz z staruszkami. Później spotkaliśmy się z strażakami, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy.
Dzień zakończyliśmy nad Jeziorem Jarvitalo, gdzie mogliśmy spróbować wędkowania, kajakarstwa, pływania, zagrać w siatkówkę i skorzystać z sauny. Oprócz tego gospodarze przygotowali dla nas specjalną niespodziankę- rywalizowaliśmy w fińskiej grze polegającej na zbijaniu drewnianych kołków wodą pod dużym ciśnieniem.
Środę spędziliśmy w Oulu, największym mieście w okolicy, stolicy północnej Finlandii. Zwiedzaliśmy je głównie na rowerach. Spędziliśmy również trochę czasu na plaży, nad Morzem Bałtyckim, gdzie graliśmy w różne gry i kąpaliśmy się w chłodnym morzu. Tego dnia mieliśmy także okazję skosztować osobliwego przysmaku, jakim jest zupa z renifera
W czwartek przygotowywaliśmy w dwóch grupach tradycyjne potrawy polskie i fińskie. Finowie zaserwowali nam zupę z łososia i pieczone placki ziemniaczane, natomiast my nauczyliśmy ich smażenia karbinadli oraz przygotowywania mizerii. Jeszcze tego samego dnia poznaliśmy zasady narodowego fińskiego sportu, bardzo popularnego na tych terenach baseballu. Około 16 przyjechaliśmy nad Jezioro Pyhanta, gdzie spędziliśmy resztę dnia, wspólnie bawiąc się i dyskutując przy ognisku.
Ostatni wspólny dzień spędziliśmy głównie na pieszej wędrówce w Parku Narodowym Rokua, ściśle chronionym obszarze, gdzie rośnie naturalnie szczególnie wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, chrobotek reniferowy. Później zajechaliśmy na teren Rokua Spa, gdzie na pływaniu i ogrzewaniu w saunie spędziliśmy półtorej godziny dzielącej nas do kolacji. Wieczorem rozstaliśmy się, udając się wraz z nowymi, fińskimi przyjaciółmi do ich domów, gdzie mieliśmy spędzić cały weekend, aż do wyjazdu w niedzielę po południu.
Kiedy spotkaliśmy się ponownie pod koniec tygodnia, byliśmy bardzo podekscytowani i zasmuceni zbliżającym się wyjazdem. Każdy był pełen pozytywnych wrażeń.
W czasie tego wyjazdu mieliśmy szansę zetknąć się z zupełnie inną kulturą, zwyczajami i stylem życia, spróbować fińskich przysmaków, ale przede wszystkim poznać wielu sympatycznych ludzi, z którymi utrzymujemy kontakt. Zyskaliśmy też więcej doświadczenia w porozumiewaniu się w języku angielskim, którego musieliśmy używać praktycznie cały czas. Oczywiście, nie obyło się bez problemów, ale warto było wyjechać.
Agata Cieślik, uczennica III klasy Gimnazjum w Toszku
GLOBE Games Darłowo 2013
W dniach od 8 do 11 czerwca uczniowie aktywnie działający w Programie GLOBE uczestniczyli w ogólnopolskich warsztatach terenowych GLOBE Games 2013 w Darłowie. W czterodniowym spotkaniu w tej nadmorskiej miejscowości brało udział prawie 250 osób z 46 szkół z całego kraju. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Marta Bulla, Elżbieta Cichoń, Dominik Hatlapa i Dawid Kwaśniok. Uczestnicy GLOBE Games przez dwa dni rywalizowali ze sobą pokonując kilkukilometrowe trasy, na których rozmieszczono po 16 punktów zadaniowych. Na poszczególnych stanowiskach młodzież mogła się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu fizyki, geografii, matematyki, biologii, chemii, historii, a także pierwszej pomocy. By uzyskać odpowiedzi na liczne pytania należało wykonać wiele pomiarów w terenie, przeprowadzić badania i doświadczenia, ale przede wszystkim sprawnie współpracować w ramach swojej grupy. Oprócz pokonywania tras wzdłuż pięknego wybrzeża na uczestników warsztatów czekały liczne atrakcje: kurs tramwajem wodnym po rzece Wieprza, rejs po otwartym morzu, wizyta na statku badawczym Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, pokazy jednostek pływających ratownictwa morskiego SAR, zwiedzanie ukrytych w wydmach fortyfikacji obronnych z czasów II wojny światowej. Ciekawym doświadczeniem dla „globowiczów” było zakładanie MUR-u, czyli morskiego ubioru ratunkowego.
Reprezentacja naszej szkoły wchodziła w skład drużyny, która zajęła drugie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
Dzień Patrona
29 maja- Dzień Patrona
„Kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat”
I.Sendler
Gimnazjum w Toszku od 2008 roku nosi imię Ireny Sendler, bohaterskiej Polki i patriotki, która w czasie II wojny uratowała ok.2500 dzieci z żydowskiego getta.
Co roku 29 maja, w rocznicę nadania imienia szkole, organizowany jest Dzień Patrona. Odbywają się wtedy pokazy filmów o Irenie Sendler, konkursy różnego typu oraz uroczysta akademia.
W tym roku każda klasa miała za zadanie zaprezentować jakieś działanie, które wcześniej wylosowała. A były to: -prezentacja w PP o I.Sendler, plakat, krzyżówka, mapa szkół sendlerowskich, przedstawienie na przykładzie ‘’Życia w słoiku”, wywiad z I.Sendler- inscenizacja, reklama książki biograficznej o Sendler, upamiętnienie I.Sendler w światowej kulturze, śladami I.Sendler –mapa miejscowości i miejsc z nią związanych, następcy I.Sendler w czasach współczesnych, geneza nadania imienia naszej szkole, ankieta wśród uczniów naszej szkoły na temat aktualności ideałów patronki(np. pytania dot. tolerancji, antysemityzmu, altruizmu, hierarchii wartości). Organizatorem był nauczyciel-bibliotekarz Joanna Falborska.
Dodatkowo ogłoszony został konkurs plastyczny dla chętnych uczniów: Zaprojektuj okładkę do książki o I.Sendler. Wymyśl także nowy tytuł. Najlepsze prace należały do Marcina Wawrzynoska i Dominika Hatlapy.
W dniach 18-21 czerwca delegacja szkoły weźmie udział w II Międzynarodowym Zjeździe Szkół Sendlerowskich w Warszawie.
O patronce należy przypominać uczniom, ponieważ jej ideały są aktualne po dziś dzień.
Joanna Falborska
ZBIÓRKA EKEKTROŚMIECI
Uczniowie kl. IB w dn. 25.05.2013r przeprowadzili zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach projektu ELEKTRO-NIE-ŚMIECI. Akcja miała zasięg gminny i towarzyszyła imprezie pod hasłem „Kwitnący Toszek” organizowanej przez władze naszego miasta. W ramach przygotowań do zbiórki członkowie Patrolu Elektrośmieci dostarczyli ok. 3 tys. ulotek, rozwiesili plakaty w różnych miejscach w gminie. Od samego rana w firmie Remondis uczniowie przyjmowali od mieszkańców sprzęt wielko- i małogabarytowy, natomiast na Rynku w godzinach popołudniowych urządzenia typu klawiatura, żelazko, mikser itp. Za każdy dostarczony sprzęt uczestnik zbiórki otrzymał kupon uprawniający do udziału w losowaniu nagród. Mieszkańcy Toszka i okolicznych wiosek chętnie pozbywali się niepotrzebnych sprzętów, rekordzista dostarczył ich aż 18 sztuk. Łącznie podczas trwającej 9 godz. akcji zebrano ok. 13 m³ elektroodpadów (1,7t), w przybliżeniu ok. 500 sztuk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Osobom, które posiadały w domu sprzęt wielkogabarytowy typu lodówki, pralki, telewizory z pomocą przyszło Toszeckie Stowarzyszenie Przedsiębiorczości – panowie odebrali tego typu urządzenia od 25 osób i dostarczyli je do punktu odbioru. Podsumowanie akcji odbyło się na scenie na toszeckim rynku – rozlosowano wówczas 88 nagród wśród uczestników zbiórki, m.in. kupony na pizzę lub deser z kawą, talony na strzyżenie i modelowanie, bony towarowe o wartości 50zł, kosmetyki, drobny sprzęt elektroniczny, sadzonki roślin ozdobnych.
Członkowie szkolnego patrolu elektrośmieci wyrażają serdeczne podziękowania:
- Referatowi Zamówień Publicznych, Rozwoju i Promocji Gminy w Urzędzie Miejskim w Toszku oraz firmie Remondis za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki ZSEE,
- Panu Marcinowi Kuczkowskiemu z Toszeckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości oraz Panu Dariuszowi Rzepczykowi za odbiór sprzętu wielkogabarytowego od mieszkańców gminy i transport do punktu odbioru
- Sponsorom nagród:
- KSIĘGARNIA Rafał Inglot - Toszek
- HG p.w. - Herbert Grochla - Toszek
- Cukiernia Restauracja GRZYBEK - Dorota Grzybek - Toszek
- Pizzeria COSTA – Michał Nowak, Zuzanna Nowak – Żok - Toszek
- Zakład Fryzjerski Małgorzata Gnacy - Toszek
- Zakład Fryzjerski Gabriela Krain- Toszek
- GEES – KRUPA Roman i Joachim Sp.J. - Toszek
- Sklep Kredens - Barbara Sołtysik-Broda - Toszek
- JB Elektronik - Janusz Błaszczyński - Toszek
- Biuro Rachunkowe PROFIT - Joanna Kuczkowska- Toszek
- Gabinet Specjalistycznej Pielęgnacji Stóp – Marcin Kuczkowski - Toszek
- WĘGLO-PIEC Krystian Rzepka – Błotnica Strzelecka
- Kwiaciarnia THAIS Krystyna Baranowska - Toszek
- Ogrodnictwo Śliwińscy - Przezchlebie
- Galeria Sylwia - Dobrodzień
- Gospodarstwo Ogrodnicze Dariusz Mzyk - Lubliniec
- Ogrodnictwo Anita Pysik - Wojska
- Mieszkańcom Gminy Toszek, którzy przekazali zużyty sprzęt w dniu zbiórki,
- Wszystkim osobom, które życzliwością i dobrym słowem wspierały prowadzących akcję.
Gminna zbiorka elektrośmieci
ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
organizowana przez uczniów Gimnazjum w Toszku w ramach projektu
ELEKTRO-NIE-ŚMIECI odbędzie się w dn. 25 maja 2013 jako akcja towarzysząca imprezie KWITNĄCY TOSZEK.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do pozbycia się starych, zepsutych, bezużytecznych urządzeń, które zalegają w naszych piwnicach i strychach. Zużyty sprzęt można dostarczać do siedziby firmy Remondis
w Toszku w godz.9:00 – 17:00. Dodatkowo sprzęt małogabarytowy (typu żelazko, mikser, klawiatura itp.) odbierać będą uczniowie na Rynku w trakcie trwania imprezy w godz. 15:00 – 17:55.
Losowanie atrakcyjnych nagród odbędzie się o godz. 18:00 na Rynku w Toszku na podstawie kuponów,
które każdy uczestnik zbiórki otrzyma (ilość kuponów równa ilości dostarczonego sprzętu).
Osoby, które potrzebują pomocy w przewiezieniu sprzętu wielkogabarytowego (np. telewizorów, pralek, lodówek) proszone są o zgłoszenie się telefoniczne do Toszeckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości – tel. 508 926 486 w dniach 20-24.05.2013 w godz. 19:00- 21:00.
Nieodpłatny odbiór sprzętu spod zgłoszonego adresu prowadzony będzie w sobotę, 25 maja od godz. 8:00,
po indywidualnym uzgodnieniu.
Turniej przyrodniczy z okazji 85-lecia LOP
Z okazji przypadającej w styczniu 2013 roku 85. rocznicy powołania Ligi Ochrony Przyrody oraz udziału w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej pod hasłem „ELEKTRO-NIE-ŚMIECI”, Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku wraz z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach zorganizowały turniej przyrodniczy.
Uczniowie z 4 gimnazjów wzięli udział w następujących konkurencjach:
- ustne odpowiedzi na pytania związane z Ligą Ochrony Przyrody, parkami narodowymi w Polsce oraz segregacją odpadów
- kalambury (tematyka związana z odpadami)
- konkurs na najciekawszy plakat promujący zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (A1, technika dowolna)
- konkurs na najciekawszego robota wykonanego z elektroodpadów
- pokaz mody „ekologicznej” (pomysł na strój szkolny i wieczorowy wykonany np. z makulatury lub innych odpadów)
Imprezę uświetniły: występ w wykonaniu klasy Ib "Królewna Śnieżka" w wersji ekologicznej oraz prelekcja pani Katarzyny Skowrońskiej – Ochmann, pracownika Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, koordynatora programu „Wstężyk – kolorowy dowód ewolucji”.
Turniej przyrodniczy zakończony został uroczystym posadzeniem dębu szypułkowego na terenie Gimnazjum w Toszku.
Coca- Cola Cup
COCA COLA CUP 2013
W czwartek 11 kwietnia i w piątek 12 kwietnia odbyły się inauguracyjne rozgrywki Coca Cola Cup 2013. Jako pierwsze do zawodów przystąpiły dziewczęta naszego Gimnazjum. Turniej
z udziałem 4 szkół gimnazjalnych z Sośnicowic, Rudzińca, Pyskowic oraz Toszka rozgrywany był na obiekcie OSiR-u w Sośnicowicach. Nasze dziewczęta pod opieką pani Barbary Żelichowskiej spisały się na medal wygrywając wszystkie spotkania i tym samym awansując do dalszego etapu rozgrywek. Poniżej przedstawiamy wyniki meczów oraz strzelczynie bramek:- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku – Gimnazjum nr 1 w Pyskowicach
6 : 0
(Nagoda Magdalena, Cieślik Justyna, Cichoń Elżbieta, Tischbier Wiktoria x3)
- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku - Gimnazjum w Rudzińcu
4 : 0
(Nagoda Magdalena, Cichoń Elżbieta, Żołnowska Angelika, Tischbier Wiktoria)
- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku - Gimnazjum w Sośnicowicach
4 : 2
(Bryzik Marta, Cichoń Elżbieta, Cieślik Justyna x2)
W turnieju udział wzięły: Magdalena Nagoda, Justyna Cieślik, Elżbieta Cichoń, Liana Anioł, Wiktoria Tischbier, Sandra Sadłowska, Kinga Michna, Katarzyna Podraza, Marta Bryzik, Angelika Żołnowska
Kolejny dzień i kolejne emocje sportowe. Rozgrywki chłopców odbywały się również w Sośnicowicach z udziałem szkół gimnazjalnych z Sośnicowic, Pyskowic, Brzezinki oraz Toszka. Nasi zawodnicy stanęli do zawodów niezwykle skoncentrowani
i zmobilizowani. Sukces dziewcząt był dla nich dodatkową motywacją by pokazać się
z jak najlepszej strony i awansować do dalszego etapu rozgrywek. Desygnowani przez panią Barbarę Żelichowską uczniowie dali z siebie wszystko i awansowali do II etapu rozgrywek zdobywając komplet punktów we wszystkich spotkaniach.- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku – Gimnazjum nr 1 w Pyskowicach
1 : 0
(Dominik Halama)
- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku - Gimnazjum nr 10 w Gliwicach
6 : 0
(Paweł Gutman, Dominik Halama, Michał Wojcik x2, Janusz Wilczek x2)
- Gimnazjum im. I.Sendler w Toszku - Gimnazjum w Sośnicowicach
2 : 1
(Kevin Jonik X2)
W turnieju udział wzięli: Janusz Wilczek, Mateusz Rekus, Michał Wojcik, Dawid Pieszek, Paweł Guttman, Kewin Jonik, Dominik Halama, Sebastian Osadzin
GRATULUJEMY AWANSU DO DALSZEGO ETAPU ROZGRYWEK I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Kibicujemy emocjom – nowy projekt edukacyjny Muzeum w Gliwicach, GKS Piast, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Straży Miejskiej i GOM
Wyrazy podziękowania dla organizatorów za stworzenie naszej młodzieży możliwości udziału w poniższym projekcie.
Mariusz Podbrożny
Kibicujemy emocjom – nowy projekt edukacyjny Muzeum w Gliwicach, GKS Piast, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Straży Miejskiej i GOM
Emocje i kibicowanie idą w parze. By pasja kibicowania nie stała się niszczycielska, a silne emocje niekoniecznie znajdowały rozładowanie dopiero podczas „ustawki” – w marcu uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w nowym projekcie edukacyjnym Kibicujemy emocjom. Przygotowały go wspólnie Muzeum w Gliwicach, Gliwicki Klub Sportowy Piast, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Straż Miejska i Gliwicki Ośrodek Metodyczny. W ramach projektu – podczas trwających 4 godziny warsztatów w Willi Caro uczniowie będą rozmawiać o mechanizmach rządzących agresywnym zachowaniem, zastanowią się nad przyczynami organizowania „ustawek” przez kibiców, poznają konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami i spotkają się ze Strażą Miejską, aby omówić zasady zachowania bezpieczeństwa na trybunach podczas meczu.
Szczegóły projektu dostępne tutaj:Kibicujemy_emocjom.pdf
Konferencja ELEKTRO-NIE-ŚMIECI za nami
13 marca uczniowie kl.Ib przeprowadzili konferencję otwierającą kampanię edukacyjną prowadzoną w ramach projektu „Elektro-nie-śmieci”. Na spotkanie przybyli uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół w Gminie Toszek oraz zaproszeni goście: Pan Burmistrz Grzegorz Kupczyk, Pan Artur Czok – Dyrektor Centrum Kultury Zamek w Toszku, Pan Kamil Obcarski z firmy Remondis Elektrorecycling, Pani Irena Klausa i Pan Andrzej Szołtysik. Przedstawienie „Śpiąca Królewna” w wersji ekologicznej w wykonaniu członków Patrolu Elektrośmieci wprowadziło wszystkich w tematykę spotkania – co możemy zrobić, by rozwiązać problem wciąż rosnących ilości elektroodpadów. Uczniowie zaprezentowali również najważniejsze założenia projektu oraz działania zaplanowane w ramach jego realizacji. Szczegółowych informacji na temat zbiórki, segregowania i odzyskiwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dostarczyła prelekcja eksperta Pana Kamila Obcarskiego. Natomiast Pan Burmistrz Grzegorz Kupczyk wyjaśnił zebranym, jak będzie funkcjonować w naszej gminie odbiór odpadów komunalnych począwszy od lipca 2013r. Osiągnięciami Szkoły Podstawowej w Toszku w zakresie zbiórki ZSEE pochwaliła się przewodnicząca samorządu uczniowskiego z tej placówki.
Na podsumowanie konferencji młodzież i dorośli pracując w grupach przygotowali i przedstawili plakaty pod hasłem „Elektośmieci – co może zrobić każdy z nas?”. Miłym akcentem kończącym spotkanie był poczęstunek oraz wręczenie nagród za włączenie się do zbiórki małogabarytowego sprzętu elektronicznego. Zebraliśmy 99 sztuk elektoodpadów, przede wszystkim ładowarki, czajniki, żelazka, telefony, ale także sprzęt RTV i zepsute wiertarki. Zgromadzony sprzęt trafił do gminnego punktu odbioru elektroodpadów w siedzibie Remondis w Toszku.
Po zakończeniu konferencji do sali gimnastycznej zaproszeni zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły - oni również mieli okazję obejrzeć przedstawienie z księciem segregującym odpady w roli głównej oraz prezentacje Patrolu Elektrośmieci na temat założeń projektu.
Uczniowie kl. Ib dziękują wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia do udziału w spotkaniu, a także tym, którzy włączyli się do zbiórki elektorśmieci oraz pomogli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konferencji.
UWAGA UCZNIOWIE! Rusza zbiórka elektrośmieci!
W związku z udziałem szkoły w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ELEKTRO-NIE-ŚMIECI uczniowie kl.Ib organizują zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) małogabarytowego (np. żelazko, suszarka, czajnik, toster, budzik elektryczny, zabawka elektroniczna, telefon, kuchenka mikrofalowa). Sprzęt dostarczać można w dniach od 7 do 12 marca do sali nr 14 podczas przerw obiadowych. Każdy uczestnik zbiórki otrzyma kupon uprawniający do udziału w losowaniu nagród, które odbędzie się 13 marca podczas gminnej konferencji dotyczącej sposobu postępowania z ZSEE. Do udziału w konferencji zaproszeni zostaną również przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły.
Korzystając z okazji gratulujemy Dominikowi Hatlapie otrzymania jednej z czterech nagród w konkursie na projekt broszury ogólnopolskiej kampanii ELEKTRO-NIE-ŚMIECI.
Nagrodzona praca: broszura.pdf
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie